Oszczędź koszty ogrzewania: 25 prostych wskazówek ”,

Przekształć sterowanie ogrzewaniem w rozwiązania inteligentnego domu. Możesz zacząć od indywidualnych termostatów sterowanych elektronicznie. Zapewnia to nie tylko większą wygodę, ale także oszczędność pieniędzy. Producenci obiecują 30 procent.

Znasz już nasz podcast?

 

Wskazówka 3: darmowe ogrzewanie z kranu

Zdejmij zasłony w oknach wychodzących na południe w ciągu dnia: efekt cieplarniany działa również zimą, kiedy słońce ogrzewa powietrze w pomieszczeniu przez szyby.

Wskazówka 4: oddzielny salon i szklany dom

Zostaw ogród zimowy nieogrzewany od jesieni? Szklane powierzchnie gromadzą ciepło na słońcu i tracą je w nocy. Wieczorem zamknij drzwi do nadstawki, bo inaczej też ją rozgrzejesz.

Wskazówka 5: Oszczędź koszty ogrzewania dzięki redukcji nocnej

Ustaw ogrzewanie na noc do 5 stopni Celsjusza niżej (idealnie: automatyczne obniżenie nocne). Ściana pomieszczenia oddaje ciepło do chłodniejszego powietrza w pomieszczeniu, pomieszczenie tylko trochę się ochładza. Ważne: nie ustawiaj termostatu poniżej 16 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie ogrzewanie rano zużyje oszczędności energii.

Dzięki odpowiedniej odzieży możesz sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Zdjęcie: shutterstock / Nestor Bandrivskyy

Wskazówka 6: przesuwaj meble przed przeciągami

Jeśli między oknami znajdują się fotele lub sofy, przeciągi zakłócą Twoje samopoczucie: powietrze w pomieszczeniu schładza się na szybach i opada, tworząc strumień powietrza. Czujesz się nieswojo, uważasz, że pokój jest przewiewny i fajny. Przenoszenie mebli pomaga: miejsce zimowego wypoczynku lepiej przenieść do cieplejszej ściany wewnętrznej.

Wskazówka 7: Systemy wentylacyjne oszczędzają koszty ogrzewania

Systemy wentylacyjne wymieniają powietrze komfortowo, automatycznie i energooszczędnie: brak czyszczenia parapetu, niewielkie straty ciepła, brak kurzu i hałasu z otwartych okien. Systemy wciągają do domu powietrze dostosowane do indywidualnych potrzeb - dobre dla alergików z filtrem. Odprowadzane ciepłe powietrze służy do hartowania powietrza nawiewanego w wymienniku ciepła. Przeciwprądowe płytowe wymienniki ciepła odzyskują 80 procent ciepła.

Wskazówka 8: Najlepszy grzejnik to Ty?

Rozgrzewka przez ćwiczenia znana jest ze sportu. Aktywność fizyczna nas rozgrzewa: podczas pracy w biurze w pozycji siedzącej osoba średniej wielkości i sprężystości emituje od 100 do 130 watów ciepła, podczas gdy lekkie prace domowe wydzielają od 150 do 200 watów. Ci, którzy pracują, gotują lub prasują w gospodarstwie domowym, mogą zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1-2 stopnie Celsjusza.

Ogrzewanie przyjazne klimatowi: Pakiet klimatyczny i ustawa o ochronie klimatu przynoszą konsumentom wiele zmian. Wyjaśniamy tutaj, jak można ogrzewać w sposób przyjazny dla klimatu. We współpracy z Ucz się więcej

Wskazówka 9: zamknij wycieki ciepła i oszczędź koszty ogrzewania

Jeśli wiatr gwiżdże pod drzwiami wejściowymi, zwiń stary koc i umieść kiełbasę w środku przed drzwiami. Jeśli chcesz trwale uszczelnić pęknięcie, przykręć szczotkę lub listwę uszczelniającą po wewnętrznej stronie skrzydła drzwi. Albo zrób to jak nasi południowi sąsiedzi: przed drzwiami wieszają sięgającą podłogi, grubą zasłonę.
Stare drewniane okna często przepuszczają powietrze. W ciągu dziesięciu minut chłodne powietrze z zewnątrz zastępuje sześć procent ciepłego powietrza w pomieszczeniu: dom traci cenne ciepło przez takie połączenia elementów. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, możesz uszczelnić ościeżnicę pianką lub samoprzylepnymi prefabrykowanymi paskami izolacyjnymi. Pamiętaj, że po zamknięciu wycieku ciepła konieczne będzie częstsze wietrzenie.
 

Kup teraz taśmę uszczelniającą do drzwi i okien w Amazon.

Do skrzynki rolety zwykle pasują wysokie żaluzje. Okna są krótsze, pozostawiając miejsce w pudełku. W celu zaoszczędzenia kosztów ogrzewania w tę szczelinę można wkleić cienką płytę izolacyjną, a krawędzie pokrywy uszczelnić taśmą uszczelniającą.

Uszczelka jest szczególnie przydatna w przypadku starszych okien, ponieważ często mają one niewielkie przecieki ciepła.

Zdjęcie: iStock / BanksPhotos

Wskazówka 10: Oszczędzaj koszty ogrzewania dzięki wentylatorowi sufitowemu

Wentylator sufitowy to nie tylko dobra inwestycja latem. Zimą zapewnia optymalną dystrybucję ciepła i przyjemny klimat w pomieszczeniu. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 30 procent na kosztach ogrzewania. Dzięki temu wentylatory mogą być stosowane uniwersalnie w zimnych i ciepłych porach roku.

Wskazówka 11: Oszczędzaj koszty ogrzewania z roletami zewnętrznymi

Po zmroku rolety i żaluzje blokują chłód i widok. Oszczędzasz osiem procent energii w domu, dwanaście procent w mieszkaniu 3-pokojowym.

Wskazówka 12: Ci, którzy śpią na zimno, zdrowo odpoczywają

Każdy, kto ogrzewa swoją chłodną sypialnię ciepłym powietrzem z reszty mieszkania, powinien się zastanowić. Ponieważ cieplejsze powietrze zawiera więcej wilgoci. Jeśli przedostanie się do chłodnej sypialni, na ścianach skrapla się woda i może rozwijać się pleśń. Dlatego generalnie należy zamykać drzwi do mniej ogrzewanych pomieszczeń. Jeśli w sypialni jest za zimno, zwiększ nieco ogrzewanie.

Wskazówka 13: Otwórz okno, gdy wieje wiatr

Teraz jest idealny czas na przewietrzenie i osuszenie piwnicy: Zawsze wietrz, gdy powietrze na zewnątrz jest zimniejsze niż powietrze w piwnicy i ściany (zwykle około dziesięciu stopni Celsjusza). W przeciwnym razie na ścianach ochłodzi się ciepłe powietrze z zewnątrz, wytrąci się kondensacja: piwnica nie będzie bardziej sucha, ale bardziej wilgotna.

Wskazówka 14: gromadzenie oleju

Lepiej teraz niż zimą! Aby nagrzewanie się oleju nie pozostawiało nas z zimna, należy przed jesienią sprawdzić i uzupełnić zapasy w zbiorniku. Po prostu robi się drożej!

Opłaca się gromadzić olej opałowy: wiosną cena za 100 litrów oleju wynosiła mniej niż 60 euro, teraz w październiku jest to ponad 80 euro.

Zdjęcie: iStock/Sjo

Wskazówka 15: odpowietrz ogrzewanie, aby zapobiec gromadzeniu się ciepła

Jeśli grzejnik bulgocze, w układzie jest powietrze. Ciepła woda nie krąży. Pozostaje zimny, mimo że ogrzewanie działa intensywnie. Odpowietrz chłodnicę: wyłącz ogrzewanie, w tym pompy i odczekaj chwilę. Następnie otwórz zawór wentylacyjny - jak tylko woda wycieknie (złap go ściereczką), natychmiast zamknij ponownie.

Wskazówka 16: Oszczędź koszty ogrzewania dzięki tynkowi grzewczemu

Warstwa sadzy o grubości zaledwie jednego milimetra powoduje temperaturę spalin 60 stopni Celsjusza i pięcioprocentowy wzrost zużycia oleju opałowego. Przyczyna: palnik jest zwykle ustawiony nieprawidłowo. Sadza utrudnia i zmniejsza przenoszenie ciepła. Coroczny raport z testów kominiarza miejskiego pokazuje, jak ekonomicznie działa Twój system grzewczy. Spójrz na liczbę sadzy: tylko wartość 0 oznacza powierzchnie grzewcze wolne od sadzy. W przeciwnym razie wyczyścić kocioł i zlecić regulację palnika specjaliście.

Wskazówka 17: wymień zmętniałe krążki izolacyjne

Szyba izolacyjna składa się z dwóch tafli, które są mocno połączone. Pomiędzy nimi izoluje powietrze. Jeśli krawędź jest nieszczelna, Isoglas staje się ślepy i nie zatrzymuje już ciepła. Niech szklarz go wymieni.

Wskazówka 18: Sprawdź temperaturę spalin i ciepłej wody

W nowoczesnych kotłach niskotemperaturowych z palnikami wentylatorowymi wartość spalin nie powinna być wyższa niż 160 stopni Celsjusza, 130 stopni Celsjusza dla kotłów gazowych z palnikiem atmosferycznym oraz pomiędzy 40 a 60 stopni Celsjusza dla kotłów kondensacyjnych. Temperatura ciepłej wody nie powinna być wyższa niż 60 stopni Celsjusza. Jeśli wartości są wyższe, poinformuj instalatora.

Wskazówka 19: sprawdź linie

Wszystkie rury ciepłej wody w piwnicy powinny być izolowane termicznie zgodnie z wymaganiami, aby uniknąć strat ciepła.

Wskazówka 20: nowe ogrzewanie

Najskuteczniejszym sposobem na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania jest zastosowanie nowego systemu grzewczego. Zużywa około 30 do 40 procent mniej energii niż stary system. Systemy, które mają więcej niż 15 lat, należy jak najszybciej wymienić. Od 2020 roku będą na to znaczne dotacje państwowe.

Wskazówka 21: równoważenie hydrauliczne

Dzięki równoważeniu hydraulicznemu, które optymalizuje system grzewczy, możesz zaoszczędzić do dziesięciu procent energii. Porównanie kosztuje od 650 do 1.250 euro, w zależności od tego, ile zaworów termostatycznych należy wymienić i czy należy wymienić pompę ogrzewania.

Wskazówka 22: ogrzewaj mokre pomieszczenia na sucho

Jeśli ogrzejesz łazienkę tylko krótko, powietrze w pomieszczeniu nagrzeje się szybko, ale ściany pozostaną chłodne - po wyłączeniu ogrzewania temperatura w pomieszczeniu spada. Nieprzyjemny efekt: para wodna skrapla się na chłodniejszych ścianach, łazienka staje się i pozostaje wilgotna. Dlatego łazienkę lepiej ogrzewać dłużej i równomiernie.

Wskazówka 23: świeże powietrze przeciwko pleśni

Stała wentylacja przez uchylne okna zbyt mocno chłodzi ściany, szczególnie wokół okna. Wilgoć z ciepłego powietrza w pomieszczeniu skrapla się - tworzy się pleśń. Lepiej otwierać okno szeroko, co dwie godziny na dziesięć minut. Tymczasem zamknij zawór termostatyczny.

Wskazówka 24: cieplejsza odzież

Ustaw zawór termostatyczny o jeden stopień chłodniejszego - od 23 do 22, od 21 do 20 stopni Celsjusza. Nie martw się, dzięki temu nie zamarzniesz, ale zaoszczędzisz sześć procent na kosztach ogrzewania. Czy uważasz, że to trochę fajne: wełniany sweter ogrzeje Cię?. Kocyk na kanapę lub wełniany pled również ogrzewają ciało. Już nie tracisz ich do powietrza w pomieszczeniu, czujesz się bardziej komfortowo i oszczędzasz koszty ogrzewania.
Kapcie, kapcie czy filcowe kapcie to nie przybory dla uczciwych mężczyzn, ale idealne ocieplacze na palce. Dzięki ciepłym stopom możesz tolerować chłodniejsze powietrze na górnej części ciała bez zamarzania i nie musisz włączać ogrzewania. Ci, którzy gardzą gorącymi kapciami, w domu naciągają wełniane skarpetki na pończochy.

Wskazówka 25: Porady profesjonalistów

Doradztwo energetyczne centrów konsumenckich odpowiada na pytania dotyczące zużycia w prywatnych gospodarstwach domowych. Jeśli chcesz planować długoterminowo, możesz skorzystać z konsultacji energetycznej. Kosztuje od 600 do 800 euro i może być dotowany do 400 euro.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here