Ogrzewanie: 4 wskazówki, jak prawidłowo ustawić termostat”,

Jeśli nie jest Ci szczególnie zimno, ogrzewanie może pozostać wyłączone nawet w zimie lub? Raczej nie! Przynajmniej powinieneś ustawić ochronę przed mrozem w chłodne miesiące. Odbywa się to poprzez ustawienie termostatu na ikonę płatka śniegu. Zapobiega to zamarzaniu wody w grzejniku w niskich temperaturach - a to może uchronić przed pęknięciem rur i kosztownymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Zamarznięta woda w końcu rozszerza się, a w najgorszym przypadku lód niszczy rury grzewcze. A więc: ustaw termostat na płatek śniegu, nawet jeśli wyjeżdżasz na dłuższy czas. Nawiasem mówiąc, nie ma sensu wyłączać ogrzewania w ciągu dnia, bo np. nie ma Cię w domu. Oszczędności zostaną utracone, jeśli wieczorem ponownie wzrośnie temperatura w pomieszczeniu. Lepiej: ustaw stałą temperaturę 16 stopni Celsjusza (poziom 2).
Z drugiej strony obniżenie ogrzewania w nocy może zaoszczędzić energię. Możesz to ustawić na instalacji centralnego ogrzewania. W wyniku obniżenia nocnego moc grzewcza instalacji grzewczej, a tym samym i temperatura, przez pewien czas stopniowo spadają. Powoduje to mniejszą różnicę między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną w nocy, a budynek traci mniej energii.
 

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Planowanie budynku Jak znaleźć odpowiedni rodzaj ogrzewania Energia i klimatyzacja Dofinansowanie nowego systemu grzewczego: Pomyślne ubieganie się o dotację Renowacja Finansowanie ogrzewania: Jak to działa, ile to kosztuje

Wskazówka 3: Brak uchylonych okien nad grzejnikiem

Prawidłowa wentylacja jest niezbędna, aby zapobiec pleśni, nawet zimą. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest przełączenie termostatu na ochronę przed mrozem na około pięć minut w trybie intensywnej wentylacji, aby nie marnować energii. Pod żadnym pozorem nie należy długo odchylać okna nad kaloryferem. Ze względu na zimne powietrze padające na grzejnik temperatura w pomieszczeniu nie może być prawidłowo odbierana, a zawór grzejnika jest stale otwarty. Ponadto ogrzane powietrze natychmiast ucieka na zewnątrz. To kosztuje energię i pieniądze.

Wskazówka 4: Unikaj gromadzenia się ciepła przed ogrzewaniem

Przestrzeń przed grzejnikiem powinna być jak najbardziej wolna. Jeśli przed nim znajdują się szerokie meble lub na drodze wisi ciężka zasłona, może to prowadzić do gromadzenia się ciepła. Ciepłe powietrze nie może wtedy rozchodzić się po pomieszczeniu, gdy termostat znajduje się w małej chmurze ciepła i nie nagrzewa się dalej. Wielu mieszkańców zwiększa wtedy ustawienie termostatu, co niestety tylko kosztuje i nie przynosi żadnej poprawy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here