Odpowietrzenie ogrzewania oszczędza koszty ogrzewania! Pokazujemy, jak to się robi”,

Grzejniki należy wietrzyć wczesną jesienią, aby ogrzewanie nie pochłaniało niepotrzebnych kosztów.

Zdjęcie: iStock / diephosi

Kiedy należy odpowietrzać grzejnik??

Z reguły sezon grzewczy zaczyna się na początku października i trwa do końca kwietnia. Bardzo wskazane jest wywietrzenie ogrzewania na kilka tygodni przed sezonem grzewczym. Bo jeśli coś pójdzie nie tak lub coś innego okaże się uszkodzeniem, jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby zamówić rzemieślnika przed rozpoczęciem zimnej pory roku.
 

Każdy może i może sam odpowietrzać grzejnik?

Zwykle jako najemca możesz i możesz sam wietrzyć ogrzewanie. Chyba że uzgodniono coś innego. W takim razie skonsultuj się z właścicielami. Normalne odpowietrzanie grzejnika trwa około dziesięciu minut, jest nieszkodliwe i zwykle przebiega bez komplikacji. Jeśli natomiast chcesz odpowietrzyć pompę obiegową w domu, zdecydowanie powinieneś zatrudnić technika ogrzewania, ponieważ istnieje ryzyko obrażeń, jeśli wydostanie się gorąca para.
 

Od czego zacząć odpowietrzanie nagrzewnicy?

Chcąc przewietrzyć wszystkie kaloryfery w domu, warto zacząć od wyższego piętra, ponieważ doświadczenie pokazuje, że to tam gromadzi się najwięcej powietrza. 

Odpowietrzenie grzejnika: tego potrzebujesz

Pamiętaj, aby przygotować miskę lub wiadro jako pojemnik, ponieważ grzejnik prawie zawsze traci wodę podczas odpowietrzania. Najlepiej mieć przy sobie ścierkę lub papier kuchenny, aby w razie potrzeby szybko wytrzeć wodę. Jeśli masz bardzo delikatne podłogi, możesz na wszelki wypadek rozłożyć kilka ręczników. Wtedy potrzebujesz tak zwanego klucza kwadratowego, zwanego również kluczem do wentylacji. Możesz to dostać w sklepie z narzędziami lub w zakładzie sanitarnym. Istnieją zawory, które można otworzyć za pomocą płaskiego śrubokręta lub szczypiec, ale rzadko się to zdarza.

Odpowietrzanie grzejnika: Z tymi instrukcjami to działa


1. Wyłącz pompę obiegową

Zaleca się wyłączenie pompy obiegowej przed odpowietrzeniem, aby ciecz nie krążyła dalej w obiegu grzewczym. Dzięki temu wentylacja jest bardziej wydajna. Gdy pompa obiegowa jest wyłączona, powietrze najpierw gromadzi się w nagrzewnicy. Całość trwa około godziny. W tym czasie nie należy nic robić na grzejnikach.

Gdzie znaleźć pompę obiegową? W piwnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie kotła, montuje się go między dwiema rurami, tutaj przedstawionymi w kolorze turkusowym.

Zdjęcie: iStock/artysta bez ograniczeń

2. Całkowicie podgrzej grzejnik

Zanim zaczniesz odpowietrzanie, musisz w pełni włączyć wszystkie grzejniki, czyli ustawić wszystkie termostaty grzejnikowe na najwyższy poziom. Ułatwia to odpowietrzanie - ponieważ ciepłe powietrze rozszerza się.
 

3. Znajdź zawór spustowy

Zawór spustowy znajduje się zwykle w górnej części grzejnika. Na środku ma kwadratową szpilkę, na której można umieścić kwadratowy klucz. W przypadku grzejników łazienkowych zawór zwykle znajduje się u góry w tylnej części.

Tutaj możesz zobaczyć zawór, przez który odpowietrzasz. Zwykle znajduje się z boku grzejnika.

Zdjęcie: iStock/Christopher Ames

4. kratka wentylacyjna

Po znalezieniu zaworu postępuj bardzo powoli i ostrożnie, aby nie dopuścić do nadmiernego wycieku wody z rur grzewczych. Po prostu trzymaj pojemnik zbiorczy przez cały czas pod zaworem. Teraz możesz powoli przekręcić klucz odpowietrznika o ćwierć do pół obrotu w lewo, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Najlepiej, jeśli usłyszysz to teraz „syczenie”. Jak tylko usłyszysz, że powietrze ucieka z nagrzewnicy, nie otwieraj dalej zaworu, tylko zostaw go na dokładnie tej wysokości. W przeciwnym razie istnieje ryzyko m.in. wypadnięcia kwadratowego kołka z grzałki i bez przeszkód wypływać woda. Gdy powietrze ucieka, odpływa również umiarkowana ilość wody, którą zbierasz w wiadrze. Nie martw się, jeśli woda jest brudna, to normalne.

Odpowietrz grzałkę i trzymaj pojemnik pod zaworem, aż przestanie wypływać woda i nie będzie słychać syczenia.

Zdjęcie: M.Dörr i M.Frommherz / Fotolia.de

5. Zamknij zawór

Jeśli powietrze i woda są na zewnątrz, odpowietrzenie nagrzewnicy powiodło się! Teraz możesz ponownie zamknąć zawór zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czyli ponownie w prawo.
 

6. Ponownie włącz pompę cyrkulacyjną, przykręć termostat

Jeżeli wcześniej wyłączyłeś pompę obiegową, to oczywiście po odpowietrzeniu wszystkich grzejników należy ją ponownie włączyć. Po odpowietrzeniu przykręć termostaty z powrotem, aby uniknąć marnowania energii.

Możesz być także zainteresowany Energia i klimat Jak równoważenie hydrauliczne obniża koszty ogrzewania Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Oszczędność kosztów ogrzewania: 25 prostych wskazówek dotyczących gospodarstwa domowego Czyszczenie grzejników: Oto jak to działa

Oprócz odpowietrzenia nagrzewnicy: sprawdź ciśnienie wody


W moich kaloryferach jest za dużo powietrza?

Odgłosy w chłodnicy wskazują, że coś jest nie tak. Mogą być spowodowane przez:

  • za dużo powietrza w kaloryferach
  • zbyt niskie ciśnienie wody (występuje również przy zbyt dużej cyrkulacji powietrza)
  • Prędkość pompy obiegowej jest ustawiona nieprawidłowo lub za wysoka
  • Termostat jest uszkodzony lub zatkany


W większości przypadków cyrkulacja powietrza w rurach grzewczych powoduje denerwujące odgłosy. Wtedy pomaga wentylacja. Jednak zawsze warto zerknąć na manometr, czyli urządzenie do pomiaru ciśnienia na instalacji grzewczej w piwnicy – ​​zarówno przed, jak i po odpowietrzeniu. W pewnych okolicznościach może być również konieczna wymiana termostatu grzewczego.

Manometr mierzy dokładne ciśnienie wody. Na wyświetlaczu szybko widać, czy w grzejnikach nie ma za dużo powietrza.

Fot. iStock / olcha7

Jak odczytać ciśnienie wody na manometrze?

Po kolorowym oznaczeniu można rozpoznać idealne ciśnienie wody. Zwykle są dwie wskazówki: jedna czerwona, a druga czarna. Czerwony wskaźnik jest zwykle statyczny i nie zmienia się. Wskazuje górną granicę ciśnienia wody i może działać jako sygnał ostrzegawczy, jeśli rzeczywiste ciśnienie przekracza granicę. Czarny wskaźnik pokazuje aktualne ciśnienie wody. Najlepiej, aby czarny wskaźnik znajdował się zawsze przed lub pod czerwonym wskaźnikiem. Po włączeniu ogrzewania czarna wskazówka przesuwa się w stronę czerwieni, ponieważ kaloryfery są napełniane ciepłą wodą. Jak tylko czarna wskazówka nie uniesie się prawidłowo, można założyć, że w kaloryferach krąży za dużo powietrza i trzeba będzie je odpowietrzyć. Ważne jest również, aby czarna wskazówka zatrzymała się przed czerwoną wskazówką. Jeśli ogrzewanie jest wyłączone, ciśnienie spada, a czarna wskazówka przesuwa się w kierunku zera.
 

Co się stanie, jeśli ciśnienie ogrzewania jest zbyt niskie??

Jeśli ciśnienie wody jest zbyt niskie, ciepło nie będzie rozprowadzane równomiernie. Prowadzi to do niepotrzebnie wysokich kosztów ogrzewania. Jeśli wyświetlacz nadal jest zbyt niski nawet po odpowietrzeniu grzejników, należy uzupełnić wodę za pomocą grzałki. Ze względów bezpieczeństwa lepiej zostaw to profesjonalistom.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here