Wymień pompę c.o. i zbieraj fundusze”,

Wymień pompę ogrzewania i oszczędzaj energię

Warto wiedzieć: w niektórych przypadkach właściciele prywatni są nawet zobowiązani do renowacji swoich budynków. Rozporządzenie w sprawie oszczędzania energii, w skrócie EnEV, określa te trzy środki:

 1. Górna płyta stropowa musi być zaizolowana.
 2. Kotły starsze niż 30 lat muszą zostać wymienione.
 3. W pomieszczeniach nieogrzewanych układane na tynku przewody rozprowadzające instalacji grzewczej muszą być całkowicie zaizolowane.

Nasza wskazówka: Chociaż montaż nowego systemu grzewczego prawie zawsze się opłaca, nie zawsze dotyczy to izolacji zewnętrznej. To, jakie działania są uzasadnione energetycznie i ekonomicznie, zależy od stanu nieruchomości. Niezależny doradca energetyczny pomoże w sporządzeniu planu remontu, kalkulacji kosztów i wnioskowaniu o dotacje. Jego honorarium jest również dotowane przez państwo. Wykwalifikowanych ekspertów można znaleźć tutaj: www.eksperci ds. efektywności energetycznej.de

Zbieraj dotacje

Istnieje dotacja od państwa na wymianę pomp obiegowych i pomp obiegowych ciepłej wody użytkowej. Pompa obiegowa, w skrócie pompa ciepła, transportuje wodę nagrzaną w kotle do wszystkich grzejników w domu. Natomiast pompy obiegowe ciepłej wody dostarczają ciepłą wodę do kuchni i łazienki. Państwo promuje również tzw. równoważenie hydrauliczne. Specjalista ds. ogrzewania koordynuje ze sobą wszystkie elementy grzewcze. Po tej optymalizacji ciepło dopływa równomiernie do wszystkich grzejników w domu - od piwnicy po dach. „W domu jednorodzinnym o powierzchni 125 m2 równoważenie hydrauliczne obniża koszty ogrzewania średnio o około 110 euro rocznie”, informuje ekspert ds. energii Wiebke Lübben.
Dobrze wiedzieć: Niezależnie od tego, czy chodzi o wymianę pompy, czy równoważenie hydrauliczne instalacji grzewczej - właściciele domów mogą zlecić wykonanie obu czynności pojedynczo lub łącznie. Dotowane są również dodatkowe działania optymalizacyjne, na przykład montaż indywidualnych regulatorów temperatury w pomieszczeniach. Możesz zarejestrować te środki, korzystając z tego samego procesu.

Przykład obliczenia

Instalacja nowoczesnej pompy obiegowej kosztuje średnio około 350 euro bez VAT. Państwo płaci z tego 30 proc., czyli 105 euro. „Ponadto właściciele domów oszczędzają średnio 100 euro na kosztach energii elektrycznej dzięki nowoczesnej pompie – rok po roku”, mówi Lübben. Tutaj państwo wspiera koszty utrzymania, które są już należne w wielu gospodarstwach domowych. Ponieważ pompy grzewcze mają zwykle żywotność od 10 do maksymalnie 15 lat.

Wniosek o dofinansowanie wymiany pompy ciepła: Jak postępować

Odpowiedni program potrwa do 31 grudnia. grudzień 2020. Ale lepiej nie czekać, aż zgrzytająca pompa ciepła odda ducha. Bo zanim zamówisz pompę i Twój rzemieślnik podejmie działania, musisz wystąpić o dotację państwa na nowy system grzewczy.
Pierwszym krokiem jest rejestracja za pomocą formularza BAFA. Biuro wyśle ​​Ci e-mail potwierdzający z Twoim osobistym identyfikatorem rejestracyjnym. Od tego momentu specjalistyczna firma może przeprowadzić wymianę pompy w Twoim domu. Następnie wypełnij wniosek o dofinansowanie i wyślij go podpisany wraz z kopią faktury do BAFA (online lub pocztą). Jeśli Twój wniosek zostanie zaakceptowany, otrzymasz od państwa 30 procent całkowitych kosztów netto.

Ważne warunki otrzymania stypendium od państwa
 

 • Każda osoba prywatna i każda firma niepubliczna ma prawo ubiegać się (firmy są zmuszone brać pod uwagę pomoc de minimis)
   
 • Prace wykonuje specjalistyczna firma, która korzysta z wysokowydajnej pompy, która jest wymieniona na stronie internetowej BAFA. Lista produktów „Pompy, które można pompować” jest dostępna do pobrania. 
   
 • Państwo wspiera każdy środek tylko raz na gospodarstwo domowe. Dlatego warto wymieniać jednocześnie wszystkie zgrzybiałych pomp.
   
 • Kiedy praca jest skończona, rozliczasz cały rachunek rzemieślnika. Masz sześć miesięcy na przesłanie kopii i formularza wniosku do Urzędu Federalnego.
   
 • Na fakturze mogą być wymienione tylko środki kwalifikujące się.
   

Więcej szczegółowych informacji znajdziesz na stronie BAFA. Osobistą pomoc można uzyskać na infolinii BAFA 0 61 96 - 9 08 10 01.

Alternatywne programy finansowania od KfW

Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW), federalny bank rozwoju, również promuje działania modernizacyjne, takie jak wymiana pomp grzewczych:
 

 • Nisko oprocentowana pożyczka z dopłatą do spłaty (7,5 proc.) w ramach Programu Energooszczędnej Renowacji KfW - Pożyczka (151/152)
   
 • Dotacje jednorazowe w wysokości dziesięciu procent w ramach programu KfW Energy Efficient Renovation - dotacja inwestycyjna (430)

Wnioski o dotacje są składane online za pośrednictwem portalu dotacji KfW. Ważne: Przed wymianą pompy grzewczej należy otrzymać wnioski. Ponadto opinia eksperta ds. efektywności energetycznej jest często wiążąca przed złożeniem wniosku. Warunki różnią się w zależności od programu. Dowiedz się więcej bezpośrednio na stronie internetowej KfW i dowiedz się, które programy finansowania KfW z szerokiej oferty są dla Ciebie odpowiednie.
Oprócz dotacji państwowych, w projekcie wymiany starej pompy ciepła wspierają Cię również dostawcy regionalni, tacy jak zakłady komunalne i agencje energetyczne. Non-profit firma konsultingowa CO2online oferuje przegląd ofert finansowania w zakładce Funding Check. Zainteresowanym prezentują również wykazy dotacji na pompy obiegowe i pompy obiegowe. Przy okazji: Ich pompa sprawdza, czy wymiana pompy jest opłacalna dla Twojego gospodarstwa domowego.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here