Regulacja zaworu grzewczego: co oznaczają liczby ”,

Numer temperatury zaworu
1 12 stopni Celsjusza
2 16 stopni Celsjusza
3 20 stopni Celsjusza
4 24 stopnie Celsjusza
5 28 stopni Celsjusza

Możliwe są mniejsze odchylenia od producenta do producenta, a jeśli wartości są zużyte, wartości nie są już dokładne, ale docelowa temperatura wzrasta o około cztery stopnie Celsjusza na każdą pełną jednostkę skali. Trzy linie między poszczególnymi liczbami zawsze oznaczają jeden stopień Celsjusza.

Co oznaczają symbole na termostacie grzejnikowym?

  • Płatek śniegu: reprezentuje ochronę przed mrozem. Aby woda w grzejniku nie zamarzała przy bardzo niskich temperaturach pokojowych, zawór grzewczy otwiera w tej pozycji dopływ ciepłej wody przy ok. 5-7 stopniach Celsjusza.
  • Słońce: oznacza podstawowe ustawienie termostatu grzejnikowego. Temperatura na tym poziomie to około 20 stopni Celsjusza.
  • Księżyc: symbolizuje tak zwaną nocną porażkę. Możesz ustawić wszystkie grzejniki na tym poziomie przed pójściem spać. Ustawienie zapewnia temperaturę w pomieszczeniu około 14 stopni. Możesz przeczytać tutaj, czy jest to wskazane w Twoim przypadku: Nocna redukcja ogrzewania: sensowna czy nie?

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Najczęstsze błędy przy regulacji zaworu grzejnikowego

Zdecydowanie powinieneś powstrzymać się od poniższych błędów, aby uniknąć niepotrzebnie wysokich kosztów ogrzewania, uniknąć pleśni i nie tylko.

1. Błąd: całkowicie otworzyć zawór

Skala może być używana do ustawienia temperatury docelowej, ale nie prędkości, z jaką pomieszczenie osiąga tę temperaturę. Nie ma więc sensu ustawiać ogrzewania na najwyższy poziom, żeby szybko zrobiło się przytulnie i ciepło.
Np. jeśli chcesz mieć w salonie 20 stopni Celsjusza to faza grzania do tej temperatury na poziomie trzecim trwa tyle samo, co na poziomie piątym. Różnica: na poziomie trzecim ogrzewanie zatrzymuje się na 20 stopniach Celsjusza, na poziomie piątym zatrzymuje się tylko na 28 stopniach Celsjusza. Aby przede wszystkim się nie spocić, utrzymać niskie koszty ogrzewania i nie marnować energii, należy od razu ustawić odpowiedni poziom.
Porada: Aby zapewnić szybsze nagrzewanie, konieczne jest zwiększenie temperatury na zasilaniu, przy której woda grzewcza wpływa do systemu grzewczego. Jeśli jest za mały w stosunku do kubatury pomieszczenia (można obliczyć wymagane grzejniki), jedyną rzeczą, która pomaga, jest wymiana grzejnika. W takich przypadkach zwracasz się do swojego wynajmującego, jako właściciela, do specjalisty.

2. Błąd: całkowicie wyłączyć ogrzewanie

Ustawienie ochrony przed zamarzaniem na termostacie grzejnika, symbolizowane przez płatek śniegu, ma cel: chroni przed kosztownymi uszkodzeniami spowodowanymi pękniętą rurą. Ponieważ zamarznięta woda rozszerza się, a w najgorszym przypadku lód może rozerwać rury grzewcze. Dlatego zawsze błędem jest całkowicie wyłączać ogrzewanie zimą. Przynajmniej ochronę przed mrozem należy ustawić również w nieużywanych pomieszczeniach i podczas dłuższej nieobecności. Jako najemca jesteś odpowiedzialny za odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych, która nie pozwoli na uszkodzenia spowodowane mrozem!
Nawet ci, którzy w ciągu dnia są poza domem, mogą wpaść na pomysł wyłączenia ogrzewania lub ściszenia go bardzo nisko w celu zaoszczędzenia energii. Nie jest to wskazane, ponieważ minimalna temperatura 16 stopni Celsjusza i odpowiednia wentylacja to najlepsza ochrona przed pleśnią. Ponadto Twoje wysiłki na rzecz oszczędności kosztów ogrzewania są prawie całkowicie zniweczone przez niższe temperatury w ciągu dnia wieczorem, kiedy pomieszczenie musi być ogrzewane z niskiej temperatury początkowej.

W przypadku dłuższej nieobecności w sezonie grzewczym nigdy nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, tylko ustaw termostat grzejnikowy na płatek śniegu - aby zabezpieczyć się przed uszkodzeniem przez mróz. 

Zdjęcie: iStock / schulzie

3. Błąd: ogrzewanie przy otwartym oknie

Nie można uniknąć wentylacji, nawet podczas mrozu, aby uniknąć pleśni i zapewnić zdrowy klimat w pomieszczeniu. Dopóki okna są otwarte, najlepiej ustawić termostat grzejnikowy na ochronę przed zamarzaniem. To jedyny sposób, aby nie marnować energii.
Zimą najlepiej krótko wietrzyć, przy szeroko otwartych wszystkich oknach. Całe powietrze w pomieszczeniu jest wymieniane w ciągu pięciu minut bez nadmiernego wychłodzenia ścian i mebli. W ten sposób pomieszczenie szybko wraca do poprzedniej komfortowej temperatury.
Uchylone okna nad kaloryferami to najgorsza pułapka energetyczna: zimne powietrze pada bezpośrednio na termostat grzejnika, który w związku z tym nieprawidłowo odbiera temperaturę w pomieszczeniu i utrzymuje otwarty zawór grzejnika. To nie tylko kosztuje niepotrzebną ilość energii i pieniędzy - ponieważ ogrzane powietrze natychmiast ucieka przez okno, w pomieszczeniu nie nagrzewa się już tak naprawdę.

4. Błąd: utrudniać rozpraszanie ciepła!

Istnieje również ryzyko nieprawidłowego określenia temperatury w przypadku nagromadzenia ciepła. Meble lub ciężkie zasłony przed kaloryferem zapobiegają rozprzestrzenianiu się ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Zawór grzejnikowy z czujnikiem znajduje się wtedy w małej chmurze ciepła i nie może już mierzyć temperatury w pomieszczeniu. W efekcie zawór się zamyka, a pomieszczenie pozostaje zimne.
Aby to zrekompensować, użytkownicy zwykle przekręcają zawór grzewczy wyżej, ale to nie przynosi żadnej poprawy i tylko marnuje energię. Lepiej zostawić jak najwięcej wolnej przestrzeni wokół kaloryfera, odsunąć zasłony na bok i odsunąć meble.

Programowalne zawory grzewcze w inteligentnym domu

Konwencjonalne termostaty grzejnikowe wykonują swoją pracę niezawodnie, ale wymagają również niewielkiej uwagi ze strony użytkownika. Bardziej nowoczesne wersje ułatwiają prawidłowe użytkowanie i zwiększają komfort: modele z czujnikami zewnętrznymi dokładniej określają temperaturę w pomieszczeniu, samodzielnie rozpoznają otwarte okna i samodzielnie regulują ogrzewanie. Inteligentne termostaty grzejnikowe zapamiętują również plany dobowe i tygodniowe, w których można określić, jaka temperatura powinna panować, w jakich pomieszczeniach i w jakich godzinach.
Dzięki połączeniu z systemem inteligentnego domu, elektroniczne zawory grzewcze mogą być sterowane centralnie, a nawet obsługiwane przez Internet. Jeśli wrócisz do domu wcześniej lub później niż planowano, możesz włączyć ogrzewanie, gdy jesteś poza domem. Nieco wyższe koszty nabycia w porównaniu ze starszymi poprzednikami można z czasem zaoszczędzić dzięki dokładniejszej kontroli, a tym samym mniejszemu zużyciu energii.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here