Cięcie, pielęgnacja i rozmnażanie hibiskusa”,

Prawie 700 gatunków pochodzących z Azji należy do rodzaju Marshmallow lub Hibiscus. Chociaż pochodzą z Azji, można je znaleźć w regionach tropikalnych i subtropikalnych na całym świecie. Rodzina malwy występuje w formie jednorocznej i wieloletniej jako krzew, krzew lub drzewo. Tylko krzew hibiskusa (Hibiscus syriacus) i hibiskus wieloletni (Hibiscus x moscheutos) nadają się do sadzenia w naszych temperaturach. Inne gatunki hibiskusa nie są odporne, ale możemy je przechowywać jako rośliny doniczkowe lub doniczkowe. Na przykład nadaje się do tego chiński hibiskus różany (Hibiscus rosa-sinensis).

Wzrost i kwitnienie hibiskusa

Hibiskus ogrodowy, zwany również krzewiastym hibiskusem lub krzewem prawoślazu, może osiągnąć wysokość 3 metrów i szerokość do 2 metrów. Rośnie dość wolno, a piękne, efektowne kwiaty dzwonkowe pokazują dopiero od sierpnia. W zależności od odmiany są to białe, różowe, fioletowe, czerwone, a nawet niebieskie – niektóre kwiaty są proste, inne podwójne. Każdego roku zapylane kwiaty rozwijają się w małe owocowe torebki, które przyklejają się do rośliny na zimę.
Różany hibiskus, który możesz umieścić we własnym ogrodzie jako roślina doniczkowa, zachwyca również szeroką gamą kolorów. Od białych, pomarańczowych kwiatów po czerwone i różowe, wszystko tam jest.

Wiosna to odpowiedni czas na przesadzenie hibiskusa.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Właściwa lokalizacja i gleba

Najlepsza lokalizacja dla hibiskusa ogrodowego jest w pełnym słońcu i osłonięta, na przykład w strefie wejściowej lub w kącie. Prawoślaz bardzo dobrze rośnie na dobrze przepuszczalnej, świeżej lub suchej glebie o wysokiej zawartości składników odżywczych. Szczególnie odpowiednie jest podłoże piaszczysto-gliniaste, lekko kwaśne lub zasadowe. Ważna jest dla niego wysoka zawartość składników odżywczych, ponieważ na niedobór reaguje słabym tworzeniem kwiatów. Chociaż hibiskus ogrodowy raczej boi się wody, nie znosi długotrwałej suszy - może wtedy zrzucić pąki. Niemniej jednak nie lubi też podmoknięcia, które może wynikać z ciągłego deszczu.
Różany jastrząb potrzebuje dużo wody w wiadrze. W okresie kwitnienia najlepiej codziennie podlewać, a także umieszczać w jasnym miejscu w pomieszczeniu, np. na parapecie.

hibiskus roślinny

Aby hibiskus ogrodowy mógł dobrze zakorzenić się i ponieważ młode rośliny są nieco wrażliwe na mróz, zaleca się sadzenie wiosną. Aby to zrobić, wykop dołek do sadzenia o średnicy dwukrotnie większej od bryły korzeniowej i wymieszaj wykopaną glebę z kompostem przed jej zasadzeniem. Teraz ostrożnie stąp ponownie po ziemi. Przykryj obszar korzeni ściółką i zalej hibiskus dużą ilością wody. Jeśli sadzisz hibiskus jesienią, zwróć uwagę na temperaturę. Krzew posadź tylko przy dobrej pogodzie i nie zapomnij o warstwie ściółki z liści i zarośli. Okrywowa stanowi alternatywę dla ochrony przed zimnem. Gdy dorosną, utrzymują ciepło w glebie.

Hibiskus jest dostępny w szerokiej gamie kolorów kwiatów.

Zdjęcie: Flora Press / Martin Hughes-Jones

Właściwa pielęgnacja hibiskusa

Jak często muszę podlewać hibiskus?

Najlepsza pielęgnacja na niewiele się zda, jeśli nie zostanie wykonana od razu. Dlatego należy zadbać o regularne i odpowiednie podlewanie, szczególnie w pierwszych sześciu miesiącach po posadzeniu. W przypadku starszych okazów można być bardziej nieostrożnym i trzeba podlewać tylko w wyjątkowo upalne dni lub podczas przedłużającej się suszy. Podczas podlewania upewnij się, że racje wody nie są zbyt duże, ponieważ roślina nie toleruje nasiąkania wodą. Młodsze okazy hibiskusa potrzebują wystarczającej ilości wody i składników odżywczych.

Czy muszę nawozić hibiskusa??

Dzięki ukierunkowanym nawozom nie tylko promujesz wzrost, ale także zmniejszasz podatność na przykład na mszyce. Te szczególnie lubią osiedlać się na piankach, które są jeszcze w fazie wzrostu. Dlatego stosuj płynny nawóz raz w tygodniu w fazie wzrostu. Zimą wystarczy nawozić co 2-3 tygodnie. Nie musisz w ogóle nawozić hibiskusa ogrodowego zimą.

Hibiskus woli stać w słonecznym, osłoniętym miejscu.

Zdjęcie: Flora Press / Perry Mastrovito

Czy muszę ciąć mój hibiskus??

Zeszłoroczne pędy hibiskusa ogrodowego można skrócić do czterech do sześciu węzłów liściowych każdej wiosny bez wyrzutów sumienia. W ten sposób możesz mieć pewność, że roślina nabierze lub zachowa piękny kształt. Usuń pędy, które są zamrożone, czyli martwe. Nie bój się radykalnego cofnięcia się w stare drewno. Hibiskus może z łatwością wytrzymać taką mękę - ale zajmuje trochę czasu, zanim ponownie osiągnie przyzwoitą wysokość.
Dzięki kilkuletniej wytrwałości możesz również wciągnąć hibiskusa w wysoką łodygę. W tym celu każdej wiosny usuwaj wszystkie gałęzie boczne, aby pozostał tylko główny pęd. Gdy hibiskus osiągnie pożądaną wysokość, odetnij końcówkę. W ten sposób promujesz wzrost pąków. Przywiąż górną, nową boczną gałąź do patyka i pociągnij ją pionowo w kierunku nieba jako przedłużenie pnia. Pozostałe gałęzie z czasem utworzą koronę. Rozgałęziają się szczególnie gęsto, jeśli przecinasz je na pół w regularnych odstępach.

Hibiskus jako wysoki pień wygląda szczególnie atrakcyjnie i ekstrawagancko - ale wymaga również pewnego doświadczenia ogrodniczego.

Zdjęcie: Vision BV, Holandia

Przesadź hibiskus

Jeśli doniczka jest za mała, najlepiej przesadzaj hibiskusa wiosną lub latem. W przypadku starszych roślin często wystarczy tylko zmienić podłoże.

Propaguj hibiskus

Możesz rozmnażać prawoślazu za pomocą nasion, szczepienia, sadzonek korzeniowych, sadzonek lub sadzonek. Jednak aby uzyskać cechy charakterystyczne dla odmiany, takie jak kolor, muszą być rozmnażane wegetatywnie. W tym przypadku wskazane jest szczepienie, ponieważ rozmnażanie przez sadzonki jest dużym wyzwaniem dla ogrodników hobbystów.

Udoskonal hibiskus

W procesie szczepienia dwie rośliny są łączone w jedną. Warunkiem szybkiej koalescencji jest jak najściślejszy związek w obrębie rodziny roślin między podkładką a szlachetnym ryżem. Celem udoskonalenia jest zachowanie szczególnych właściwości oryginalnej odmiany. Ponadto żyły jadalne mogą być później zaopatrywane w ważne składniki odżywcze z podkładu.
W przerwie wegetacyjnej od listopada do lutego od krzewu hibiskusa oddziela się silny roczny pęd, tzw. gałązki szlachetne. Edelreiser powinien zwykle mieć od jednego do trzech pąków i można go przechowywać przez stosunkowo długi czas, jeśli odpowiednio dobierze się temperaturę chłodzenia i wilgotność. Aby to zrobić, trzymaj kawałek kiełka w folii w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu lub w lodówce.
Wiosną jako bazę wybierasz jednoroczną sadzonkę hibiskusa. Przyciąć pędy około dwóch centymetrów nad korzeniem i ostrym nożem wykonać głębokie na dwa centymetry pionowe cięcie na środku pnia. Podstawa listków jest cięta w kształt litery V i wszczepiana w podłoże. Połącz obie części rośliny taśmą wykończeniową i uszczelnij cenny ryż na górze. Im silniej połączone są ze sobą części rośliny, tym szybciej rosną razem. Umieść szczepione rośliny w tackach na nasiona i umieść je w skrzynce propagacyjnej w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. Połączenie między podstawą a kiełkiem powinno urosnąć w ciągu czterech do sześciu tygodni, po czym można usunąć taśmę i zasadzić nowy hibiskus. Zanim postawisz go na zewnątrz, powinien spędzić rok w doniczce.

Może zainteresować Cię także Balkon i Taras Śródziemnomorskie rośliny doniczkowe na balkon i ich rozmnażanie Wiedza o roślinach Cięcie i pielęgnacja hortensji: Piękno cieni w ogrodzie

Propaguj hibiskusa za pomocą sadzonek korzeniowych

Niektóre odmiany hibiskusa ogrodowego nie powstały poprzez szczepienie, ale nie są ukorzenione. Oznacza to, że nadziemna część rośliny i kłącze mają identyczną informację genetyczną. Odmiany te można rozmnażać za pomocą sadzonek korzeniowych. Prawidłowe sadzonki korzeniowe mają grubość co najmniej palca. Jesienią oddziel go od mięsistego korzenia i ubij w wilgotnym torfie. Do czasu dalszej obróbki należy zadbać o to, aby wycięty kawałek nigdy nie wysychał i nie oszroniał. W grudniu lub styczniu odetnij kawałki o długości dziesięciu centymetrów od korzeni i wciśnij je około dwóch centymetrów do doniczek wypełnionych ziemią doniczkową. Sadzonki korzeniowe należy trzymać w ciemnym miejscu, dopóki nie zostaną wyrzucone. Uprawiaj młode rośliny w doniczce przez rok.

Propaguj hibiskusa przez sadzonki

Wszystkie pianki można rozmnażać za pomocą sadzonek lub niezdrewniałych sadzonek głowy. Jako początkujący nie powinieneś jednak oczekiwać zbyt dużego sukcesu. Aby móc ukorzenić sadzonki z jednym do trzech pąków, po prostu użyj ostrego noża, aby oddzielić sześciocalowy pęd od krzewu hibiskusa i usuń dolne liście, aby łodyga była naga i gładka. Następnie odetnij pęd bezpośrednio nad sękiem liścia, ponieważ tam korzenie będą się preferencyjnie formować i umieść go w pojemniku z wodą. Upewnij się, że to jest zawsze wypełnione. Po około trzech miesiącach powinny uformować się pierwsze korzenie i można sadzić młode rośliny w małych doniczkach.

Przy rozmnażaniu z sadzonkami zawsze wybieraj długie, zdrowe pędy.

Zdjęcie: Friedrich Strauss Gartenbildagentur / Strauss, Friedrich

Propaguj hibiskus przez siew

Aby rozmnażać hibiskusa przez wysiew własnych nasion, susz jesienią zbieraj suszone owocniki. Należy jednak zauważyć, że hibiskus nie produkuje nasion co roku. Jeśli lato jest krótkie i chłodne, nasiona pozostają na zewnątrz. Jeśli jednak jest długa i gorąca, możesz spodziewać się dużej ilości nasion. Jeśli nie masz szczęścia z pogodą, nadal masz możliwość zakupu nasion. Wiosną, po ostatnich przymrozkach, możesz siać i cieszyć się na pierwsze kwiaty swojej rośliny po czterech latach. Hibiskus ogrodowy również lubi siać w ogrodzie. Dzikie sadzonki można wtedy wykorzystać jako bazę do szczepienia lub pozwolić im rosnąć w innym miejscu - wystarczy je wykopać i przenieść na wiosnę. Jeśli zdecydujesz się użyć nowego hibiskusa jako podstawy do szczepienia, zaleca się najpierw trzymać go w doniczce przez rok.

Propaguj hibiskus z sadzonkami

Zimą hibiskusa można rozmnażać wykorzystując pędy z poprzedniego roku. Po pozbyciu się liści krzewu należy go odciąć i skrócić pędy do około 15 centymetrów. Przycięte pędy umieszczasz w wilgotnej, gliniastej glebie próchnicznej, umieszczasz w ciemniejszej szklarni i czekasz na wiosnę. Przy odrobinie szczęścia jedna dziesiąta drewna będzie miała korzenie i po ostatnich przymrozkach będzie można je sadzić na zewnątrz.

Kwiat hibiskusa jest symbolem tropikalnej wakacyjnej atmosfery.

Zdjęcie: alamystockphoto / Steffen Hauser

Zimowanie hibiskusa

Wiele gatunków hibiskusa nie jest odpornych. Dlatego w odpowiednim czasie umieść rośliny doniczkowe w jasnym miejscu zimowym. Temperatury tak niskie jak 12 stopni Celsjusza są zbyt niskie dla hibiskusa różanego. Sprawdź wcześniej, czy hibiskus nie jest zarażony szkodnikami i usuń martwe części rośliny przed przechowywaniem. Zimą wystarczy umiarkowanie podlewać, tylko upewnić się, że bryła korzeniowa nie wyschnie całkowicie. Do wiosny możesz obejść się bez nawozów. Od maja - po lodowych świętych możesz ponownie wystawić hibiskusa na zewnątrz.
Dobrze wiedzieć: W środowisku, które jest zbyt suche lub zbyt ciepłe, hibiskus jest często zarażony przędziorkami.
W przeciwieństwie do prawoślazu różanego, wiele gatunków prawoślazu ogrodowego jest odpornych. Młodsze okazy należy jednak chronić zimową osłoną z liści i zarośli w obszarze korzeniowym.

Krzew prawoślazu, hibiskus szkarłatny, prawoślaz lekarski czy powszechna prawoślaz ogrodowy przetrwają zimę w ogrodzie bez żadnych problemów w tym kraju.

Zdjęcie: Flora Press / Wizje

Użyj i połącz hibiskus

Dzięki swoim pięknym, kolorowym kwiatom hibiskus nadaje świąteczny charakter i dlatego przyciąga wzrok podczas projektowania tarasu lub ogrodu. Pięknymi partnerami roślin są np. róże rabatowe, lawenda, malwa czy malwa krzewiasta. Odmiany hibiskusa o prostych kwiatach są często bardziej obficie i sprężyste. Ponadto odmiany te pomagają również dzikim pszczołom. Ponieważ jako pastwisko dla pszczół hibiskus przyciąga liczne trzmiele i pszczoły.

Popularne odmiany hibiskusa

Poniżej znajdziesz przegląd najważniejszych odmian:
 

  • Hibiscus syriacus „Helena ”: kwiaty duże, różowobiałe z ciemnoczerwoną plamką u podstawy pośrodku, wytrzymałe, odpowiednie jako mały krzew do sadzenia pojedynczo lub w rzędzie
  • Hibiscus syriacus „Lady Stanley ”: kwiaty półpełne biało-różowe przypominające goździki, energiczne
  • Hibiscus syriacus „Czerwone serce ”: kwiaty białe, fioletowe z ciemnoczerwoną plamką, wytrzymałe, słabo rosnące
  • Hibiscus syriacus „Niebieski ptak ”: kwiaty niebieskofioletowe z purpurowoczerwoną plamką u podstawy, zwarty pokrój, bardzo mrozoodporny
  • Hibiscus rosa-sinensis ‘Cooperi ’: Rzadkie, czerwone, małe kwiaty, potrzebuje dużej wilgotności

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here