Drewno hikorowe: więcej niż klasyka do grillowania”,

Hickory występuje najczęściej w Ameryce Północnej, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu i Środkowym Zachodzie, a także w Azji Wschodniej. Drzewo jest odporne na ciepło i potrzebuje mało wody, ale rośnie bardzo wolno. To sprawia, że ​​hikory są idealnymi kandydatami, aby znaleźć się w czołówce nadchodzącej restrukturyzacji europejskich lasów w związku ze zmianą klimatu.

Cechy i właściwości

W zależności od gatunku drzewa orzesznik różni się znacznie wysokością i szerokością. Od dość krzaczastych odmian o szerokości kilku metrów do okazałych szerokich okazów i wysokości 45 metrów.
Twardy, ciężki i wytrzymały – to trzy najważniejsze cechy rodziny orzechów włoskich. Pod względem twardości drewno hikorowe przewyższa nawet klasyczne drewno dębowe, nawet jeśli bardziej przypomina jesion. Drewno hikorowe ma, w zależności od gatunku drzewa, z którego zostało ścięte, inny kolor, a nawet nieco inne usłojenie: Rdzeń prawdziwego drewna hikorowego jest brązowo-szary i ma wydłużone, brązowe słoje. U nas można również kupić czerwonawą twardzielę o delikatnym, lekko kolistym słojach. Świeżo ścięta twardziel mimo dużej gęstości jest podatna na zagrzybienie, choroby i insekty, które mogą niszczyć słoje i sprawiać, że drewno nie nadaje się do użytku – co również wynika z wyjątkowo długiego czasu schnięcia.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Najlepsze grille na węgiel drzewny z aktualnych testów Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Kup grill: który mi odpowiada?

Jak przetwarzane jest drewno hikorowe?

Drewno hikorowe znane jest wśród producentów jako dość trudny gatunek. Ponieważ drewno po ścięciu schnie bardzo powoli. Należy zachować ostrożność, jeśli maszyna przyspiesza proces suszenia – zbyt duże wysuszenie spowoduje pękanie drewna i powstawanie nieestetycznych odkształceń. Jednak po wyschnięciu drewno hikorowe zachowuje swój kształt i przy starannej obróbce może być przechowywane przez bardzo długi czas. Jednak ze względu na wytrzymałość na zginanie drewno hikorowe jest trudne do ręcznego kształtowania. Z drugiej strony maszyny lub obrabiarki z częściami z twardego metalu przyjmują drewno.
Ze względu na strukturę powierzchni drewno hikorowe mniej nadaje się do obróbki z innymi materiałami. Praktycznie nie da się go skleić, dlatego wyroby wieloczęściowe z drewna hikorowego są najczęściej mortyzowane. Nie należy również używać farb rozcieńczonych wodą do obróbki drewna hikorowego, ponieważ mogą one plamić materiał i łuszczyć się. Drewno hikorowe lepiej potraktować olejem lnianym lub tungowym, który pochodzi z Azji.

Zastosowanie: Do grillowania, do sprzętu sportowego i rękojeści narzędzi

Miłośnicy wędzenia mięsa lub ryb zapewne znają zapach drewna hikorowego i doceniają jego mocny wędzony aromat. Ponieważ chipsy hikorowe nadają grillowi pożądany, lekko pikantny smak. Jagnięcinę, wołowinę i wieprzowinę można również ugotować na orzesznikowej desce wędzarniczej. Działa to na każdym grillu - pod warunkiem, że sam grill ma pokrywkę. Ale drewno hikorowe znajduje się również w sosach do grilla i soli - nie samo drewno, ale produkty, które zostały uszlachetnione przez wędzenie lub gotowanie na drewnie hikorowym i nadają charakterystyczny zapach dymu.

Podczas grillowania wiórki z drewna hikorowego nadają wieprzowinie i wołowinie szczególnie dymny aromat.

Zdjęcie: iStock/Xesai

Jeżeli drewno hikorowe nie służy do wykańczania wszelkiego rodzaju drobiazgów, to jest ono przetwarzane na rękojeści noży, łuki, pałeczki do perkusji i pałeczki do perkusji, sprzęt sportowy, taki jak kije baseballowe, kije golfowe i kije do lacrosse, meble ogrodowe, uchwyty do narzędzi siekiery i siekiery oraz inne podobnie obciążane przedmioty.

Ile kosztuje drewno hikorowe?

Drewno hikorowe do grillowania lub rękodzieła można kupić od około 15 euro za dziesięć kilogramów, zrębki do palenia z drewna hikorowego kosztują od sześciu do dziesięciu euro za kilogram, w zależności od producenta. Noże z rękojeścią z drewna hikorowego są dostępne od około 12 euro, kije bejsbolowe od około 15 euro. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here