Pomoce dla seniorów”,

Czy to ze względu na dolegliwości związane z wiekiem, czy ograniczenia zdrowotne: Pomoce dla seniorów przywracają jakość życia, zwiększając bezpieczeństwo, promując niezależność i mobilność. Dowiedz się więcej o różnorodności pomocy w codziennym życiu z naszego przewodnika dla seniorów.

Pomoce dla seniorów rekompensują ograniczenia 

Rosnąca grupa seniorów korzysta dziś z szerokiej gamy różnorodnych pomocy. Na każdą potrzebę dostępne są odpowiednie środki codziennego użytku, które zwiększają bezpieczeństwo i mobilność, upraszczają opiekę i higienę osobistą lub kompensują ograniczenia ruchowe seniorów za pomocą pomocy medycznych i ortopedycznych. 

Nowoczesna różnorodność środków pomocniczych przywraca seniorom odrobinę samodzielności, ułatwia codzienne zadania i znacznie ułatwia opiekę nad bliskimi w domu. Celem wszystkich pomocy jest zapewnienie dobrego wsparcia samodzielnego życia we własnym domu, utrzymanie jakości życia oraz wzmocnienie opieki nad członkami rodziny w środowisku prywatnym. Osoby dotknięte chorobą i ich bliscy mogą nie tylko skorzystać z zalet pomocy dla osób starszych i chorych, ale także zaoszczędzić na różnych kosztach, korzystając z możliwości finansowania i finansowania.
Pomoce dla seniorów dzielą się na 

 • Środki do pielęgnacji i pielęgnacji codziennej
 • Środki ułatwiające poruszanie się
 • Pomoce sensoryczne
 • Narzędzia dla bezpieczeństwa

Jakie pomoce są opłacane przez ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie na opiekę długoterminową?

W przypadku pomocy, które są wykorzystywane w codziennym życiu lub są niezbędne do zaspokojenia podstawowych podstawowych potrzeb, ustawowe ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty zgodnie z zastrzeżeniem § 33 ust. 1 piątego kodeksu zabezpieczenia społecznego (SGB V). 
Koszty uznanych pomocy pokrywane są zgodnie z wykazem pomocy medycznych ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego, pod warunkiem, że lekarz przepisze je ze względów medycznych. 
Jeśli istnieje pewien stopień opieki, a kasa chorych nie płaci za wymagane środki pomocy, na żądanie kasa chorych pokryje koszty z odpowiednimi dotacjami. Wraz z uznaniem stopnia opieki, seniorzy otrzymują dalsze uprawnienia do pomocy pielęgnacyjnych, na przykład do pomocy do konsumpcji lub pomocy w opiece domowej, która może również obejmować systemy wzywania pomocy, rampy i windy schodowe. Kasa Ubezpieczenia Opieki Długoterminowej może ponosić koszty ryczałtowe, wypłacać dotacje lub udostępniać sprzęt pożyczkowy.

Uzyskaj oferty na swoją nową windę schodową tutaj

Narzędzia do pielęgnacji

Wsparcie pielęgniarskie stanowi większość produktów określanych jako pomoce. Służą do fizycznej opieki nad osobami z ograniczeniami zdrowotnymi i dolegliwościami związanymi z wiekiem. Należą do nich na przykład środki pielęgnacyjne do konsumpcji, środki dezynfekujące do rąk i powierzchni, jednorazowe rękawiczki i nakładki na palce, maski na twarz i fartuchy ochronne, ale także wkładki ochronne do łóżka. Osoby z uznaniem stopnia opieki mogą otrzymać bezpłatnie środki pielęgnacyjne do spożycia o wartości do 40 euro miesięcznie. Warunkiem jest odpowiednie zgłoszenie do ubezpieczenia pielęgnacyjnego, które jest akceptowane nawet bez recepty. 
Dalsze pomoce pielęgnacyjne można znaleźć w obszarze materiałów do inkontynencji. Należą do katalogu usług ubezpieczenia pielęgnacyjnego oraz katalogu pomocy ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak koszty produktów do inkontynencji są pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne tylko jako dotacja w przypadku umiarkowanego nietrzymania moczu i po podaniu szczegółowych informacji na recepcie lekarskiej. Jeśli płatnikiem jest ubezpieczyciel zdrowotny, umowy partnerskie z dostawcami zwykle muszą być brane pod uwagę przy zakupie. 

Pomoce dla seniorów to np. środki pielęgnacyjne do konsumpcji.  

Zdjęcie: iStock / FredFroese

Środki wspomagające codzienną pielęgnację

Pomoce opiekuńcze obejmują nie tylko produkty, które oferują bezpośrednią pomoc osobie wymagającej opieki, ale także produkty ułatwiające życie opiekunom rodzinnym. Opieka nad członkami rodziny i bliskimi o ograniczonej sprawności ruchowej znacznie wykracza poza serwowanie jedzenia i napojów. Często ciężkie prace dźwigowe muszą być wykonywane podczas przechowywania i zmiany pozycji, podczas gdy opiekun często styka się z indywidualnymi ograniczeniami swoich możliwości fizycznych. W rezultacie bezpieczeństwo może szybko ucierpieć.

Pomoce transferowe

Pomoce dla seniorów, które wspierają podnoszenie i przytrzymywanie osób potrzebujących opieki przez opiekuna, określane są jako pomoce w przenoszeniu. Pasy do podnoszenia i przytrzymujące zapewniają opiekunowi większe bezpieczeństwo i stabilność, ponieważ rozkładają ciężar i ułatwiają poruszanie się. Pomoce w przenoszeniu, takie jak przesuwne deski lub podnośniki pacjenta, mogą również znacznie ułatwić zmianę pozycji. Pomoce przy przenoszeniu są używane na przykład przy przenoszeniu osoby wymagającej opieki z łóżka na wózek inwalidzki, komodę lub z wózka inwalidzkiego na fotel. 

Pomoce w pozycjonowaniu

Jeśli osoby wymagające opieki mają tak ograniczoną mobilność, że nie mogą już samodzielnie obracać się i obracać w łóżku do opieki długoterminowej, istnieje ryzyko wystąpienia odleżyn, odleżyn i odleżyn z powodu niemożności poruszania się. Aby jak najlepiej uniknąć takich komplikacji, pomoce do pozycjonowania mogą być właściwym wyborem. W większości przypadków stosuje się różne poduszki i maty tapicerskie, które dzięki specjalnemu kształtowi zapewniają odciążenie boku lub pod ciałem pacjenta. Poduszki do przechowywania mogą mieć kształt pierścieni, misek lub rolek i wypełnione powietrzem lub pianką. Takie środki pomocnicze są również znane jako środki przeciwodleżynowe, ponieważ pomagają zapobiegać bolesnym odleżynom (odleżynom).
Kolejny wariant profilaktyki odleżyn oferowany jest w systemach zmiennego ciśnienia. Są one dostępne jako podkładki lub materace. Dzięki różnym komorom powietrznym, które można dowolnie napompowywać, wspomagają zmianę pozycji w łóżku delikatnymi zmianami, które jednak mają korzystny wpływ na napięte obszary skóry na ciele. Możesz wybrać wysokiej jakości projekty jako wygodne łóżka specjalne lub materace z mikrostymulacją. 

Środki do higieny osobistej

W łazience gładkie powierzchnie stykają się z wilgocią i wilgocią. Łazienka jest zatem zasadniczo poważnym zagrożeniem wypadkowym, co jest szczególnie zauważalne dla osób starszych i osób wymagających opieki, nie tylko wtedy, gdy są niestabilne i mają ograniczoną mobilność. Aby zmniejszyć ryzyko upadku i zwiększyć bezpieczeństwo osób potrzebujących opieki i opiekunów, idealne są środki higieny osobistej. Przeczytaj nasz artykuł Łazienka bez barier: Wskazówki dotyczące planowania i wyposażenia, jak rozpoznać i uniknąć źródeł zagrożeń w łazience.

Możesz być także zainteresowany Życie bez barier dla większego komfortu życia Oszczędności w towarzystwie budowlanym i finansowanie Dotacje KfW na życie dostosowane do wieku Życie bez barier i budynki dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Uchwyty bezpieczeństwa i pomoce do wstawania

W przypadku ograniczonej mobilności i niestabilnego chodu, poręcze i uchwyty powinny być łatwo dostępne we wszystkich istotnych punktach łazienki: W strefie mycia i pod prysznicem można znaleźć stołek prysznicowy, na którym można w razie potrzeby bezpiecznie usiąść. zapewnić dodatkowe wsparcie podczas robienia przerw. Oprócz uchwytów zapewniających bezpieczne trzymanie, w pobliżu toalety bez barier powinny być dostępne pomoce do wstawania i podparcia. Nowoczesne modele ułatwiają wygodne wstawanie dzięki obrotowym uchwytom. 

Pomoce toaletowe

Pomoce toaletowe obejmują wszystkie pomoce dla seniorów, które ułatwiają samodzielne korzystanie z toalety. Oprócz toalet z regulacją wysokości, toalet myjących i toalet bez barier, dostępne są również podnoszone sedesy, krzesła toaletowe, baseny i butelki na mocz, a także podłokietniki do bezpiecznego siedzenia i wstawania.

Toaleta bez barier umożliwia osobom o ograniczonej sprawności ruchowej korzystanie z niej bez pomocy. 

Zdjęcie: iStock / Manuel-F-O

Podnośniki łazienkowe

Podnośniki łazienkowe są dobrym rozwiązaniem do wchodzenia i wychodzenia z wanny lub do przenoszenia osób o ograniczonej sprawności ruchowej w wannie bezpiecznie i bez wysiłku. Wyciągi kąpielowe są bardzo pomocne przy odprężającej kąpieli pielęgnacyjnej, aktywującej kąpieli terapeutycznej i dokładnym oczyszczeniu ciała pełną kąpielą. Oferowane są w różnych wersjach i mogą być używane jako podnośnik do siedzenia, podnośnik do tkaniny lub nadmuchiwane poduszki do kąpieli dla większego bezpieczeństwa.

Siedzisko do kąpieli

Siedziska do wanny to nowoczesna i nieskomplikowana alternatywa, gdy z braku miejsca lub z innych powodów nie ma mowy o podnoszeniu wanny. Siedzisko wannowe to wygodne, bezpieczne siedzisko, które pełni funkcję taboretu w wannie lub haka wsuwanego z obu stron do wanny. Modele z obrotowym siedziskiem zachęcają do łatwej zmiany pozycji, która może być wykonywana nawet samodzielnie przez niektóre osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. 

Wkłady do kąpieli

Oprócz podnośnika wannowego i siedziska wannowego, dodatkową opcją jako pomoc dla seniorów może być wkład wannowy. Wkład wannowy jest zwykle montowany wewnątrz wanny za pomocą przyssawek i można go płynnie regulować. Dołączenie wkładu (zwanego również skracaczem wanny) zmniejsza długość wanny. Daje to kąpiącemu się większą stabilność, ponieważ wannę i wkład jako podnóżek i oparcie można łatwiej wykorzystać. 

Złóż wniosek o dotacje i dotacje na łazienkę bez barier

W tej strefie mieszkalnej o wysokim potencjale ryzyka projekt łazienki o ograniczonej barierze nie jest
ważny temat tylko u osób starszych. Dotacje na większą dostępność w łazience mogą się różnić w zależności od
Obecna sytuacja z zakładem ubezpieczeń zdrowotnych, zakładem ubezpieczeń opieki długoterminowej czy bankiem rozwoju KfW (np
za pośrednictwem programu "Odnowa odpowiednia do wieku"). Bank rozwoju KfW oferuje również
tanie pożyczki na remonty dostosowane do wieku.

Środki ułatwiające poruszanie się: pomoce do chodzenia i systemy podnośnikowe dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej

Dla wielu seniorów rosnąca niepewność podczas stania i chodzenia jest jednym z najbardziej przerażających aspektów zachowania niezależności. Jednak w większości przypadków pomoce na mobilność muszą być opłacane samodzielnie lub, na życzenie, są współfinansowane z dotacji. 

Czytaj dalej: Planowanie budowy Mobilny z windą schodową: Planowanie kosztów i oszczędzanie Living Electromobiles do aktywnego codziennego życia Żywe pomoce do chodzenia dla seniorów: kule, rolki, balkoniki itp.

Pomoce do chodzenia

Najprostszą formą pomocy do chodzenia jest laska. Daje większą stabilność w przypadku lekkiego niestabilności i może być uzupełniony o szynę przedramienia dla lepszego podparcia, jeśli to konieczne. Ramy spacerowe są porównywalne do laski połączonej obustronnie i są poruszane całkowicie niezależnie przez użytkownika. 
Chodnik na kółkach nazywa się rollator. Jest uważany za wygodną i bezpieczną pomoc do chodzenia i często jest wyposażony w siedzenie do odpoczynku lub koszyk do transportu. Rollatory zawsze mają hamulec na kierownicy, aby móc regulować stabilność samego rollatora.

Wózki inwalidzkie

Jeśli seniorzy nie mogą już samodzielnie chodzić lub są szybko przemęczeni podczas dłuższych podróży, wózek inwalidzki może być właściwą pomocą w utrzymaniu mobilności. W zależności od wersji wózek może być używany w pomieszczeniach i na zewnątrz, może być używany sporadycznie w celu oszczędzania energii w życiu codziennym lub może być używany na stałe w przypadku dużych ograniczeń ruchu. Wózki inwalidzkie mogą być również wyposażone w elektroniczne systemy napędowe lub wybrane jako wózek elektryczny dla osób z poważnymi niepełnosprawnościami ruchowymi.  

Elektromobil / senior mobile

Pojazdy elektryczne, znane również jako skutery, to trzy- lub czterokołowe lekkie pojazdy napędzane silnikami elektrycznymi. Służą przede wszystkim do radzenia sobie z krótkimi lub długimi dystansami w samodzielnym życiu codziennym, na przykład na wycieczkach, wizytach u sąsiadów i znajomych lub drobnych zakupach. Pojazdy elektryczne są finansowane przez kasę chorych tylko w wyjątkowych przypadkach - na przykład, gdy lekarz stwierdzi konieczność medyczną na recepcie. Z kolei kasa pielęgnacyjna nie oferuje dopłat do pojazdów elektrycznych.

Złodziej

Winda do radzenia sobie ze schodami i zmianami podłogi może być indywidualnie zaprojektowana jako winda schodowa, winda lub winda podłogowa i stać się ważną pomocą dla seniorów. Chociaż winda dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej generalnie nie jest jedną z pomocy zgodnie z wykazem pomocy medycznych, winda schodowa może być finansowana jako środek poprawiający środowisko życia z funduszu opiekuńczego lub dotacji KfW. Jeśli jest to konieczne z medycznego punktu widzenia i zatwierdzone przez kasę ubezpieczenia pielęgnacyjnego, można przyznać dotację w wysokości do 4 na osobę wymagającą opieki w gospodarstwie domowym.000 euro są wypłacane.

Winda schodowa może być nadal używana do wchodzenia po schodach, jeśli mobilność jest ograniczona.

Zdjęcie: iStock / Daisy-Stokrotka

Aparaty mowy, wzrokowe i słuchowe jako pomoce sensoryczne

Dla seniorów ograniczenia w obszarze sensorycznym mogą oznaczać poważne obniżenie jakości życia. Pomoce medyczne w celu zrekompensowania wynikającej z tego niepełnosprawności są zatem niezwykle cennymi pomocami dla osób dotkniętych tym problemem. 

Za pomoce mówiące uważa się:

 • Wzmacniacz głosu

 • Pomoce zastępujące głos

 • Generatory dźwięku / protezy głosowe dla osób po amputacji krtani

Jeśli chodzi o pomoce wzrokowe, rozróżnia się między

 • Pomoce wizualne poprawiające ostrość widzenia (okulary, soczewki kontaktowe, lupy i inne) 

 • terapeutyczne pomoce wizualne w ramach terapii po chorobach i urazach oczu (np. soczewki opatrunkowe, filtry brzegowe UV)

Liczyć jako aparaty słuchowe 

 • Aparaty słuchowe

 • Maszyny do szumów usznych

 • Zasilanie CROS (Contralateral Routing of Signals) w przypadku całkowitej głuchoty jednego ucha

Urządzenia pomiarowe do funkcji organizmu będące pomocami medycznymi

Dla osób chorych i wymagających opieki, ale także ogólnie dla osób starszych, pomoce do monitorowania funkcji organizmu zapewniają ważną kontrolę. Zakres tych pomocy dla osób starszych i chorych waha się od ciśnieniomierzy, glukometrów czy tlenomierzy po urządzenia pomiarowe o szerokim zakresie funkcji, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Nowoczesne widżety do monitorowania stanu zdrowia można łączyć za pomocą inteligentnych systemów życia wspomaganego przez otoczenie, a zebrane dane można bezpiecznie przesyłać do prowadzącego lekarza rodzinnego.

Narzędzia dla bezpieczeństwa

Numer alarmowy dla seniorów lub system pomocy zapewnia większe bezpieczeństwo w razie wypadku i niebezpiecznych sytuacji, nie tylko dla samotnych seniorów. Jeśli np. droga do telefonu jest zbyt daleka z powodu upadku, system alarmowy po naciśnięciu przycisku wysyła wezwanie pomocy do rodziny lub asystentów. Wdrożenie zapewnia nie tylko większe bezpieczeństwo w nagłej sytuacji, ale także zapewnia środki prewencyjne zwiększające poczucie bezpieczeństwa – zarówno dla korzystających z niego seniorów, jak i dla bliskich. 

Domowe systemy awaryjne 

Domowy system połączeń alarmowych składa się z małego, przenośnego nadajnika podłączonego do stacji na miejscu. Jeśli zaistnieje niebezpieczna sytuacja, wystarczy nacisnąć przycisk na przenośnym nadajniku ręcznym, aby skontaktować się z centrum alarmowym. Służby ratownicze lub przechowywane osoby kontaktowe mogą wtedy w razie potrzeby pospieszyć z pomocą.

Mobilne systemy połączeń alarmowych i systemy śledzenia demencji

Mobilne aplikacje alarmowe działają podobnie do domowego systemu alarmowego. Różnica polega na funkcjonalności niezależnej od lokalizacji, która może przekazywać lokalizację użytkownika służbom ratunkowym lub krewnym za pośrednictwem wsparcia GPS. Systemy śledzenia demencji są specjalnie zaprojektowane dla osób z demencją i umożliwiają niezauważalne monitorowanie pacjenta z demencją przez krewnych, dzięki czemu można go szybko znaleźć, jeśli ucieknie lub się zgubi.

Możesz być także zainteresowany Bezpieczeństwo Większe bezpieczeństwo dzięki systemom połączeń alarmowych: Połączenie alarmowe w domu za naciśnięciem przycisku

Telefony komórkowe dla seniorów

Aktywni seniorzy, którzy nie dogadują się dobrze z nowoczesnymi telefonami komórkowymi, mogą korzystać z różnych funkcji, korzystając z telefonów dla seniorów. Wyświetlacz jest zwykle większy niż w normalnym smartfonie, a przyciski są łatwiejsze w obsłudze dzięki powiększonym wyświetlaczom, nawet przy lekkich ograniczeniach motorycznych. Oprócz klasycznych połączeń i wiadomości, zintegrowane funkcje lokalizacji i automatyczne wiadomości alarmowe mogą być wykonane za naciśnięciem jednego przycisku, dzięki czemu mogą być używane jak z mobilnym systemem połączeń alarmowych. 

Alarmy

Nie tylko osoby z demencją zapominają w życiu codziennym. Urządzenia ostrzegawcze, takie jak czujniki dymu, alarmy wodne i osłony kuchenek to małe systemy ostrzegawcze, które zwracają uwagę na niebezpieczeństwa za pomocą sygnałów ostrzegawczych przy pierwszych oznakach zagrożenia. 

AAL: rozwiązania Ambient Assisted Living i Smart Home 

Wśród pomocy dla seniorów nowoczesne systemy AAL i inteligentny dom dla seniorów oferują szereg ułatwień w codziennym życiu. Dzięki systemowi AAL systemy bezpieczeństwa domu można łatwo kontrolować za pośrednictwem sieci, a nawet włączyć do opieki medycznej. Nawet nawiązanie kontaktu z lekarzem rodzinnym i kontakty osobiste, działanie elektroniki domowej i rozrywkowej oraz wiele innych aspektów można optymalnie dostosować do potrzeb seniorów w życiu codziennym za pomocą inteligentnych czujników i indywidualnie instalowanych aplikacji.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here