Podniesiona podłoga: co to jest?

Warstwa nośna posadzki szczelinowej składa się z cienkiego szalunku z włókien cementowych, gipsowo-włóknowych lub płyt gipsowo-kartonowych, które tworzą zamkniętą powierzchnię. W przypadku mokrych podłóg pustakowych na panele nakłada się dodatkową warstwę wylewki samopoziomującej. Na płytach nośnych można układać prawie wszystkie wykładziny podłogowe, na przykład parkiet, laminat, PCV lub płytki.

Jakie są rodzaje pustych podłóg?

W zależności od wersji rozróżnia się:

 • Mokre puste podłogi (wylewane podłogi wnękowe)
  Składają się z elementów szalunkowych wykonanych z płyt gipsowo-włóknowych, na które wylewana jest warstwa płynnego jastrychu anhydrytowego (płynny jastrych siarczanowo-wapniowy). Pomiędzy jastrychem a płytami nośnymi znajduje się warstwa oddzielająca (zwykle folia PE).
   
 • Suche podłogi wnękowe (Podłogi wnękowe na powierzchni)
  Wielowarstwowe płyty gipsowo-włóknowe są prefabrykowane i sklejane na budowie tylko na styk na pióro i wpust. Pozwala to uniknąć czasu oczekiwania na wyschnięcie jastrychu i wilgoci w budynku.

Jaka jest różnica między podłogą podniesioną a podłogą pustą??

Podłogi podniesione są również częścią podłóg systemowych, ponieważ warstwa podkładowa jest podparta na surowej podłodze za pomocą nóżek podporowych. Jednak w przypadku stropów szczelinowych warstwa podstawowa składa się z ciągłej powierzchni. Z tego powodu nazywane są również podłogami pustymi. Dostęp do instalacji w przestrzeni pośredniej możliwy jest tylko przez otwory inspekcyjne lub przejścia w podłodze podniesionej.

Do pustej podłogi można się dostać tylko przez zintegrowane ramy inspekcyjne, których położenie należy wcześniej dokładnie obliczyć.

Zdjęcie: Terra Raumtechnik GmbH

Natomiast modułowe elementy systemu podniesionej podłogi można zdejmować pojedynczo. Ułatwia to prace konserwacyjne we wnęce. Z drugiej strony poszczególne płyty muszą się swobodnie poruszać między sobą, aby skompensować rozszerzanie. Z tego powodu folia jest niekorzystną wykładziną. Układanie płytek jest możliwe, ale należy je układać z przesunięciem względem siatki podłogowej, aby zaprawa nie dostała się do szczelin oddzielających paneli podłogi podniesionej. 

Więc jeśli chcesz nieskomplikowane układanie wykładziny podłogowej, lepiej byłoby z pustą podłogą. System podłogi podniesionej zapewnia większą elastyczność.

Jakie są zalety posadzki wnękowej?

Oprócz elastyczności w doborze wykładziny, stropy puste zyskują również dodatkowe udogodnienia:

 • Podłogi szczelinowe wytrzymują duże obciążenia, ich nośność jest doskonała.
 • Jako system podłogowy posadzki szczelinowe są dla budowniczego tańsze niż np. podłogi podniesione.
 • W przeciwieństwie do podłóg podniesionych, pustaki nie skrzypią podczas chodzenia, ponieważ warstwa bazowa jest ciągła. W szczególności mokre, puste podłogi zapewniają dobrą izolację akustyczną.
 • Dzięki wstępnie wyfrezowanym rowkom ogrzewanie podłogowe można łatwo zintegrować z podłogą.
 • Systemy stropów szczelinowych mają bardzo dobre właściwości przeciwpożarowe, ponieważ wszystkie elementy należą do klas materiałów budowlanych A1 i A2.
 • Przy budowie suchych pustaków nie trzeba czekać na wyschnięcie powierzchni jastrychu. Dlatego nadają się do budynków, w których ważna jest szybka realizacja.
 • Lekka i cienka warstwa bazowa pozostawia dużo miejsca na instalacje.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here