Etykietowanie drewna: projekty DIY do wszystkiego, co ma związek z ręcznym napisem i co.

Im gładsze drewno, tym łatwiej nałożyć literki na czysto, tym lepsze i dłuższe napisy będą trwać i tym bardziej literowany produkt będzie wyglądał na końcu. Przygotowując się do pisania na drewnie, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

  1. Drewno musi być suche i czyste, zanim będzie można na nim pisać.
  2. Zawsze używaj podkładów, farb i lakierów odpowiednich do drewna i upewnij się, że są trwałe.
  3. Na przykład, jeśli chcesz pisać na znaku, ważne jest, aby wcześniej zeszlifować drewno. Możesz pozostawić go z szorstkim szlifowaniem (ziarnistość papieru ściernego 40 do 60) w kierunku słojów i tym samym uzyskać wygląd vintage. Lub możesz wykonać szlifowanie pośrednie i dokładne (ziarnistość papieru ściernego 80 do 120 lub 180 do 240). Nie zapomnij wyczyścić drewna po szlifowaniu.
  4. Jeśli Twój projekt DIY ma trwać długo, narażony na działanie płynów, wiatru i pogody, to należy zagruntować drewno, pomalować drewno, napisać na nim i na koniec nałożyć warstwę bezbarwnego lakieru.

Zamów teraz ADLER Acryl Klarlack w Amazon. 

Zdjęcie: ADLER

Jak litery trafiają na drewno??

Istnieje kilka sposobów oznaczania drewna:

  • znacznik
  • Napis odręczny
  • Lutowanie lub branding
  • Drukowanie szablonowe
  • Folia samoprzylepna

To są najczęstsze metody. Dwa ostatnie opierają się na technice przenoszenia gotowych liter i wzorów na kawałek drewna.
Innym sposobem pisania na drewnie jest zdjęcie paznokci. Ta technika jest szczególnie odpowiednia dla krótkich słów, które są mocno podkreślane przez paznokcie. Efekt można spotęgować, prześledząc wzór paznokcia wełną lub kolorową nitką.

Nieco inny sposób "etykietowania" drewna: młotkowanie w krótkim słowie gwoździami. 

Zdjęcie: living4media / patsy i christian

Jeśli chcesz pisać na swoim kawałku drewna raz za razem, na przykład dlatego, że chcesz użyć go jako tablicy menu, lakier do tablic lub folia do tablic są optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie. Pomaluj lub przyklej na wstępnie obrobiony kawałek drewna zgodnie z instrukcjami producenta i możesz pisać kredą tak często, jak chcesz.

Więcej na temat obróbki drewna Majsterkowanie i naprawy Styl vintage: Jak pozostawić drewno do starzenia

Etykietowanie drewna: są te metody

1. Oznacz drewno markerem permanentnym

To najłatwiejszy sposób pisania na drewnie. Można go używać zarówno na małych patyczkach z lasu, jak i na znakach. W tym celu wystarczy napisać na kawałku drewna w żądanym kolorze markerem permanentnym lub markerem lakierniczym odpowiednim do drewna. Można to oczywiście również zrobić za pomocą cienkiego pędzla i odrobiny lakieru akrylowego. Jest to używane na przykład do kartek na stół, szpilek do łóżka do grządki z warzywami lub ziołami oraz elementów do samodzielnego wykonania. To, czy drewno zostanie wcześniej polakierowane, czy później pokryte bezbarwnym lakierem, zależy od Twojego gustu i do czego chcesz użyć produktu DIY.

Uruchom galerię zdjęć 5 Pokaż wszystko

Ten drewniany krążek został po raz pierwszy pomalowany lakierem akrylowym

..

Zdjęcie: living4media / patsy & ulla

..

a następnie oznaczone na biało.

Zdjęcie: living4media / patsy & ulla

Dzięki drewnianym sztućcom, oznaczonym trwałym markerem, możesz śledzić swój plaster ziołowy.

Zdjęcie: living4media / patsy & ulla

Drewniane deski oznaczone białym markerem emanują wiejskim urokiem.

Zdjęcie: living4media / StockFood Studios / Westermann, Jan-Peter

Ta oznaczona drewniana plakietka z imieniem jest ładną ozdobą po rozpakowaniu prezentu.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid

2. Napis na drewnie z ręcznym napisem

Jeśli kawałek drewna wymaga starannego oznakowania, a jednocześnie ma przytulny, domowy efekt, to ręczny napis jest idealną metodą opisywania. Ale nie martw się, nie musisz swobodnie wymachiwać szczoteczką. Chyba że jesteś profesjonalistą od pisania odręcznego. Dla wszystkich pozostałych: Wydrukuj napis w żądanej czcionce i rozmiarze czcionki, wytnij go, wykrój tył ołówkiem, połóż kartkę pismem do góry na kawałku drewna, zabezpiecz taśmą malarską i śledź litery starannie piórem. Następnie weź solidny pędzelek i pokoloruj literę po literze w wybranym kolorze akrylu lub w wybranym odcieniu lakieru. Aby uniknąć uszkodzenia napisu, zalecamy na końcu nałożenie warstwy bezbarwnego lakieru.

Malowane ręcznie kaligrafią, drewniane pudełko wygląda o wiele bardziej wyjątkowo.

Zdjęcie: living4media / Westend61

3. Napis na drewnie z nadrukiem szablonowym

Również przy tej technice liternictwa na drewnie zacznij od wydrukowania napisu w żądanej czcionce i rozmiarze. Następnie tworzysz szablon - czyli bardzo dokładnie wycinasz litery tak, aby pozostały tylko kontury poszczególnych liter. Możesz to również cudownie zrobić za pomocą kawałka tektury. Od Ciebie zależy, czy chcesz każdą literę osobno, czy też słowo ma się ułożyć na drewnie. Oczywiście możesz również skorzystać z gotowych szablonów ze sklepu z artykułami rzemieślniczymi lub z Internetu. Gdy zdecydujesz się na samoprzylepny szablon, nałóż go na drewno zgodnie z instrukcją producenta. Napraw szablon DIY taśmą malarską i pokoloruj napis. Czy to sprayem - zwanym też permanentnym - gąbką techniką dabbingu, czy - jak pismo ręczne - pędzlem, to zależy od Ciebie i ma trwały wpływ na wygląd i efekt projektu. Spryskiwacz i gąbka tworzą shabby vintage look. Pędzel jest bardziej dla perfekcjonistów. Pracę należy zapieczętować bezbarwnym lakierem.

Uruchom galerię zdjęć 4 Pokaż wszystko

Jeśli piszesz na drewnianej ścianie, najlepiej użyć szablonu, aby wynik był jak najdokładniejszy. Z drugiej strony w przypadku małego znaku może to być również pismo odręczne.

Zdjęcie: living4media / Emotive Images

Napis został natryśnięty na ten drewniany koszyk za pomocą szablonu.

Zdjęcie: living4media / Casper-Zielonka, Susanne

Jeśli słowo się powtarza, warto użyć szablonu, aby napis na drewnie wyglądał jak najbardziej spójnie.

Zdjęcie: living4media / Craven, Dorothea

Różne czcionki i kotwica do tego pasująca: to działa najlepiej z szablonem.

Zdjęcie: living4media / Madamour, Christophe

4. Etykietuj drewno folią samoprzylepną

Jeśli nie masz ochoty na pracę z farbą lub sprayem lub chcesz zaprojektować powierzchnię trudną do obróbki, możesz zamówić w drukarni napis na swoją drewnianą powierzchnię, sam ułóż coś z gotowych liter lub sam wytnij folię samoprzylepną. Aby to zrobić, po prostu wybierz, co chcesz napisać i upewnij się, że folia przykleja się do surowego lub lakierowanego drewna. W przypadku zakupionego napisu wykonanego z folii samoprzylepnej postępuj zgodnie z zaleceniami producenta - jak przy tatuażu ściennym. W przypadku samodzielnego projektu DIY naklej na folię litery z wydruku i ostrożnie wytnij folię samoprzylepną.

Folia samoprzylepna umożliwia wykonanie tego eleganckiego napisu na schodach drewnianych.

Zdjęcie: living4media / Kübarsepp, Juta

5. Oznacz drewno lutownicą

Wypalanie napisu lub wzoru w drewnie jest prawdopodobnie najstarszą, obok rzeźbienia metodą ozdabiania kawałka drewna. Wszystko czego potrzebujesz to lutownica, znana również jako żelazko do znakowania, pewna ręka i ognioodporna podkładka. Wiele długopisów jest już wyposażonych w kilka końcówek w różnych rozmiarach, a ostatnio z szablonami do precyzyjnej pracy. Zastanów się z wyprzedzeniem, jak napisy i wzory powinny przebiegać na drewnie, ponieważ po wypaleniu nie można już cofnąć projektu DIY. Przetestuj obsługę lutownicy na innym kawałku drewna, a jeśli nadal nie masz pewności, wydrukuj napis i prześledź go na produkcie z drewna. Podczas lutowania zawsze zaczynaj od obrysu liter i zmieniaj intensywność koloru pirografii w tempie, z jakim pracujesz. Kiedy zrobisz sobie przerwę, powieś kolbę w dostarczonym uchwycie. Końcówka jest bardzo gorąca, istnieje ryzyko poparzenia.

Zamów teraz zestaw lutownicy Hiveseen od Amazon. 

Zdjęcie: napis z drewna Hiveseen z lutownicą 3 zdjęcia

Ta drewniana biżuteria DIY została stworzona za pomocą pirografii.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid Start galeria zdjęć

Ta drewniana biżuteria DIY została stworzona za pomocą pirografii.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid

Drewno poddane pirografii może bez problemu wejść w kontakt z żywnością.

Zdjęcie: living4media / Allig, Birgid

Umieszczanie wielu kropek na drewnie za pomocą lutownicy to również sposób na tworzenie słowa.

Zdjęcie: living4media / Herwig, Modeste

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here