Drewno w ogrodzie: wybór i żywotność ”,

* Klasy zagrożenia zgodnie z DIN 68800, część 3
Elementy drewniane również należą do klasy 4, jeśli przypuszczalnie dużo brudu osadza się w pęknięciach i spoinach i tam gromadzi się określona ilość wilgoci .

Jak możesz chronić drewno?

Jeśli przestrzegasz dwóch podstawowych zasad, drewno może z natury znosić wpływy środowiska i wymaga niewielkiej konserwacji, nawet na zewnątrz. Eksperci Funduszu Sprzedaży Drewna radzą: Po pierwsze stosować trwałe gatunki drewna, takie jak dąb, robinia czy modrzew, a po drugie wydłużyć żywotność elementów poprzez ochronę drewna konstrukcyjnego - np. zabezpieczyć krawędzie osłonami z blachy lub słupkami skośnymi aby woda mogła łatwo spłynąć. W takich warunkach drewno może błyszczeć w swoich naturalnych odcieniach i zwykle nie wymaga warstwy farby. Z biegiem czasu powierzchnia drewna nabiera srebrnego koloru, nie wpływa to na funkcjonalność elementu.

Najlepiej używać trwałych gatunków drewna, takich jak dąb, robinia czy modrzew.

Zdjęcie: Shutterstock / Olegusk

Twardziel: tak dobrze jest odporna na atak grzybów

Twardziel niektórych gatunków drzew zawiera substancje toksyczne dla szkodników. Gatunki drewna o naturalnej trwałości takie jak robinia, dąb czy modrzew nadają się na elementy drewniane bezpośrednio w gruncie – takie słupki i palisady, kostka brukowa, obrzeża łóżek czy podbudowy tarasów nie wymagają impregnacji do drewna. Biel ze wszystkich rodzajów drewna nie jest jednak uważana za trwałą, dlatego należy używać wyłącznie materiału bez bieli - nawet w przypadku trwałego drewna.

Gatunki drewna Klasa trwałości Poradnik
daglezja 3 lub 3-4 uprawiane z Ameryki Północnej lub Europy
drewno świerkowe 4 wolno reaguje na zawilgocenie
drewno sosnowe 3-4 Zawierający żywicę, impregnowany, może być również stosowany w klasie zagrożenia 3 i GK 4
drewno modrzewiowe 3-4 Zawiera żywicę, do drewna GK 4 z dużą zawartością drewna bielu, zapobiegawczo, impregnat ciśnieniowy
drewno jodłowe 4 wolno reaguje na nawilżanie, impregnowany ciśnieniowo, odpowiedni do GK 3 i GK 4
amerykański. Czerwony dąb 4 nie nadaje się do elementów na zewnątrz
Drewno dębowe 2 Składniki powodują korozję metali i zabrudzenie elementów
Drewno robinii 1-2 Składniki powodują korozję metali i zabrudzenie elementów
Afzelia 1 Drewno importowane; bardzo wytrzymały, dobrze przystosowany do elementów zwietrzałych
Bongossi 1 lub 2 V Drewno importowane; bardzo trwały w kontakcie z wodą, skręca się
drewno tekowe 1 lub 1-3 Drewno importowane; Drewno plantacyjne nie zawsze ma taką samą naturalną trwałość jak drewno z dżungli

1 = bardzo trwały
2 = stały
3 = umiarkowanie trwałe
4 = niezbyt trwałe
5 = nie na stałe
V = niezwykle duża zmienność
Źródło: Holzabsatzfonds / Infoholz

Suche drewno jest odporne na szkodniki

Grzyby i owady niszczące drewno potrzebują do pracy określonych warunków, przede wszystkim odpowiedniej wilgotności drewna. Jeśli na dłuższą metę nie przekroczy ona 20 procent, grzyby nie mają prawie żadnych szans. Drewniane elementy nośne i usztywniające należy montować na sucho. Można zminimalizować późniejsze skurcze związane z suszeniem, skręcanie i pękanie, a także zapobiegać rozwojowi pleśni.
W przypadku niewielkich konstrukcji, takich jak altany ogrodowe, dotyczy to – zapewniają one ludzkie życie i jakość budynku. Oprócz dopuszczalnej wilgotności drewna (nie może przekraczać 20 procent), normy regulują również grubości materiałów i niezbędne zabiegi:
Postarzane drewno klejone warstwowo (klejone) nie może być grubszy niż 33 milimetry – intensywne nasłonecznienie i bezpośrednie warunki atmosferyczne zwiększają ryzyko pękania.
Panele drewnopochodne mogą być stosowane jako nośne lub usztywniające np. dachy wiat garażowych lub panele balkonów - jeśli płyty są znormalizowane lub ogólnie zatwierdzone przez władze budowlane. Wymagane jest użycie materiału drzewnego klasy 100 G z fabryczną, znormalizowaną chemiczną ochroną drewna. Wyjątek: indywidualne aprobaty ogólnego nadzoru budowlanego dla niektórych produktów, takich jak panele trójwarstwowe i pięciowarstwowe, pozwalają na rezygnację z prewencyjnej chemicznej ochrony drewna.
Łączniki mechaniczne takie jak kołki, wkręty czy blacha wymagają zabezpieczenia antykorozyjnego - powłoka fabryczna zabezpiecza łączniki z blachy stalowej ocynkowanej ogniowo oraz łączniki połączeń nośnych, w razie potrzeby pod dachem i bez kontaktu z gruntem. Wszędzie indziej musisz wybrać szerszą ochronę części z blachy stalowej. W praktyce, pomimo wyższych kosztów, najczęściej stosuje się stal nierdzewną; nie zanieczyszcza konstrukcji rdzawymi słojami, a także wyklucza korozyjne działanie kwasu garbnikowego poszczególnych gatunków drewna, np. dębu.

Delikatnie odstrasz szkodniki na drewnie

Konstruktywna, czyli konstrukcyjna ochrona drewna, chroni drewno przed czynnikami atmosferycznymi i wilgocią bez użycia środków chemicznych. Elementy drewniane montuje się w taki sposób, aby woda nie docierała do powierzchni lub szybko odpływała, a wilgoć mogła się wentylować. Niszczyciele drewna, takie jak grzyby i owady, do przetrwania potrzebują wilgoci w drewnie - jeśli przez długi czas przekracza ona 20 procent, należy się spodziewać ataku grzybów. I odwrotnie, drewno jest uważane za bezpieczne, jeśli jest instalowane nad ziemią lub wodą, a wilgotność drewna zwykle pozostaje poniżej 20 procent - konstrukcyjna ochrona drewna utrzymuje materiał w stanie suchym. Najważniejsze środki:
• Nawisy dachowe, daszki i osłony
• Fazowanie (fazowanie) drewnianych krawędzi
• Unikaj poziomych powierzchni drewnianych
• Podnoszenie elementów drewnianych
• Używaj drewna półdrewnianego, które nie pęka
Środki strukturalne i konstrukcyjne przeciwko owadom obejmują:
• Okładka z drewna
• Zainstaluj drewno w sposób zrównoważony na sucho
• Utrzymuj drewno w stanie suchym

Dzięki impregnacji możesz przedłużyć żywotność drewna.

Zdjęcie: Fotolia / fotoknips

Chroń drewno chemicznie

Zapobiegawcza chemiczna ochrona drewna powinna być stosowana tylko wtedy, gdy:
• Wszystkie możliwości konstrukcyjnej ochrony drewna zostały wyczerpane lub nie są możliwe ze względu na konstrukcję
• Trwałe rodzaje drewna nie są dostępne w wystarczającej ilości lub jakości
• Trwałe gatunki drewna nie wchodzą w rachubę ze względów finansowych lub ekologicznych
Środki ochrony drewna do elementów nośnych i/lub usztywniających muszą być ogólnie zatwierdzone przez władze budowlane w zakresie zastosowania i planowanego sposobu aplikacji oraz trwale spełniać odpowiednie wymagania. Przykład: W klasie zagrożenia GK 3 (powietrzony bez kontaktu z podłożem), twardziel o klasie wytrzymałości co najmniej 2 lub środki do konserwacji drewna z oceną testu zapobieganie insektom (Iv), odporne na grzyby (P), odporne na warunki atmosferyczne (W) dla elementy nośne i/lub usztywniające są uważane za zgodne z normami.
Impregnacja przedłuża żywotność drewna. Najlepszą obróbką ochronną w klasie zagrożenia 3 jest impregnacja ciśnieniowa kotła, ale profesjonaliści z branży drzewnej mogą również zabezpieczyć drewno ręcznie za pomocą pędzla lub metodą natryskową. Jednak te ciesielskie metody nie zapewniają głębokiej ochrony, drewno trzeba regularnie sprawdzać i później leczyć pęknięcia skurczowe. Jeżeli drewno jest użytkowane w 4 klasie zagrożenia (zwietrzałe w kontakcie z podłożem) środek do konserwacji drewna powinien wnikać szczególnie głęboko w drewno - najlepiej to osiągnąć stosując impregnację ciśnieniową. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie kup bale i tarcicę impregnowaną ze znakiem jakości RAL-GZ 411 "Impregnowane elementy konstrukcyjne z drewna"; spełniają one również wymagania GK 4.
Profilaktyczna, chemiczna ochrona drewna jest najskuteczniejsza, gdy jest stosowana po belce – tj. po cięciu, wierceniu lub frezowaniu. W przeciwnym razie nacięcia lub dziury należy następnie zabezpieczyć pędzlem lub narzędziem natryskowym.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here