Olej do drewna: zalety, wady i wskazówki dotyczące obróbki ”,

Olej do drewna to naturalny lub syntetyczny produkt pielęgnacyjny stosowany w domu i ogrodzie do ochrony i pielęgnacji powierzchni drewnianych.
Termin „olej do drewna” nie jest prawnie chroniony w Niemczech. Oznacza to, że dwa produkty, które są nazwane, mogą zawierać zupełnie inne składniki. Niektóre mogą składać się wyłącznie ze składników pochodzenia roślinnego, inne w całości z syntetycznych. Niektóre to w rzeczywistości tylko olej, inne zawierają również wosk, rozpuszczalniki lub żywice.
W zależności od obszaru zastosowania jeden produkt jest bardziej odpowiedni, a drugi mniej odpowiedni. Jeśli np. blat kuchenny ma być pielęgnowany olejem do drewna, ważne jest, aby składniki nie były szkodliwe dla zdrowia. Z drugiej strony przy odświeżaniu mebli ogrodowych lub malowaniu ogrodzenia ważniejsze byłoby, aby środek pielęgnacyjny zapewniał ochronę przed skutkami pogody i promieniowaniem UV. Kupując olej do drewna, ważne jest zatem, w jakim celu jest używany i czy chcesz go używać na zewnątrz, czy wewnątrz.

Istnieją różne rodzaje olejów do drewna: Na zewnątrz olej do drewna powinien chronić przed promieniowaniem UV i czynnikami atmosferycznymi. 

Fot. iStock / Wojciech Kozielczyk

Jaki olej do drewna nadaje się na zewnątrz??

Drewno zewnętrzne jest nie tylko narażone na ciepło i zimno, ale także musi być odporne na wilgoć i promieniowanie UV. W przeciwnym razie meble ogrodowe lub drewniany taras mogą stać się suche, kruche i szybko szarzeją pod wpływem promieni słonecznych. Olej do drewna powinien zatem zapewniać intensywną ochronę drewna na zewnątrz, aby jak najdłużej zachować piękny wygląd drewna.
Olej do drewna do stosowania na zewnątrz zwykle zawiera pigmenty blokujące promieniowanie UV. Jeśli produkty są bezbarwne, często zostały wzbogacone o środki chemiczne, które pochłaniają promienie UV i tym samym chronią kolor drewna mebli ogrodowych. Zazwyczaj jednak ustępują one pigmentowanym olejom do drewna pod względem działania – zachowania koloru. Szczególnie dobre efekty dają produkty, które wykorzystują oba środki, czyli kombinację pigmentów i chemicznych środków przeciwsłonecznych.
Zasadniczo im więcej zawiera pigmentów, tym lepszy efekt ochronny. Jednocześnie jednak zasłaniany jest również naturalny wygląd drewna. Tutaj należy zdecydować, w zależności od indywidualnej sytuacji, jaki poziom ochrony jest pożądany i wymagany.

Olej do drewna firmy Xyladecor doskonale nadaje się do podłóg drewnianych na zewnątrz.

Zdjęcie: Xyladecor

Jaki olej do drewna nadaje się do wnętrz?

Olej do drewna do wnętrz nie musi chronić przed zimnem ani upałem, ani chronić przed szarzeniem spowodowanym promieniowaniem UV. We wnętrzu zwykle ma jedynie na celu nawilżenie i odświeżenie koloru. Najlepiej nadają się do tego naturalne, czysto roślinne oleje do drewna bez dodatku rozpuszczalników lub innych substancji. Można ich bezpiecznie używać do stołów jadalnych, desek do krojenia, blatów, a nawet do konserwacji drewnianych zabawek.

Bezrozpuszczalnikowy olej do drewna firmy Oli Natura doskonale nadaje się do drewna we wnętrzach.

Zdjęcie: Oli Natura

Jakie są zalety oleju do drewna?

Meble ogrodowe, tarasy lub parkiety w pomieszczeniach mieszkalnych z czasem tracą wilgoć. Olejek do drewna chroni naturalną substancję i utrzymuje ją dłużej piękna. Inne zalety to:
 

 • Intensywna ochrona
  Olej do drewna pielęgnuje powierzchnie drewniane wnikając głęboko, oddając wilgoć, a tym samym zapewniając nową ochronę i trwałość. Wzmacnia to drewno od wewnątrz i chroni je przed wnikaniem wody.
   
 • Świeży kolor
  Obróbka olejem do drewna wydobywa kolor odpowiedniego drewna. W zależności od zastosowanego oleju wydaje się ciemniejszy, intensywniejszy lub z wyraźniejszym słojem. Ten efekt jest również nazywany „dopingiem”. Jeśli do oleju zostaną dodane pigmenty, kolor drewna odpowiednio się zmieni.
   
 • Swobodne oddychanie
  Drewno jako materiał naturalny zapewnia przyjemny i zdrowy klimat w pomieszczeniu. Powinien jak najdłużej zachowywać te właściwości, ponieważ również pochłania wilgoć z pomieszczenia i ponownie ją oddaje. Zdolność tę uzyskuje się po obróbce olejem do drewna. Wnika głęboko w naturalny materiał, ale nie uszczelnia parkietu itp. Drewno może oddychać nawet po olejowaniu i przyczyniać się do zdrowego klimatu w pomieszczeniach.
   
 • Naturalna pielęgnacja
  Olej do drewna bez syntetycznych dodatków (takich jak olej lniany lub olej z orzecha włoskiego) jest produktem naturalnym i dlatego może być stosowany w pomieszczeniach, a nawet na powierzchniach do przetwarzania żywności (np. w kuchni) bez żadnych problemów zdrowotnych. Nadmiar resztek można również bez problemu zutylizować. Naturalny olej do drewna jest zatem szczególnie przyjaznym dla środowiska sposobem pielęgnacji i konserwacji drewna w domu i ogrodzie.

Ponieważ powierzchnia robocza w kuchni ma kontakt z żywnością, zdecydowanie warto wybrać olej do drewna bez syntetycznych dodatków

Zdjęcie: iStock / CreativeDJ
 • Łatwa naprawa
  Drewno jest dość odporne, ale prędzej czy później nieuchronnie pojawią się drobne wgniecenia, jeśli podłoga, taras lub blat są regularnie użytkowane. Te niewielkie uszkodzenia stanowią problem na powierzchniach malowanych, ponieważ są trudne, a czasem nawet niemożliwe do naprawienia przez laika. Olejowane powierzchnie mają tę zaletę, że można naprawić drobne uszkodzenia parkietu. Kosztowne usługi rzemieślnicze nie są konieczne.

Jakie są wady oleju do drewna?

Oprócz licznych zalet różnych olejów do drewna, produkt pielęgnacyjny ma również pewne wady, które są szczególnie ważne podczas obróbki.
 

 • Intensywny zapach
  W zależności od rodzaju użytego oleju do drewna, pojawi się pewna ilość zapachu. Dla wielu osób zapach olejów do drewna, do których dodano rozpuszczalniki, jest szczególnie nieprzyjemny. Ale naturalne olejki mają też pewien zapach, który nie jest dla wszystkich. Dlatego podczas obróbki należy zawsze zapewnić odpowiednią wentylację, zwłaszcza jeśli olej do drewna zawiera rozpuszczalniki. Ponieważ mogą powodować bóle głowy, a w gorszych przypadkach podrażniać drogi oddechowe.
   
 • Długi czas schnięcia
  Oleje do drewna wnikają głęboko w drewno materiału i zapewniają w ten sposób intensywną ochronę drewna. Jednak ten proces zajmuje trochę czasu. Minie kilka godzin, zanim zaimpregnowane drewno ponownie wyschnie i będzie można go używać jak zwykle. To, ile dokładnie to trwa, zależy z jednej strony od drewna, az drugiej od użytego produktu. W każdym przypadku należy przestrzegać czasu schnięcia podanego w informacji o produkcie, aby olej do drewna mógł zapewnić pożądany efekt w zakresie pielęgnacji i ochrony. 
  Jeśli aplikacja wymaga kilku zmian, może to oznaczać, że przedmiotowy przedmiot nie może być używany przez kilka dni, a w przypadku niektórych produktów nawet kilka tygodni. Dlatego konieczne jest dobre planowanie i rozsądny dobór produktów, ponieważ niektóre oleje do drewna schną szybciej niż inne.
   
 • Zmieniony kolor
  Obróbka olejem do drewna nieuchronnie zmienia kolor traktowanego nim drewna. Produkt należy zatem dobierać ostrożnie, zwłaszcza przy podłogach parkietowych, aby ogólne wrażenie pomieszczenia nie zmieniło się w niepożądany sposób.
   
 • Zwiększony wysiłek konserwacyjny
  Podłogi olejowane oraz meble i inne przedmioty wymagają regularnej pielęgnacji. Więc generujesz cykliczny wysiłek. Na przykład drewno tarasowe w ogrodzie powinno być pielęgnowane raz lub dwa razy w roku, aby przez długi czas było piękne i wytrzymałe. Zaleca się odświeżanie olejowanego parkietu co pięć lat. To, jak często faktycznie trzeba używać oleju do drewna, zależy jednak od intensywności użytkowania i tego, jak bardzo meble lub np. deski tarasowe są narażone na inne czynniki zewnętrzne (takie jak pogoda).

Jeśli wykończyłeś swój parkiet olejem do drewna, powinieneś to powtarzać co pięć lat – zachowa piękny wygląd na dłużej.

Zdjęcie: iStock / gorodenkoff
 • Bez kompromisów
  Jeśli zdecydowałeś się na olejowanie drewna, jest to możliwe tylko wtedy, gdy zostało ono niepoddane obróbce lub zostało tylko olejowane. Jeśli był wcześniej woskowany lub nawet lakierowany, musisz usunąć tę warstwę przed nałożeniem oleju do drewna i skorzystaniem z jego pozytywnych właściwości.

Co to jest twardy olej i twardy olej woskowy?

Twardy olej to olej do drewna, do którego dodano żywice. Dzięki temu nie tylko penetruje podłogę lub meble, ale również twardnieje tam i na powierzchni, zapewniając lepszą ochronę przed naprężeniami mechanicznymi. Drewno jest również lepiej chronione przed wnikaniem wilgoci po obróbce twardym olejem.
Jeśli do twardego oleju doda się również wosk, nazywa się to twardym olejem. Podczas obróbki zachowuje się podobnie do twardego oleju, ale tworzy na powierzchni ochronną warstwę wosku. Pomaga to jeszcze lepiej chronić meble ogrodowe na przykład przed wilgocią, a także zapewnia lekki połysk. Ale jest to również powód, dla którego na przykład parkiet nie może już prawidłowo oddychać i dlatego nie może już wpływać na klimat w pomieszczeniu, jak wcześniej.

Jakie rozpuszczalniki znajdują się w oleju drzewnym?

Rozpuszczalniki są zwykle dodawane do oleju, aby można było przetworzyć olej w zaplanowany sposób w celu ochrony drewna. Może to być substancja naturalna, taka jak pokost lniany lub izoparafiny lub benzyna. Należy zachować ostrożność w przypadku rozpuszczalników zawierających węglowodory alifatyczne lub aromatyczne, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia. Jednak niektóre oleje do drewna działają tylko z wodą jako rozpuszczalnikiem. Tutaj warto przyjrzeć się bliżej informacjom o składnikach wybranego produktu.

Prawidłowe stosowanie oleju do drewna: tak to działa

Pielęgnacja olejem do drewna zajmuje trochę czasu, ale jest w zasadzie nieskomplikowana. Jak nadać drewnu nową świeżość:
 

 1. Wybór odpowiedniego oleju
  Pozwól specjalistom doradzić, który olej do drewna, twardy olej lub twardy olej woskowy jest najbardziej odpowiedni do Twojego zastosowania.
   
 2. Przygotuj drewno
  Aby drewno mogło wchłonąć olej, należy sprawdzić jego aktualny stan. Jeśli drewno nie jest impregnowane lub było do tej pory olejowane, zwykle można nałożyć olej bezpośrednio. Jeśli jednak został wcześniej woskowany lub nawet lakierowany, należy całkowicie usunąć tę warstwę, aby olej do drewna mógł wniknąć. Jeśli natomiast drewniany taras jest mocno zabrudzony lub meble ogrodowe są zarośnięte glonami, należy tutaj również wykonać prace przygotowawcze: Oczyść drewno, w razie potrzeby zastosuj odalgi i sprawdź, jak wygląda po czyszczeniu. Jeśli jest mocno zwietrzały, może być konieczne przeszlifowanie drewna do warstwy użytkowej.
   
 3. Zastosuj olej do drewna
  Obficie posmaruj drewno olejem i pozwól mu się dobrze wsiąknąć. Przestrzegać instrukcji producenta dotyczących czasu schnięcia, ale także samemu sprawdzić leczony obszar. W zależności od rodzaju drewna, stanu i zastosowanego oleju do drewna, produkt pielęgnacyjny wchłania się szybciej lub wolniej. Następnie usuń nadmiar oleju szmatką. Jeśli mebel lub drewniana podłoga wchłoną szczególnie dużą ilość środka pielęgnacyjnego, może być konieczne drugie lub trzecie zastosowanie ochrony drewna. W zależności od stanu drewna, w międzyczasie należy wykonać dokładne szlifowanie, aby uzyskać ładny, równomierny efekt.
   
 4. Niech olej do drewna zacznie działać
  Produkt pielęgnacyjny potrzebuje pewnej ilości czasu, aby w pełni wchłonąć się w materiał i tam stwardnieć. Czas schnięcia oleju do drewna zależy od użytego produktu: Możliwe jest tutaj kilka godzin lub nawet dni. Idealna do suszenia jest temperatura około dwunastu stopni. Koniecznie postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby wynik odpowiadał Twoim oczekiwaniom. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here