Malowanie drewna: to 5 najczęstszych błędów ”,

Pomaluj stare drewniane okna lub szopę w ogrodzie? Wtedy w żadnym wypadku nie może zabraknąć podkładu. Chroni to drewno przed wilgocią i grzybem. Jednocześnie podkład zabezpiecza warstwę lakieru przed niepożądanymi przebarwieniami. Daj podkładowi wystarczająco dużo czasu do wyschnięcia, aby mógł wniknąć głęboko w drewno. Po wyschnięciu od 12 do 24 godzin można przystąpić do malowania drewna.

Błąd 3: Malowana tylko jedna warstwa

Zatrzymany po pierwszej zmianie? Szczególnie na zewnątrz obowiązuje zasada: więcej, tym lepiej. Więcej warstw zapewnia lepszą ochronę przed upałem i mrozem. Podczas malowania drewna najlepiej nałożyć trzy cienkie warstwy. Zapewniają gładką i równą powierzchnię.
Wskazówka: Przed każdym malowaniem upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów Majsterkowanie i naprawy Malowanie aluminium: Porady i wskazówki Renowacja Samodzielne malowanie drzwi: Krok po kroku Balkon i taras Usuwanie rdzy i malowanie bram ogrodowych i balustrad balkonowych

Błąd 4: zapomnienie o szlifowaniu pośrednim

Po pierwszej warstwie podkładu i lakierowaniu warto wykonać krótkie szlifowanie pośrednie. Nigdy nie zrobione? Ale to jest tego warte. Zwłaszcza podczas przygotowywania włókna mogą ulec wgnieceniu podczas szlifowania, a następnie ponownie stanąć podczas malowania. Szlifowanie pośrednie zapewnia płaską powierzchnię.
Uważaj, aby nie usunąć całej farby. Nie o to chodzi w tym kroku. Szlifowanie pośrednie zapewnia lepsze związanie nowej warstwy farby z dolną.

Malowanie drewna Błąd 5: Wybór niewłaściwej farby

Lakier akrylowy lub lakier z żywicy alkidowej? Jeśli jesteś przytłoczony, nie panikuj. Tutaj zależy to od tego, czy chcesz malować drewno wewnątrz, czy na zewnątrz:
 

  • Zewnętrzny obszar: Do powierzchni drewnianych narażonych na działanie warunków atmosferycznych najlepiej stosować lakiery na bazie żywicy alkilenowej. Są one szczególnie wytrzymałe i zapewniają lepszą ochronę drewnianej powierzchni.
  • Powierzchnia wewnętrzna: Odpowiednie są tutaj farby akrylowe na bazie wody. Twoja zaleta: mają mało zapachu i szybciej schną. Ponadto farby akrylowe są bardziej przyjazne dla środowiska niż farby na bazie żywic syntetycznych.


Wskazówka: Dowiedz się wcześniej, która farba jest bardziej odpowiednia dla Twojego przedmiotu i uważnie przeczytaj instrukcje producenta. Pozwoli to uniknąć błędów i ewentualnych złych zakupów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here