Przykryj drewno folią”,

Pokrycie drewna folią - to nadaje meblowi zupełnie inny wygląd

Folie mogą być użyte do całkowitej zmiany wyglądu mebli © Nik, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli drewnianej powierzchni nie można już naprawić nową warstwą farby, możesz pokryć drewno folią. Klejenie przydaje się również, jeśli mebel ma wyglądać zupełnie inaczej, ponieważ folie dostępne są w niezliczonych dekorach. W ofercie folie monochromatyczne i kopie wzorzyste po folie imitujące określone materiały, takie jak drewno, metal, kamień czy skóra. Nawet folie z powierzchniami o wysokim połysku i produkty przeznaczone specjalnie do użytku na zewnątrz są dostępne u producentów. Wiele folii nadaje się również do klejenia innych materiałów, takich jak metal lub plastik, a tym samym nawet do mebli w mieszance materiałów.

Folie meblowe - idealnie nadają się również do ustawiania akcentów

Zamiast malować, zaprojektuj folią samoprzylepną

Na przykład możesz użyć folii do pokrycia frontów swojej kuchni na wymiar. To sprawia, że ​​na pierwszy rzut oka wygląda jak nowy. Folie doskonale nadają się również do mebli w innych pomieszczeniach, takich jak salon czy pokój dziecięcy, gdzie fronty często ulegają uszkodzeniu podczas szaleństwa maluchów. Folie można również wykorzystać do ustawienia akcentów, ponieważ można przykleić tylko do frontów szuflad np. komody. Meble wykonane z powlekanej płyty wiórowej i innych materiałów drewnopochodnych dają się szczególnie dobrze skleić, ponieważ mają gładką powierzchnię. W zasadzie jednak można również pokryć folią lite drewno. Jeśli nie jest wystarczająco gładki, przeszlifuj go wcześniej i wypełnij dziury szpachlą. Po stwardnieniu można go szlifować na gładko.

Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie folii

Rozróżnia się folie meblowe Folie papierowe i folie PCV. Te ostatnie są bardziej elastyczne, dlatego folie te doskonale nadają się również do mebli z zaokrągleniami. Ze względu na swoją elastyczność folie PVC mogą być również przyklejane na rogach. Pozwala to na pokrycie powierzchni i krawędzi panelu ciągłą folią.

W kuchni folia powinna być żaroodporna © Andrea Veneziano, stock.cegła suszona na słońcu.com

Również Wytrzymałość cieplna inaczej jest w przypadku folii. Przede wszystkim odgrywa rolę, jeśli chcesz upiększyć swoją kuchnię, ponieważ w pobliżu urządzeń często pojawia się temperatura, która może uszkodzić folie mniej żaroodporne lub spowodować ich odklejanie. Jeśli chcesz przykleić meble w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, film również powinien zmywalny i wodoodporny być. Kolejnym ważnym kryterium jest to, że grubość, ponieważ im grubsza folia, tym mniej wrażliwa na obciążenia mechaniczne.

Zanim kupisz film, powinieneś wiedzieć, że są na to filmy Klejenie na sucho i Klejenie na mokro daje. Niektóre można skleić na sucho lub na mokro. W przypadku klejenia na mokro zwilżyć klejoną powierzchnię. Zwykle używa się do tego roztworu detergentu. Klejenie na mokro ma tę zaletę, że po nałożeniu folię można nadal przesuwać. Można więc dokonać korekt i łatwiej usunąć pęcherzyki powietrza. Nie zaleca się jednak klejenia na mokro w przypadku klejenia drewna i innych chłonnych powierzchni.

Aby nakleić folie na meble, potrzebujesz:

 • folia
 • miarka składana lub taśma miernicza
 • nożyczki
 • nóż rzemieślniczy
 • ściągaczka, wałek lub inne narzędzie, którego używasz do wygładzania folii;
 • Narzędzia do demontażu uchwytów i okuć

Jeśli chcesz skleić folię na mokro, potrzebujesz również:

 • naczynie z wodą, do którego wlewasz płyn do naczyń
 • butelka z rozpylaczem
 • szmata
aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź. Kuchnia z niebieskimi drzwiami foliowymi © flywish, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jak nakleić folie na mebel

 1. Uchwyty i okucia utrudniają naklejanie folii. Dlatego należy go wcześniej zdjąć. Rozbicie go na poszczególne części również ułatwia pracę, jeśli to możliwe.
 2. Pył i inne ciała obce można później zobaczyć w filmie. Problematyczne są również resztki smaru, które uniemożliwiają dobre przyleganie folii. Dlatego mebel należy najpierw dokładnie wyczyścić. Jeśli do tego używana jest woda, ważne jest, aby powierzchnie były całkowicie suche przed klejeniem, pod warunkiem, że zdecydowałeś się na klejenie na sucho.
 3. Powinieneś być hojny przy cięciu folii na poszczególne części mebli, ponieważ prawie nie będziesz w stanie nałożyć folii dokładnie na powierzchnię. Mały zwis nie stanowi natomiast problemu, ponieważ można go łatwo usunąć ostrym nożem. Przytnij folię ostrym nożem © ellinnur, stock.cegła suszona na słońcu.com Wskazówka: Możliwe jest również podwinięcie go do wnętrza szafki, na przykład, jeśli folia zostanie odpowiednio przycięta. Zapobiega to późniejszej widoczności przyciętych krawędzi. Kiedy jednak drzwi są otwarte, koperta nie wygląda już tak ładnie.
 4. W przypadku klejenia na sucho najlepiej zacząć od środka. Jeśli wciśniesz folię na miejsce za pomocą ściągaczki, możesz następnie przykleić folię po bokach. W ten sposób nie ma pęcherzyków powietrza ani zmarszczek. Notatka: Przyklejoną na sucho folię można ponownie oderwać, ale później nie klei się już tak dobrze. Jeśli nadal brakuje Ci praktyki, najlepiej zacząć od momentu, w którym drobne błędy są mniej zauważalne. Dla początkujących wskazane jest również rozpoczęcie od mniejszych elementów i sklejenie wszystkich dużych części, takich jak boki szafki, tylko na końcu.

  Jeśli chcesz przykleić folie na mokro, spryskaj obficie roztworem detergentu pierwszy mebel i umieść przyciętą folię na wierzchu roztworu. Następnie wygładź folię od środka do boków. Usunąć wyciekający roztwór detergentu czystą szmatką.

 5. W przypadku drzwi najlepiej umieścić folię na krawędziach © ellinnur, stock.cegła suszona na słońcu.com
 6. Wystającą z boków folię odciąć nożem rzemieślniczym. Umieść ostrze bezpośrednio na krawędzi, aby cięcie było proste. Alternatywnie możesz również przykleić folię na krawędziach.
Wskazówka: Jeśli lekko podgrzejesz arkusz PCV suszarką, łatwiej będzie położyć go za rogiem.

W przeciwieństwie do malowania, mebel można od razu przywrócić do użytku. Zaraz po zakończeniu możesz ponownie odstawić szafkę lub korzystać z kuchni jak zwykle. Jeśli jednak folia jest poddawana naprężeniom, które mogą spowodować jej odklejenie, należy dać klejowi trochę czasu na całkowite wyschnięcie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here