Prawidłowe klejenie lub klejenie drewna”,

Drewno na drewnie: Drewno lite oraz materiały drewnopochodne można sklejać lub sklejać klejem. Klej do drewna jest niezbędny do rękodzieła, budowy i naprawy mebli drewnianych oraz innych projektów wykonanych z drewna, a także wielu połączeń drewna. Klej nadaje się do klejenia punktowego jak również do klejenia płaskich detali. Zaschnięty klej do drewna staje się bezbarwny i można go szlifować jak drewno. Istnieje specjalny klej do drewna do wilgotnych środowisk, ponieważ klej do wewnątrz i na zewnątrz nie jest łatwo wymienny.

Co to jest klej do drewna?

Klej do drewna został opracowany do klejenia surowego drewna - i powinien być używany tylko do tego. Malowane powierzchnie nie trzymają się dobrze ani nie łuszczą. Problematyczne są tylko drewno tropikalne zawierające olej, gdyż często nic nie da się skleić bez wcześniejszego odtłuszczania. Najpopularniejszym klejem do drewna jest biały klej, dyspersyjny klej na bazie wody z polioctanem winylu, w którym cząsteczki kleju są luźno rozprowadzone w wodzie. Po nałożeniu wnikają z wodą w powierzchnię drewna i twardnieją po odparowaniu wody. Ta więź jest często silniejsza niż samo drewno. 

Możesz również zamówić bezrozpuszczalnikowy klej do drewna w różnych rozmiarach na Amazon.

Zdjęcie: Ponal

Klej do drewna może mieć różne składniki w zależności od przeznaczenia: poliuretan, formaldehyd lub kazeina, budulec białka. Nic bez DIN, również z klejeniem lub klejeniem drewna. DIN EN 204 dzieli klej na cztery klasy:
 

 • D1 - nadaje się do klejenia w pomieszczeniach
 • D2 - do pomieszczeń o sporadycznym narażeniu na wodę
 • D3 - w pomieszczeniach wilgotnych lub przy częstym, ale krótkotrwałym kontakcie z wodą oraz na zewnątrz, ale bez narażenia na działanie warunków atmosferycznych
 • D4: do użytku wewnątrz i na zewnątrz przy częstym i długotrwałym kontakcie z wodą

Jak przetwarzasz biały klej?

Jeśli chcesz skleić drewno, nałóż biały klej z jednej strony - tylko z bardzo chłonnym drewnem z obu stron. Klej do drewna utrzymuje się na stałe, jeśli po nałożeniu ściskasz ze sobą elementy aż do stwardnienia. Ponieważ spoina klejowa kurczy się o około połowę, gdy klej uwalnia wodę, więc drewno zawsze musi się zsuwać.

Klej do drewna jest dostępny zarówno jako klej jednoskładnikowy, jak i jako wariant dwuskładnikowy. Jest to jeden z fizycznie wiążących klejów.

Zdjęcie: iStock / адим Орлов

Klejenie lub klejenie drewna: jakie są opcje?

Czas prasowania jest prawdopodobnie najbardziej irytującą rzeczą przy klejeniu drewna i jest konieczny - ale nie zawsze możliwy w przypadku skośnych lub cienkich kawałków drewna. Kleje uniwersalne są często lepszym wyborem i w zależności od rodzaju są ostateczne już po pięciu minutach. Ale nie wszystkie kleje do drewna niezawodnie. Tutaj wymieniamy możliwe alternatywy.

 • Silikon służy do uszczelniania, ale także do klejenia. Jednak zwykle nie nadaje się do drewna, ponieważ połączenia nie są tarcia. Jednak Sugru, formowalny klej silikonowy, może być odpowiedni.
    
 • Superglue przyciąga szybkim czasem obróbki, ale nadaje się tylko do klejenia małych kawałków drewna - jego specjalnością jest łączenie twardych materiałów. 
   
 • Klej na gorąco przeznaczony jest do szybkiego wklejania pomiędzy, ale przy klejeniu drewna nie powstają trwałe połączenia jak przy klejeniu. Gorący klej może jednak złagodzić uciążliwą procedurę dociskania: po prostu pozostaw kilka wolnych miejsc podczas klejenia, nałóż na nie gorący klej i mocno dociśnij obie drewniane części. Klej na gorąco służy do szybkiego utrwalania, później rzeczywistą siłę przejmuje klej. 

Klej na gorąco to doskonała alternatywa przy drobnym rzemiośle oraz przy łączeniu drewna z innymi materiałami. Jednak dla prawidłowej stabilności trzeba skleić i skleić drewno. 

Zdjęcie: iStock / sunnychicka
 • Kleje montażowe łączą również drewno z innymi materiałami, które są gładkie i niechłonne, jak metal czy ceramika. Możesz nawet użyć go do prostego przyklejenia parkietu do ściany. Jednak klej montażowy musi być również specjalnie odpowiedni do drewna, jest dostępny w kartuszach i jest droższy od kleju.
   
 • Drewno można również kleić uniwersalnym klejem. Każdy zna puchacza lub patex. Połączenia tych klejów zwykle nie są tak stabilne z drewnem jak przy klejeniu, ale często są wystarczające. Kleje można jednak stosować do mniejszych elementów drewnianych.

Jak prawidłowo kleić i sklejać drewno??

Klejone powierzchnie muszą być czyste, suche oraz wolne od kurzu i tłuszczu. Zazwyczaj wystarczy przetrzeć drewno wilgotną ściereczką przed klejeniem, a następnie osuszyć ściereczką. Do czyszczenia nie używaj zmywacza do paznokci, ponieważ może on zaatakować klej lub klej. Tłuszcz najlepiej rozpuścić w acetonie. Drewno dębowe może się odbarwić podczas klejenia, w razie wątpliwości należy najpierw wypróbować klej w niewidocznym miejscu.
W przypadku wielu klejów decydujący jest docisk po sklejeniu, a nie czas prasowania. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu. Jednak w przypadku kleju do drewna decydujący jest czas prasowania, który w zależności od producenta wynosi od 20 do 30 minut lub dłużej w przypadku wątpliwości. Potem jednak połączenie nie jest jeszcze ostateczne. Aby tak się stało, ostatnia woda z kleju musiała wyparować.

Aby móc prawidłowo skleić i skleić drewno, ważny jest czas prasowania. Pomocne są tu specjalne zaciski.

Zdjęcie: iStock / Kyryl Gorlov

Wzmocnij połączenie

Tam, gdzie samo klejenie nie jest wystarczające, jak w przypadku dużych powierzchni, lub gdy należy spodziewać się dużych sił rozciągających i ścinających, należy połączyć drewno za pomocą kołków drewnianych - kołków okrągłych lub płaskich - lub innych środków pomocniczych do klejenia, takich jak wkręty. Możesz również użyć przyciętych małych gwoździ, które utrzymują oba przedmioty w odpowiedniej pozycji. Wbij gwoździe w jeden element, odłam główki gwoździ tuż nad drewnem i dociśnij drugi element do drugiego za pomocą zacisków. kikuty gwoździ wciskają się w drewno. Wykwalifikowani majsterkowicze mogą również wyposażyć detale w połączenia wpuszczane i czopowe oprócz klejenia.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here