Prawidłowe oszklenie drewna: tak to działa ”,

Do ochrony drewna stosuje się przede wszystkim lakiery i glazury, czasami również oleje. Lazury i lakiery zawierają pigmenty dla wzmocnienia koloru, rozpuszczalniki zapewniają możliwość malowania, a spoiwa łączą pigmenty z podłożem. Ponadto często pojawiają się dodatki nadające pewne właściwości.
Zarówno lakier do drewna, jak i bejce są hydrofobowe, uodparniają powierzchnię na warunki atmosferyczne i chronią przed jej najgorszymi wrogami - wilgocią, promieniowaniem UV i szkodnikami. Proporcje mieszania składników określają właściwości. Farby zawierają więcej środków wiążących i tworzą gęstą, kryjącą warstwę, która chroni przed wilgocią, a powierzchnię przed zarysowaniami. Podczas malowania ważny jest podkład, aby farba dobrze się trzymała. Ochrona drewna po malowaniu jest gwarantowana tylko wtedy, gdy warstwa farby pozostaje nienaruszona, nawet pęknięcia farby niszczą ochronę. Po malowaniu nie widać już słojów drewna, drewno jest w zasadzie uszczelnione farbą. Lakiery do drewna są produkowane na bazie wody (akryl) lub rozpuszczalnika (żywica alkidowa lub syntetyczna) w zależności od rozpuszczalnika.
Z drugiej strony glazury mają mniej pigmentów i wypełniaczy, a zatem mogą wnikać w drewno. W przypadku glazury drewno pozostaje widoczne dla oka, a struktura drewna jest widoczna. Drewno ma otwarte pory, dzięki czemu może regulować wilgotność.
Właściwości obu wariantów są tak różne, że późniejsza zmiana na inną powłokę ochronną jest możliwa tylko przy dużym wysiłku i szlifowaniu.
 

Po około dwóch do trzech latach każde drewniane ogrodzenie ogrodowe wymaga nowej warstwy glazury. 

Zdjęcie: iStock / artursfoto

Jakie właściwości mają glazury do drewna?

Bejce do drewna są bezbarwne lub pigmentowane brązowymi tonami, dzięki czemu wzmacniają lub podkreślają naturalny kolor drewna. Kolory nie są kryjące, a jasne kolory są całkowicie nieobecne w palecie kolorów. Podobnie jak filtr przeciwsłoneczny, ochrona UV zależy od ilości zawartych w niej pigmentów, od których promieniowanie odbija się i odbija - im ciemniej, tym wyższa ochrona UV. W zależności od lokalizacji trwa to od trzech do czterech lat, następnie należy ponownie zaszklić.
Bardzo ważne: Bejcy nie można rozjaśnić, raz nałożoną można nałożyć tylko w tym samym lub ciemniejszym odcieniu. Są glazury w wielu kolorach, ale nie można ich mieszać jak kolory. Musisz zaakceptować kolory oferowane z bejcami do drewna. Ostateczna gładkość powierzchni zależy od rodzaju drewna i jego obróbki wstępnej, a nie od grubości glazury.

Jakie są tam glazury ochronne do drewna?

Glazura cienkowarstwowa lub grubowarstwowa: w zależności od obszaru zastosowania można glazurować różnymi środkami. Cienkowarstwowe glazury są prawie tak płynne jak woda, wnikają głęboko w drewno i nadają się do elementów oszklenia niestabilnych wymiarowo, takich jak ogrodzenia czy domki ogrodowe. Farba nie odkleja się, ale zmywa się w zależności od miejsca i powinna być regularnie odnawiana. 
Grubowarstwowa glazura jest idealna do elementów stabilnych wymiarowo, takich jak okna czy drzwi. Glazury grubowarstwowe tworzą zamkniętą warstwę i z czasem mogą się łuszczyć. Mogą tylko nieznacznie wnikać w drewno i są również popularne jako warstwa wierzchnia do mebli, w których chcesz zobaczyć słoje drewna.
Dobrze wiedzieć: Na szkliwie cienkowarstwowym można dobrze nałożyć glazurę grubowarstwową, ale nie glazurę cienkowarstwową na glazurę grubowarstwową.

Lazura chroniąca drewno z farby colorPlus i nie tylko (cena ok. 17 euro, za pośrednictwem Amazon). 

Zdjęcie: colorPlus kolor i nie tylko

Praktyczne wskazówki dotyczące malowania

Przed malowaniem drewno nie może być poplamione ani przebarwione, nie może być też resztek farby - w przeciwnym razie ponownie prześwituje. Wyszczotkuj lub zeszlifuj wszelkie luźne lub kruszące się podkłady. Wystarczająco mocny i dopasowany kolorystycznie stary lakier można nadal czyścić na zewnątrz za pomocą pędzla i przeszlifować powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 100 w kierunku słojów drewna i zmieść pył ze szlifowania. Nieobrobione drewno szlifować nieco drobniejszym papierem ściernym o ziarnistości 120.
Jeśli chcesz pomalować drewniane meble, przeszlifuj powierzchnie papierem ściernym o ziarnistości 120 lub drobniejszym papierem ściernym o ziarnistości 180, jeśli powierzchnia nie jest jeszcze przygotowana.
Następnie pomaluj powierzchnię płaskim pędzlem - cienko i ponownie w kierunku słojów dla równomiernej aplikacji. Podkład jest konieczny na zewnątrz tylko wtedy, gdy drewno nie jest jeszcze zabezpieczone przed sinizną. 
Należy dwukrotnie malować na surowym drewnie na zewnątrz i na drewnianych meblach, które chcesz odnowić, w przeciwnym razie wystarczy jedna warstwa. Jeśli to możliwe, pozostaw glazurę do wyschnięcia na noc na drewnianych meblach i ponownie przeszlifuj powierzchnię następnego dnia papierem ściernym o ziarnistości 240, a następnie pomaluj ją ponownie. 

Być może zainteresuje Cię również majsterkowanie i naprawy Malowanie ościeżnic: Dzięki tym wskazówkom majsterkowanie i naprawy pozwalają regularnie malować drewniane okna: Najlepsza ochrona przed warunkami atmosferycznymi Majsterkowanie i naprawy Malowanie drewnianych okiennic: Tak to działa

Podkładowy

Do tej pory drewno niepoddawane obróbce na zewnątrz należy przed szkleniem zagruntować podkładem ochronnym do drewna, który szczególnie chroni przed sinizną. 

Drewno glazury sprayem

Zamiast malowania można również nakładać cienkowarstwowe glazury za pomocą spryskiwaczy i dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu. Jest to jednak możliwe tylko w przypadku szkliw wodnych. Opryskiwacze to w zasadzie normalne opryskiwacze ogrodowe ze specjalnymi uszczelkami i dyszą płaską.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here