Wanny drewniane: ekskluzywna przyjemność kąpieli”,

Drewniana wanna zapewnia przytulną atmosferę, ponieważ połączenie drewna i wody w mgnieniu oka tworzy łazienkę wellness. Jednocześnie wnosisz do swojego domu kawałek natury. Modele wolnostojące wykonane z litego szlachetnego drewna - zazwyczaj ręcznie robione unikatowe egzemplarze z pięknym usłojeniem - tworzą ekskluzywną atmosferę z nutką luksusu.
I jeszcze dwie zalety w porównaniu do konwencjonalnych wanien: Brud i kamień nie przylegają tak łatwo do drewnianych wanien, a powierzchnia jest również bardzo antypoślizgowa. Decydując się na wannę drewnianą należy jednak wziąć pod uwagę szereg kryteriów, począwszy od wyboru drewna po odpowiednią pielęgnację.

Wanny drewniane: materiał i produkcja

Każdy, kto kupuje wannę drewnianą, kupuje przede wszystkim jedno: jedyne w swoim rodzaju. Ponieważ drewno ma bardzo indywidualne właściwości ze względu na swoją strukturę i usłojenie. Ponadto wanny drewniane są zwykle wykonywane na zamówienie i dostosowane do życzeń kupującego oraz warunków konstrukcyjnych na miejscu.

Nik Blanc ma bardzo wyjątkowe drewniane wanny: Wanny producenta są wykonane z jednego nieprzerwanego pnia drzewa.

Zdjęcie: nik-blanc.de

Aby wszystko wyglądało gładko i było szczelne, powierzchnia wanny drewnianej jest profesjonalnie wykańczana, a następnie olejowana. Rezultatem jest matowe, błyszczące wykończenie i ma miękką, przyczepną strukturę podczas kąpieli. Bogate w żywicę lite drewno, takie jak dąb, świerk, gruszka, orzech, modrzew i sosna, nadają się szczególnie do wanien drewnianych. Należy uważać na gatunki drewna, takie jak buk i klon: przyciągają one wilgoć. Może to spowodować pęknięcia, które ostatecznie powodują wyciekanie wanny.

Czy wanny drewniane są trwale wodoodporne??

Zasadniczo wanny drewniane produkowane i przetwarzane zgodnie z obowiązującymi normami są zawsze wodoodporne. Po montażu i szlifowaniu powierzchnia jest uszczelniona. Ponadto niektórzy producenci budują opony z taśmą stalową z możliwością ponownego napinania wokół drewnianej wanny. Przy normalnym użytkowaniu żywotność takiej drewnianej wanny jest tak samo nieograniczona jak wanny akrylowej czy ceramicznej.
Również pod względem higieny użytkownicy nie muszą się martwić: badania mikrobiologiczne wykazały, że wanny drewniane w niczym nie ustępują wannom konwencjonalnym dzięki higienicznej uszczelce zastosowanej przez producenta.

Drewniane wanny są przyjazne dla środowiska i zrównoważone.

Zdjęcie: iStock / Ismagilov

Uszczelnianie wanien drewnianych

Jedną z najważniejszych cech jakościowych wanny drewnianej jest jej uszczelnienie: powinna być gładka i równa. Drewno z dużą zawartością żywicy ma naturalnie dobrze uszczelnioną powierzchnię. Wiele drewnianych wanien posiada również ochronę przed zarysowaniami, którą nakłada się na impregnat, podkład i uszczelniacz. Uważaj na dziury po sękach i nierówności.

Konserwacja wanien drewnianych

W porównaniu do konwencjonalnych wanien, wanny drewniane są niezwykle łatwe w pielęgnacji. Zaleca się ponowne olejowanie powierzchni drewna dwa do trzech razy w roku, aby woda mogła dalej spływać z drewna. Olejki pielęgnacyjne są często przy zakupie dostępne jako praktyczne spraye. Po czasie ekspozycji około 20 minut olej ściera się z powierzchni suchą szmatką.
Po każdym użyciu należy opłukać drewnianą wannę czystą wodą. Nie jest konieczne czyszczenie jak w przypadku konwencjonalnych wanien. Wręcz przeciwnie: ostre i żrące środki czyszczące mogą nawet uszkodzić drewnianą wannę. W żadnym wypadku nie należy używać wapiennych środków czyszczących ani gąbek wykonanych z wełny stalowej. Jeśli wokół odpływu znajdują się jakieś zanieczyszczenia, które nie znikają pomimo spłukiwania wodą, możesz pomóc naturalnym mydłem i ściereczką frotte lub mikrofibry i delikatnie usunąć te plamy.

Kup teraz wolnostojącą drewnianą wannę na Amazon.

Zdjęcie: DEKO VERTRIEB BAYERN

Drewno i wilgoć – temat sam w sobie

Równie łatwe w pielęgnacji są wanny drewniane: W przeciwieństwie do wanien wykonanych na przykład z emalii, klimat w pomieszczeniu odgrywa w nich decydującą rolę. Ponieważ lite drewno może rozszerzać się i kurczyć pod wpływem wilgoci w łazience, warto ustawić nawilżacz, aby zapobiec wypaczaniu się drewna. Wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić od 40 do 60 procent. Jest to nie tylko dobre dla Twojej drewnianej wanny, ale także bardzo przyjemne podczas kąpieli i ogólnie korzystne dla zdrowia.

Wanny drewniane: modele i warianty

Owalne, okrągłe lub w kształcie jajka – wanny drewniane dostępne są w wielu kształtach i nowoczesnych, estetycznych wzorach. Ze względu na miękki charakter drewna wejście i kształt wanny można całkowicie dostosować do pomysłów kupującego. Od wyglądu muszli po kształt muszli lub gondoli, wszystko jest możliwe.
Głębokość wewnętrzna i długość są zwykle większe niż w przypadku konwencjonalnych wanien, co oznacza większą swobodę ruchów podczas kąpieli. Istnieją również modele w specjalnych rozmiarach dla dwóch osób, a nawet rodzin. Modele wolnostojące są dość powszechne w przypadku wanien drewnianych - można je dowolnie ustawić w pomieszczeniu, biorąc pod uwagę podłączenie wody. Jeśli chcesz umieścić swoją drewnianą wannę we wnęce lub narożniku, najlepiej wybrać odpowiedni panel przyłączeniowy do ściany. Oprócz klasycznych drewnianych wanien producenci oferują również drewniane wanny oraz drewniane lavabo (drewniane umywalki).

Wanny drewniane są zawsze wyjątkowe. Każda wanna ma swoją własną strukturę i ziarno.

Zdjęcie: Alegna

Specjalne dodatki: oparcia i Co. do wanien drewnianych

Większość producentów oferuje dodatkowe dodatki do wanien drewnianych, takie jak zagłówki i oparcia, podnóżki, brodziki, specjalne okucia czy stopnie. Sprawiają, że kąpiel w wannie jest jeszcze bardziej komfortowa, ale zazwyczaj trzeba je dokupić za dopłatą.
W zależności od tego czy drewniana wanna jest zabudowana czy wolnostojąca, woda dostarczana jest przez baterię zamontowaną na kranie lub baterię stojącą. Do odpływu wody można wybrać rurę stojącą wewnętrzną lub rurę przelewową montowaną na ścianie zewnętrznej.

Jaką cenę płacisz za drewnianą wannę?

Przedział cenowy wanien drewnianych jest stosunkowo duży: natomiast wanny drewniane o standardowej szerokości (72 do 73 cm) i długości (100 do 120 cm) średnio między 700 a 1.Płacenie 000 euro, większe modele (długość od około 150 centymetrów) ze szczególnie dużą swobodą ruchów kosztują 1.100 euro w górę, plus akcesoria. Ze względu na ręczną produkcję można spodziewać się czasu dostawy do jednego miesiąca.

Drewniane wanny zewnętrzne

Skandynawowie wiodą prym: kąpiele w drewnie – to można robić również na świeżym powietrzu. Producenci np. ze Szwecji oferują tzw. „wanny z hydromasażem” – często z wbudowanym piekarnikiem i miejscem dla całej rodziny. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, możesz również kupić system bąbelków z hydromasażem i oświetlenie podwodne. Wanny są dostępne jako modele wolnostojące do ustawienia na tarasie lub na własnej posesji, ale także jako modele do zabudowy, np. do wstawienia na drewnianej werandzie.  „Wanny z hydromasażem ” do użytku na zewnątrz kosztują średnio od 2.000 i 4.000 euro.

Wanny można również napełnić zimną wodą latem. Zaleta: są tańsze niż basen.

Zdjęcie: iStock / sauletas

Wanna do ogrodu

Wanny są szczególnie popularne w Skandynawii i teraz trafiają do naszych ogrodów. Termin "Zuber" pochodzi ze staroniemieckiego i oznacza w dzisiejszym mowie "Beczka wannowa", "Wanna z hydromasażem" lub "Wanna". Koncepcja jest bardzo prosta: drewniana beczka jest napełniona wodą i podgrzewana w małym piekarniku - idealna do pływania zimą. Z reguły wanny drewniane wykonywane są z drewna świerkowego, ponieważ materiał jest stabilny i wyjątkowo trwały. Dodatkowo świerk wydziela korzystny dla organizmu aromat.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here