Renowacja i izolacja drewnianych stropów belkowych: tak to działa”,

Budynek z drewna Drewniany strop zamiast betonu: Zalety i wady Budynek z drewna Nowoczesne drewniane stropy: Niedrogi i wygodny budynek z drewna Drewniane panele na ścianie i suficie

 • Odporne na nacisk płyty izolacyjne z włókna drzewnego do budowy podłóg
  Specjalne odporne na nacisk płyty izolacyjne z włókna drzewnego charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz dobrą izolacją termiczną i akustyczną. Dlatego te płyty izolacyjne z włókna drzewnego są powszechnie stosowane jako warstwa izolacyjna pod wszelkiego rodzaju podkłady i w połączeniu ze specjalnymi listwami dylatacyjnymi stanowią idealny system izolacyjny dla litych desek podłogowych. Odporne na nacisk płyty izolacyjne z włókna drzewnego sprawdzają się nie tylko jako odporna na ciśnienie izolacja podłogowa, ale również od wielu lat sprawdzają się jako dodatkowa izolacja dachów krokwiowych i ścian wykonanych z drewna. Panele stosuje się wszędzie tam, gdzie np. do izolacji między krokwiami dostępne są tylko niewielkie wysokości krokwi lub gdy mają być osiągnięte szczególnie niskie współczynniki U dla dachów i ścian.
 • Elastyczne panele izolacyjne z włókna drzewnego
  Elastyczne płyty izolacyjne z włókna drzewnego mają dobre właściwości termoizolacyjne i akumulacyjne i nadają się do konstrukcji otwartych na dyfuzję, zarówno w przegrodach zewnętrznych budynku, jak i w budownictwie wewnętrznym. Zawartość wilgoci w pomieszczeniu jest regulowana przez otwartość dyfuzyjną i zdolność magazynowania wilgoci materiału izolacyjnego, dzięki czemu powstaje zdrowy i komfortowy klimat w pomieszczeniu. Przyjazny dla skóry materiał izolacyjny można obrabiać za pomocą prostych narzędzi tnących. Dzięki elastyczności i wynikającemu z tego efektowi zaciskania, te płyty izolacyjne z włókna drzewnego można szybko, łatwo i bez łączeń montować między konstrukcją do szerokości zacisku prawie jednego metra.
 • Izolacja od dźwięków uderzeniowych
  Podczas pierwszego układania jastrychu lub naprawy starego jastrychu, konstrukcja nośna z płyt dźwiękochłonnych z włókien drzewnych tłumi. Te płyty izolacyjne są niezwykle wytrzymałe i zapewniają doskonałą izolację akustyczną odgłosów kroków we wszystkich obszarach zastosowania, na przykład pod jastrychami wiązanymi hydraulicznie, suchymi jastrychami, płytami wiórowymi, cegłami jastrychowymi lub prefabrykowanym parkietem. Obszarami zastosowania są wszelkiego rodzaju stropy lite i drewniane belki w nowych budynkach i renowacji budynków.

Elastyczna izolacja z włókna drzewnego nadaje się do konstrukcji paroprzepuszczalnych. Dzięki dobremu efektowi zaciskania można go zainstalować szybko, łatwo i precyzyjnie.

Zdjęcie: iStock / artusphoto

Izolacja stropu z belek drewnianych z systemem

Różnice wysokości w stropie belkowym wyrównuje się suchym wypełnieniem. Niektóre wypełnienia składają się z ekspandowanej surowej gliny Lias. Dzięki zawartości drobno rozdrobnionych składników organicznych ta surowa glina jest szczególnie odpowiednia do produkcji wysokiej jakości keramzytu. Takie wypełnienia są niezwykle odporne na ciśnienie, a ich duża waga poprawia izolację akustyczną i wibracje podłóg. Wypełnienia z surowej gliny Lias mogą być stosowane na wszystkich podłożach, niezależnie od tego, czy są to stropy lite czy belkowe, i nadają się do różnych podłoży i konstrukcji suchych.

Spokój i komfort dzięki izolacji stropu z belek drewnianych

Konstrukcja drewnianego stropu belkowego usztywnia ściany jak pozioma szyba i znacząco wpływa na stabilność budynku. Podłoga powinna tłumić dźwięk uderzeniowy i dźwięk powietrzny. Im cięższy i masywniejszy element, tym lepiej izoluje hałas powietrzny. Waga na jednostkę powierzchni konstrukcji oraz elastyczność i liczba warstw decydują o tym, jak dobrze izoluje się dźwięk uderzeniowy. Dzięki lekkim drewnianym sufitom nie będziesz już słyszeć każdego kroku z góry, jeśli zaczniesz od trzech punktów:

 1. Nawierzchnia oddzielona jest od warstwy nośnej legara izolacją.
 2. Obciążasz strop starego budynku - opcjonalnie między belkami.
 3. Kilka warstw jest połączonych.

Konstrukcja stropu składa się wtedy z trzech warstw: surowego stropu z belek drewnianych, konstrukcji stropu z warstwą izolacyjną oraz chodnika. Montaż sufitu podwieszanego na zacisku sprężynowym również zmniejsza hałas powietrzny.

Sugestie dotyczące renowacji stropu belkowego bez izolacji

Nośność stropów obliczana jest w taki sposób, aby mogły bezpiecznie utrzymać ciężar własny i obciążenie ruchem. Ingerencje w konstrukcję lub zwiększenie obciążenia ruchem mogą spowodować konieczność wykonania nowego dowodu statycznego. Jeśli stara podłoga jest w porządku, możesz dalej na niej budować. W przypadku konstrukcji składającej się z widocznych belek stropowych i podłogi z desek o grubości 22 mm, na przykład:

 1. Remontuj drewniane stropy belkowe za pomocą płyt izolacyjnych z włókna drzewnego
  Na istniejącą podłogę z desek układana jest płyta pilśniowa o grubości 3,2 mm, a strop obciążony wyschniętymi pięciocentymetrowymi płytami betonowymi. Na nią kładzie się 40-milimetrową warstwę odpornych na nacisk płyt izolacyjnych z włókna drzewnego z listwami łączącymi, a konstrukcję podłogi uzupełniają deski podłogowe o grubości 21 mm. Poziom hałasu uderzeniowego po remoncie: 57 decybeli.
   
 2. Remontuj drewniane stropy belkowe za pomocą płyt gipsowo-kartonowych
  Istniejące deski podłogowe pokryte są płytą pilśniową o grubości 3,2 mm, na którą układane są dwie warstwy płyty gipsowo-kartonowej o grubości 25 mm. Izolacja składa się z 40-milimetrowych, odpornych na ciśnienie paneli izolacyjnych podłogowych, nowa warstwa spacerowa składa się z desek podłogowych. Oszacowany standardowy poziom dźwięku uderzeniowego po remoncie: 63 decybeli.
   
 3. Alternatywa: izolacja przegrody sufitowej
  Każda dodatkowa warstwa zmniejsza wysokość pomieszczenia - zwróć uwagę na przepisy dotyczące wysokości parapetów pod oknami. Wyższa konstrukcja podłogi może również spowodować konieczność skrócenia drzwi. Jeśli chcesz poprawić izolację akustyczną od dźwięków kroków bez poświęcania wysokości pomieszczenia, możesz ułożyć warstwę izolacyjną między belkami stropowymi.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here