Usuń drewniany sufit: co będzie później?

Precz z drewnianym sufitem - ale co wtedy??

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych wielu, w tym majsterkowiczów, wyszaleło się drewnianymi sufitami. Malowane czy nie, ciemniały i stawały się coraz bardziej nieestetyczne. Nie odpowiadają już także współczesnym gustom. Sprawiają też, że pomieszczenie jest niższe - w rzeczywistości może tylko trochę, ale wizualnie może więcej.

Usunięcie drewnianego sufitu: to następuje później?

Więc daj sobie spokój. Ale co robisz zamiast tego? Istnieje wiele opcji, z których każda ma zalety i wady. Wygląd to oczywiście kwestia gustu. Wszystkie warianty mają zalety i wady jako pomoc w podjęciu decyzji.

Łazienka z drewnianym sufitem © Marina Lohrbach, fotolia.com

1. Konwencjonalny sufit gipsowy

Jeśli chcesz konwencjonalny sufit tynkowany, powinieneś zdemontować drewniany sufit tak delikatnie, jak to możliwe. Czasami stary otynkowany sufit pod spodem jest nadal dość dobrze zachowany, dzięki czemu można go naprawić. Jeśli jest kilka dziur i pęknięć, można je zamknąć tynkiem paryskim. Jest to opcja szczególnie, jeśli chcesz wytapetować sufit. Jeśli sufit ma być tylko malowany, Naprawia bardzo starannie są wykonywane. To bardziej praca dla profesjonalistów.

Jeśli stary tynkowany sufit jest w złym stanie lub już go nie ma, można zastosować całkowicie nowy tynk sufitowy. Tynkowanie sufitu to także praca zawodowa. Z drugiej strony materiał nie jest drogi, podobnie jak kolor kolejnej powłoki, którą i tak możesz zrobić ponownie.

Tynkowanie sufitu © grafikplusfoto, fotolia.com

Główną zaletą sufitu gipsowego jest to, że nie tracisz wysokości pomieszczenia, ani wizualnie, ani faktycznie.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

2. Okładzina z płyt gipsowo-kartonowych

Okładzina płytami gipsowo-kartonowymi, znana również pod nazwą Rigips, jest powszechną metodą suchej zabudowy. Są od producentów gotowe systemy, które ułatwiają zabudowę w prostym i równym suficie. Do sufitu można również przymocować dowolną konstrukcję listwową, ale nawet przy dużych umiejętnościach oznacza to dużo majsterkowania, jeśli chcesz osiągnąć dobry wynik. Systemy prefabrykowane są również zaprojektowane w taki sposób, aby takie sufity z płyt gipsowo-kartonowych poprawiały izolację akustyczną w górę, co może być argumentem.

Wyzwaniem dla majsterkowiczów jest ostateczne wypełnienie i szlifowanie przejść paneli, aby nie były już widoczne. Tutaj również tapetowany sufit jest bardziej wybaczający drobne zanieczyszczenia niż malowany sufit. W każdym razie jest to dość niedroga metoda, zwłaszcza jeśli możesz to zrobić sam.

Sufity gipsowo-kartonowe budowane są z prefabrykowanych systemów oferowanych przez producenta. © Pavel Losevsky, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pomysł mocowania płyt gipsowo-kartonowych do starej boazerii nie powinien być dalej rozwijany. Po pierwsze nigdy nie wiadomo, czy w ogóle będzie stabilnie, a po drugie, naprawdę prosty i gładki sufit jest prawie niemożliwy do osiągnięcia. Generalnie wadą sufitu z płyt gipsowo-kartonowych może być to, że sufit staje się nieco niższy. Jeśli jest to stary budynek z bardzo wysokimi sufitami, ten efekt również może być pożądany.

3. Sufity napinane

W przypadku sufitów napinanych pod istniejącym sufitem naciągana jest specjalna folia. Jest przymocowany do ścian dookoła za pomocą specjalnych pasków zaciskowych. To zdecydowanie praca dla firm specjalistycznych, a także nie jest tanim rozwiązaniem. Koszty zależą w dużej mierze od okoliczności i wahają się od 80 do 160 euro za metr kwadratowy, czasami nieco poniżej lub powyżej.

Jeśli zastanawiasz się nad sufitem napinanym, zdecydowanie powinieneś gdzieś na taki spojrzeć, aby nie było zaskoczenia, gdy rzemieślników wyjdzie z domu. To będzie wiele kolorów i dekorów oferowane tak, że istnieje wiele opcji projektowych. Jedną z zalet jest to, że możesz po prostu pozostawić stary drewniany sufit na miejscu, jeśli akceptujesz większą utratę wysokości pomieszczenia. Trzeba dokładnie sprawdzić, które lampy pasują technicznie do sufitu napinanego.

Sufity napinane raczej nie nadają się do łazienek, ponieważ w przeciwieństwie do powierzchni tynkowanych nie wchłaniają wilgoci. Ale jest to całkiem przydatne w przypadku klimatu wewnętrznego. Sufity napinane czasami nie są zalecane do kuchni.

Sufity napinane oferują wiele możliwości projektowania © U. J. Aleksander, akcja.cegła suszona na słońcu.com

4. Odmaluj drewniany sufit

W zasadzie możliwe jest również przemalowanie drewnianego sufitu. Jednak w takim przypadku należy zeszlifować istniejący lakier, co oznacza dużo pracy, jeśli jest wiele połączeń i krawędzi. Ogólnie można sobie wyobrazić zarówno kolory kryjące, jak i glazury, które pozwalają na prześwitywanie struktury drewna.

Jeśli powłoka ma być nieprzezroczysta, wystarczy przeszlifować starą powłokę lub nawet ją wypłukać, aby zapewnić odpowiednią trwałość nowej farby. W przypadku malowania drewna białą farbą należy nałożyć podkład, aby zapobiec przesiąkaniu jakichkolwiek kolorów z drewna i powodowaniu brzydkich przebarwień. Najlepiej zapytać wykwalifikowanego specjalistę o odpowiednie kolory i techniki obróbki.

Jeśli pomożesz, odmalowanie jest prawdopodobnie takie najtańszy typ, przeprojektować sufit. Nie należy jednak lekceważyć nakładu pracy, może być konieczne kilka przejść malarskich wraz z gruntowaniem, oprócz zamaskowania krawędzi i innych rzeczy. Musisz też wziąć pod uwagę, że w ten sposób i tak skończysz z drewnianym sufitem.

5. Tapeta na suficie

Tapetowanie drewnianego sufitu nie jest szczególnie rozpowszechnione, ale jest całkiem wykonalne. To mówi samo za siebie duża swoboda projektowania i jest znacznie mniej brudu niż przy nowym suficie z tynku lub płyty gipsowo-kartonowej. Jednak wszystkie fugi należy wypełnić przed tapetowaniem, a w większości przypadków należy je jeszcze przeszlifować. Potrzebujesz również podkładu, aby klej do tapet się przykleił. Poza tym nie każdy ma odwagę na tapetowanie do góry nogami. Jeśli tak, jest to bardzo niedroga opcja; jeśli potrzebujesz majsterkowicza, robi się trochę drożej. W każdym razie musisz upewnić się, że używasz odpowiedniej tapety i kleju do tapet na suficie.

Tapetowanie sufitu © Alex, fotolia.com

6. Styropian

Prostym sposobem na zniknięcie drewnianego sufitu jest obłożenie go panelami styropianowymi. Mogą być gładkie, ale też imitować tynk lub stiuk. Zdecydowanie jest jednym Struktura płyty wynik, ponieważ połączenia między panelami pozostają widoczne. Okładziny te można łatwo przykleić klejem do styropianu, materiał jest lekki, a także łatwy w obróbce i nie kosztuje dużo. Jednak kurz szczególnie łatwo przyczepia się do styropianu, a materiał dość szybko ciemnieje, jeśli nie jest malowany. Jeśli wolisz w swoim domu produkty naturalne, to styropian nie wchodzi w rachubę.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here