Maluj lub glazuruj sufity drewniane ”,

Maluj lub glazuruj sufity drewniane: Farba do desek na pióro i wpust lub. Funt się

Sufity drewniane zwykle składają się z desek na pióro i wpust (Rauspund) lub paneli. Powierzchnia nie jest zatem równa, ale składa się z wielu powierzchni z mniej lub bardziej szerokimi spoinami pomiędzy nimi. Najtrudniejsza odpowiedź. Najbardziej czasochłonnym procesem podczas malowania drewnianego sufitu jest równomierne nałożenie farby (lakieru lub glazury) w każdym miejscu. Aby praca nie trwała zbyt długo, a efekt nadal był piękny, zaleca się malowanie desek (powierzchni) wałkiem, a fugi drewniane pędzlem.

Łazienka z drewnianym sufitem © Marina Lohrbach, fotolia.com

Prace przygotowawcze obejmują prawidłową wstępną obróbkę podłoża i staranne maskowanie lub. Zakrywanie połączeń i przejść.

Do malowania drewnianego sufitu potrzebne będą te narzędzia i materiały:

 • Lakier do drewna (np. B. wodorozcieńczalny lakier akrylowy) lub glazura do drewna
 • Możliwie. Podkład lub podkład malarski do wstępnego malowania
 • Pędzel do malowania lub glazury
 • Wałek malarski i wanna do malowania (bardzo tanio w zestawie)
 • Do glazury: ściereczki do usuwania nadmiaru materiału
 • Taśma maskująca (np. B. Taśma do tapet lub taśma malarska)
 • Folia przykrywająca, plany budowlane lub koce do pakowania do ochrony ścian, podłóg i mebli
 • Szlifierka oscylacyjna lub klocek szlifierski / listwa szlifierska
 • Papier ścierny (ziarnistość 240)
 • Włóknina ścierna do fug, krawędzi i narożników
 • Ług do czyszczenia
 • Okulary ochronne, ochrona ust i nosa, rękawice ochronne

Potrzebujesz również drabiny, która jest tak lekka i łatwa do przenoszenia, jak to tylko możliwe. Bo bardzo często podczas pracy będziesz je przesuwał, wspinał się w górę i w dół.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Przygotowania do malowania sufitu drewnianego

Zabezpiecz podłogę i wszystkie meble, których nie możesz usunąć z pomieszczenia folią ochronną, włókniną malarską lub kocami do pakowania. Aby szybko pokryć całe ściany, powieś je cienką folią. Przymocuj je wzdłuż krawędzi sufitu taśmą malarską lub taśmą do tapet, która nie jest zbyt wąska (szczególnie łatwa do usunięcia z delikatnej tapety). Jeśli maskujesz tylko krawędzie, będziesz musiał być o wiele bardziej ostrożny podczas malowania.

Przed malowaniem: zatrzeć wszelkie niedoskonałości

Nie wszystkie drewniane sufity są starannie wykonane, dlatego prawidłowe zaklejenie połączeń może wymagać pewnej dozy wirtuozerii. Tradycyjnie najbardziej niestaranną rzeczą jest skracanie lub skracanie. Piłowanie spoin - i oczywiście do tras pochyłych lub ukośnych.

Notatka: Czyszczenie niechlujnych połączeń czyni cuda w upiększaniu starych drewnianych stropów. Z nadającym się do malowania, elastycznym materiałem uszczelniającym i wypełniającym (np. B. Malarz lub akryl budowlany) ukrywasz błędy obróbki i grzechy projektowe swoich poprzedników - a nowa, przejrzysta krawędź ułatwia późniejsze malowanie.

Wstępna obróbka sufitu drewnianego

Prace przygotowawcze, które musisz wykonać, zależą od rodzaju drewna, stanu i powłoki drewnianego stropu. Powierzchnia musi być czysta, wolna od tłuszczu i kurzu oraz wystarczająco szorstka, aby farba dobrze przylegała. W przypadku nowego, nieprzetworzonego drewna można rozpocząć gruntowanie lub. Zacznij malować.

 1. czyszczenie

  Zarówno drewno surowe, jak i lakierowane można bardzo dobrze czyścić ługiem, szmatką i miękką szczotką. To samo dotyczy wszelkich plastikowych wsporników lub innych plastikowych elementów wbudowanych w niektóre drewniane sufity. Wszystko dokładnie umyj, a następnie pozwól mu dobrze wyschnąć – tak drewniany sufit jest doskonale przygotowany do kolejnego kroku.

 2. Notatka: Możesz usunąć dziury po sękach, uszkodzone miejsca i pęknięcia w drewnie po czyszczeniu specjalną szpachelką (e. B. szpachlówka poliestrowa drobnoziarnista, szpachlówka drewniana).
 3. Szlifowanie

  Sufity drewniane lakierowane piaskiem lub powlekane tworzywem sztucznym z papierem ściernym o ziarnistości 240. Użyj włókniny ściernej w połączeniach. Szlifowanie nad głową jest żmudne - ułatw sobie pracę, używając szlifierki oscylacyjnej do powierzchni i zawsze stojąc jak najwyżej na drabinie. Wtedy nie musisz odchylać głowy tak daleko, a po twarzy spływa mniej pyłu szlifierskiego. Kiedy wszystko wygląda równomiernie matowo, praca jest skończona i można dokładnie odkurzyć drewniany sufit.

  Prawidłowo wyszlifuj drewniany sufit

 4. Notatka: Mocno przylegający stary lakier/powłoki są doskonałym podłożem dla nowego lakieru. Dlatego należy je szlifować tylko lekko, a nie całkowicie.
 5. Podkładowy

  Zagruntuj drewno podkładem malarskim, a wszelkie elementy z tworzyw sztucznych podkładem uniwersalnym (Allgrund). W przypadku starego, ale nienaruszonego lakieru podkład nie jest bezwzględnie konieczny, ale efekt będzie ładniejszy i lepszy nawet po wcześniejszym nałożeniu podkładu lakierniczego. Niech zagruntowany drewniany sufit wyschnie na noc.

 6. Warstwa pośrednia i warstwa wykończeniowa

  Za pomocą pędzla pomaluj połączenia między panelami / deskami. Następnie użyj wałka malarskiego, aby szybko pomalować każdą pojedynczą deskę lub panel w kierunku słojów drewna. Uderz jedną deskę po drugiej i zawsze na całej długości, nawet jeśli oznacza to dużo wspinania się i pchania drabin. W ten sposób pracujesz bardziej równomiernie i unikasz widocznych osadów farby.

  Malowanie drewna: warstwa pośrednia i końcowa Notatka: Wałki pozostawiają inną strukturę niż pędzle. Jeśli chcesz wszędzie taki sam wygląd, natychmiast po ponownym nałożeniu farby powierzchniowej bez nacisku szerokim pędzlem na wilgotną farbę.

  Ten etap prac można wykonać jako warstwę pośrednią lub jako warstwę wykończeniową - w zależności od rodzaju krycia. Roszczenia. Jeśli drewniany sufit pomalujesz na biało, możesz ponownie użyć podkładu jako warstwy pośredniej. Jeśli planujesz kolorową warstwę farby, efekt kolorystyczny popraw warstwą pośrednią z kolorowego lakieru do drewna. Wiele mocnych kolorów, zwłaszcza czerwonych, bardzo dobrze kryje dopiero przy drugiej warstwie.

  Kolejną zaletą warstwy pośredniej jest to, że po wyschnięciu powierzchnię można ponownie przeszlifować m.in. B. Usuń kłaczki, wtrącenia kurzu i drobne nierówności. Wystarczy obficie przetrzeć powierzchnię drobnym papierem ściernym lub włókniną ścierną - wszystko od razu jest gładkie i jedwabiste.

  Przed nałożeniem warstwy nawierzchniowej odpylić ze szlifowania pośredniego i powtórzyć cały proces za pomocą pędzla do fugowania i wałka do powierzchni. Następnie pozostaw drewniany sufit ponownie na noc do wyschnięcia - i podziwiaj efekt w świetle dziennym.

Dla idealnej struktury powierzchni (nie jest to absolutnie konieczne)

Sufity drewniane glazurowane

Z reguły glazury nie powinny być całkowicie kryjące, dlatego najlepiej sprawdzają się na surowym lub już glazurowanym drewnie. Można je polecić tylko w ograniczonym zakresie na starym lakierze; Przynajmniej stara farba musi być najpierw bardzo dokładnie lub całkowicie zeszlifowana.

Podczas glazurowania najlepiej pracować wszędzie za pomocą pędzla. Po szybkim nałożeniu glazury usuń nadmiar materiału z powierzchni drewna szmatką lub gąbką. Niekoniecznie trzeba gruntować - istnieją jednak również podkłady pod glazury, np. B. których właściwości adhezyjne mają na celu poprawę lub zapobieganie migracji żywicy i innych substancji barwiących przez farbę lub. wychodzą na powierzchnię z głębszych warstw drewna.

Jaka farba i jaki kolor do drewna?

Stare drewniane stropy i drewniane ściany wykonane z paneli mogą wyglądać bardzo szlachetnie, ale (w zależności od projektu i gustu) również niezwykle konserwatywnie. Ponieważ drewno naturalnie starzeje się z godnością i często staje się piękniejsze w wyniku zużycia, często kolor paneli nie przemawia do stylu życia lub nie pasuje do niego. Malując okładzinę drewnianą można drastycznie zmienić jej efekt – zwłaszcza jeśli pracujemy na kasetonach, profilach itp. pracować z różnymi odcieniami.

Sufity z ciemnego drewna sprawiają, że pomieszczenia wydają się mniejsze, a sufity niższe. Z białym lub. jasna farba tracisz ten przytłaczający efekt: pokój wygląda na szerszy i bardziej przyjazny.

Jeśli drewno nie jest malowane kryjąco, ale szkliwione, po słojach widać jeszcze słoje, które wizualnie rozluźniają powierzchnię i sprawiają, że wydaje się ona bardziej delikatna. Glazury są ty. a. popularny w stylu wiejskiego domu lub modnym stylu shabby chic.

Drewno w stylu shabby chic © jeepbabes, fotolia.com

Okładziny ścienne i drewniane sufity z desek na pióro i wpust to osobny rozdział. W wielu starszych domach lub mieszkaniach stosuje się okładziny na pióro i wpust, które w pewnym momencie szybko przykręcono do sufitu lub ściany - na przykład w pomieszczeniach na poddaszu i piwnicy, gdzie niewiele pieniędzy było dostępnych na rozbudowę, docieplenie lub upiększenie. Drewniane stropy i ściany z desek w większości wykonane są z prostego, jasnego drewna iglastego, które w zależności od klimatu pomieszczenia i użytkowania żółknie z czasem, ciemnieje lub znika pod warstwą kurzu i brudu.

Jedno pytanie przed malowaniem: jak to wygląda pod drewnianym sufitem?

Przyjrzyj się uważnie przed malowaniem starych drewnianych sufitów

Jeśli jako nowy właściciel domu, renowacji lub renowacji, znajdziesz okładzinę na pióro i wpust na ścianie zewnętrznej, w piwnicy lub pod dachem, nie powinieneś jej po prostu pomalować, ale najpierw dokładnie ją sprawdzić. Aby dowiedzieć się, czy występuje (miejmy nadzieję) tylko problem estetyczny lub (miejmy nadzieję, że nie) problem z wilgocią, zajrzyj pod drewno - zwłaszcza jeśli masz podejrzane plamy, obrzęki itp. A. odkryć. Być może nie chcesz później malować drewnianego sufitu, a raczej wyrwać go i wyremontować podpowierzchnię.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here