Układanie drewnianych desek podłogowych: dzięki tym wskazówkom każdy majsterkowicz może to zrobić ”,

Laminat zawsze składa się z kilku sklejonych ze sobą warstw. Na samej górze znajduje się warstwa użytkowa (przezroczysta), a następnie warstwa dekoracyjna, zwykle o wyglądzie drewna. Pod spodem znajduje się rzeczywista płyta nośna, na przykład płyta nośna MDF. Pióro i wpust są zazwyczaj zintegrowane z nimi, dzięki czemu można nałożyć wykładzinę podłogową. Na samym dole, na ziemi, leży przeciwpociąg. Wszystkie warstwy są sklejone na całej powierzchni.
Natomiast deski drewniane nie składają się z pojedynczych warstw, ale są wykonane z litego drewna. Pióro i wpust do łączenia poszczególnych desek są wyfrezowane bezpośrednio w nim. Deski z litego drewna są zatem produktem czysto naturalnym. Zaleta: jeśli drewniana deska podłogowa po wielu latach użytkowania jest nieestetyczna, można ją zeszlifować i zregenerować. Nie jest to możliwe w przypadku podłogi laminowanej.

W przeciwieństwie do laminatu, deski drewniane wykonane są z litego drewna.

Zdjęcie: iStock/Manuta

Deski podłogowe: rodzaje instalacji na pierwszy rzut oka

Istnieją trzy różne warianty układania desek drewnianych. Każdy typ ma swoje zalety i wady:

 1. Ruchomy
 2. Pijany
 3. Przyklejony

Wskazówka: Zwróć uwagę na instrukcje producenta, do jakiego rodzaju instalacji odpowiednia jest żądana wykładzina podłogowa.

Drewniane deski podłogowe pływające: zalety i wady

Instalacja pływająca jest najczęściej stosowana w połączeniu z podłogą laminowaną, ale nadaje się do tego również podłoga z desek. Podłoga nie jest przymocowana do konstrukcji nośnej lub ścian, a jedynie luźno spoczywa na podłodze jako samodzielna jednostka w pomieszczeniu. Ta elastyczność definiuje termin „pływający”.
Zalety

 • Dla tych, którzy już ułożyli laminat, pływający montaż desek drewnianych nie jest wyzwaniem.
 • Podłogę z desek można usunąć (i zdjąć) bez pozostawiania śladów; Poszczególne deski można również łatwo wymienić.
 • Niska wysokość konstrukcyjna podłogi.


niekorzyść

 • Ze względu na brak mocowania drewno ma dużą swobodę pracy i może się wypaczać. Rezultatem jest zwiększony hałas w tle, taki jak stukanie, skrzypienie, klikanie i kołysanie. Dodatkowo brak fiksacji odbywa się kosztem trwałości.
 • Nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, ponieważ pomiędzy deskami podłogowymi a podłożem tworzy się poduszka powietrzna. To blokuje przenoszenie ciepła.

Instalacja pływająca znana jest z laminatu. Jest to najbardziej znana metoda układania.

Zdjęcie: iStock / slobo

Układanie drewnianych desek skręcanych: zalety i wady

Przy układaniu drewnianych desek podłogowych na wkręty, poszczególne deski przykręcane są do drewnianej konstrukcji nośnej. Powstałą przestrzeń pomiędzy podłożem a drewnianymi deskami podłogowymi wypełnia się izolacją luzem, na przykład perlitem lub włóknami drzewnymi.
 

Zalety

 • Niska cena
 • Wysoka izolacja akustyczna
 • Wysoka stabilność dzięki mocowaniu drewna. Może działać mniej
 • Szybka metoda instalacji


niekorzyść

 • Nie nadaje się do ogrzewania podłogowego ze względu na izolowaną powierzchnię pośrednią
 • Wysoka konstrukcja podłogi

Połączenie śrubowe od góry zamiast przez sprężynę nadaje drewnianej desce podłogowej rustykalny wygląd.

Zdjęcie: iStock / acilo

Układanie drewnianych desek klejonych: zalety i wady

Instalacja klejona łączy drewnianą podłogę z podłożem. Ponieważ nie ma tu poduszek powietrznych, nadaje się również wyraźnie do ogrzewania podłogowego. Procedura jest podobna do układania płytek.


Zalety

 • Nadaje się do ogrzewania podłogowego
 • Niski poziom hałasu dzięki solidnemu połączeniu podłoża z podłogą z desek
 • Brak elastyczności i prac z drewna


niekorzyść

 • Czasochłonna i złożona obróbka (np. ze względu na czas schnięcia kleju).
 • Usuwanie bez pozostałości jest trudne. Sama drewniana podłoga zostanie zniszczona, gdy zostanie usunięta.

Klejonych podłóg drewnianych nie można usunąć bez ich uszkodzenia.

Zdjęcie: iStock / ZoranMilisavljevic83

Instrukcje: Jak układane są drewniane deski??

Lista materiałów

 • Piła
 • młotek
 • Drążek i młotek
 • Kliny dystansowe
 • Ołówek i miarka składana
 • Folia PE
 • instalacja pływająca: izolacja od dźwięków uderzeniowych, mata samoprzylepna
 • Montaż skręcany: wkręty szpachlowe, drewniane, do deski podłogowej
 • Montaż klejony: klej, paca zębata
   

Niezależnie od tego, jak ułożysz deski, odległość od ściany we wszystkich wariantach utrzymywana jest za pomocą klinów dystansowych, aby podłoga nie uderzała o podłogę. Poszczególne deski są starannie wbijane jedna w drugą za pomocą drążka i młotka, dzięki czemu powstaje stabilne połączenie pióra i wpustu.

Przygotowania przed ułożeniem deski drewnianej

Warunkiem wstępnym dla wariantu pływającego i skręcanego jest przygotowanie podłoża. W tym celu bezpośrednio na podłoże jako pierwszą warstwę kładzie się paroizolację, najczęściej w postaci folii PE (folia polietylenowa). Podczas układania upewnij się, że folia wystaje około 10 centymetrów ze wszystkich stron i nie jest odcinana bezpośrednio w rogu. Poszczególne paski folii PE powinny zachodzić na siebie co najmniej 20 centymetrów.
Wskazówka: Przynieś deski podłogowe na miejsce montażu z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, aby drewno mogło się zaaklimatyzować.

Instrukcja instalacji pływającej  

Izolacja od dźwięków uderzeniowych układana jest na folii PE. Zwykle składa się z korka, włókien kokosowych, pianki, wełny mineralnej lub izolacji konopnej. Mata samoprzylepna jest nałożona na izolację od dźwięków uderzeniowych i powinna wystawać na około 10 centymetrów w bok w górę. Odczytaj pierwszy rząd desek na macie samoprzylepnej i odpowiednio dostosuj ostatnią deskę. Następnie spod drewnianych desek wyciągnij nieco folię ochronną samoprzylepnej, aby deski połączyły się z matą. Rząd po rzędzie układaj drewniane deski podłogowe w pokoju, aż mata będzie stopniowo przyklejana do podłogi. Tworzy to samodzielny obszar, który jest elastyczny w pomieszczeniu.
Alternatywnie można położyć drewniane deski bezpośrednio na izolację od dźwięków uderzeniowych bez maty samoprzylepnej. Zastosowanie maty samoprzylepnej zwiększa trwałość i zmniejsza hałas.

Możesz być także zainteresowany Planowanie budowy parkietu, winylu lub laminatu: to są różnice

Instrukcja montażu śrubowego

Aby w ten sposób ułożyć drewniane deski podłogowe, należy ułożyć drewniane deski na folii PE w maksymalnej odległości 40 cm od siebie. Zwróć uwagę na informacje dostarczone przez producenta desek drewnianych dotyczące zalecanych odstępów między drewnem. Nie są one przykręcane, ale pozostają swobodnie ułożone. Wypełnij luki między pierwszymi rzędami desek wypełnieniem. Następnie na drewnie układany jest pierwszy rząd desek, a ostatnia deska jest skracana i mocowana piłą. Przykręć deski przez pióro do znajdującego się pod spodem drewna. Upewnij się, że łeb śruby całkowicie zagłębia się w drewnie, w przeciwnym razie rowek kolejnej deski uderzy w wystający łeb śruby. Deski z litego drewna są teraz układane jeden po drugim i przykręcane do konstrukcji nośnej. Nie zapomnij umieścić wypełnienia między lasami!
Wskazówka: Wstępnie nawiercić drewniane deski. Zapobiega to pękaniu sprężyny.

Instrukcja montażu klejonego

Rozłóż pierwszy rząd desek w pokoju i dopasuj ostatnią deskę. Następnie deski są ponownie usuwane. Podobnie jak w przypadku układania płytek, klej do desek nakłada się na czyste podłoże za pomocą pacy zębatej. Za pomocą klinów utrzymujesz odległość od ściany i umieszczasz przycięte deski w kleju. Uważaj, aby nie nałożyć za dużo kleju, bo klej puchnie. Teraz usuń nadmiar kleju z przodu desek, a następnie dopasuj następny rząd. Następnie usuwa się go ponownie w celu nałożenia kleju za pomocą pacy zębatej. W ten sposób stopniowo przyklejasz drewniane deski w całym pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku płytek, po podłodze nie można chodzić w czasie schnięcia od 24 do 48 godzin.

Podobnie jak w przypadku płytek, deski układa się w nałożonym kleju.

Zdjęcie: iStock/Leo Malsam

Po ułożeniu drewnianej podłogi: należy tego przestrzegać

Gratulacje, położyłeś swoje drewniane deski. Przed szlifowaniem deski należy zamknąć wszelkie otwory po sękach lub wkręty. Aby to zrobić, zmieszaj mąkę drzewną z piłowania z odrobiną kleju do drewna na pastę i wypełnij nią otwory. Gdy obszary są suche, możesz przeszlifować nowe deski do czysta. Podłogę z litego drewna należy następnie pokryć twardym olejowoskiem w wybranym przez Państwa kolorze lub przezroczystym. Podczas aplikacji nie powinny tworzyć się kałuże. Jeśli drewno jest jeszcze nieobrobione, należy zaplanować dwie warstwy. Na koniec zamontuj pasujące listwy przypodłogowe na ścianie - gotowe!

Olejowanie uszczelnia podłogę - i nadaje jej odpowiedni, wybrany przez Ciebie kolor.

Foto: iStock / ognianm

Ile kosztuje układanie podłogi z desek?

 • Koszty materiałów: około 20 do 100 euro za metr kwadratowy
 • Układanie: od 20 euro za metr kwadratowy

Jeśli układasz drewniane deski za pomocą śrub, jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie. Wszystko, czego potrzeba tutaj, to specjalne wkręty do desek i drewniane wsporniki. Natomiast najbardziej kosztownym wariantem jest klejenie desek drewnianych. W szczególności kleje ekologiczne mogą podnieść koszty. Instalacja pływająca jest pośrodku. W zależności od wybranej maty samoprzylepnej można tutaj zaoszczędzić.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here