Izolacja z włókna drzewnego: to są zalety ”,

Niezależnie od tego, czy jest elastyczny, czy odporny na ciśnienie - materiał izolacyjny z drewna jest dostępny jako panele termoizolacyjne o różnych grubościach lub jako elastyczne maty - ale także jako materiał sypki do izolacji wdmuchiwanej. Panele termoizolacyjne są prostokątne lub trójkątne, dzięki czemu możliwe są również tzw. kliny izolacyjne. Panele produkowane w procesie suchym mają grubość od 40 do 240 milimetrów, podczas gdy proces mokry daje znacznie cieńsze panele. Aby uzyskać grubszą izolację, po prostu ułóż dwie warstwy izolacji przesunięte względem siebie. Jeśli chodzi o izolację z włókna drzewnego, często spotyka się oznaczenia WF dla „włókna drzewnego” lub HFD dla izolacji z włókna drzewnego.
Panele izolacyjne z włókna drzewnego są wykonane prawie w całości z drewna odpadowego z drzew iglastych, takich jak świerk, sosna czy jodła. Są wytrzymałe, mają wysoką zawartość żywicy, są niedrogie i pozostają po ścięciu drzew lub jako odpad w tartakach. Włókna są mieszane z dodatkami zapewniającymi określone właściwości izolacji. Takie zoptymalizowane materiały izolacyjne z włókien drzewnych mogą być następnie stosowane jako płyty bazowe tynku do izolacji elewacji w systemach kompozytowych (ETICS). Ponieważ panele są otwarte na dyfuzję, zapewniają izolację wewnętrzną dla przyjemnego klimatu w pomieszczeniu.

Produkcja izolacji drewnianych

Izolacja produkowana jest metodą mokrą lub suchą, w zależności od pożądanych właściwości. W każdym razie drewno jest najpierw rozdrabniane, a następnie przetwarzane dalej:
W procesie mokrym włókna drewna są mieszane z wodą, tworząc twardą miazgę, która jest prasowana, podgrzewana i ostatecznie dzielona na panele. Żywica we włóknach oraz zawarta w niej lignina działają jak naturalny klej i zapewniają niezbędną spójność włókien.
W zależności od składników można urozmaicić miazgę drzewną, a tym samym nadać izolacji dodatkowe, bardziej specjalne właściwości: Jeśli dodamy również magnezyt mineralny lub cement, powstają szczególnie stabilne płyty, które są stosowane jako płyty podkładowe pod tynk w termokompozycie system. Z bitumu, parafiny lub lateksu powstają odporne na wilgoć płyty z włókna drzewnego.
W wyniku suchego procesu powstają płyty izolacyjne, które są szczególnie odporne na nacisk i stabilne wymiarowo, ale spoiwa syntetyczne zapewniają szczególną stabilność: włókna drewna miesza się z płynnymi spoiwami (żywice PUR) lub dodaje się specjalne włókna klejące przed prasowaniem. Takie odporne na ciśnienie materiały izolacyjne z włókna drzewnego mogą być następnie stosowane jako izolacja od dźwięków uderzeniowych. 

Płyty z włókna drzewnego nadają się również do izolacji akustycznej odgłosów kroków.

Zdjęcie: iStock / tvildanov

Wszystkie produkty oferują izolację termiczną i dźwiękochłonną

Przy wartości przenikania ciepła od 0,045 W/(m²·K) do 0,055 W/(m²·K), materiały izolacyjne z włókien drzewnych znajdują się w górnym, środkowym zakresie materiałów izolacyjnych i z łatwością spełniają wszystkie wymagania rozporządzenia o oszczędzaniu energii zgodnie z DIN 4108 do izolacji termicznej w budynkach. Ekologiczne materiały izolacyjne są również otwarte na dyfuzję i pochłaniają dźwięk, ponieważ mają jednocześnie stosunkowo dużą masę i porowatą strukturę. Dzięki temu idealnie nadają się do izolacji wnętrz lub renowacji starych budynków.
Włókna drzewne mają właściwość magazynowania ciepła i oddania go z opóźnieniem. Oznacza to, że produkty nie tylko zatrzymują ciepło w domu, ale także blokują ciepło z zewnątrz. Ze względu na bardzo dużą gęstość nasypową i wysoką pojemność właściwą izolacji do 2.100 dżuli na kilogram i Kelvin - ponad dwa razy więcej niż w przypadku izolacji z włókna mineralnego - płyty izolacyjne z włókna drzewnego działają jak bufor w upalne dni, uwalniając ciepło z opóźnieniem do dziesięciu godzin. Sprawdza się to szczególnie dobrze jako izolacja nakrokwiowa lub jako izolacja elewacji. Te materiały izolacyjne następnie z opóźnieniem oddają południowe i popołudniowe ciepło do wnętrza - gdy na zewnątrz już ostygnie. 

Gdzie jest stosowana izolacja z włókna drzewnego??

Materiały izolacyjne w zależności od sposobu ich wytwarzania i przetwarzania mają bardzo szerokie zastosowanie. Niezależnie od tego, czy jest to materiał izolacyjny w systemie zespolonej izolacji termicznej (ETICS), izolacja między i nad krokwiami na dachu, ścian osłonowych lub jako izolacja wewnętrzna stropów, ścian zewnętrznych lub ścian gipsowo-kartonowych - prawie wszystko jest możliwe. Solidne płyty izolacyjne nadają się jako izolacja od dźwięków uderzeniowych, luźny materiał do wdmuchiwanej izolacji.
Do izolacji zewnętrznej stosuje się specjalnie impregnowane panele, a do wilgotnych wnętrz panele impregnowane parafiną. Dostępne są również płyty izolacyjne do ogrzewania płaszczyznowego do wnętrz. 

Zalety izolacji włóknami drzewnymi

Jako produkty naturalne, materiały izolacyjne z włókna drzewnego są ekologiczne, przyjazne dla środowiska, a po demontażu bardzo łatwo je poddać recyklingowi, a nawet ponownie wykorzystać. Dalsze zalety to:

  • Elastyczne panele izolacyjne można łatwo zacisnąć między elementami ograniczającymi, takimi jak krokwie lub rozpórki płyt kartonowo-gipsowych.
  • Dobre właściwości izolacyjne widoczne są zarówno zimą jak i latem.
  • Włókna drzewne zapewniają zdrowy klimat w pomieszczeniu pod względem biologii budynku i regulują klimat. 
  • Włókna regulujące wilgoć przeciwdziałają tworzeniu się pleśni.
  • Nadaje się do ETICS, dzięki czemu dobra zdolność akumulacji ciepła przez panele przeciwdziała tworzeniu się glonów.
  • Panele izolacyjne z włókna drzewnego można ciąć indywidualnie.
  • Wszechstronny, czy to dach, sufit czy elewacja.
  • Niezależnie od tego, czy są mocne, czy z piórem i wpustem - poszczególne produkty są bardzo wszechstronne. 
Izolacja termiczna Majsterkowanie i naprawa Izolacja podłóg: Tak to się robi Renowacja Izolacja elewacji reklamowej: Możliwości, zalety, wady i koszty Przedstawił

Wady izolacji z włókna drzewnego

Oczywiście zalety mają również wady. Jeśli chodzi na przykład o ochronę przeciwpożarową, izolacja z włókna drzewnego nie jest najlepszym wyborem. Dodatki soli boru lub siarczanu amonu sprawiają, że płyty izolacyjne z włókien drzewnych są bardziej odporne na ogień, co oznacza, że ​​osiągają klasę ochrony przeciwpożarowej B2 (normalnie palna) lub Euro E wg DIN 4102-1. Jeśli jednak płyta pilśniowa się zapali, nie jest tak szybka jak styropian, pali się powoli i nie kapie. W porównaniu z wełną mineralną lub styropianem izolacja z włókna drzewnego powoduje wyższe koszty.
Panele można ciąć, ale nie prostymi nożami i nie tak łatwo, jak w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Dodatkowo wytwarzany jest drobny pył, dlatego podczas przetwarzania obowiązkowa jest maska ​​ochronna. 

Jaki jest koszt ekologicznej izolacji termicznej włóknami drzewnymi?

Koszt za metr kwadratowy wynosi w przybliżeniu od 40 do 50 euro, a zatem jest znacznie wyższy niż w przypadku innych materiałów izolacyjnych. Decydującą rolę odgrywa oczywiście miejsce zastosowania, a co za tym idzie właściwości paneli - izolacja akustyczna od dźwięków kroków jest logicznie tańsza niż izolacja nakrokwiowa na dachu. Koszty izolacji wdmuchiwanej są zwykle niższe.

Co należy wziąć pod uwagę podczas montażu izolacji z włókna drzewnego??

Podczas montażu izolacji z włókna drzewnego wszystkie inne elementy, takie jak tynk lub farba, powinny być skoordynowane z materiałem. Podczas cięcia należy używać specjalnych narzędzi, aby uzyskać czyste krawędzie cięcia, a tym samym idealnie dopasowane panele.
Jeśli weźmiesz produkty jako izolację zaciskową, musisz je przyciąć z występem, aby trzymały się niezależnie. Do izolacji wewnętrznej istnieją specjalne płyty z włókna drzewnego - również pokryte mineralną warstwą funkcjonalną, która służy również jako paroizolacja, dzięki czemu nie jest potrzebna żadna folia do wnętrza.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here