Malowanie okien drewnianych”,

Maluj okna drewniane - glazurą lub lakierem

Złuszczona farba nie zapewnia już drewnu żadnej ochrony © retbool, stock.cegła suszona na słońcu.com

W przypadku okien drewnianych ważne jest regularne odnawianie ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych. Drewno zewnętrzne cierpi z powodu wilgoci i silnego światła słonecznego. Może być również atakowany przez szkodniki i grzyby. To niebezpieczeństwo jest szczególnie duże, jeśli stara farba lub glazura pękła lub może nawet się łuszczy.

Jeśli zauważysz pęknięcia lub inne nierówności na powierzchni okien, czas nałożyć na nie świeżą warstwę farby. To także świetna okazja do ich przeprojektowania, jeśli chcesz nadać swojemu domowi świeży wygląd. Zupełnie inaczej wygląda to z oknami w nowym kolorze.

Glazura lub lakier? - Różnice oraz zalety i wady tych dwóch środków zaradczych

Lakier pokrywa ziarno © Stockphoto-Graf, stock.cegła suszona na słońcu.com

Lazura różni się od lakieru głównie tym, że widoczne jest naturalne usłojenie drewna. Dotyczy to nawet szkliw kolorowych, na przykład zielonych lub czerwonych. Po pokryciu szkliwem nadal na pierwszy rzut oka widać, że okno jest wykonane z drewna. Z drugiej strony lakierem powstaje zamknięta biała lub kolorowa powierzchnia. Wyjątkiem są lakiery bezbarwne, którymi można również malować okna drewniane.

Przeszklenia okien drewnianych: naturalne słoje drewna pozostają widoczne © Jürgen Fälchle, stock.cegła suszona na słońcu.com

Kolejną szczególną cechą glazury jest to, że wnika głębiej w drewno niż lakier. Chroni to drewno od wewnątrz przed warunkami atmosferycznymi, szkodnikami i grzybami. Lakier natomiast pozostaje na powierzchni i tworzy tam warstwę ochronną. Ostatecznie decyzja między glazurą a lakierem zależy przede wszystkim od tego, jak powinny wyglądać Twoje okna i ile czasu możesz poświęcić na ich konserwację. Lazurę należy odnawiać mniej więcej co dwa lata, podczas gdy lakier ma zwykle dłuższy okres trwałości. To około pięciu lat. Jednak te dwie wartości są tylko przybliżoną wskazówką, ponieważ inne czynniki, takie jak lokalizacja budynku, również odgrywają rolę. Jeśli deszcz stale wali w szyby, odstępy są krótsze niż w miejscach osłoniętych.

Różnice: lakier i glazura Wskazówka: Dzięki produktowi pielęgnacyjnemu przeznaczonemu specjalnie do okien drewnianych możesz przedłużyć okres między dwiema warstwami.

Farby odpowiednie do okien drewnianych

Jeśli chcesz użyć lakieru, upewnij się, że wybierasz produkt przepuszczalny dla pary wodnej. Zawsze występują duże różnice w temperaturze i wilgotności wewnątrz i na zewnątrz okien. Musi zatem nastąpić pewna wymiana, aby wilgoć nie gromadziła się w obszarze okien. Może to spowodować gnicie drewna lub pękanie warstwy farby. Oddychające farby akrylowe i alkidowe do użytku na zewnątrz są szczególnie odpowiednie do malowania okien drewnianych.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Optymalny do okien drewnianych: szkliwa grubowarstwowe

Glazury można podzielić na dwie grupy: cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Te dwa warianty różnią się zawartością spoiw, pigmentów i innych substancji stałych mających wpływ na konsystencję. Szkliwa grubowarstwowe są idealne do malowania okien drewnianych, ponieważ lepiej chronią drewno przed wilgocią niż szkliwa cienkowarstwowe. Zapobiega to wypaczaniu się okien i nieprawidłowemu zamykaniu. Dzięki temu można stosować glazury grubowarstwowe również w przypadku innych elementów drewnianych, w których dokładność wymiarowa odgrywa ważną rolę. W przypadku wszystkich innych projektów równie odpowiednie są nieco łatwiejsze w użyciu glazury cienkowarstwowe.

Jeśli Twoje okna nie zostały jeszcze poddane żadnej obróbce, powinieneś również nałożyć podkład. Zapewnia dobrą ochronę drewna, a jednocześnie zapewnia równomierność lakieru.

Wybór odpowiednich narzędzi

Lazurę najlepiej nakładać pędzlem płaskim, lakier pędzlem płaskim lub pędzlem okrągłym. W sklepach można również znaleźć specjalne pędzle do okien. Są one sfazowane z jednej strony, co ułatwia malowanie krawędzi okalających tafle szkła. Do malowania większych powierzchni najlepiej użyć wałka, do którego również potrzebna jest mała wanna. Dodatkowo potrzebne są gąbki szlifierskie lub klocek szlifierski i drobny papier ścierny o ziarnistości 240 do szlifowania pośredniego.

Lakiery i glazury: odpowiednie pędzle i wałki

Poczekaj na odpowiedni czas

Lakiery i glazury nie tolerują niskich i wysokich temperatur w stanie płynnym. Dlatego do malowania wybierz dzień o umiarkowanych temperaturach. Ekspozycja na słońce również może mieć wpływ na wynik, ponieważ pozwala na zbyt szybkie wysychanie produktów. Dlatego najlepiej malować drewniane okna, gdy niebo jest zachmurzone.

Przygotuj okna

Łatwiej jest pracować na dwóch drewnianych kozłach: stare okna do pomalowania © EKH-Pictures, stock.cegła suszona na słońcu.com

Po zamontowaniu skrzydła okienne są trudne do oszklenia lub pomalowania. Dlatego wyjmij skrzydło z ramy i opracuj je na dwóch drewnianych kozłach lub innej powierzchni. Jeśli to możliwe, odkręć również uchwyty. W ten sposób oszczędzisz sobie maskowania, a jednocześnie możesz pracować wygodniej. Abyś nie musiał poświęcać dużo czasu na ponowne czyszczenie szyb, przykryj je papierem i przymocuj papier taśmą maskującą. Usuń taśmę maskującą natychmiast po malowaniu, aby powstała czysta krawędź. Pomyśl także o okuciach i zawiasach, które również najlepiej zdjąć lub ewentualnie zamaskować.

To, jak rozległe są dalsze działania przygotowawcze, zależy od tego, czy okna są nadal w dużej mierze w porządku, czy też są poważnie uszkodzone. W pierwszym przypadku wystarczy wygładzić powierzchnie papierem ściernym o ziarnistości 180, a następnie nałożyć nowy lakier lub glazurę. Jeśli są bardzo zniszczone lub mają otrzymać nowy kolor, lepiej usunąć całą starą warstwę ochronną.

Oszlifować lub rozebrać ramy okienne

Ostrożnie usuń stare warstwy farby © sima, stock.cegła suszona na słońcu.com

Możesz zeszlifować starą farbę lub użyć środka do usuwania farby, który chemicznie rozpuszcza warstwę farby. Taki środek nakłada się na szybę pędzlem i pozwala na zadziałanie zgodnie z zaleceniami producenta. Następnie usuń starą farbę szpachelką. Jeśli pozostaną resztki, pomoże trochę wody i gąbka lub możesz ponownie nałożyć zmywacz do farb.

Możliwą alternatywą dla narzędzia do usuwania farby jest obróbka dmuchawą gorącego powietrza. Pod wpływem ciepła rozluźnia starą warstwę farby, dzięki czemu można ją również poluzować szpachelką. Uważaj jednak, aby nie spalić drewna.

Notatka: Podejmij niezbędne środki ochronne podczas używania środków do usuwania farby. Środki te zawierają substancje agresywne i odpowiednio niebezpieczne. To samo dotyczy pracy z dmuchawą gorącego powietrza, ponieważ podgrzana farba może wydzielać szkodliwe opary. Okna z kolorowymi ramkami: nie zawsze muszą być brązowe lub białe © maramicado, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz zeszlifować starą warstwę farby, zalecamy użycie szlifierki elektrycznej, takiej jak szlifierka oscylacyjna lub szlifierka mimośrodowa. Ręczne szlifowanie wszystkich okien byłoby niezwykle żmudne i zajęłoby dużo czasu. Zacznij również od grubego papieru ściernego, aby ułatwić sobie pracę, a następnie ponownie wyszlifuj drewniane powierzchnie drobnym papierem ściernym. Wąskie krawędzie bezpośrednio na szkle i wewnętrzne narożniki nie są osiągalne za pomocą szlifierki. Dlatego będziesz je szlifować ręcznie. Aby uniknąć uszkodzenia szkła, należy je wcześniej przykryć. Jeśli podczas szlifowania odkryjesz głębokie rysy, dziury lub inne uszkodzenia, zamknij je niewielką ilością szpachli do drewna. Upewnij się, że używasz odpowiedniego koloru, jeśli chcesz pomalować okna glazurą.

Wskazówka: Ciepła szpachlówka do drewna z zapalniczką. Wysoka temperatura sprawia, że ​​szpachlówka jest elastyczna, łatwiej ją przenieść w żądane miejsce i w razie potrzeby wymieszać z szpachlówką w innym odcieniu.

W przypadku konieczności odnowienia warstwy szpachli wzdłuż powierzchni szkła, starą szpachlę okienną należy usunąć szpachelką lub dłutem. Właściwym momentem na ponowne wypełnienie okien jest po zagruntowaniu lub przed malowaniem werniksem lub glazurą. Jeśli Twoje okna mają gumowe uszczelki, usuń je.

Pomaluj okna

W razie potrzeby najpierw nałóż podkład. Po wyschnięciu wymaga szlifowania pośredniego, przez które ponownie wygładza się powierzchnię drewna. Użyj do tego drobnego papieru ściernego lub gąbki szlifierskiej. Następnie ostrożnie usuń pył szlifierski i zawsze zapewnij czyste środowisko pracy podczas malowania.

Ramy okienne: pomaluj krawędzie małym pędzelkiem © Africa-Studio, stock.cegła suszona na słońcu.com

Podczas nakładania glazury lub lakieru zawsze zaczynaj od wąskich i mniej widocznych elementów, takich jak zagięcie i krawędzie. Na koniec pomaluj większe obszary ramy. Są najlepiej widoczne i dlatego powinny być pomalowane tak perfekcyjnie, jak to możliwe. Jeżeli wymagana jest kolejna warstwa lakieru lub glazury, należy wykonać szlifowanie pośrednie po stwardnieniu pierwszej warstwy lakieru. Gąbki ścierne lub papier ścierny o uziarnieniu 220 lub 240 nadają się również do wygładzenia warstwy lakieru.

Jeśli Twoje okna są w końcu idealnie pomalowane, powinieneś poczekać dzień przed montażem skrzydeł okiennych, jeśli jest to możliwe. Następnie powierzchnie są suche i całkowicie utwardzone, dzięki czemu nie ma uszkodzeń podczas montażu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here