Wilgotność drewna”,

Wilgotność drewna – jaką pełni rolę i jak jest określana

Pomiar wilgotności drewna - bardzo łatwy za pomocą jednego urządzenia © maho, stock.cegła suszona na słońcu.com

Drewno, czyli każda deska i każda deska zawsze zawiera określoną ilość wody. Zawartość wody w świeżo ściętym drewnie jest nadal dość wysoka, ale z czasem zmniejsza się, jeśli na przykład ułożysz deski do wyschnięcia w warsztacie lub przechowujesz drewno opałowe do kominka pod dachem. Następnie drewno dostosowuje się do otoczenia, a woda wyparowuje, aż do osiągnięcia równowagi między drewnem a otoczeniem.

Oprócz wilgotności względnej w miejscu przechowywania zależy ona również od temperatury otoczenia i nazywa się Wilgotność równowagowa wyznaczony. Inaczej jest w pomieszczeniach i na zewnątrz, ponieważ na zewnątrz wilgotność jest zwykle wyższa. W warsztacie lub magazynie, gdzie powietrze jest zwykle dość suche, z drewna odparowuje więcej wody niż na zewnątrz.

Praca z drewnem – naturalny proces

Wilgotność drewna - ważna również w przypadku drewna opałowego © lilli, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wilgotność drewna, czyli zawartość wody, odgrywa ważną rolę w obróbce drewna, ponieważ im więcej wody odparowuje, tym bardziej drewno się kurczy. Ten proces nazywa się skurczem. Z drugiej strony drewno narażone na wysoką wilgotność pochłania wodę. Powoduje to pęcznienie i nabieranie objętości. Ta zdolność do dostosowania się do otoczenia pod względem wilgotności jest tym, co należy rozumieć przez powiedzenie tego Prace w drewnie. Najpierw wiąże wodę w swoich komórkach, a następnie wypełnia przestrzenie między komórkami.

Ten ostatni ponownie odparowuje, gdy się kurczy. Dopiero gdy nie ma już wilgoci, woda odparowuje z komórek. Staje się moment, w którym w komórkach jest tylko woda Punkt nasycenia włókien nazwany i podany w procentach masy (M-%). Wartość ta opisuje stosunek ilości wody do masy drewna w stanie całkowicie suchym, wagę pieca. Ile wody mogą wchłonąć komórki, zależy od rodzaju drewna. W związku z tym punkt nasycenia włókien jest inny. Dla większości gatunków drewna wynosi od 23 do 35 M-%, a dla szczególnie jasnego drewna jest często wyższy.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Podczas obróbki drewna należy wziąć pod uwagę wilgotność drewna

Pęknięcia mogą pojawić się, gdy woda wyparuje © Amphawan, stock.cegła suszona na słońcu.com

Praca z drewnem ma pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu, ponieważ w pomieszczeniu z dużą ilością mebli z litego drewna, podłogą czy boazerią z drewna wilgotność jest zawsze w przyjemnym zakresie. Jeśli np. podczas gotowania powstaje dużo pary wodnej, drewno pochłania nadmiar wilgoci, a następnie oddaje ją z powrotem do powietrza. Nie tylko z tego powodu drewno jest szczególnie zdrowym materiałem budowlanym. Praca jest jednak nie tylko korzystna, ponieważ podczas obróbki należy wziąć pod uwagę wilgotność drewna.

Powinien odpowiadać środowisku, w którym chcesz zainstalować drewno. Jeśli zignorujesz ten punkt, łatwo może się zdarzyć, że drewno po montażu pęcznieje lub kurczy się i dochodzi do wypaczeń lub pęknięć. Nawet producenci drewnianych desek podłogowych, którzy suszą swoje produkty do optymalnej wartości, zalecają, aby najpierw przechowywać deski w pomieszczeniu, w którym mają być układane. To przechowywanie daje deskom czas na dostosowanie się do otoczenia.

Wilgotność drewna - najlepiej w średnim zakresie

Wilgotność drewna jest również w Procent masowy (M-%) określony. Drewno uważa się za suche do wartości 6% masowo i mokre od wartości powyżej 35% masowo. Zarówno bardzo niska, jak i bardzo wysoka wilgotność drewna w większości przypadków uniemożliwia obróbkę. Jedynym wyjątkiem są specjalne procesy, takie jak gięcie, które jest łatwiejsze przy dużej wilgotności drewna. Jednak w przypadku wszystkich innych prac, zwykle interesujące jest tylko drewno o wilgotności od 6 do 35 M-%.

Określ zawartość wilgoci za pomocą miernika wilgotności drewna

Prostszy wariant: miernik wilgotności drewna ze skalą © sasel77, stock.cegła suszona na słońcu.com

Powszechnie wiadomo, że woda przewodzi prąd. Z tego powodu do pomiaru wilgotności drewna wykorzystywane są urządzenia, które umożliwiają przepływ prądu przez drewno i pomiar oporu elektrycznego. Aby to zrobić, umieszczasz dwa metalowe kołki na drewnie lub wkładasz je, jeśli drewno jest miękkie. Im wyższa zawartość wody, tym niższy opór elektryczny. Z tej wartości, mierzonej w omach, urządzenie oblicza zawartość wilgoci i wyświetla ją na wadze lub wyświetlaczu cyfrowym. To obliczenie jest bardzo dokładne przy wilgotności drewna od 6 do 30 M-%, ale prowadzi do niedokładnych wyników w przypadku bardzo suchego i bardzo mokrego drewna.

Użyć Miernik wilgotności drewna dlatego tylko dla drewna o umiarkowanej wilgotności i najlepiej zawsze mierzyć w kilku punktach, ponieważ wilgoć może nie być równomiernie rozłożona. Ponadto, jeśli chcesz kupić urządzenie pomiarowe, upewnij się, że jest ono przeznaczone specjalnie do drewna. Urządzenia do innych celów są często zbyt nieprecyzyjne. Nie musisz jednak dużo inwestować, ponieważ miernik wilgotności drewna możesz dostać za 10 lub 20 euro. Energia jest zwykle dostarczana z konwencjonalnych akumulatorów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here