Drewniana kuchnia: te rodzaje drewna są odpowiednie ”,

Zalety kuchni drewnianych

 • Różnorodne struktury, kolory, usłojenie i zapach drewna przemawiają zarówno do miłośników przyrody, jak i entuzjastów designu.
 • Naturalna różnorodność różnych gatunków drewna i właściwości pozwala na swobodę projektowania kuchni, która jest niejako szyta na miarę.
 • Powierzchnie drewnianej kuchni mogą być powlekane lub barwione w zależności od gustu i przeznaczenia.
 • Niska waga, łatwa obróbka i suchy montaż sprawiają, że drewno jest idealnym materiałem do budowy wnętrz, a zwłaszcza do kuchni.
 • Ponieważ drewno jest surowcem odnawialnym, drewniane kuchnie są przyjazne dla środowiska i zrównoważone.
 • Drewniane kuchnie są trwałe, a drobne uszkodzenia powierzchni można często naprawić.
 • Drewno nie ładuje się elektrostatycznie, dzięki czemu nie przyciąga kurzu – dzięki temu kuchnia jest przyjazna dla alergików.
 • Drewno prawie nie przewodzi ciepła, pochłania wilgoć i w razie potrzeby oddaje ją ponownie. Sprzyja zatem optymalnemu klimatowi pomieszczenia w kuchni.

Drewno jest surowcem odnawialnym. To sprawia, że ​​drewniane kuchnie są zrównoważone i przyjazne dla środowiska.

Zdjęcie: living4media / Mulas, Michele

Wady kuchni drewnianych

 • Drewniana kuchnia wymaga większej konserwacji niż inne kuchnie i wymaga regularnego woskowania lub olejowania.
 • Z biegiem czasu wygląd drewnianej kuchni zmienia się pod wpływem czynników środowiskowych - na przykład promieniowania UV, które przyciemnia lub wyblaknie drewno.
 • Drewniana kuchnia jest często bardziej podatna na zarysowania lub plamy.
 • Zbyt dużo wilgoci i wody może spowodować pęcznienie drewna.
 • W zależności od rodzaju i wielkości drewna koszty kuchni drewnianej są bardzo wysokie.

Ile kosztuje drewniana kuchnia?

Koszt kuchni drewnianej zależy od wielu czynników. Na przykład duża różnica w cenie ma to, czy masz kuchnię drewnianą wykonaną specjalnie dla Ciebie przez stolarza, czy zamawiasz kuchnię z katalogu lub kupujesz ją w pracowni kuchennej. Rodzaj wybranej kuchni z drewna ma również wpływ na cenę: okleina z prawdziwego drewna, drewno lite i drewno lite różnią się nie tylko właściwościami, ale także znacząco kosztami. W zależności od wielkości, fornirowana kuchnia z prawdziwego drewna może z łatwością 10.000 euro - kuchnie z litego drewna lub jeszcze więcej z litego drewna. Tutaj ceny często zaczynają się dopiero od 15.000 euro. W zależności od wyposażenia można zapłacić nawet 50 za skrojoną na miarę drewnianą kuchnię z litego drewna, w tym wyspę kuchenną.000 euro.
Oczywiście koszty kuchni drewnianej są również mocno uzależnione od jej wielkości: Mała drewniana kuchnia jest znacznie tańsza - są kuchnie do zabudowy wykonane z lokalnych gatunków drewna do bardzo małych pomieszczeń już od 1.500 euro.

Jakie drewno nadaje się do kuchni?

Dąb, klon, brzoza lub jak kto woli świerk lub buk: Decydując się na kuchnię drewnianą, jesteś rozpieszczany. Istnieje wiele materiałów, które nadają się do kuchni drewnianych. Aby ułatwić Ci decyzję, przedstawiamy różne rodzaje drewna do kuchni drewnianych i poniżej pokazujemy przykłady.
 

Drewniana kuchnia z dębu

Generalnie rozróżnia się „łagodny” dąb i „twardy”: Łagodny dąb to szlachetne, wolno rosnące drewno o jasnym, równym kolorze. Dąb twardy wyrósł grubo i szybko, ma bardziej nierówną, często mniej jasną barwę i szerokie słoje roczne. Czy to łagodne, czy twarde: drewno dębu jest bardzo dekoracyjne – podłużne powierzchnie są uderzająco spłaszczone lub prążkowane, a wczesne drewniane naczynia tworzą na powierzchni mózgu jedno lub wielorzędowe koło porów. Wąski biel ma kolor żółto-biały do ​​jasnoszarego, twardziel jasny lub miodowo-żółty, szaro-żółty do jasnobrązowego. Decydując się na drewnianą kuchnię wykonaną z dębu należy jednak liczyć się z tym, że pod wpływem światła kolor ciemnieje do ciemnego żółto-brązowego. Jeśli chcesz zapobiec jego ciemnieniu, drewno dębowe można pokryć absorberem UV.
Duża zaleta dębu, która sprawia, że ​​idealnie nadaje się do kuchni drewnianych: drewno może być obrabiane czysto - im łagodniejsze drewno tym jaśniejsze. Tylko bardzo twarde drewno z ekstremalnie szerokimi słojami jest trochę trudniejsze w obróbce. Dąb jest również łatwy do bejcowania i matowania - dzięki czemu możesz dostosować swoją drewnianą kuchnię do swojego gustu. Popularne procesy powierzchniowe to obróbka amoniakiem, tzw. „wędzenie”, a także wapno i wytrawianie podwójne – to podkreśla roczne struktury pierścieniowe. Jeśli dąb ma być polerowany, zaleca się wstępną obróbkę wypełniaczem porów.

Po lewej: Jeśli nie chcesz, aby Twoja drewniana kuchnia wykonana z drewna dębowego ciemniała, możesz pokryć drewno absorberem UV.
Po prawej: im łagodniejszy dąb, tym łatwiej się z nim pracuje.

Zdjęcie: Wayfair.de / Ebern projektuje Living4Media / Bauer Syndication

Kuchnia z drewna klonowego

Jeśli chcesz użyć drewna klonowego w swojej kuchni na drewno, masz wybór między bardzo jasnym klonem jaworowym a mniej jasnym klonem norweskim. W kuchni bardziej ceniony jest jawor: drewno jest lżejsze i łatwiejsze w obróbce niż nieco gruboziarniste i twardsze drewno klonu norweskiego, które z kolei waży trochę więcej i ma lepsze parametry elastyczności i wytrzymałości. Z drugiej strony klon jawor ma kolor żółtawo-biały do ​​prawie białego i żółknie pod wpływem światła. Klon jawor może być bardzo dobrze wykorzystany do małych frontów w kuchni na wymiar. W przypadku bardzo dużych, naturalnie wybarwionych frontów meblowych w kuchniach drewnianych, drewno jest niechętne do użycia ze względu na ryzyko żółknięcia a powierzchnie są w kolorze pastelowym – nazwy to wtedy „klon łososiowy” lub „klon szampański”. W przeciwieństwie do klonu jaworowego, klon pospolity wygląda nieco bardziej żółtawo na czerwonawą.

Przeczytaj więcej ciekawych artykułów tutaj Kuchnia Droga do wymarzonej kuchni: Wskazówki dotyczące umeblowania i wyposażenia Kuchnia Dlatego modne są czarne kuchnie Kuchnia 7 kuchni do każdego typu

Słoje roczne jawora są równomiernie zaokrąglone, natomiast klonu pospolitego są lekko pofalowane i ostro oddzielone od siebie wąskimi, nieco ciemniejszymi krawędziami z późnego drewna, przeplatane bardzo drobnymi naczyniami o rozproszonych porach. Klon jawor jest jednym z rodzimych gatunków drewna liściastego, które najmniej się kurczą. klon zwyczajny kurczy się i pęcznieje mocniej - kolejny powód dużej popularności jaworu w kuchniach drewnianych.
Powierzchnie obu rodzajów klonu można równomiernie wygładzić przez heblowanie i są one szczególnie odporne na ścieranie. Ponadto drewno jest łatwe do bejcowania, bejcowania i polerowania, a w drewnianej kuchni doskonale nadaje się również do imitowania innych twardych gatunków drewna, takich jak heban i orzech. Kolejną zaletą jest to, że bez problemu można go pokryć lakierami. Lakierowane powierzchnie sprawiają, że drewniana kuchnia jest wyjątkowo trwała i trwała. Długotrwała ochrona przed żółknięciem światła, np. za pomocą absorberów UV, jest uważana za trudną w drewnianej kuchni wykonanej z klonu.

Po lewej: drewno klonowe jest szczególnie odporne na ścieranie i można je równomiernie wygładzić przez struganie.
Po prawej: W drewnianej kuchni wykonanej z drewna klonowego rozróżnia się jawor i klon norweski. Klon jawor jest znacznie lżejszy od klonu norweskiego.

Zdjęcie: Schreinerei Loferer Die Möbelmacher

Kuchnia z drewna brzozowego

Jasne drewno brzozy ma kolor żółtawo-biały, czerwonawo-biały do ​​jasnobrązowego i ma lekko jedwabisty połysk. Słoje są nieregularne i powodują typowe dla kuchni drewnianej niejednolite światło-ciemność lub efekty świetlne - w zależności od kaprysów natury drewno brzozowe wygląda w kuchni prosto lub dekoracyjnie.
Powierzchnie z drewna brzozowego w kuchni stają się ładne i gładkie podczas strugania. Ponadto drewno doskonale nadaje się do bejcowania lub polerowania oraz lakierowania. Należy jednak pamiętać, że lakiery poliestrowe czasami schną z opóźnieniem. Jeśli zdecydujesz się na drewnianą kuchnię wykonaną z brzozy, możesz zapobiec ciemnieniu drewna pod wpływem światła, malując je absorberem UV.

Po lewej: jasne drewno brzozowe sprawia, że ​​drewniana kuchnia wydaje się szczególnie przyjazna.
Po prawej: w tej drewnianej kuchni ciemne drewno orzechowe blatu tworzy harmonijny kontrast z jasnym drewnem brzozowym.

Zdjęcie: Küchenbörse24 / Kornmüller Pfister Möbelwerkstatt

Wskazówka: Jeśli szukasz wyjątkowej drewnianej kuchni, porozmawiaj ze swoim stolarzem o brzozie piaskowej. Ma dwie pożądane cechy wzrostu, które są nazywane brzozą płomienną lub brzozą lodową, a także brzozą kędzierzawą lub brzozą brunatną. Wzór przypominający płomień lub lodowy kwiat jest tworzony przez wysoce nieregularną warstwę włókien, która odbija światło z różną intensywnością. Atrakcyjność brzozy kędzierzawej tkwi w licznych drobnych inkluzjach wołowych z drobnymi fałdami - tworzą one wzór w kształcie płomienia na okleinie drewnianej kuchni.

Drewniana kuchnia z gruszy

Nowoczesną drewnianą kuchnię można również wykonać z gruszy: drewno ma ten sam kolor od jasnobrązowego do jasnoczerwonego na całym przekroju pnia. Na parze przybiera równomiernie jaśniejszą do ciemniejszej ciepłą czerwień, która w kuchni ciemnieje do pięknej, brązowo-czerwonej starej tonacji pod wpływem światła. Słoje roczne są wyraźnie oddzielone od siebie wąską, ciemniejszą strefą późnego drewna. W efekcie powierzchnie podłużne przekroju stycznego są delikatnie rozszerzone, a przekroju promieniowego drobno prążkowane. Drewno gruszy ma zazwyczaj prosty wzór, co zapewnia zrównoważoną kolorystykę w drewnianej kuchni. Na tak zwanej „kolorowej gruszy” również pojawiają się nieregularne, płaskie pola. Ponadto drewno to jest bardziej podpalane i często wykazuje ślady szpiku w postaci czerwono-brązowych linii.
Mimo swojej twardości grusza jest łatwa w obróbce: drewno można bez problemu ciąć we wszystkich kierunkach, czysto strugać, wygładzać i szlifować. Ze względu na drobnowłóknistą, jednorodną strukturę można go również wiercić, frezować, toczyć i rzeźbić na czysto. Powierzchnie można również obrabiać wszystkimi popularnymi produktami i metodami. Ze względu na te właściwości drewno idealnie nadaje się do drewnianej kuchni. Dobrze wiedzieć: często imitujesz piękny heban z gruszą.

Po lewej: W celu podkreślenia delikatnego rysunku drewna w drewnianej kuchni wykonanej z gruszy powierzchnię można odpowiednio obrobić.
Po prawej: w tej drewnianej kuchni oprócz drewna gruszy użyto jabłoni i śliwy.

Zdjęcie: Pfister Möbelwerkstatt / Königs Küchen Pfister Möbelwerkstatt

Wskazówka: Jeśli chcesz podkreślić piękny kolor i delikatny rysunek drewna w swojej drewnianej kuchni, możesz zatrudnić stolarza, który wykona obróbkę powierzchni. Stosuje się bezbarwną glazurę lub lakier transparentny, wykończenie matowe, wosk bezbarwny lub olej naturalny np. olej lniany lub lakier lniany. Gruszę można jednak również bejcować, polerować i farbować.

Kuchnia z drewna bukowego

Drewno bielu i twardzielu bukowego jest jednolicie od jasnożółtego do czerwonawo-białego i ma mętny, nieregularny czerwono-brązowy rdzeń. Drewno bukowe jest często parzone, wtedy drewno w kuchni przybiera jednolitą barwę czerwonawą do czerwonobrązowej. Powierzchnie w kuchni z drewna bukowego można czyścić wszystkimi dostępnymi na rynku środkami oraz polerować, bejcować lub barwić. Drewno ma również jednorodną strukturę, dzięki czemu można je łatwo i czysto ciąć, strugać, frezować, wiercić i szlifować wszystkimi narzędziami pomimo swojej twardości.

Po lewej: Ta kuchnia z litego drewna bukowego jest optycznie uzupełniona przez stół kuchenny z litego drewna bukowego.
Po prawej: kuchnia z drewna bukowego jest naprawdę wyjątkowa i doskonale komponuje się z mieszkaniem.

Zdjęcie: Henche Möbelwerkstätte Biomöbel Genske / Team 7

Kuchnia drewniana z olchy

Biel i twardziel olchy mają barwę czerwonawo-białą, czerwonawo-żółtą do jasno czerwonawo-brązowej i ciemnieją pod wpływem światła w kuchni. W drewnianej kuchni wąskie promienie drewna widać tylko gołym okiem na promienistych powierzchniach jako niepozorne „lustra”. Często łączy się je w tzw. promienie pseudodrzewne, które wyraźnie wyróżniają się we wszystkich kierunkach cięcia – są widoczne jako wąskie, lekko czerwonawe, niewyraźne linie. Granice pierścieni rocznych nie są bardzo wyraźne, a na powierzchniach stycznych czasami pojawia się delikatny rozbłysk; Powierzchnie promieniowe mają tylko niewyraźne smugi. Charakterystyczne dla drewna olchowego są wyraźne ślady szpiku na wszystkich kierunkach cięcia.

Przeczytaj więcej interesujących artykułów tutaj Kuchnia Idealna podłoga w kuchni: te wykładziny podłogowe nadają się do kuchni 10 wskazówek dotyczących idealnego oświetlenia kuchni Wiedza konstrukcyjna Blaty kuchenne: najważniejsze materiały w skrócie

Generalnie rozróżnia się olszę białą i olchę czarną, przy czym ta pierwsza jest jaśniejsza. Olcha czarna daje nieco cięższe, twardsze i mniej kurczące się drewno niż olcha biała. W kuchni drewnianej olcha czarna jest zatem bardziej ceniona niż olcha biała, choć poza tym rodzaje drewna prawie się nie różnią. Negatywna ocena drewna olchy białej w kuchni często wynika z faktu, że jest trudniejsze do zdobycia.
Drewno olchy jest miękkie i ma równą, drobną i prostą strukturę słojów. Można go łatwo piłować, frezować, toczyć i rzeźbić. Struganie daje piękne, równomiernie gładkie powierzchnie, które dobrze przyjmują pasty, bejce i lakiery. Jednak lakiery na bazie poliestru schną długo. Również z tym drewnem możesz zapobiec niepożądanemu ciemnieniu za pomocą pochłaniacza UV.

Po lewej: Ta drewniana kuchnia wykonana z olchy charakteryzuje się naprzemiennie otwartymi półkami i drzwiami kratowymi.
Po prawej: powierzchnie tej klasycznej wiejskiej kuchni wykonanej z olchy są uszlachetniane naturalnym olejem.

Zdjęcie: Schreinerei Andreas Becker Biomöbel Bonn / Team 7

Kuchnia z drewna świerkowego

Biel i drewno twardzielowe świerka są jednolicie jasne w odcieniu białawym lub żółtawo-białym. Światło przyciemnia drewno świerkowe w kuchni tak, że nabiera żółtawo-brązowego koloru. W zależności od powierzchni uprawy słoje roczne są blisko siebie lub są szerokie i wyraźnie oddzielone od siebie. Przejście od jasnego, białawego wczesnego drewna do czerwonawo-żółtego późnego drewna jest płynne. Kontrastujący kolor późnego drewna i ostre zaznaczenie słojów rocznych skutkują wyraźnymi blaszkami lub paskami na podłużnych powierzchniach.  Dopóki nie jest sękaty lub ma kieszenie z żywicy, skręcony wzrost lub drewno ciśnieniowe, drewno jest łatwe w obróbce. To nie jedyny powód, dla którego drewno jest idealne do kuchni drewnianych: na heblowanych powierzchniach ma jedwabisty połysk i pokazuje, jak nowoczesna może być obecnie kuchnia z drewna.
Drewno świerkowe jest również uważane za bardzo dobrą bazę do malowania: drewno może być wykończone wszystkimi standardowymi glazurami, matowymi wykończeniami, bezbarwnymi i kolorowymi woskami lub lakierami, aby je pokryć lub nadać mu przezroczystość. Jednak przycięte kieszenie z żywicy mogą zakłócać schnięcie powłoki farby, jeśli nie zostaną poddane wstępnej obróbce.

Po lewej: Ta nowoczesna kuchnia z odzyskanego drewna została wykonana z drewna świerkowego.
Po prawej: Aby nie obciążać wizualnie pomieszczenia, w tej drewnianej kuchni zastosowano gładkie fronty z parowanego i szczotkowanego świerku.

Zdjęcie: Tischlerei Laserer Haberl drzwi z litego drewna

Wskazówka: Dla szczególnego podkreślenia w drewnianej kuchni można również bejcować drewno. Dzięki temu w szczególnie dekoracyjny sposób uwydatnia kontrast wczesnego i późnego drewna – podobnie jak kolorowe szkliwa. Inne popularne metody obróbki powierzchni obejmują piaskowanie, szczotkowanie i wypalanie.

Drewniana kuchnia z drewna tropikalnego

Szczególnie elegancko prezentuje się połączenie jasnego i ciemnego drewna oraz połączenie białych frontów kuchennych z odcieniami mokki lub cappuchino. Jednak w celu ochrony środowiska lepiej zastosować w kuchni drewnianej lokalne gatunki drewna.
Inną ciekawą ekologicznie i ekonomicznie alternatywą dla ciemnego drewna tropikalnego jest termodrewno: pewien proces sprawia, że ​​rodzime drewno iglaste jest tak samo odporne jak drewno tropikalne. Drewno suszy się w temperaturze od 100 do 250 stopni Celsjusza i podgrzewa do temperatury 170 do 250 stopni Celsjusza na parze. Proces ten rozkłada część cukru drzewnego, który tworzy ubytki w ścianach komórkowych. Są one zamykane pozostałym cukrem drzewnym, który jest sieciowany w miarę stygnięcia drewna. Drewno stopniowo zmienia swój kolor od eleganckiego jasnego brązu do rustykalnego czarnego brązu.

Szczególnie elegancko wyglądają kuchnie z drewna tropikalnego. Niemniej jednak lepiej wybrać lokalne lasy.

Fot. living4media / Wojnar, Radosław

Jak dbać o drewnianą kuchnię??

Światło i powietrze zmieniają kolor drewna podczas obróbki materiału. A nawet po zainstalowaniu drewnianej kuchni materiał zmienia się z czasem. Decydując się na kuchnię wykonaną z surowego drewna, musisz zadbać o to, aby była regularnie chroniona przed brudem, kurzem, suchością i wilgocią. Nie zaleca się chemicznej konserwacji drewna, ponieważ stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska.
 

Utrzymuj drewnianą kuchnię lakierem

Lakier do drewna chroni fronty drewnianej kuchni przed plamami i zarysowaniami oraz tworzy atrakcyjne efekty świetlne i odblaskowe. Tak zwany mikrolakier sprawia, że ​​drzwi i szuflady wyglądają aksamitnie miękko, a powierzchnie przypominają najdelikatniejszy zamsz. Pokrycie lakierem sprawia, że ​​meble kuchenne są łatwe w pielęgnacji i odporne na zabrudzenia.

Utrzymuj drewnianą kuchnię woskiem i olejem

Twardy olej, olej do drewna i woski lub twardy olej woskowy chronią drewno przed wieloma szkodliwymi wpływami i nadają meblom aksamitną powierzchnię bez zamykania porów. Jednocześnie widoczne jest charakterystyczne usłojenie drewnianej kuchni. Stolarze starannie obrabiają powierzchnię drewna, zachowując i pogłębiając żywą strukturę i piękno drewna.

Kiedy uprawiasz swoją drewnianą kuchnię, drewno pozostaje otwarte na dyfuzję.

Zdjęcie: iStock / Rebecca Nathan

Utrzymuj drewnianą kuchnię ługiem

Jeśli zależy nam na szczególnie rustykalnych meblach, najlepiej pozostawić fronty kuchenne zamoczone. Ług sprawia, że ​​powierzchnia drewna jest trójwymiarowa jak relief, a wyrośnięta struktura może być zmysłowo odczuwalna dla oczu i dłoni. Sód miesza się z wodą, tworząc sodę kaustyczną. Powoduje to zwężenie porów w miękkich, jasnych słojach rocznych drewna wiosennego, przez co twardsze, ciemne słoje roczne wyraźniej się wyróżniają. Zabieg nadaje meblom kuchennym uroku starego i sprawia, że ​​wyglądają dostojnie i solidnie. Należy jednak pamiętać, że kolor drewna staje się ogólnie nieco ciemniejszy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here