Produkty do pielęgnacji drewna na zewnątrz”,

Produkty do pielęgnacji drewna na zewnątrz - glazury, oleje i farby

Naturalne i piękne: drewno w ogrodzie © papinou, stock.cegła suszona na słońcu.com

Ogród można bardzo dobrze zaprojektować z drewna. Z tego materiału można zbudować meble ogrodowe, płot, pergolę, podłogę na patio, szopę na narzędzia lub szopę ogrodową i wiele innych. Jednak drewno wymaga trochę pielęgnacji na zewnątrz, aby ponownie chronić je przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz, śnieg i grad, a także przed grzybami i owadami, które rozkładają drewno. W tym celu dostępne są różne środki.

Cienkie i grubowarstwowe szkliwa

Dobrze zabezpieczone glazurą: klasyczne drewniane ogrodzenie © Kalle Kołodziej, stock.cegła suszona na słońcu.com

Produktem do pielęgnacji drewna, który jest szczególnie często stosowany w ogrodach, jest glazura. Ma tę zaletę, że Słoje drewna pozostają widoczne a często nawet bardziej widoczne. Dlatego glazura podkreśla naturalny charakter drewna.

Rozróżnia się szkliwa Cienkie i grubowarstwowe szkliwa. Glazury grubowarstwowe są odpowiednie dla wszystkich elementów, w których należy zachować oryginalny kształt i rozmiar. Typowym tego przykładem są okna i drzwi wykonane z drewna, które nie domykają się prawidłowo, gdy wypaczają się pod wpływem wilgoci.

Wskazówka: Jeśli Twoje okna wymagają nowej warstwy farby, zapoznaj się z naszym poradnikiem malowania okien drewnianych - glazurą lub lakierem.

W przypadku elementów drewnianych, gdzie dokładność wymiarowa nie jest tak ważna, lepiej zastosować glazurę cienkowarstwową. Łatwiej jest zamalować, bo glazura chroni drewno tylko przez określony czas. Płot lub szopę na narzędzia ogrodnicze, które traktujesz glazurą, należy zatem malować w regularnych odstępach czasu, aby ponownie zapewnić ochronę. Przy grubowarstwowej glazurze wiąże się to z większym wysiłkiem, ponieważ często trzeba najpierw przeszlifować powierzchnie.

Przy glazurach grubowarstwowych zdarza się również, że z czasem się odklejają. Powodem tego jest wyższy udział środka wiążącego, który tworzy powierzchnię podobną do lakieru o szczególnie dobrej funkcji ochronnej. Folia ta pozostaje na powierzchni drewna, natomiast cienkowarstwowa glazura wnika w nieco głębsze warstwy drewna dzięki bardziej płynnej konsystencji.

Notatka: Drewno, które zostało już pomalowane cienką warstwą glazury, można pomalować grubą warstwą glazury. Jednak odwrotna sytuacja nie jest możliwa.

Teraz dostępne są również produkty kombinowane z cienkiej i grubej glazury. Łączą w sobie zalety obu wariantów, ponieważ są łatwe w obróbce i dobrze chronią drewno przed wilgocią. Najczęściej stosowanym środkiem pozostaje jednak szkliwo cienkowarstwowe.

aż do 30% zapisać

Regionalni rzemieślnicy
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych regionalnych rzemieślników i firmy specjalistyczne, porównaj oferty i oszczędź do 30%. Zapytaj teraz bez zobowiązań

Oleje do drewna

Olej nadaje drewnu aksamitną powierzchnię © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Inne popularne produkty do pielęgnacji drewna na zewnątrz to oleje do drewna. Wnikają w drewno i chronią je od wewnątrz przed wilgocią i innymi wpływami zewnętrznymi. Za pomocą oleju do drewna można na przykład konserwować meble ogrodowe, które w wielu ogrodach znajdują się już na zadaszonym obszarze i dlatego są tylko częściowo wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Obróbka olejkiem nadaje im ładny brązowy kolor.

Oleje mają również tę zaletę, że nadają powierzchniom drewnianym aksamitność. Odpowiednio dobrze czują się na przykład podłokietniki krzeseł ogrodowych, na których w miesiącach letnich opierasz odkryte ramiona. To samo dotyczy olejowanych podłóg tarasowych, po których latem warto chodzić boso. Podłogi drewniane są jednak intensywniej użytkowane niż meble ogrodowe. Dlatego do olejowania podłogi tarasowej najlepiej stosować olej specjalnie przeznaczony do podłóg, który zapewnia lepszą ochronę drewna.

Wskazówka: O tym, jak olejować powierzchnie drewniane dowiesz się w naszym poradniku Jak prawidłowo olejować drewno - tak to się robi.

Farby chroniące przed warunkami atmosferycznymi

Ustaw akcenty w ogrodzie za pomocą pięknych kolorów © tinadefortunata, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz pomalować drewno w swoim ogrodzie na kolor, możesz użyć farby chroniącej przed warunkami atmosferycznymi. Nie tylko nadaje drewnu pożądany kolor, ale także chroni je przed działaniem warunków atmosferycznych.

Farby chroniące przed warunkami atmosferycznymi są dostępne w wielu kolorach, takich jak biały, szary lub antracyt, a także w mocnych odcieniach, takich jak czerwony lub niebieski, dzięki którym możesz dodać akcenty kolorystyczne do swojej posesji. Dzięki tym kolorom masz również do wyboru powierzchnie matowe i błyszczące.

Farby kolorowe

Malowanie drewna © Ingo Bartussek, fotolia.com

Inną możliwością zaprojektowania powierzchni drewnianych w kolorze są kolorowe lakiery do powierzchni zewnętrznej. Można je podzielić na dwie grupy lakierów akrylowych i lakierów z żywic syntetycznych. Lakiery akrylowe zawierają niewiele lub nie zawierają rozpuszczalników, które są szkodliwe dla zdrowia i środowiska, a także często wydzielają nieprzyjemny zapach. Jeśli nie jest wymagana szczególnie dobra ochrona, jak ma to miejsce np. w przypadku okien drewnianych, lepszym wyborem jest lakier akrylowy. Jednak używając kolorów, należy pamiętać, że przykryj słoje drewna.

Wskazówka: Za pomocą podkładu do drewna przygotowujesz drewno do późniejszego malowania. Zapewnia, że ​​kolor wchłania się równomiernie we wszystkich obszarach.

Aby ułatwić Państwu wybór, przedstawiamy przegląd produktów do pielęgnacji drewna do użytku na zewnątrz, ich obszary zastosowania oraz ich zalety i wady.

Produkty pielęgnacyjne Obszary zastosowania Zalety Wady
glazury cienkowarstwowe Elementy, które nie są dokładne wymiarowo, takie jak ogrodzenia i pergole
 • Słoje drewna pozostają widoczne
 • Dobra ochrona przed żywiołami
 • Drewno musi być regularnie przemalowywane
Grubowarstwowe szkliwa Elementy dokładne wymiarowo, takie jak okna i drzwi
 • Bardzo dobra ochrona przed wilgocią
 • Kolejna warstwa wymaga dużo pracy
 • Z czasem może się łuszczyć
Oleje do drewna Meble ogrodowe i podłogi tarasowe
 • Łatwe nakładanie ściereczką
 • Nadaje drewnu aksamitną powierzchnię
 • Tylko częściowo chroni drewno przed wpływami zewnętrznymi
Farby i lakiery chroniące przed warunkami atmosferycznymi Elementy drewniane, które należy pomalować kolorową warstwą farby
 • Zamknięta powierzchnia zapewnia dobrą ochronę drewna
 • Słoje drewna są zakryte

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here