Konstrukcja szkieletu drewnianego: Wskazówki dotyczące budowy i budowy ścian ”,

Każdy, kto chce zapoznać się z odnawialnymi alternatywami dla mineralnych materiałów budowlanych, nieuchronnie napotyka wiele terminologii: czasami mówi się o domach drewnianych, czasami o konstrukcji szkieletowej, konstrukcji szkieletowej i konstrukcji szkieletowej. Terminy krążą wokół materiału drewno, ale mogą oznaczać bardzo różne konstrukcje.
Podstawowe cechy konstrukcji szkieletowej to z jednej strony materiał, az drugiej konstrukcja ściany i rozkład obciążeń: Rama wykonana z litego drewna (głównie KVH lub ekwiwalentnego) tworzy wewnętrzny szkielet słupków i ram do którego z obu stron mocowane są panele. Często są one również wykonane z drewna lub włókien gipsowych. Pomiędzy panelami powstaje wnęka, w której mieści się izolacja.
Pozostałe szczegóły nie są określone przez podstawową definicję drewnianej konstrukcji szkieletowej: Ani zewnętrzna, ani wewnętrzna strona nie mogą być wykonane z drewna. Dodatkowo stoiska mogą być jedno- lub wielokondygnacyjne.

Odróżnienie konstrukcji szkieletowej drewnianej od innych systemów konstrukcyjnych drewnianych

Konstrukcję stelaża i poszycia można uzyskać z fabryki w różnych stadiach rozbudowy. Jeśli obie strony są już wyposażone w okładzinę i kompletne wyposażenie, mówi się również o konstrukcji panelowej lub drewnianej konstrukcji panelowej. W przypadku domów prefabrykowanych jest to często wybierana metoda budowy, ponieważ maksymalna prefabrykacja w fabrykach drastycznie skraca czas budowy. Często od pierwszej ściany do ceremonii wiechy mija jeden dzień.

W przypadku konstrukcji z paneli drewnianych obie strony są już wyposażone w okładzinę i kompletne osprzęt.

Zdjęcie: iStock / fotojog

Drewniana konstrukcja szkieletowa jest bardzo podobna do drewnianej konstrukcji szkieletowej, ale istnieją zasadnicze różnice: Odeskowanie ścian w konstrukcji szkieletowej (w przeciwieństwie do konstrukcji szkieletowej drewnianej) nie służy poziomemu usztywnieniu przed działaniem np. wiatru. Stropy zapewniają poziome wzmocnienie szkieletu. Obciążenia poziome można również przenosić za pomocą masywnych elementów, takich jak klatki schodowe. Ściany zamykające przestrzeń w konstrukcji szkieletowej również nie są połączone statycznie z konstrukcją nośną. Są zatem opcjonalne i można je przenosić w razie potrzeby. Ogromne kraty budowlane o wymiarach dwunastu metrów można bez problemu realizować, niezależnie od siatki dylatacyjnej.

Planowanie szczegółów konstrukcji szkieletu drewnianego

Konstrukcja szkieletu drewnianego jest również nieco elastyczna w mniejszym stopniu. Z góry ważne jest jak najdokładniejsze określenie potrzeb klienta, którego życzenia zwykle obracają się wokół kwestii takich jak liczba i rozmieszczenie okien, projekt elewacji i wyposażenie wnętrz. Prawie wszystko jest tutaj możliwe. Standardowa siatka 62,5 centymetra jest najczęstsza, ale nie jest obowiązkowa.
W przypadku większych rusztów udział drewna można zmniejszyć na korzyść izolacji, co dodatkowo poprawia i tak już bardzo dobre właściwości energetyczne konstrukcji szkieletowej.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie okien w konstrukcji szkieletowej, nie jesteś tak elastyczny, jak w przypadku innych metod konstrukcyjnych.

Zdjęcie: iStock / Worawee Meepian

Właściciele budynków decydują również, jaki materiał zostanie użyty do izolacji. Ekologiczne materiały izolacyjne są użytecznym dodatkiem do naturalnego surowca jakim jest drewno: włókna drzewne, celuloza czy konopie zabezpieczone są przed szkodnikami nieszkodliwymi impregnatami. Spełniają również wymagania dotyczące ochrony środowiska i mieszkańców przed toksynami.
Materiały izolacyjne wraz z otwartą na dyfuzję strukturą zapewniają przyjemny klimat: można osiągnąć wartości U na poziomie 0,2 W/(m2K) lub nawet niższe, a także przesunięcia fazowe o 10 lub więcej godzin. Dotyczy to niezależnie od ostatecznie wybranego projektu w widocznym obszarze i niezależnie od tego, czy ściany zewnętrzne są wentylowane, czy nie. Otynkowane elewacje, panele cementowe lub ich kombinacje niekoniecznie ujawniają sposób budowy i są atrakcyjną alternatywą dla wyglądu drewna.

Koszt konstrukcji szkieletu drewnianego

Ogólne zestawienia kosztów konstrukcji szkieletowej nie są łatwo możliwe ze względu na dużą liczbę różnych dostawców i indywidualne opcje projektowe. Nie zawsze w ofertach uwzględniane są wszystkie koszty budowy, co jeszcze bardziej utrudnia klasyfikację. Zasadniczo jednak można powiedzieć, że konstrukcja szkieletu drewnianego nie jest droższa niż inne metody budowy z betonu lub cegły. Od około 1.Na budowę stanu surowego należy przeznaczyć około 200 euro za metr kwadratowy.
Nie bez znaczenia jest to, że ze względu na lepszą wartość izolacyjną w porównaniu z konstrukcją ściany stosuje się cieńsze ściany, dzięki czemu przy tej samej powierzchni użytkowej pozostaje więcej przestrzeni użytkowej i mieszkalnej. Powoduje to zysk przestrzeni przy ścianach z drewnianymi ramami o około 10 procent, co obniża koszty na metr kwadratowy.

Kolejnym czynnikiem kosztowym jest szeroki wachlarz możliwości samodzielnego wykonywania pracy. Podobnie jak w przypadku konstrukcji klasycznej, jej zakres zależy przede wszystkim od kunsztu budowniczego. Ale jest jedna szczególna cecha konstrukcji szkieletowej: nie wszystkie twoje prace muszą odbywać się na placu budowy. Wiele firm pozwala swoim klientom wykonywać proste prace na halach produkcyjnych w zakresie prefabrykacji, a także dostarcza do tego narzędzia i materiały. Zwykłe malowanie okładziny elewacyjnej to typowy, ale w żadnym wypadku nie jedyny sposób na obniżenie kosztów budowy własnym wkładem. Nie tylko z tego powodu konstrukcja szkieletowa jest atrakcyjnym systemem budowlanym.

Zalety i wady konstrukcji szkieletowych drewnianych

Zalety konstrukcji szkieletowych są wielorakie: szybki czas budowy dzięki wysokiej prefabrykacji, a także oszczędności kosztów dzięki wkładowi osobistemu zostały już wspomniane powyżej.
Ale konstrukcja szkieletowa ma również kilka zalet z ekologicznego punktu widzenia: Drewno konstrukcyjne wytwarza mniej CO2 podczas produkcji niż zostało związane (drewno jest neutralne pod względem CO2). Jako surowiec odnawialny jest również zrównoważony. W dłuższej perspektywie dom niskoenergetyczny lub pasywny oparty na konstrukcji szkieletowej pozwala zaoszczędzić dużo energii i odciąża nie tylko portfel, ale także środowisko. Każdy, kto zwraca szczególną uwagę na środowisko, zleca lokalnej firmie przetwórstwo materiału z regionu. Skraca to trasy transportowe i oszczędza dodatkowe CO2.

Konstrukcja szkieletu drewnianego oszczędza czas i pieniądze oraz imponuje trwałością.

Zdjęcie: iStock / dpproductions

Uzasadnionym wcześniej sprzeciwem wobec drewna jako materiału budowlanego było ryzyko pożaru, co również tłumaczy różne tradycje budowlane w USA i Europie. Nie istniały tu duże odległości między poszczególnymi budynkami, jakie były powszechne w Ameryce. W rezultacie małe pożary mogły szybko przerodzić się w ogromne katastrofy, a drewno jako materiał budowlany pozostawało w tyle w gęsto zabudowanej Europie. Ale te problemy to już przeszłość: obecne systemy konstrukcji drewnianych spełniają wszystkie wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej i odporności ogniowej, w tym stosowanie paneli przeciwpożarowych lub środków ostrożności przy wymianie. W ten sposób zagwarantowane jest bezpieczeństwo zgodne z obowiązującymi przepisami, takimi jak DIN 4102.
Inne obawy przy wyborze systemu konstrukcyjnego dotyczą głównie trwałości podstawowej. Każdy, kto buduje dom, chce mieć z niego coś jak najdłużej. Nie bez znaczenia są tu także Stany Zjednoczone: budynki niskiej jakości, słabo ocieplone i o cienkich ścianach nie były tam rzadkością przez długi czas. Ale to nie ma wpływu na niemieckie standardy jakości. Porównanie ze starymi belkami w europejskich domach z muru pruskiego jest pod tym względem bardziej odkrywcze. Przy odrobinie staranności i bez robaków drewniane domy szkieletowe mogą z łatwością przetrwać ponad sto lat i w niczym nie ustępują obiektom z litej cegły.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here