Środek do konserwacji drewna”,

Środki do konserwacji drewna - przegląd

Dobrze zabezpieczone drewno ma długą żywotność, nawet na zewnątrz © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Aby drewno mogło trwać jak najdłużej, potrzebuje ochrony przed różnymi wpływami zewnętrznymi. Jest wrażliwy na wilgoć, która powoduje pęcznienie drewna. Może być również zaatakowany przez owady, które przegryzają się przez drewno. Kolejnym wrogiem są grzyby, które również rozkładają lub odbarwiają drewno. Przykładem może być bejca, która dotyczy głównie drzew iglastych. Jednak różne środki do konserwacji drewna mogą zapobiegać uszkodzeniom. Środki te obejmują

  • impregnacje
  • oleje do drewna
  • woski do drewna
  • twarde olejki woskowe i
  • glazury do drewna.

We wszystkich z nich rysunek słojów pozostaje widoczny, dzięki czemu zachowany jest naturalny wygląd drewna. Z wyjątkiem bazy impregnacyjnej, dla wszystkich tych środków jest również prawdą, że ochronę należy odnawiać po pewnym czasie. W tym celu najpierw ponownie wyszlifuj drewno na gładko, a następnie nałóż nową warstwę oleju, wosku lub glazury. W przeciwieństwie do farb i lakierów regularne odświeżanie przy użyciu środków do konserwacji drewna jest zatem dość łatwe.

Dlaczego warto stosować środki ochrony drewna

Impregnacja

Słupy drewniane impregnowane ciśnieniowo: grube, impregnowane słupy zachowują stabilność przez wiele lat © Bierwirm, stock.cegła suszona na słońcu.com

Impregnacja jest często wykonywana przez producentów. Ponieważ zabieg ten zwykle odbywa się w dużych zbiornikach, jest znany jako impregnacja ciśnieniowa. Wykorzystuje specjalny sprzęt i wysokie ciśnienie do wtłaczania soli w drewno. Chronią ją od środka przed grzybami, owadami i wilgocią. Dzięki temu drewno impregnowane ciśnieniowo idealnie nadaje się do użytku na zewnątrz i nie wymaga dodatkowego malowania. Ale możesz go pomalować na wybrany kolor lub potraktować w inny sposób.

Więcej informacji na temat impregnacji ciśnieniowej znajdziesz w naszym poradniku Drewno impregnowane ciśnieniowo - co to jest i do czego służy?

Impregnacja sprawia, że ​​drewniane ogrodzenie jest trwalsze © kristina rütten, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz samodzielnie zaimpregnować drewno, możesz je pomalować podkładem impregnującym. Nie jest tak skuteczny jak impregnacja ciśnieniowa, ale zapewnia również dobrą ochronę drewna przed grzybami, owadami i wilgocią. Podkład impregnujący jest również zalecany, jeśli planujesz używać drewna iglastego na zewnątrz, ponieważ zapobiega niebieskawym przebarwieniom znanym jako niebieski drewno. Jest to spowodowane zarażeniem niektórymi rodzajami grzybów. Podkład impregnujący można malować lub natryskiwać. Następnie możesz zaprojektować drewno tak, jak chcesz i pomalować je np. glazurą.

aż do 30% zapisać

Tani stolarz
i znajdź stolarza

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze stolarki i stolarki, porównaj oferty i zaoszczędź.

Oleje do drewna

Płynne oleje do drewna również nieco wnikają w drewno. Zapobiega to wnikaniu wody do głębszych warstw i pęcznieniu drewna. Oleje do drewna nadają się zatem nawet do pielęgnacji mebli łazienkowych, które są stale narażone na wysoki poziom wilgoci, a także do drewna w kuchni, które prawie nieuchronnie od czasu do czasu ulega zamoczeniu. Oleje do drewna są również często stosowane w meblach ogrodowych i drewnianych podłogach tarasowych. Tam nie tylko zapewniają dobrą ochronę, ale także zapobiegają szarzeniu pod wpływem promieniowania słonecznego. Utrzymują również giętkość drewna, dzięki czemu pęknięcia pojawiają się wolniej.

Twardy olej nadaje podłodze tarasu świeży kolor © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oleje twarde to specjalna odmiana olejów do drewna. Sprawiają, że powierzchnia drewniana jest bardziej odporna, ponieważ tworzą twardszą warstwę ochronną niż tradycyjny olej. Z tego powodu stosuje się je głównie do drewna narażonego na intensywne użytkowanie. Obejmuje to na przykład podłogi i schody. Oleje twarde są zatem często określane jako oleje denne. W sklepach znajdziesz również olejki specjalnie do zabawek dziecięcych i blatów kuchennych. Obydwa mają bezwzględną gwarancję, że nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia. Oleje do drewna dostępne są zarówno w wersji bezbarwnej, jak i kolorowej. Szczególnie rozpowszechnionym kolorowym olejem do drewna jest olej tekowy. Nadaje Twoim meblom piękny kolor po długim lecie, w którym słońce wybieliło drewno.

Olej można łatwo rozprowadzić ściereczką © Lars Zahner, stock.cegła suszona na słońcu.com

Oleje do drewna można malować lub wałkować. Jednak jeszcze łatwiej jest je nakładać ściereczką. Upewnij się, że jest wykonany z niestrzępiącego się materiału, ponieważ kłaczki mogą łatwo przyklejać się do drewna. Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule Jak prawidłowo olejować drewno - tak to się robi.

Woski do drewna

Wosk do drewna najlepiej również nakładać szmatką. Jest jednak mocniejszy niż olej do drewna, więc trzeba trochę mocniej pocierać, aby równomiernie rozprowadzić wosk na powierzchni drewna. Następnie możesz również wypolerować warstwę wosku. To nadaje drewnu połysk.

Pielęgnacja mebli twardym woskiem © Irina, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wosk do drewna uszczelnia drewno silniej niż olej do drewna. Oznacza to, że prawie żadna wilgoć nie może wniknąć, a drewno jest jeszcze lepiej chronione przed ścieraniem. Dodatkowo wosk nadaje jej gładką i aksamitną powierzchnię. Warstwa wosku chroni również drewno przed zabrudzeniami i plamami. Woski do drewna nadają się zatem również do pielęgnacji blatów stołowych. Są jednak wrażliwe na ciepło, dlatego nie należy umieszczać gorących przedmiotów na woskowanej drewnianej powierzchni.

Wosk pszczeli © David, stock.cegła suszona na słońcu.com

Woski do drewna dostępne są również w wersji bezbarwnej i kolorowej. Podobnie jak oleje do drewna, te środki do konserwacji drewna są również dostępne z certyfikatem dla zabawek dla dzieci. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o woskach do drewna, przeczytaj nasz poradnik woskowania drewna - instrukcje i wskazówki dotyczące zakupu odpowiedniego wosku do drewna.

Twarde oleje woskowe

Twarde oleje woskowe to połączenie wosku i oleju. Dzięki temu łączą w sobie zalety tych dwóch środków do konserwacji drewna, są łatwe w obróbce ze względu na ich płynną konsystencję i zapewniają dobrą ochronę drewna przed wodą i innymi płynami, które mogą powodować plamy. Pod względem odporności obrabianych powierzchni są porównywalne z olejami twardymi. Dlatego też oleje z twardego wosku są często stosowane również do podłóg drewnianych. Zawarty w nim wosk zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wilgocią niż twardy olej. Jednak warstwa wosku zamyka pory drewna i zapobiega wchłanianiu wilgoci przez drewno i jej ponownemu uwalnianiu. Pozytywny wpływ na klimat w pomieszczeniu jest zatem lepszy z twardym olejem, więc musisz sam zdecydować, który aspekt jest dla Ciebie ważniejszy. Przy podejmowaniu decyzji należy również wziąć pod uwagę, że twardy olej woskowy sprawi, że powierzchnia drewna będzie bardziej wrażliwa na ciepło.

Glazury

Kolor drewna można zmienić za pomocą glazury © Ingo Bartussek, stock.cegła suszona na słońcu.com

Glazury są używane głównie na zewnątrz, ale nadają się również do wnętrz, pod warunkiem, że są dopuszczone do użytku w pomieszczeniach. Na wolnym powietrzu nie tylko chronią drewno przed wilgocią, ale także przed niszczącymi drewno owadami i grzybami. Ponieważ wymaga to pewnych składników, które są szkodliwe dla zdrowia, nie należy stosować glazury na zewnątrz w salonach.

W przypadku szkliw rozróżnia się szkliwa cienkowarstwowe i grubowarstwowe. Podobnie jak farby, grubowarstwowe szkliwa tworzą zamkniętą powierzchnię, która zapobiega wnikaniu wody. Glazury te są szczególnie polecane do okien, drzwi i innych elementów, które bezwzględnie muszą zachować swój pierwotny kształt i rozmiar. Jeśli dokładność wymiarowa nie jest tak ważna, lepszym wyborem jest glazura cienkowarstwowa, ponieważ możesz odnawiać tę ochronę drewna tak często, jak chcesz, nakładając kolejną warstwę. Z drugiej strony starą warstwę farby z grubowarstwową glazurą należy dokładnie przeszlifować, a często nawet całkowicie usunąć, jeśli nie podoba ci się już powierzchnia.

Fajna alternatywa: kolorowe glazury © marcfotodesign, stock.cegła suszona na słońcu.com

Możesz uzyskać glazury w wielu odcieniach drewna, a także w kolorach takich jak czerwień. Można je łatwo malować pędzlem lub wałkiem lub natryskiwać na drewno. O tym, jak to zrobić, dowiesz się w naszym artykule Szklenie drewna - użycie glazury do jednoczesnego zabezpieczania i projektowania powierzchni drewnianych.

Porównanie impregnatów do drewna: kiedy należy użyć którego impregnatu do drewna?

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here