Konstrukcja z ramą drewnianą: lepsza lub gorsza niż solidna konstrukcja?

Ta drewniana konstrukcja jest nowoczesnym, w międzyczasie powszechnym rozwinięciem tradycyjnego szachulca, a dokładniej konstrukcji słupowej. Charakterystyczne są tu pionowe wsporniki z litego drewna, zwane stojakami oraz połączone z nimi poziome belki i przegrody. Trybuny rozciągają się od progu do dachu. W międzyczasie jednak konstrukcja szkieletu drewnianego została również rozwinięta w typy konstrukcji

 • Konstrukcja szkieletowa
 • Konstrukcja szkieletu drewnianego
 • Konstrukcja z paneli drewnianych

, które są obecnie stosowane w domach prefabrykowanych. Każdy producent opracował własną technologię budowy ścian: na przykład niektórzy stosują zwykły system kompozytów termoizolacyjnych, inni wypełniają pomieszczenia ekologicznymi materiałami izolacyjnymi i zamieniają dom w eko-dom. Dowiedz się więcej od odpowiedniej firmy. Rama szkieletowa jest następnie całkowicie prefabrykowana w fabryce i wymaga jedynie montażu na placu budowy. Dom prefabrykowany powstaje w bardzo krótkim czasie.

Historia konstrukcji szkieletu drewnianego

Drewniana konstrukcja szkieletowa wykorzystuje mniej drewna niż historyczna konstrukcja szachulcowa. Przyjechała na początku XIX. Wiek w USA po wprowadzeniu do tartaków silnika parowego i wynalezieniu masowej produkcji gwoździ. Używając standardowych desek i desek, można było teraz zbudować dom bez dużej wiedzy stolarskiej. Tam rozwinęła się drewniana konstrukcja szkieletowa. Z kolei w Niemczech, po II wojnie światowej, z wykorzystaniem drewnianej konstrukcji szkieletowej opracowywano głównie duże moduły lub panele do domów prefabrykowanych. Możliwe są jednak również rozbudowy lub rozbudowy o tę konstrukcję, a także domy w zabudowie bliźniaczej.
 

Ściany domu w konstrukcji szkieletowej są składane na placu budowy w ciągu dwóch do trzech dni w ramach rusztowania. Potem następują prace nad dachem i wnętrzem.

Zdjęcie: Büdenbender Hausbau GmbH

Jak działa konstrukcja z drewnianym stojakiem??

Jeśli planujesz i budujesz dom z prefabrykatów, powinieneś najpierw wybrać odpowiedniego dostawcę. W pierwszych kilku dyskusjach planujesz rozmiar i architekturę. Dom lub dobudówka o konstrukcji szkieletowej jest zwykle budowana na piwnicy lub wystarczająco stabilnej, mrozoodpornej płycie podłogowej. Jak każdy inny dom lub każda inna rozbudowa, dom prefabrykowany wymaga pozwolenia na budowę od właściwego organu, dla którego wszystkie plany są składane przez architekta. Jeśli istnieją oficjalne wymagania, na przykład dotyczące koloru pokrycia dachowego, należy ich oczywiście przestrzegać. 
Kolejnym krokiem jest samplowanie, w którym ustalasz wszystkie szczegóły prac wewnętrznych. Zgodnie ze wspólnie opracowanymi planami komponenty są następnie produkowane przemysłowo w fabryce. Okna, izolacja termiczna, rury i przyłącza są już zintegrowane w tzw. poziomie instalacyjnym.
Po przygotowaniu domu szkieletowego duże ciężarówki przewożą go na plac budowy, gdzie poszczególne części są rozładowywane za pomocą dźwigu i umieszczane bezpośrednio na miejscu montażu. Tam specjaliści łączą ze sobą elementy drewniane. Następnie następuje dobudowa dachu, konstrukcja wewnętrzna i, jeśli to konieczne, prace elewacyjne.

Do budowy domów prefabrykowanych stosuje się suszone przemysłowo drewno, do okładzin ściennych płyty wiórowe oraz materiał izolacyjny do ochrony cieplnej, przeciwpożarowej i dźwiękochłonnej. W zależności od okazji inwestycyjnej istnieją zwykle trzy różne mocne strony, które możesz wybrać dla stoiska. Grubsze belki są bardziej stabilne i nośne oraz oferują więcej miejsca w komorach na izolację, ale są też droższe. 

Zalety konstrukcji słupka w porównaniu z solidną konstrukcją

Ważne jest, aby klient porównał zalety i wady każdej metody budowy i znalazł dla siebie najlepsze rozwiązanie. W zależności od tego, które argumenty są dla niego ważniejsze, podejmie decyzję. Pomocne są następujące uwagi:

 • Drewno to przyjemny, zrównoważony i atrakcyjny wizualnie tradycyjny materiał budowlany.
   
 • Dom prefabrykowany jest budowany i zamykany w ciągu jednego do dwóch dni. Jedyny czas schnięcia dotyczy jastrychu. Ogólnie rzecz biorąc, skorupa jest znacznie bardziej sucha niż w przypadku domu litego, w którym całkowite wyschnięcie muru może potrwać do dwóch lat po przeprowadzce. W tym czasie solidny dom jest bardziej podatny na pleśń.  
   
 • Konstrukcja szkieletowa daje dużą swobodę w planowaniu planu kondygnacji - w końcu brakuje ścian nośnych. Dzięki temu ściany działowe można rysować w niemal dowolny sposób, nawet później. Duże okna lub okna sięgające od podłogi do sufitu są również łatwo dostępne i zalewają dom światłem.
   
 • Materiały budowlane są nie tylko tańsze niż zwykłe cegły. Duża szybkość montażu pozwala również zaoszczędzić wiele kosztów osobowych. Może to skutkować oszczędnością całkowitych kosztów nawet o 20 procent.
   
 • Prace wewnętrzne związane z budową domu, na przykład prace wykończeniowe, mogą być zaplanowane bardziej intensywnie niż w przypadku solidnej konstrukcji. Pozwala to na dalsze oszczędności kosztów.
   
 • Drewno ma dobre właściwości statyczne i jednocześnie dobrze termoizolacyjne. Nie tworzy również mostków termicznych. Ze względu na zastosowane materiały oraz możliwości izolacji w przegrodach ścian bilans energetyczny jest lepszy niż w przypadku domów litych i łatwo osiąga poziom domu niskoenergetycznego. Można go również rozbudować do domu pasywnego przy stosunkowo niewielkim wysiłku.

Domy prefabrykowane w konstrukcji szkieletowej osiągają lepsze standardy wydajności domów i mogą być projektowane indywidualnie.

Zdjęcie: epr / allkauf haus

Wady konstrukcji szkieletowej drewnianej w porównaniu do konstrukcji solidnej

Większość budowniczych nadal polega na wypróbowanej i przetestowanej konstrukcji ściennej. Ponieważ również tutaj na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania. W zależności od lokalizacji domu i chęci klienta do projektowania należy również zwrócić uwagę na:

 • Nośność statyczna jest mniejsza. Wysokość domów w konstrukcji szkieletowej jest zatem ograniczona do trzech kondygnacji, przy czym ostatnie piętro można przekształcić w mieszkanie na poddaszu. Dom prefabrykowany z drewna jest też znacznie mniej odporny na siły boczne, takie jak działanie wiatru z tornad.
   
 • Domy całkowicie drewniane są bardziej wrażliwe na wilgoć niż murowane. Ochrona przed opadami atmosferycznymi i wodami gruntowymi jest niezbędna na etapie budowy. Przy stałym narażeniu na wilgoć może rozprzestrzeniać się sucha zgnilizna, pleśń i rozkładające się bakterie, które mogą zagrażać nie tylko statyce domu, ale także zdrowiu mieszkańców. Izolacja i uszczelnienie muszą być wykonane dokładnie.
   
 • Izolacja akustyczna jest niższa, szczególnie w starszych budynkach.
   
 • W początkowym okresie prefabrykowanych domów drewnianych w latach 50. i 60. uznawano je za gotowe do rozbiórki po 25-30 latach. Oczekuje się, że czas trwania wynosi około 80 lat, podczas gdy w przypadku domów litych przyjmuje się od 80 do 100 lat. Podobno dzięki najnowszym osiągnięciom żywotność wysokiej jakości drewnianego domu sięga 100 lat - ale to wciąż musi być udowodnione. Ostatecznie drewno pozostaje materiałem bardziej efemerycznym.
   
 • Ochrona przeciwpożarowa: materiały są fabrycznie impregnowane, ale ma to tylko efekt opóźniający. Nawet częściowo spalony i zgaszony drewniany dom najprawdopodobniej będzie musiał zostać rozebrany. Ale: drewniany dom nie jest bardziej zagrożony pożarem niż solidny dom; Ubezpieczenie przeciwpożarowe też nie jest droższe niż w solidnym domu.
   
 • Wartość odsprzedaży jest niższa niż w przypadku solidnego domu.
Możesz być także zainteresowany Nieruchomości Know-how Dom architekta, dom prefabrykowany, deweloper? - Dom prefabrykowany Bauwissen z drewna lub litego kamienia, aby znaleźć odpowiedniego partnera budowlanego? Znajomość lekkiej konstrukcji: 5 mitów w zestawieniu faktów

Ile kosztuje dom w konstrukcji szkieletowej?

Dodatkowe koszty budowy dla notariusza, wpisu do księgi wieczystej, nieruchomości, wykopów, linii dostaw i utylizacji, przyłączy domowych, ogrzewania/chłodzenia i prac wewnętrznych są identyczne dla konstrukcji szkieletowej i solidnej.
Jeśli chodzi o jakość materiału budowlanego i projekt, istnieją wyraźne różnice między producentami - sama konstrukcja ścian w domu szkieletowym odgrywa dużą rolę zarówno pod względem ceny, jak i zdrowia przyszłego mieszkańca. Region budowy ma również wpływ na koszty - i oczywiście liczbę wymaganych metrów kwadratowych. Informacje takie jak "technicznie gotowe" lub "pod klucz" nie są w żaden sposób chronionymi terminami, ale są inaczej używane przez producentów. Dlatego kosztów domu jednorodzinnego generalnie nie da się oszacować. Jeśli chcesz się zainspirować, znajdziesz tutaj 7 pięknych domów z prefabrykatów, aż do 150.000 euro lub 8 pięknych domów prefabrykowanych do 200.000 euro.
Zasadniczo należy dokładnie sprawdzić umowę prefabrykowanego domu i najlepiej skonsultować się z niezależnym ekspertem, aby zapoznać się z opisem robót budowlanych.

Uwaga redaktora

Podane tutaj informacje o kosztach materiałów budowlanych i domów nie są gwarantowane! Odnoszą się do czasów poza pandemią korony. W obecnym kryzysie budowlanym ceny drewna są zróżnicowane, a czas budowy domów prefabrykowanych wydłuża się. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here