Remontuj drewniane drzwi”,

Drzwi są w ciągłym użyciu i muszą wiele wytrzymać - to nie pozostawi ich bez śladu. Każdy, kto chce odnowić stare drzwi, ma zwykle trwałe drzwi z drewna lub metalu, które warto odnowić. Podczas gdy lite drewno jest stabilne i sprężyste, wysiłek wzrasta w przypadku konstrukcji panelowych i płytowych z wnękami.

Ważny: Ościeżnica i drzwi powinny stylistycznie tworzyć całość! Ze względów optycznych ościeżnica również powinna zostać odnowiona w celu dopasowania do modelu drzwi.

Naprawa drzwi z okleiną

Profesjonalna naprawa uszkodzeń forniru na drzwiach wewnętrznych jest nieco trudna. Drobne wióry na okleinie zwykle odsłaniają drewno konstrukcyjne. Aby to naprawić, kupujesz arkusz sklejki.

Zeszlifuj drzwi © sima, fotolia.com

Aby ułatwić pracę z drzwiami do pokoju, najpierw odczepia się je i umieszcza na dwóch kozłach. Dzięki temu jest stabilny i nie może się ślizgać podczas przetwarzania.

Wskazówka: Umieść pod spodem kawałek solidnej tektury, aby spodnia powierzchnia drzwi nie została wyszczerbiona ani zadrapana!

Wytnij trójkąt ostrokątny z arkusza forniru, który tylko pokrywa uszkodzony obszar. Umieść okleinę na uszkodzonym miejscu i narysuj kontur na drzwiach ostrym ołówkiem. Ostrożnie naciąć górną warstwę forniru ostrym nożem do cięcia wzdłuż metalowego kątownika i usunąć uszkodzoną fornir starannie usuniętym dłutem. Nałożyć klej, włożyć kawałek forniru i przykleić taśmą klejącą. Po związaniu kleju ostrożnie usuń folię samoprzylepną. Wyretuszuj okleinę bejcą i delikatnie nanieś cienką matową ściereczką niestrzępiącą się ściereczką cienki matowy lakier i zetrzyj.

Napraw drzwi wewnętrzne z okleiną Napraw drzwi wewnętrzne z okleiną

Alternatywa: retusz uszkodzenia forniru

Jeśli retuszujesz uszkodzoną okleinę, zawsze jest to szorstkie ulepszenie wizualne. Brakujący materiał nie jest "uzupełniany" nawet pisakiem retuszującym tego samego koloru, tylko dopasowuje się kolor. Można jednak również zastąpić brakujący materiał drewnianą szpatułką, a następnie go retuszować.

aż do 30% zapisać

Drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w drzwiach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Piaskować drzwi

Ważny: Nigdy nie szlifuj fornirowanych drewnianych drzwi! Niszczysz okleinę, a wraz z nią całe drzwi. Tylko piaskowe drzwi z litego drewna.

Jeśli chcesz pomalować swoje drewniane drzwi wewnętrzne, musisz poczynić staranne przygotowania. Szlifowanie drzwi tworzy gładką, czystą, odtłuszczoną i wolną od kurzu powierzchnię.

Malowanie drzwi © sima, fotolia.com

Gładkie skrzydła drzwiowe wymagają niewielkiego wysiłku przy użyciu elektrycznej szlifierki oscylacyjnej. Do szlifowania profili nadaje się szlifierka trójkątna lub narożna. To samo dotyczy ościeżnicy.

Najpierw zdejmuje się wszystkie metalowe osłony i mocowania ze skrzydła drzwi, ościeżnicy lub ościeżnicy. Jeśli mechanizm blokujący lub ruchome części są odsłonięte, zaleca się ich zamaskowanie, aby były chronione przed pyłem szlifierskim.

Aby ułatwić pracę z drzwiami do pokoju, najpierw odczepia się je i umieszcza na dwóch kozłach. Dzięki temu jest stabilny i nie może się ślizgać podczas przetwarzania. Przed szlifowaniem należy wypełnić wszystkie otwarte przestrzenie, pęknięcia i ubytki szpachlówką do drewna zgodnie z zaleceniami producenta. Usuń żetony.

Zacznij od najgrubszego materiału ściernego (wielkość ziarna od 120 do 250). Jeśli używanych jest kilka nośników ściernych, należy zachować ostrożność, aby użyć tego samego ziarna do wszystkich procesów szlifowania w jednym przejściu. Zawsze szlifuj okrężnymi ruchami.

Aby nadać drzwiom wewnętrznym dokładne wykończenie, wielkość ziarna ścierniwa musi zostać zwiększona do co najmniej 400 na ostatnim etapie szlifowania. Usuń kurz odkurzaczem po każdym cyklu szlifowania.

Następnie zgodnie z instrukcją producenta można nałożyć podkład lub podkład i pozostawić do wyschnięcia. Ostateczne ponowne szlifowanie papierem o ziarnistości 400 lub drobniejszym zwiększa trwałość kolejnej warstwy.

Jeśli drzwi wewnętrzne mają być przeszklone, należy uważać, aby podczas szlifowania nie pozostawić żadnych bruzd.

Wskazówka: Porównaj ceny specjalistycznych firm drzwiowych w swoim regionie i otrzymuj niezobowiązujące i bezpłatne oferty.

Rozbiórka drzwi

Alternatywą dla szlifowania jest zdejmowanie drzwi. Zwłaszcza jeśli chcesz wyeksponować słoje starych drzwi lub jeśli drzwi wewnętrzne mają być przeszklone.

Ważny: Ponieważ środki trawiące trawią i wytwarzają toksyczne opary, skrzydła drzwi należy zdjąć na zewnątrz. Należy zapewnić dobrą wentylację wewnątrz i wokół ościeżnic. Usuwanie: usuń starą farbę © pedrosala, stock.cegła suszona na słońcu.com

Przed użyciem wytrawiacza należy założyć odzież ochronną odporną na działanie zasad i kwasów. Ważne również: rękawice, ochrona dróg oddechowych i oczu. Bejca nakładana jest na powierzchnie drzwi długimi pociągnięciami pędzla. Wtedy plama musi działać zgodnie z zaleceniami producenta. Rozluźnioną farbę zdejmuje się szpachelką lub ściąga żelazkiem. Ostrożne ogrzewanie dmuchawą gorącego powietrza ułatwia demontaż.

Wypełnij drzwi

Przede wszystkim wszelkie postrzępione i luźne wióry są usuwane z pęknięć, dziur lub drzazg za pomocą noża tnącego lub noża tapetującego. Po odsłonięciu krawędzie wgłębień powinny być gładkie.

Jeśli krawędzie i narożniki drzwi wewnętrznych są uszkodzone, należy dołączyć „okładzinę”. Małe „płyty szalunkowe” są przymocowane z boku za pomocą zacisków śrubowych. Najlepiej nałożyć środek nieprzywierający zawierający tłuszcz po stronie, w której trzymana jest masa wypełniająca. Ułatwia późniejszy demontaż "szalunku".

Masę szpachlową lub szpachlówkę należy wymieszać zgodnie z instrukcją producenta i nałożyć na pęknięcia i ubytki. Aby uzyskać lepszą przyczepność masy szpachlowej, lekko dociśnij szpachelką masę szpachlową lub szpachlówkę do drewna. Po stwardnieniu wypełniacza drewniane drzwi są szlifowane w celu wyrównania nierówności.

Maluj drzwi

Przed malowaniem drzwi należy zapewnić wolne od kurzu środowisko pracy. Ponieważ im mniej zakurzone środowisko, tym gładsza warstwa farby. Aby ułatwić pracę z drzwiami do pokoju, najpierw odczepia się je i umieszcza na dwóch kozłach. Dzięki temu jest stabilny i nie może się ślizgać podczas przetwarzania. Powinna być jak najbardziej pozioma.

Wskazówka: Umieść pod spodem kawałek solidnej tektury, aby spodnia powierzchnia drzwi nie została wyszczerbiona ani zadrapana!

Najlepsze rezultaty osiąga się za pomocą cienkich wałków malarskich wykonanych z pianki. Pędzli należy używać wyłącznie do prac szczegółowych w narożnikach, załamaniach i na okrągłych profilach.

Przeszlifuj drewniane powierzchnie zgodnie z opisem przed malowaniem. Przy profilowanych drzwiach wewnętrznych i drzwiach kasetonowych możliwe jest szorstkowanie zagięć i narożników papierem ściernym lub zwykłą wełną stalową.

Proste farby akrylowe nadają się do drzwi wewnętrznych. Nie zawiera rozpuszczalników i jest łatwy w obróbce. Lub możesz użyć "grubowarstwowych szkliw dla elementów stabilnych wymiarowo", jeśli naturalne usłojenie drzwi drewnianych ma pozostać widoczne.

Lakier jest najpierw nakładany na duże, ciągłe obszary. Za pomocą wałka malarskiego farbę rozprowadza się cienko i równomiernie na powierzchniach drewnianych. Następnie malujesz mniejsze powierzchnie i fałdy. Tutaj bardziej odpowiedni może być pędzel.

Wskazówka: Lepiej rozprowadzić cienko dwa razy niż raz pełny! Pozostaw pierwszą warstwę farby do całkowitego wyschnięcia przed nałożeniem drugiej warstwy.

Tył drzwi jest następnie malowany w ten sam sposób. Przed malowaniem tylnej części drzwi farba musi zostać utwardzona. Umieść solidne paski tektury (lub czyste resztki dywanu) na kozłach, aby chronić nową warstwę farby.

Ważny: Wszystkie powierzchnie muszą być całkowicie suche przed ponownym zamknięciem drzwi. Zapobiega to sklejaniu się farby, gdy pomalowane powierzchnie leżą jedna na drugiej.

Powierzchnie o wysokim połysku na drzwiach pokojowych, jak te ze sklepu meblowego, można uzyskać tylko za pomocą malowania natryskowego - niestety nie jest to praktyczne dla majsterkowiczów.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasz artykuł Malowanie lub malowanie drzwi i ościeżnic wewnętrznych

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny drzwi specjalistycznych i zaoszczędź do 30 procent

Drzwi przeszklone

W przeciwieństwie do malowania, drzwi wykonane z drewna są przeszklone tam, gdzie powinno być widoczne naturalne usłojenie i faktura drewna. Podczas glazurowania odsłonięty wygląd drewna jest zachowany i chroniony przez lakier.

Ponieważ podczas szklenia glazura wnika głębiej w drewno niż lakier, należy zadbać o to, aby drzwi były całkowicie suche, a czas schnięcia był dłuższy po oszkleniu. Jeśli stare farby są usuwane przez zdzieranie w przygotowaniu, należy zastosować odpowiednią glazurę. Powierzchnie drzwi muszą być wolne od kurzu i mieć widoczne słoje.

Najpierw nakładany jest podkład zalecany przez producenta glazury. Drzwi wewnętrzne powinny następnie wyschnąć do trzech dni. Następnie zagruntowana powierzchnia jest lekko chropowata.

Następnie nakłada się glazurę zgodnie z zaleceniami producenta.

Całkowicie odnowić drzwi

Remont nie zawsze jest tańszy niż nowe drzwi. W zależności od tego, czy stare drzwi to wysokiej jakości drzwi z litego drewna, które warto wyremontować czy konstrukcje preszpanowo-płytowe z wnękami.

Niemal każdy producent drzwi ma teraz także programy remontowe, w których np. stare ościeżnice stalowe pokrywane są nową ościeżnicą. Jeśli chcesz samodzielnie wymienić drzwi, możesz wymienić tylko skrzydło drzwi lub zdemontować całe drzwi wraz z ościeżnicą i ponownie je umieścić.

Wymiana skrzydła drzwiowego jest najłatwiejsza, zwłaszcza w przypadku prostych drewnianych drzwi pokojowych. Tradycyjne standardowe wymiary są takie same od wielu dziesięcioleci. Dotyczy to również zawiasów drzwi i ich pozycji montażowych. Sworznie obrotowe w zawiasach, w których zawieszone jest nowe skrzydło drzwi można wykręcić z ościeżnicy, ościeżnicy lub ościeża drzwiowego w przypadku odchyleń wysokości. Można je następnie zresetować zgodnie z położeniem skrzydła drzwi.

W przypadku usunięcia ościeżnic wnęki prawie zawsze należy wypełnić pianką. Po odsłonięciu otworu drzwiowego nowe drzwi i ościeżnica mogą sprawić, że otwór drzwiowy będzie mniejszy lub większy. Nową ościeżnicę należy montować dopiero po usunięciu wszelkich pozostałości mocowania w murze i w ościeżu.

Wskazówka: Przed wymianą drzwi rozważ zmianę kierunku blokowania. Ponieważ teraz zawias drzwi można zmienić. Wskazówka: Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi artykułami Renowacja lub wymiana drzwi wewnętrznych oraz zawiasu drzwiowego lewego lub prawego

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here