Drewniane schody

Schody drewniane: rodzaje konstrukcji, nawierzchnie i możliwości konserwacji

Niezależnie od tego, czy jest to nowy, czy istniejący budynek: schody drewniane to jeden z najpopularniejszych rodzajów schodów. Wyjaśniamy rodzaje konstrukcji, powierzchnie i możliwości konserwacji.

Schody drewniane © sutichak, stock.cegła suszona na słońcu.com

Drewno to jeden z najstarszych materiałów znanych w budowie domów. W szczególności schody drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością we wnętrzu. Swoim naturalnym wyglądem tworzą w domu przytulną atmosferę. Schody z litego drewna mogą być wielokrotnie odnawiane i mają długą żywotność.

Zalety i wady schodów drewnianych

 • Schody drewniane mają coś specjalnego swojska charyzma i dostosować się do indywidualnego stylu życia. Stare drewniane schody z toczonymi balustradami mają rustykalny wygląd i często są projektowane w naturalnym odcieniu. Wtedy zostaje zachowane typowe słoje drewna. Proste kształty pasują do współczesnych, nawet minimalistycznych budynków. Wille miejskie korzystają z drewnianych schodów, które są lakierowane lub pokryte tekstylnymi chodnikami.
 • Schody drewniane mogą być wyremontować łatwiej jako schody metalowe lub schody betonowe. Jeśli w drewnie są skazy lub rysy, powierzchnie można zeszlifować i ponownie uszczelnić.
 • Ci, którzy lubią chodzić boso, również korzystają ze schodów drewnianych. Ponieważ oni są prawdziwi pochlebcy stóp. Nawet na bosych stopach drewno jest ciepłe i amortyzuje podczas chodzenia.
 • Przy zakupie schodów drewnianych ważną rolę odgrywa ochrona środowiska. Ponieważ drewno jest surowiec odnawialny, z natury. Nasza wskazówka: Kupując szukaj atestów i drewna z przemysłu drewna kontrolowanego.
 • Niektórzy widzą wadę w porównaniu ze schodami betonowymi Konserwacja powierzchni. Schody drewniane olejowane lub woskowane wymagają od czasu do czasu odświeżenia. Lakierowane schody drewniane nawet podczas remontu muszą zostać całkowicie zeszlifowane.
 • Zacznij od lat Skrzypiące drewniane schody. Eksperci są jednak w stanie zminimalizować skrzypienie kilkoma sztuczkami technicznymi.
 • Może tak być w przypadku schodów drewnianych w starych budynkach Balustrady można doposażyć. Wiele starych balustrad jest niższych niż wymagają dzisiejsze przepisy z 90 cm.
aż do 30% zapisać

Firmy specjalistyczne schodowe
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w obsłudze schodów, porównaj oferty i zaoszczędź.

Rodzaje konstrukcji schodów drewnianych

Jako centralny punkt domu, schody drewniane są nie tylko elementami funkcjonalnymi, ale także ważnymi architektonicznie. Na rynku jest wiele rodzajów konstrukcji do wyboru.

Schody proste

Proste schody to klasyka. Dzięki prostokątnemu planowi podłogi można je idealnie wkomponować w korytarze. Często pod schodami znajduje się miejsce do przechowywania szatni lub szafek na wymiar. Jeśli zorientujesz się na typową wysokość podłogi wynoszącą trzy metry, proste schody mają długość około 4,8 metra. W przypadku konieczności pokonania większej wysokości lub braku miejsca, montuje się schody drewniane z podestem pośrednim. Wyglądają szczególnie przytulnie.

Schody z platformą © sutichak, stock.cegła suszona na słońcu.com

Spiralne schody

Popularne są również schody kręcone. Mają zakrzywione schody i nie są proste. Twoje stopnie mają kształt klina i są szersze po stronie ściany, ale węższe po wewnętrznej stronie schodów.

Spiralne schody we wnętrzu © Photographee.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

Schody policzkowe

Schody policzkowe są często spotykane zwłaszcza w starych budynkach. Ich cecha charakterystyczna: drewniane deski (policzki) po bokach tworzą konstrukcję nośną schodów. Zazwyczaj policzki są przytwierdzone do jednej lub dwóch stron ściany i są widoczne. Same stopnie są osadzone w tych policzkach i połączone, tworząc nierozłączną całość. Balustrady są również w większości wykonane z drewna.

Schody policzkowe © bluedesign, fotolia.com

Schody dźwigarowe

Schody schodowe nazywane są również schodami siodłowymi. Ich specjalność: stopnie nie są osadzone w policzkach, ale leżą na konstrukcji nośnej, prętach nośnych. Mogą być wykonane z drewna, stali lub aluminium i montowane są indywidualnie (schody pojedyncze) lub z dwoma elementami nośnymi (schody podwójne). Drewniane stopnie są mocowane za pomocą kołków, listew kalenicowych lub śrub. Wymagana jest balustrada.

Nowoczesne drewniane schody z metalową balustradą © musa_263, stock.cegła suszona na słońcu.com

Składane schody

Schody drewniane składane cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Stopnie i pionowe podstopnice są połączone w solidną całość i mają złożony wygląd. Po stronie zamkniętej mocowane są do ściany za pomocą śrub. Całe schody wyglądają, jakby były zrobione z jednego kawałka i mają przewiewną, niemal filigranową atmosferę. To sprawia, że ​​składane schody są interesujące dla wąskich klatek schodowych.

Składane schody ze szklaną balustradą © Photographee.ue, akcje.cegła suszona na słońcu.com

Schody kręcone lub schody kręcone

Są jednym z wyjątkowych kształtów wśród schodów drewnianych. Spiralne schody wyglądają jak samodzielna kolumna, która wkręca się w górę nad schodami. Popularne są połączenia stali i drewna. Stopnie są zorientowane wokół stabilnego centralnego słupka wykonanego ze stali, balustrada biegnie na zewnątrz. Schody spiralne muszą mieć szerokość 80 centymetrów. Charakterystyka schodów kręconych: W porównaniu do innych kształtów schodów zajmuje mniej miejsca.

Schody spiralne © Schody Fuchs

Jakie drewno na moje schody?

W zasadzie schody drewniane można budować z wielu gatunków drewna. Lite drewno liściaste jest zwykle droższe niż drewno iglaste. Stopnie wykonane z twardego drewna, takiego jak dąb, buk, jesion lub klon i orzech są popularne i szczególnie wytrzymałe. W istniejących budynkach często można spotkać schody drewniane wykonane z miękkiej brzozy, sosny lub świerka.

Możliwe jest również połączenie różnych rodzajów drewna: podczas gdy stopnie są wykonane z twardego drewna, miękkie drewno jest używane na panelach bocznych lub na balustradach. Należy jednak pamiętać, że mieszanka gatunków drewna może prowadzić do niejednorodnego wyglądu. Tutaj być może będziesz musiał. Pomóż kolorową, pigmentowaną glazurą, aby stworzyć jednolitą powierzchnię.

Naturalne lub kolorowe: Jak zaprojektować powierzchnie moich drewnianych schodów?

Sposób projektowania powierzchni jest przede wszystkim kwestią osobistego gustu. W zasadzie schody drewniane można olejować lub woskować, glazurować lub lakierować. Najbardziej naturalną kuracją jest olej z twardym woskiem. Chroni przed brudem i wilgocią oraz ma matowy połysk. Zachowany jest wygląd naturalnego drewna. Twardy olejek jest łatwy w pielęgnacji. Ponieważ matowe powierzchnie można selektywnie odświeżać. Jest to konieczne co dwa do trzech lat przy normalnym użytkowaniu.

Możliwe są również schody przeszklone. Można nimi subtelnie zmienić kolor schodów drewnianych, ale słoje pozostają widoczne.

Przezroczysty lakier zachowuje również widoczność słojów drewna. Jednak chodząc, nie chodzisz już po naturalnym drewnie, ale raczej zapieczętowanym lakierem. Musisz to lubić. Jeśli w którymś momencie farba się zużyje, schody należy zeszlifować i przemalować. Selektywna przeróbka nie jest tutaj możliwa.

Lakiery kryjące wyczarują indywidualnie dobrane kolory na schodach drewnianych.

Wskazówka: Stopni z drewna iglastego nie należy malować. Z czasem mogą się zepsuć przy regularnej ekspozycji.

Schody prefabrykowane z drewna

Schody drewniane można wykonać indywidualnie na miejscu lub wykorzystać jako gotowy element. To ostatnie nie oznacza dla budowniczych wad, ponieważ schody prefabrykowane są możliwe również w wielu kształtach i rozmiarach. Typowe dla schodów drewnianych jako prefabrykatów: Dostarczane są w gotowych modułach i używane na miejscu lub. moduły połączone ze sobą.

Klient powinien znać zalety i wady: Ponieważ schody nie są produkowane na miejscu, można zaoszczędzić czas. Wadą jest bardziej skomplikowany transport komponentów i montaż dużych części na miejscu, co często jest możliwe tylko przy użyciu dźwigu.

Czyszczenie schodów drewnianych

Zadbane schody drewniane przez długie lata zachowują swój typowy urok. Częstotliwość remontu zależy od obciążenia schodów. Brud, kurz i drobne drobinki piasku należy zawsze jak najszybciej usunąć ze schodów odkurzaczem. Jeśli schody są szczególnie zabrudzone, można je delikatnie przetrzeć.

Wskazówka: Najlepiej nie chodzić po drewnianych schodach w butach ulicznych. Nawet najmniejsze kamienie mogą powodować irytujące rysy. Najlepiej nie chodzić po drewnianych schodach w butach ulicznych

Jeśli drewniane schody mają już wiele lat, a stopnie nawet przeterminowane, może nadszedł czas na bardziej kompleksowy remont. Następnie stopnie można pokryć wykładzinami, takimi jak winyl, laminat lub dywan. W zależności od konstrukcji schodów stopnie również mogą być wymieniane. Czasami kroki można również podwoić. Tutaj jednak należy utrzymywać stały wzrost, w przeciwnym razie pojawiają się przeszkody. Połączenia z podłogą lub spocznikiem pośrednim również muszą zostać przerobione w zależności od podwojenia. Pracę tę wspierają specjaliści od klatek schodowych, stolarze i posadzkarze.

Renowacja starych schodów drewnianych

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here