Homelift - utrzymanie niezależności i bycie mobilnym w domu”,

Windę domową najlepiej porównać do windy, co jest powszechne w budynkach wielopiętrowych. Jednak do takiej windy wymagany jest oddzielny szyb windy. Ponadto windy, które są ogólnodostępne i poruszają się bardzo szybko, podlegają dużej liczbie przepisów. Z drugiej strony winda domowa jest przeznaczona do własnych czterech ścian i może podróżować maksymalnie 15 centymetrów na sekundę. Podnośnik może być używany do wysokości 3 metrów bez specjalnej zgody. Wyższe windy wymagają jednorazowej zgody TÜV, Dekra lub podobnej organizacji.
Winda domowa porusza się w górę i w dół między dwoma słupami zainstalowanymi w tym celu. W tym celu należy wykonać otwór w stropie lub stropach przechodzących jako środek konstrukcyjny. Istnieją domowe windy, które mogą pokonać różnicę wysokości 17 metrów z przystankami na siedmiu piętrach. Dzięki udźwigowi od 300 do 600 kilogramów użytkownik wózka inwalidzkiego może również jeździć bardzo ciężkim elektrycznym wózkiem inwalidzkim w domowej windzie.

Jak działa winda domowa??

Windy domowe są obsługiwane elektrycznie. W przypadku wielu marek wystarczy zwykłe gniazdo. Aby podróż nie kończyła się w połowie w przypadku awarii zasilania, systemy wind domowych są zwykle zabezpieczane akumulatorem. W wielu modelach cała technologia jest zainstalowana nad kabiną. Oddzielna maszynownia, jak w przypadku wind, nie jest wtedy konieczna. Ale istnieją również systemy sterowane hydraulicznie, w których pompa hydrauliczna może być umieszczona w sąsiednim pomieszczeniu lub w piwnicy. Ten wariant windy domowej jest szczególnie cichy. Innym możliwym rodzajem napędu windy domowej jest napęd wrzecionowy. Kabina windy jest przykręcana w górę iw dół na stałym trzpieniu w kolumnach. Ten rodzaj napędu powoduje nieco więcej hałasu niż hydraulika, ale jest niezwykle trwały i nie wymaga konserwacji.
Wskazówka: Poziom hałasu w windach domowych jest bardzo różny. Najlepiej zrobić demonstrację podnośnika, który chciałbyś kupić. Większość producentów posiada listy referencyjne, z których możesz wybrać adres w swojej okolicy lub swoich bliskich. Lepiej spojrzeć na windę w domu, w której jest zainstalowana. Na targach zawsze panuje duży hałas w tle, dlatego poziom hałasu jest trudny do oszacowania.

Windy domowe mogą być instalowane w różnych miejscach. Ale jest szczególnie polecany na klatce schodowej.

Zdjęcie: epr / Ammann & Rottkord

Wymagane miejsce na windę domową

Aby wyjaśnić wymagania dotyczące miejsca na windę domową, musisz najpierw określić własne wymagania dotyczące miejsca w windzie. Istnieją już windy domowe o powierzchni zaledwie 0,8 metra kwadratowego. W kabinie takiej windy domowej mogą jeździć dwie osoby na stojąco. Jeśli osoba, która ma być transportowana musi być przewożona w pozycji siedzącej, potrzebuje rollatora lub wózka inwalidzkiego, ten mały model nie jest odpowiedni. Dla użytkowników, którzy nie mogą już samodzielnie jeździć, ale potrzebują osoby towarzyszącej, podnośnik tego typu jest wystarczająco duży tylko wtedy, gdy są w stanie pokonać odległość w pozycji stojącej. Windy, które mogą pomieścić użytkownika na wózku inwalidzkim, mają domyślnie około 1,3 metra kwadratowego. Ale są też windy domowe o jeszcze większej przestrzeni, które mają odpowiednio większe wymiary zewnętrzne. Oczywiście ta przestrzeń jest potrzebna na każdym piętrze, do którego się zbliżamy.

Poziom opieki emerytalny i emerytalny Renowacja bez barier z Riester Leben Wyjaśnienie pojęć dla życia bez barier

Windę domową można również zainstalować poza domem?

Istnieją systemy wind domowych, które nadają się do przedłużenia na zewnątrz domu. Następnie należy wbudować szyb, w którym montowana jest winda domowa. Elegancko zaprojektowane przedmioty wykonane ze szkła są tak samo wykonalne jak cegła lub okładzina szybu w lekkiej konstrukcji. W domu należy stworzyć drzwi, przez które można dostać się do windy. W tym celu można przekonwertować otwory okienne lub drzwiowe, jeśli są dostępne w odpowiednim miejscu. Zmniejsza to wysiłek konstrukcyjny, co znajduje odzwierciedlenie w cenie windy domowej przymocowanej do zewnętrznej części domu.
Jeśli wymagania konstrukcyjne są spełnione, instalacja windy domowej zajmuje zwykle tylko dwa dni robocze. Niezależnie od tego, czy w domu, czy na zewnątrz - windy domowe zajmują znacznie więcej miejsca niż tradycyjne windy.

Ceny systemów wind domowych

Zakres cen wind domowych jest bardzo szeroki. Prosty system z otwartym wagonem i wysokością transportową jednej kondygnacji można często kupić na mniej niż 20 lat, w zależności od złożoności konstrukcyjnej.Zrealizuj 000 euro. Większe zapotrzebowanie na miejsce, zamknięta kabina lub przejazd przez kilka pięter zwiększają cenę, która wtedy wynosi 50.Może również przekroczyć 000 EUR. Oznacza to, że windy domowe są zawsze droższe niż windy schodowe. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy pożądanego efektu nie da się osiągnąć instalując windę schodową. Jeśli winda nie wchodzi w grę, osoby z problemami z poruszaniem się często muszą przenieść się do mieszkania bez barier. Winda domowa może być interesującą finansowo opcją, jeśli można jej uniknąć, instalując ją. Ponadto możesz pozostać w swoim własnym środowisku życia, czego chce większość ludzi.

Uzyskaj oferty od ekspertów tutaj:

Możliwości finansowania systemów wind domowych

Każdy, kto chce przekształcić swój własny dom lub wynajęte mieszkanie, aby uczynić go wolnym od barier lub bez barier, znajdzie szereg rządowych programów wsparcia i finansowania.
 

 • Jeśli poziom opieki zostanie uznany, fundusz opiekuńczy wspiera przekształcenie środowiska życia w życie bez barier za pomocą dotacji do 4.000 euro.
 • Państwowy KfW-Förderbank (Kreditanstalt für Wiederaufbau) przyznaje dotację w wysokości do 5 na odpowiednią do wieku renowację dzielnicy mieszkalnej.000 euro.
 • Do 50.KfW promuje 000 EUR poprzez niskooprocentowane pożyczki, które są przetwarzane przez bank domowy. Ponadto prawie wszystkie kraje związkowe mają własne programy finansowania, z których niektóre można nawet połączyć z finansowaniem KfW.
 • W prawie wszystkich krajach związkowych istnieją bezpłatne programy doradcze dotyczące renowacji bez barier, które pomagają obniżyć koszty planowania.

Wszystkie powyższe programy finansowania można również wykorzystać do budowy windy domowej, jeśli istnieją dowody na konieczność. Jeśli interesuje Cię winda domowa, partnerów w Twojej okolicy możesz znaleźć tutaj:

Zalety i wady windy domowej

Zalety windy domowej

 • Mobilność między piętrami mieszkania lub domu, jeśli instalacja windy schodowej nie jest możliwa
 • wymagana niewielka przestrzeń od około 0,8 metra kwadratowego
 • niski poziom hałasu
 • bezpieczny transport w zamkniętej kabinie (w większości modeli)
 • niedrogi sposób na zabezpieczenie mobilności we własnych czterech ścianach w porównaniu z przeprowadzką do domu opieki
 • Brak powtarzającego się testu TÜV, ponieważ winda domowa nie jest uważana za windę w rozumieniu dyrektywy dotyczącej wind
 • Energia elektryczna jest wystarczająca do działania
 • szybki montaż przy niewielkim wysiłku konstrukcyjnym
 • Ze względu na konstrukcję kolumn powierzchnie na kondygnacjach pozostają do użytku
 • mało miejsca pod i nad windą (brak maszynowni)

Wskazówka: Lustro w obszarze windy zapewnia osobom na wózkach inwalidzkich, które weszły do ​​windy domowej przodem, dobry widok podczas ponownego wycofywania.
 

Wady windy domowej

 • wyższe wymagania finansowe niż w przypadku windy schodowej
 • Podeszło zapotrzebowanie na miejsce na każdym piętrze
 • niska prędkość jazdy zgodna z wymogami prawnymi

Obsługa wind domowych

Obecnie istnieje wiele opcji sterowania windami domowymi. Powszechne jest naciskanie przycisków na zewnątrz poszczególnych stacji, aby przywołać windę. Panel sterowania jest zwykle instalowany w kabinie, w którym zintegrowane są przyciski, które należy przytrzymać, aż do osiągnięcia pożądanego punktu zatrzymania. Możliwe są również sterowane głosem windy domowe lub sterowanie za pomocą smartfona lub radia, na przykład na wózku inwalidzkim. Oprócz kwestii ceny, kryterium wyboru określonej opcji kontroli powinna być łatwość obsługi.

Bezpieczeństwo w domowej windzie

Nawet jeśli ustawodawca nie stawia windy domowej tak wysokich wymagań, jak w przypadku windy, windy domowe są wyposażone w wiele funkcji związanych z bezpieczeństwem. Funkcje wolnej prędkości i zatrzymania awaryjnego pomagają zapobiegać wypadkom. Przejrzyście rozmieszczone i intuicyjnie obsługiwane przyciski zapewniają bezproblemową obsługę. Bezpieczna, prosta i sprawdzona technologia sprawia, że ​​awarie operacyjne są niezwykle rzadkie.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here