Odlicz swoje biuro domowe od podatku ”,

Urząd skarbowy automatycznie nalicza każdego pracownika 1.000 euro zryczałtowanej stawki na wydatki reklamowe rocznie. Tylko wyższe koszty jeszcze bardziej zmniejszą obciążenie podatkowe. Jeśli musiałeś kupić sprzęt do pracy, taki jak biurko, krzesło biurowe, lampa, ekran lub zestaw słuchawkowy, możesz odliczyć koszty, jeśli musiałeś przynajmniej od czasu do czasu pracować w domu. Oczywiście niech szef to potwierdzi. Wszystko, co kosztuje mniej niż 800 euro netto, można odliczyć w ciągu jednego roku. Droższe przedmioty trzeba odpisać przez cały okres jego użytkowania - np. krzesło biurowe lub biurko ponad 13 lat. Uwaga: Jeśli prywatnie korzystasz z więcej niż dziesięciu procent sprzętu roboczego, do celów podatkowych liczą się tylko proporcjonalne koszty zawodowe. „Z laptopem urząd skarbowy akceptuje zwykle tylko 50 procent profesjonalnego użytku, w przypadku telefonu komórkowego możliwe jest tylko 20 procent”, wyjaśnia Uwe Rauhöft, dyrektor zarządzający Bundesverband Lohnsteuerhilfevereine (BVL). Nawiasem mówiąc, przełożeni mogą zwrócić pracownikom koszty internetu, telefonu lub materiałów biurowych jako zwrot poniesionych wydatków, bez podatku.

Każdy, kto ma własny pokój jako gabinet, z którego prywatnie nie korzysta więcej niż dziesięć procent, może odliczyć większość podatku.

Zdjęcie: iStock / Tijana Simic

Zrezygnuj z badania

Zależy to od tego, czy dysponujesz własnym pokojem jako gabinetem, z którego nie więcej niż dziesięć procent jest również wykorzystywane prywatnie. Niestety jest to zasada „wszystko albo nic”: jeśli użytek prywatny jest wyższy, urząd skarbowy namaluje całe studium. Zdradliwe meble, takie jak rozkładana sofa, telewizor lub prywatna biblioteka zagrażają rozpoznaniu. Pokój przechodni również zwykle nie jest akceptowany. Każdy, kto nie pracuje głównie w domowym biurze (na przykład tylko w dwa z pięciu dni roboczych) może zrobić do 1.Rozliczenie 250 euro rocznie, bez limitu dla osób pracujących głównie w domu.

59 procent pracowników, którzy po raz pierwszy regularnie przebywali w domowym biurze z powodu Corony, stwierdziło, że pracują tam bardziej produktywnie lub bardziej produktywnie. (DAK 2020)

Koszty takie jak czynsz, prąd, ogrzewanie, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie mieszkania, sprzątanie, odsetki od kredytu dla właścicieli oraz amortyzacja budynku są proporcjonalnie przeliczane na biuro w metrach kwadratowych. „Warunek wstępny dla pierwszego.Zasada 250 euro mówi, że pracownik nie ma na ten czas pracy w firmie lub nie może z niej skorzystać” – podkreśla Rauhöft. Tak było z pewnością podczas blokady koronowej. Rząd federalny zadeklarował w Bundestagu, że odliczeniu podlega biuro krajowe „jeśli podatnik zdecydował się na pracę w domu zamiast w biurze z powodu kryzysu koronowego”. Ogólna umowa z pracodawcą, np. gdy biurko w firmie jest puste przez dwa dni w tygodniu, nie miałoby zastosowania. Górna granica 1.Nawiasem mówiąc, możesz w pełni wykorzystać 250 euro, nawet jeśli pracowałeś w domu tylko przez kilka miesięcy.

85 procent użytkowników biur domowych jest zadowolonych ze swojej sytuacji. (BIDT 2020)

Biuro domowe dokumentów

„Najlepiej notować godziny pracy w domowym biurze”, radzi Uwe Rauhöft. „Pamiętaj, że w tych dniach oczywiście nie przysługuje Ci już dodatek do pracy. „Jeśli jednak kupiłeś już bilet roczny, możesz go również w całości odliczyć w zeznaniu podatkowym. Szef może też dofinansować domowe biuro. Jest to jednak świadczenie pieniężne, które pracownik musi płacić podatek od swoich dochodów. Wszyscy pracownicy, którzy po prostu pracują przy kuchennym stole bez zamkniętego biura, zawsze byli z pustymi rękami pod względem podatkowym. W związku z tym obciążeniem ze strony Corony Bundestag znalazł teraz pragmatyczne uregulowanie na lata 2020 i 2021: podatnik może odliczyć 5 euro dziennie za pracę w biurze domowym – jednak uprawnienie to jest ograniczone do maksymalnie 600 euro rocznie. „Sytuacja ta dotyka coraz większej liczby osób, dlatego prawo podatkowe musi się do niej dostosować w dłuższej perspektywie” – powiedział Rauhöft.

73 proc. firm, które podczas pandemii przeszły na pracę z domu, chce z nią pozostać w przyszłości. (Randstad / Instytut Ifo 2020)

Przykładowa kalkulacja za rok podatkowy 2020

 • styczeń, luty, marzec: biuro 5 dni w tygodniu
  Podatek:
  Stawka ryczałtowa dla osób dojeżdżających do pracy: 0,30 euro / kilometr x 60 dni roboczych
   
 • Kwiecień, maj, czerwiec: Home office 5 dni w tygodniu
  Podatek:
  Z zamkniętym biurem: W domu koncentruje się działalność zawodowa, dlatego proporcjonalne miesięczne koszty czynszu, koszty dodatkowe, prąd, ubezpieczenie gospodarstwa domowego, internet itp. w pełni podlegający odliczeniu.
  Z kącikiem roboczym: ryczałt 5 euro x 60 dni roboczych = 300 euro
  Brak zryczałtowanego dodatku dla osób dojeżdżających do pracy!
   
 • lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
  Biuro 3 dni w tygodniu, biuro w domu 2 dni w tygodniu
  Podatek:
  Z zamkniętym biurem: w domu nie jest już przedmiotem działalności zawodowej, ale dzięki Coronie nie można było odwiedzać biura codziennie. Proporcjonalne koszty badania mogą wynieść do 1.Łącznie można odliczyć 250 euro.
  Z kącikiem roboczym: ryczałt 5 euro x 36 dni roboczych * = 180 euro
  Stawka ryczałtowa dla dojeżdżających do pracy: 0,30 euro / odległość kilometry x 54 dni robocze *
  * Odlicza się 6 tygodni urlopu
Przeczytaj więcej ciekawych artykułów Prawo i podatki Praca w domowym biurze: Twoje prawa i obowiązki Życie Utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym w domowym biurze Pomieszczenie do pracy Zakładanie domowego biura: inspiracje i wskazówki

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here