Pies czy kot: który zwierzak jest dla Ciebie odpowiedni?

Jest idealny dla dzieci, jeśli dorastają z psem lub kotem. W tym przypadku jednak obowiązują jeszcze inne zasady wspólnego mieszkania. Tak to działa płynnie: 
 

 • Odpowiedzialność: Zwierzę to nie prezent, ale zadanie. Dzieci potrzebują pomocy rodziców i wskazówek w opiece nad nimi.
 • Szacunek: Zwierzęta zawsze należy traktować z szacunkiem - nie krzyczeć, nie grozić ani nie przeszkadzać podczas jedzenia.
 • Grać: Dorosły powinien być zawsze w pobliżu, gdy dzieci bawią się ze zwierzętami - obaj mogą się zranić.

Stwórz bezpieczeństwo dla dzieci i zwierząt

Każdy, kto ma małe dzieci, zna ten temat: mieszkanie należy sprawdzić pod kątem możliwych źródeł zagrożeń i należy je zabezpieczyć. Dotyczy to również zwierząt domowych, takich jak psy czy koty. 
 

 • Bez skubania zabawy: Usuń kolczaste lub trujące rośliny (np. cyklamen, azalia, bluszcz, poinsecja). Trzymaj środki czyszczące i chemikalia poza zasięgiem. Osłony gniazd i kabli. Nie zostawiaj w pobliżu żadnych małych części, ostrych przedmiotów lub igieł.
 • Głęboki upadek: Zabezpiecz schody, balkony i okna dla dzieci i kotów siatką. Nie zostawiaj otwartych okien wychodząc z domu - mogą stać się śmiertelną pułapką dla kotów.
 • Czarna dziura: Nie zostawiaj otwartych szafek, szuflad, pralek, zmywarek, wazonów podłogowych i włazów - koty (i dzieci!) Uwielbiam bawić się w chowanego.
 • Uwaga gorące: Uważaj na świece, żelazka i płyty kuchenne: są świetnym źródłem zagrożenia zarówno dla dzieci, jak i zwierząt.

Dzieci, które dorastają z psami lub kotami, w młodym wieku uczą się brać odpowiedzialność i okazywać szacunek innym żywym istotom.

Zdjęcie: iStock / IG_Royal

Mieszkanie idealne dla psa

... lub: Idealny pies do Twojego domu! Bo ważniejsze niż wyposażenie psiej części sypialnej czy jej części jadalnej jest pytanie, czy wielkość mieszkania i budowa ciała lub charakter psa pasują do siebie. Zasadniczo im większe miasto i im mniejsza przestrzeń mieszkalna, tym pies powinien być spokojniejszy. Żywi czworonożni przyjaciele potrzebują dużo miejsca i czasu. Długie plecy na krótkich nogach? Jamniki i Co. to sprawa na parter, gdy nie ma windy. Ogród jest funkcjonalny, ale nie jest wymogiem - i nie zastąpi codziennych spacerów czy domowych zabaw dla psów, które wzmacniają ducha zespołu.
A propos: psy są w domu. Bliska więź rodzinna jest ważnym warunkiem wstępnym dla dobrze zsocjalizowanego psa. Budka w ogrodzie nadaje się tylko jako "mieszkanie usługowe" - ciągłe trzymanie psiej budy powoduje, że zwierzę jest nerwowe i chore.

Więcej o zwierzętach Porady domowe Które zwierzę mi odpowiada? Przewodnik po zwierzętach domowych Psy: wszystko, co powinieneś wiedzieć Wskazówki dotyczące gospodarstwa domowego Wskazówki dotyczące czyszczenia gospodarstwa domowego z psem

Mieszkanie idealne dla kotów

Dla kota decydująca jest nie tyle wielkość mieszkania, co bogactwo możliwości rozwoju, jakie mu oferuje. Drapaki dla kota z drapakami i różnymi zabawkami oraz kuweta dla każdego zwierzaka to absolutnie podstawowe wyposażenie - Twoje meble Ci za to podziękują. Nie powinno być również stref tabu: mieszkanie odpowiada naturalnemu obszarowi, a wycieczki inspekcyjne muszą być zawsze możliwe. Więc miej drzwi otwarte przez cały czas.
Drugim ważnym elementem wyposażenia gospodarstwa domowego z kotem są miejsca odpoczynku. Idealne miejsce do odpoczynku zapewnia ogólny widok i niezakłócony widok na zewnątrz, na przykład na parapecie. Koty zwykle mają stałe ulubione miejsce w mieszkaniu, ale na swoich wypadach powinny znaleźć różne zakamarki: pod kanapą, za stosem gazet, w otwartych kartonach i pudłach.
 

Krajobraz kota: wspinaczka, balansowanie, intronizacja

Nuda to największy wróg kota domowego. Dlatego zawsze bierz pod uwagę swój instynkt gry i ruchu, na przykład z następującymi pomysłami:
 

 • Rozszerz przestrzeń w górę, stwórz podwyższone miejsca do siedzenia i miejsca do oglądania - koty lubią intronizować swoje królestwo.
 • Twórz ścieżki dla kotów, po których mieszkanie można zwiedzać również z góry - na przykład wyściełane dywanem półki montowane pod sufitem.
 • Szafka może wydłużyć wysoką ścieżkę, a druciana drabina pokryta dywanem może prowadzić z powrotem w dół.
 • Zamontuj element dzielący pomieszczenie, na przykład w postaci poprzeczki, lub rozciągnij grubą linę konopną między pnączem a ścianą pokoju.
 • Balkon zabezpieczony siatką dla kotów zapewnia również ekscytującą różnorodność dla tygrysów domowych. Jeśli na zewnątrz lub wewnątrz przy oknie znajduje się drapak dla kota, chroniony przed warunkami atmosferycznymi, jest dużo aktywności.

Dobrze wiedzieć: Jeśli masz czasochłonną pracę i spędzasz dużo czasu poza domem, dla kotów jest to mniej złe niż dla psów - ale powinno być ich dwóch, aby móc dotrzymać sobie towarzystwa.

Koty są z natury ciekawskie - możesz to wykorzystać podczas zabawy. Szeleszczący tunel pozwoli na chwilę zająć małym i dużym tygrysom domowym.

Zdjęcie: iStock / SolStock

Pies lub kot w wynajętym mieszkaniu

W międzyczasie właścicielom psów i kotów bardzo trudno było znaleźć mieszkanie do wynajęcia. Powód tego: wielu właścicieli ma złe doświadczenia z nieodpowiedzialnymi właścicielami lub obawia się chowu przemysłowego, który jest sprzeczny z dobrostanem zwierząt, o czym wielokrotnie donoszą media. Właściciele często wykluczają trzymanie zwierząt domowych w mieszkaniu reklama. Nie jest to jednak legalne! Przetrzymywanie małych zwierząt jest generalnie dozwolone, ale trzymanie psów lub kotów również musi być wyjaśnione w każdym przypadku z osobna, ponieważ wynajmujący nie może ich zabronić bez powodu (BGH, orzeczenie z dnia 20.3.2013, sygnatura VIII ZR 168/12). Oraz: Obowiązuje zasada równego traktowania najemców, to znaczy wynajmujący nie może zabronić jednemu lokatorowi robienia czegoś, na co zezwolił innemu. Większość umów zawiera obecnie tak zwaną rezerwację pozwolenia na zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu. 
Wskazówka: Czasami właściciele pozwalają o sobie rozmawiać lub pozytywnie reagują na wizytę w czystym, niezniszczonym poprzednim mieszkaniu. Mogą odnieść wrażenie, jak są trzymane i zapomnieć o swoich lękach. 
 

Nie ma nic do powiedzenia właścicielowi

Jeśli zwierzęta stanowią rodzaj terapii dla mieszkańca, wynajmujący może oczywiście nie zabronić trzymania zwierząt domowych. Na przykład Sąd Rejonowy w Münster odrzucił wynajmującego, który chciał zabronić chłopcu z paraplegią trzymania psa ze względu na to, że związek ze zwierzętami służył do stabilizacji psychicznej chłopca (Sąd Rejonowy w Münster, 48 C 140/91). Podobnie orzekł Sąd Okręgowy w Berlinie: Dwunastoletniej dziewczynce pozwolono zatrzymać kota, ponieważ w ocenie sędziów zwierzę odegrało ważną rolę w łagodzeniu problemów behawioralnych dziecka (Sąd Okręgowy w Berlinie, 64 S 447/93).

W jaki sposób zwierzę zostaje wyszkolone w domu??

Co musi być, musi być, ale: Jak szkolić swój domek dla zwierząt?? Z kotami zwykle przebiega bezproblemowo: włóż dwa lub trzy razy do kuwety, kociak szybko zauważy, dokąd zmierza.
Psu trwa to dłużej – może upłynąć nawet dwa miesiące, zanim zostanie wyszkolony w domu. Dlatego tutaj potrzeba trochę więcej cierpliwości. Często wychodź ze swoim psem na zewnątrz, odpowiadaj pochwałami, ale także delikatnym poklepywaniem po pupie. Idealny wiek do nauki dla psów to pierwsze półtora roku życia. Szczególnie w mieście i w budynkach mieszkalnych dobre wychowanie i konsekwentne szkolenie behawioralne są najlepszymi środkami zapobiegawczymi przed gniewem na sąsiadów.

Co możesz zrobić z włosami w gospodarstwie domowym dla zwierząt??

Co powinni wziąć pod uwagę esteci: sierść psów, kotów też. Włosy przyklejają się do tapicerki i dywanów równie uparcie jak na długi czas. Niektóre pokrowce na tapicerkę cierpią bardziej niż inne. Na przykład welur i mikrofibra okazują się bardzo odporne na włosy i zarysowania, podczas gdy modne tkaniny wełniane, a nawet aksamit mają z nimi problemy. Z pupilem zdecydowanie musisz sprzątać mieszkanie częściej niż wcześniej - ale przy odrobinie dyscypliny lub naszych porad dotyczących sprzątania gospodarstw domowych z psami można to zrobić w mgnieniu oka.
Dobrze wiedzieć: Jako wyzwalacz alergii u psów i kotów, sierść - wbrew temu, co od dawna uważano - zajmuje tylko trzecie miejsce po ślinie i łupieżu u zwierząt. Niestety reakcji alergicznych nie da się przewidzieć medycznie, więc trzeba poczekać i zobaczyć, jak zareagujecie na zwierzę.

Z powodu wypadania włosów, odcisków łap i drobnych wpadek właściciel psa lub kota musi częściej sprzątać mieszkanie - ale wysiłek jest więcej niż wynagradzany.

Zdjęcie: iStock / 876275360

Podróżuj bez psa i kota

Kiedy masz psa lub kota, nie możesz już jechać na wakacje - źle! Uprzedzenie jest oczywiście od dawna nieaktualne. Właściciele psów, którzy chcą zabrać ze sobą swoją ukochaną, mają teraz wszędzie piękne zakwaterowanie - od luksusowych hoteli i apartamentów wakacyjnych po specjalnie wyposażone domki mobilne, które nie pozostawiają nic do życzenia. Podróżując samolotem należy jednak wcześniej zastanowić się, czy nie ma większego sensu zakwaterować psa w pięknym pensjonacie dla zwierząt, niż oczekiwać, że zwierzę będzie podróżować przez dłuższy czas.

Gdzie pojechać z psem na wakacje?

W najlepszym przypadku pies znajdzie nocleg u znajomych, których już zna. Ale też dobrze będzie czuł się w dobrej hodowli - ale upewnij się, że trzymany jest w grupie, a nie w indywidualnym boksie. Emerytury wymagają zaświadczenia o stanie zdrowia i zwykłych szczepień, zwłaszcza na kaszel hodowlany. 

Kiedy nadchodzi wielki dzień, homeopatia lub kwiaty Bacha stabilizują psychikę zwierząt, a tym samym ułatwiają separację. Nie zapomnij o przygotowaniu planu żywienia i małej charakterystyki psa z jego szczególnymi cechami. 
Wskazówka: Zaplanuj wakacje z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ często jest kontrola stanu zdrowia u weterynarza, plus szczepienia, odrobaczanie lub ewentualnie profilaktyka przeciw pasożytom.

Kot sam w domu

Psy są związane z człowiekiem, koty z lokalizacją. Zabranie ich na wakacje byłoby fatalne – kto chce zacząć wakacje od poszukiwania zbiegłego kota?? Znajome środowisko, nawet jeśli zwierzę jest samotne, jest w porządku, jeśli ktoś przychodzi je karmić raz dziennie. W najlepszym razie będą się nawet bawić i przytulać do domowego tygrysa przez kolejną rundę. Nocleg u znajomych też byłby dobry. Portale wymiany można również znaleźć online z hasłem „jeśli zabierzesz mojego zwierzaka, ja wezmę twojego”. Umożliwia to osobiste wsparcie nawet w anonimowości dużego miasta. Przyjrzyj się bliżej tym portalom partnerskim i wcześniej osobiście poznaj partnera wymiany. Lokalne stowarzyszenie zajmujące się dobrostanem zwierząt może udzielić więcej informacji na temat zakwaterowania kotów w okresie świątecznym.
Tylko w nagłych wypadkach: Karnat dla kota lub tymczasowe zakwaterowanie w schronisku dla zwierząt powinno być używane tylko w nagłych wypadkach - zbyt wiele współobywateli to czysty stres dla kotów. Tylko koty dobrze zsocjalizowane mogą się tu urządzić wraz ze swoim zwykłym kumplem na czas wakacji. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here