Ikea Home smart: kompatybilne urządzenia i systemy na pierwszy rzut oka”,

Home smart lub Tradfri Gateway to serce systemu Ikea Smart Home. Podłącza się do domowego routera, a następnie zajmuje się tłumaczeniem sygnału radiowego ZigBee (z lamp i inteligentnych urządzeń domowych) na sygnał radiowy WLAN. Brama działa zatem jako pomost między urządzeniami inteligentnymi a smartfonem lub tabletem. Sterowanie głosowe za pośrednictwem Amazon Alexa, Google Assistant i HomeKit jest możliwe tylko przez bramkę.
 

Kompatybilna bramka umożliwia zdalne sterowanie za pomocą aplikacji i asystenta głosowego.

Zdjęcie: Ikea

Oczywiście inteligentnymi urządzeniami Tradfri i Home można również sterować za pomocą pilota radiowego bez bramki. Wtedy jednak zdalne sterowanie przez aplikację w ruchu i automatyzacja scen nie są już potrzebne – system nie może już być określany jako „inteligentny” bez bramki. Koszt bramki to około 30 euro.

Inteligentna aplikacja Ikea Home

Aplikacja Home smart (dawniej Tradfri) umożliwia centralne sterowanie wszystkimi urządzeniami inteligentnego domu Ikea. Można je włączać bezpośrednio w aplikacji i łączyć ze sobą w scenach. Na przykład światło w sypialni gaśnie automatycznie po otwarciu okiennic.
 

Przycisk skrótu Tradfri

Przycisk skrótu umożliwia uruchomienie określonej sceny bez konieczności wykopywania pilota lub smartfona. Niedrogie przyciski można przykleić w odpowiednie miejsca w mieszkaniu i np. otworzyć rolety za naciśnięciem przycisku lub stworzyć idealną atmosferę kina domowego, włączając określoną grupę lamp. Dzięki dołączonym naklejkom z ikonami przycisk skrótu można elastycznie oznaczać.

Inteligentny system oświetlenia Ikea Home: Tradfri

1. Żarówki LED Tradfri

Seria Ikea Tradfri LED na pierwszy rzut oka wygląda nieco nieprzejrzyście, ponieważ wszystkie żarówki noszą po prostu nazwę Tradfri. Aby wnieść trochę światła w ciemność: Istnieją inteligentne żarówki do różnych gniazd (E14, E27, GU10), o różnych widmach kolorów (od białego do kolorowego) i różnej mocy strumienia świetlnego. Im wyższa wartość lumenów, tym jaśniejsze światło może świecić.
Diody Tradfri z białym widmem kosztują od 8 do 15 euro, wersje kolorowe około 20 euro. W przeciwieństwie do systemów oświetleniowych, takich jak Philips Hue lub Osram Lightify, kolorowe diody LED nie mogą odtworzyć całego spektrum tęczy z 16 milionami kolorów, ale są ograniczone do dziewięciu predefiniowanych scen świetlnych. To są:

 • zimne niebo (6000 kelwinów)
 • chłodne światło dzienne (5000 kelwinów)
 • Wschód słońca (3000 kelwinów)
 • brzoskwinia
 • głęboka czerwień
 • Jasnoróżowy
 • głęboki róż
 • głęboki fiolet
 • niebieski
 • Limonka
 • żółty

To drastycznie ogranicza wybór kolorów, ale praktyczny test Philips Hue i Ikea Tradfri szybko pokazuje, że 16 milionów różnych odcieni jest rzadko używanych w praktyce, bo tylko kilka tonów jest naprawdę przyjemnych dla oka. Jednak w przypadku zastosowania jako oświetlenie telewizora Ambilight elastyczna gra kolorów naprawdę sprawdza się.
Wskazówka: Tradfri LED z brązowym przezroczystym szkłem jest szczególnie dekoracyjna. Emituje przytulne ciepłobiałe światło i działa praktycznie bez klosza.
 

Oprawy żarówkowe LED Tradfri w skrócie

zakres kolorów

E14

E27

GU10

Spektrum barw i bieli (kolorowe)

 • 600 lumenów
 • 600 lumenów

Ciepłe światło dzienne

 • 400 lumenów (świeca)
 • 806 lumenów
 • 1000 lumenów
 • 400 lumenów

Białe widmo jasne

 • 400 lumenów
 • 806 lumenów
 • 1000 lumenów
 • 400 lumenów

Wygodna ciepła biel, przezroczyste szkło brązowe

 • 250 lumenów

2. Pilot Tradfri

Pilot radiowy umożliwia włączanie i wyłączanie, wybór różnych nastrojów świetlnych oraz ściemnianie elementów LED Tradfri. Dopóki masywne ściany nie przeszkadzają w połączeniu, łączenie działa na odległość 10 metrów. Do 10 lamp może być sterowanych jednocześnie za pomocą pilota.
Ściemniacz Tradfri ogranicza się do włączania i wyłączania, a także ściemniania do 10 lamp jednocześnie. Tutaj też nie ma problemu z darmowym sygnałem radiowym w odległości 10 metrów.

3. Czujnik ruchu Tradfri

Czujnik ruchu Tradfri nadaje się do oświetlania przedpokoju w nocy lub do ciemnych szafek. Czujnik ruchu niezawodnie reaguje na przechodniów w zasięgu do 5 metrów i pod kątem 120 stopni. Dołączone baterie wystarczają na około 2 lata.

4. Sterownik LED Tradfri

Sterownik LED Tradfri pozwala na sterowanie nawet 9 inteligentnymi, kompatybilnymi z inteligentnym domem światłami. Można je następnie włączyć lub przyciemnić za pomocą pilota lub aplikacji. Do podłączenia świateł potrzebny jest kabel połączeniowy Förnimma. Dla wszystkich świateł kompatybilnych z Tradfri, które są przedstawione poniżej, wymagany jest zarówno sterownik, jak i kabel połączeniowy. W niektórych przypadkach sterownik jest już objęty zakresem dostawy.

5. Pływające panele świetlne LED

Pływające panele świetlne nadają się szczególnie do pomieszczeń z niewielką ilością naturalnego światła. Ponieważ temperaturę światła można zmieniać między ciepłym światłem dziennym a zimnym białym światłem, oświetlenie nadaje się zarówno do pracy w kuchni, jak i na romantyczną kolację.

6. Oświetlenie szafki

Lindshult i Urshult zostały specjalnie zaprojektowane do oświetlenia szafek. Diody elektroluminescencyjne są szczególnie energooszczędne, dzięki czemu lampy LED działają przez około 25 lat. Barwa światła jest ciepła biała i można ją bezstopniowo regulować za pomocą ściemniacza Tradfri. Z wyjątkiem bardziej subtelnego projektu Urshult, te dwie lampy kompatybilne z inteligentnym domem nie różnią się od siebie.
Listwa świetlna Norrfly idealnie nadaje się również do zastosowania w szafie. Delikatne światło gwarantuje, że towarzysze łóżka się nie obudzą. Światło gaśnie automatycznie po zamknięciu szafki, dzięki czemu oszczędza się energię. Kilka opcjonalnych pasków świetlnych o długości 35, 42 i 55 centymetrów można połączyć ze sobą za pomocą oddzielnego bezprzewodowego transformatora.

7th. Pasek świetlny / oświetlenie pośrednie

Szczególnie efektowne jest oświetlenie pośrednie, ale może być też po prostu praktyczne, jeśli chodzi o ciemne kąty i szafy. Gumowa listwa świetlna Ikea Myrvarv może być elastycznie przyklejana lub przykręcana do ścian, występów, mebli lub za Smart TV za pomocą modułowej szyny prowadzącej.

Dzięki listwie świetlnej Myrvarv firmy Ikea meble i urządzenia mogą być idealnie oświetlane pośrednio. 

Zdjęcie: Ikea

ósmy. Oświetlenie kuchni

Oświetl kuchnię pośrednio i postaw dobre naczynia w świetle reflektorów: Ikea wynalazła w tym celu 7-centymetrowy spot Omlopp. Barwa światła jest ciepła biała. Jeśli stukasz w półśpiącą kuchnię w nocy, cieszysz się, gdy szuflady są oświetlone i możesz szybko znaleźć to, czego potrzebujesz. Poza tym listwa świetlna do szuflad Omlopp również przyciąga wzrok. Dostępne są do szuflad o szerokości 40, 60 i 80 centymetrów.
Bezpośrednio nad blatem, przymocowana do spodu szafki ściennej, lampa robocza Omlopp emituje przyjemne światło, które można przyciemniać, włączać i wyłączać za pomocą poleceń głosowych. Podobnie działa Irsta, chociaż została specjalnie zaprojektowana przez Ikeę do kuchni Metod. Dotyczy to również drzwi Jormelien, które mają 4.000 kelwinów (zimna biel) lub 2.200 kelwinów (ciepłe światło dzienne) zapewnia dobre oświetlenie zawartości szafki. Ustawienia oświetlenia można wprowadzić za pomocą dołączonego pilota lub aplikacji.
Strömlinje to kolejny wariant oświetlenia roboczego w kuchni. Jest dostępny w długościach 20, 40 i 60 centymetrów i, podobnie jak wszystkie inteligentne światła kompatybilne z Ikea Home, może być również obsługiwany za pomocą sterowania głosowego - co jest szczególnie przydatne podczas gotowania i pieczenia.

9. Światła sufitowe

Jeśli chcesz zrezygnować z żarówek do oświetlenia sufitowego, na przykład w łazience lub pokoju dziecięcym, możesz wybrać jedną z kompatybilnych lamp sufitowych Home smart. Ikea oferuje obecnie w tym celu dwa okrągłe, zamknięte klosze: Osvalla to najtańsza opcja o średnicy niecałe 30 centymetrów i około 30 euro, natomiast Gunnarp o średnicy 40 centymetrów kosztuje prawie 80 euro. Ten ostatni jest również dostępny w wersji kwadratowej. Wadą zamkniętych kloszy jest oczywiście brak możliwości wymiany żarówki. Po około 25.000 godzin robi się ciemno.

Inteligentne sterowanie muzyką Ikea Home: Symfonisk

Symfonisk to seria Ikea, która powstała we współpracy z Sonos. Tak więc zbiorowa wiedza producenta multimediów jest w głośnikach Ikea WLAN. Innowacyjność polega na tym, że pudełka mogą być również używane jako meble. Wyniki są częściowo praktyczne, częściowo przyzwyczajające się. Głośnikami można sterować za pomocą odpowiedniego pilota i inteligentnej aplikacji Home, ale są one również kompatybilne z aplikacją Sonos.

1. Lampa stołowa Symfonisk

Usługi strumieniowe i stacje radiowe można przesyłać strumieniowo przez głośnik za pośrednictwem połączenia WLAN. Kilka głośników Symfonisk można połączyć w system stereo. Inteligentny głośnik kompatybilny z Ikea Home współpracuje również z Apple AirPlay2, dzięki czemu muzykę można przesyłać bezpośrednio z urządzenia Apple. Głośnik dostępny w kolorze czarnym i białym.

2. Półka Symfonisk

Półka WiFi spełnia te same funkcje techniczne co lampa stołowa z tej samej serii - poza brakiem oświetlenia LED. Prostopadłościan może służyć jako podpórka do książek lub półka na ścianie. Można go również przymocować do kratki ściennej Kungsfors za pomocą specjalnych haczyków Symfonisk. Głośnik dostępny w kolorze czarnym i białym.

3. Pilot Symfonisk

Pilot Symfonisk umożliwia odtwarzanie, pauzę, pomijanie i regulację głośności. Przykleja się do dostarczonego uchwytu ściennego za pomocą magnesu. W przeciwieństwie do pilota Tradfri, pilot Symfonisk działa tylko w połączeniu z bramką Home smart lub Tradfri.

Ikea Home smart: sterowanie roletami

1. Roleta zaciemniająca Fyrtur

Fyrtur to bezprzewodowa roleta zaciemniająca, którą można sterować za pomocą dołączonego pilota lub inteligentnej aplikacji Ikea Home. Roleta jest również zasadniczo kompatybilna z Alexą, Google Assistant i Siri (HomeKit) i dlatego można ją wygodnie przełączyć z łóżka za pomocą polecenia głosowego. Roleta ma wbudowany akumulator i jest ładowana za pomocą odpowiedniej stacji ładującej. Do wyboru jest pięć różnych szerokości: 60, 80, 100, 120 i 140 centymetrów.

2. Roleta zaciemniająca Kadrilj

Kadrilj jest praktycznie identyczny z roletą Fyrtur. Duża różnica tkwi w tkaninie. Kadrilj jest nakrapiany szary i przepuszcza promienie słoneczne, ale filtruje najgorsze, aby uniknąć np. odbić światła na ekranach lub bezpośredniego widoku z zewnątrz.

Systemy zewnętrzne z inteligentną kompatybilnością z Ikea Home

Inteligentny system Ikea Home jest kompatybilny z systemami innych producentów:

 • Amazonka Alexa
 • Strona główna Google
 • Apple HomeKit
 • Sonos
 • Philips Hue Bridge (z numeru partii produktu Ikea 1721 / ok. Od 2019 r.)
 • Homee ZigBee kostka
 • Magenta HomeBase
 • Z reguły: bramy inteligentnego domu kompatybilne z systemem ZigBee

Jak mogę połączyć Ikea Home smart i Alexa??

Najpierw należy aktywować połączenie z Alexą w inteligentnej aplikacji Home. Dopiero wtedy inteligentna umiejętność Ikea Home zostaje aktywowana w aplikacji Alexa. Jeśli masz problemy z połączeniem, możesz spróbować wyłączyć oba łącza, a następnie je ponownie ustanowić.

Co się stanie, jeśli zresetuję bramę do ustawień fabrycznych??

Wszystkie dane w bramie są usuwane, a nowa sieć ZigBee jest automatycznie konfigurowana, korzystając z najnowszego obrazu OTA (Over The Air). Wszystko inne pozostaje takie samo. Dzięki temu urządzenia kompatybilne z Tradfri mogą być używane jak zwykle.
Tak działa resetowanie bramki: Otwórz pokrywę bramki. Włóż igłę do małego otworu w górnej części bramki i przytrzymaj ją przez co najmniej 5 sekund, aż dioda LED przestanie migać.

Przegląd: Jak Ikea Home smart wypada w testach?

 • Praktyczny test Golema.de
  „Wiele systemów inteligentnego domu polega na sterowaniu lampami lub gniazdami za pomocą aplikacji. Inaczej jest z systemem Ikea, tutaj fizyczne przełączniki są na pierwszym planie. Ale to zaleta, bo zwykle przycisk jest wciskany szybciej niż wywołanie odpowiedniej aplikacji na smartfonie. Ikea myśli również o klientach, dla których seria Zigbee sprawia problemy i oferuje niedrogi i dobrze działający wzmacniacz sygnału."
   
 • Praktyczny test pomieszczeń cyfrowych.de
  „Jako kompleksowe rozwiązanie dla inteligentnego domu, Tradfri & Co. jeszcze nie przekonujący. Brakuje do tego czujników i sterowników. A tam, gdzie są dostępne, ich konfiguracja jest poważnie ograniczona – patrz czujniki ruchu lub zegary. Ogólnie automatyzacja jest ograniczona. Ikea Home smart staje się naprawdę inteligentny dopiero dzięki innym usługom, takim jak Amazon Alexa czy Apple HomeKit."
   
 • Test praktyczny na Techbook.de
  „Montaż bywa jednak nieco bardziej żmudny i pracochłonny niż u innych producentów. Dzięki załączonym ulotkom i instrukcjom aplikacji Ikea mogłaby zrobić trochę więcej kłopotów. W zamian stosunek ceny do wydajności jest nie do pobicia. Ikea wciąż jest na początku jeśli chodzi o urządzanie inteligentnego domu, ale jest coraz lepsza i oferuje coraz więcej możliwości."

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here