Praca w domowym biurze – najemcy muszą się z tym liczyć”,

Znasz już nasz podcast?

Kiedy domowe biuro staje się krytyczne??

Które czynności mieszczą się w ramach uzgodnionych w umowie, a które nie, zależą od indywidualnego przypadku?. Często trudno to ocenić. „Granica została zdecydowanie przekroczona, gdy na pierwszy plan wysunęła się działalność gospodarcza najemcy” – mówi Kathrin Gerber, prawnik zrzeszenia właścicieli Haus & Grund Munich. Dzieje się tak na przykład, gdy najemca zatrudnia pracowników do swojej działalności, na swojej stronie głównej określa mieszkanie jako adres firmy lub regularnie przyjmuje klientów. Jeśli najemca wykona taką czynność, wynajmujący może najpierw wydać ostrzeżenie, a ostatecznie rozwiązać umowę. W wielu przypadkach jednak wynajmujący musi również wyrazić zgodę na działalność komercyjną. Najemca może wykorzystać niewielką część mieszkania na działalność biurową lub księgową. Nawet ci, którzy pracują artystycznie lub jako pisarze, nie muszą obawiać się ostrzeżenia. Tłumacze, recenzenci i nauczyciele muszą umożliwić właścicielom pracę z domu w wynajętym mieszkaniu. Nawet praca jako fotograf jest bezproblemowa, o ile nie ma dużego ruchu publicznego. Ponieważ praca w domu staje się krytyczna, gdy sąsiedzi są nękani. Oprócz hałasu i zapachu, sądy sprawdzają przede wszystkim częstotliwość odwiedzających.

Domowe biuro w kondominium

Ci, którzy mieszkają we własnym mieszkaniu, mają większą swobodę. Jednakże działalność komercyjna może być generalnie ograniczona w oświadczeniu o podziale i na podstawie decyzji większości właścicieli. Również w kondominium obowiązuje zasada: co mogłoby przeszkadzać sąsiadom, lepiej unikać.

Orzeczenia sądowe w sprawie Home Office

Głośna muzyka 
Wynajmujący nie musi tolerować lekcji gry na gitarze w wynajmowanym mieszkaniu. Tak orzekł Federalny Trybunał Sprawiedliwości. w W indywidualnych przypadkach wynajmujący może być zobowiązany do wydania zezwolenia na profesjonalne użytkowanie mieszkania. Dotyczy to sytuacji, gdy działalność nie ma negatywnego wpływu na wynajmowaną nieruchomość w porównaniu z normalnym użytkowaniem mieszkania, a sąsiedzi nie są niepokojeni. Na lekcjach gry na gitarze przez trzy dni robocze dla około dwunastu uczniów wystąpiły jednak zaburzenia. Właścicielowi pozwolono rozwiązać najemcę, który zakłóca spokój w domu. Numer akt: VIII ZR 213/12.

Przedszkole w domu
Lokator kondominium przyjął jako opiekunkę pięcioro małych dzieci. Inni właściciele mieszkań stawiali opór i mieli rację. Federalny Trybunał Sprawiedliwości: przy opiece nad pięciorgiem małych dzieci za opłatą, chodziło o częściowe wykorzystanie mieszkania, które nie jest już wspierane przez cel mieszkaniowy. Numer akt: V ZR 204/11.

Czesne dla studentów
Właścicielka wynajęła małe dwupokojowe mieszkanie korepetytorowi. Współwłaściciel kompleksu mieszkalnego pozwany na użytek komercyjny. Wyższy Sąd Okręgowy w Kolonii uznał powoda za słuszność: 10–15 dzieci, które były pod regularną opieką, robiło dużo hałasu. Handel szkodził współlokatorom więcej niż jednokrotne korzystanie z mieszkania. Decydującym czynnikiem była duża frekwencja odwiedzających, co oznaczało również, że pomieszczenia wspólne (takie jak klatka schodowa) szybciej ulegały zabrudzeniu. Społeczność domowa poniosła wyższe koszty sprzątania. Numer pliku: 16 Wx 25/07

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here