Rzeczoznawca majątkowy: czym się zajmuje? Ile to kosztuje?

Dla porównania, jest Krótki raport mniej obszerny. Może być wystawiony przez biegłego przysięgłego, ale także przez bezpłatnego rzeczoznawcę majątkowego i jest wystarczający w następujących częstych przypadkach:

 1. Jeśli chcesz sprzedać mieszkanie lub dom - i chcesz wiedzieć jaka cena jest odpowiednia. W tym przypadku również pośrednik w obrocie nieruchomościami jest opcją.
 2. Jeśli chcesz kupić mieszkanie lub stary dom i nie masz pewności, ile naprawdę warta jest nieruchomość i czy nie ma szkód, które pozostały przed Tobą w ukryciu. 
 3. Jeżeli w kontekście polubownego rozwodu oczekuje się rekompensaty zysków lub zapłaty od partnera.
 4. Gdy wspólnota spadkobierców chce sprawiedliwie podzielić się spadkiem.
 5. Jeśli dom został uszkodzony przez pożar lub burzę. Ponieważ firma ubezpieczeniowa potrzebuje wartości nieruchomości, aby móc obliczyć wysokość szkody. W takim przypadku krótki raport nazywa się raportem szkodowym. Tutaj bezwzględnie potrzebujesz zaprzysiężonego eksperta do przygotowania raportu.
 6. Jeśli wykryjesz uszkodzenia strukturalne w swojej nieruchomości, potrzebujesz również protokołu szkody od eksperta przysięgłego, aby móc dochodzić roszczeń wobec firmy budowlanej.

Jakie usługi świadczy rzeczoznawca majątkowy??

W celu uzyskania pełnej wyceny rzeczoznawca majątkowy analizuje wiele różnych aspektów, aby uwzględnić je w swojej wycenie.
 

 • własność
  Biegły sprawdza w księdze wieczystej, czy na nieruchomości nie ma żadnych obciążeń. Bada, jak dobra jest lokalizacja nieruchomości, m.in. pod względem połączeń komunikacyjnych, możliwości zakupów i hałasu. Biegły sprawdza również stopień zagospodarowania nieruchomości tj. czy jest przyłącze elektryczne, wodociągowe, gazowe, telefoniczne i kanalizacyjne. 
   
 • Dom
  Rzeczoznawca majątkowy szuka wad konstrukcyjnych, np. zawilgocenia ścian, pęknięć w murze, pleśni, wadliwych połączeń czy instalacji elektrycznych. Sprawdza stan urządzeń technicznych w domu.
   
 • energia
  Wartość energetyczna jest również uwzględniona w ocenie. Rzeczoznawca majątkowy sprawdza świadectwo energetyczne, izolację cieplną domu oraz efektywność energetyczną ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
   
 • ogród 
  Rzeczoznawca majątkowy sprawdza również, co ma do zaoferowania teren zewnętrzny, taki jak ogród, garaż, wiata garażowa i tym podobne.
   
 • Obliczanie wartości rynkowej
  Aby określić wspólną wartość, rzeczoznawca wyjaśnia, jak popularne są takie nieruchomości w danym obszarze. Określa również pozostały okres użytkowania. W celu określenia, jak ekonomiczna jest nieruchomość, przygląda się, jak jest aktualnie użytkowana i jaki jest możliwy użytek - jeśli dom ma być wynajmowany, w grę wchodzi interes nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy potrzebuje również do wyceny standardowej wartości gruntu - wartości za metr kwadratowy niezabudowanego gruntu. 

Niespodzianki mogą poczekać, zwłaszcza ze starym domem, gdy rzeczoznawca majątkowy określi wartość rynkową.

Zdjęcie: iStock / Rafael_Wiedenmeier

Krótka wycena od rzeczoznawcy majątkowego

W przypadku wersji krótszej nie ma potrzeby zaglądania do księgi wieczystej ani analizowania sytuacji. Według Urzędu Budowlanego w kalkulacji wartości rynkowej nieruchomości nie uwzględnia się również powierzchni użytkowej. Jest to określone nieco mniej precyzyjnie.

Jakie są koszty rzeczoznawcy majątkowego?

Ponieważ opłata jest teraz swobodnie negocjowana, lepiej uzyskać kosztorysy od kilku rzeczoznawców majątkowych. Około 0,5 do 1 proc. wartości rynkowej nieruchomości to mniej więcej norma dla pełnej wyceny, w trudniejszych przypadkach nawet 1,5 proc. Na krótki raport trzeba liczyć się z 100 do 500 euro, w zależności od wysiłku.

Jak znaleźć kompetentnego rzeczoznawcę majątkowego

Rzeczoznawca majątkowy to powszechne określenie, ale tak naprawdę należy powiedzieć rzeczoznawca. Ponieważ: Każdy może nazwać siebie ekspertem, ekspert jest chronionym oznaczeniem. Jeśli każdy może nazywać siebie recenzentem, skąd wiesz, czy masz do czynienia z godnym zaufania ekspertem??
Zlecaj tylko zatwierdzonemu przez państwo lub publicznie wyznaczonemu i zaprzysiężonemu rzeczoznawcy majątkowemu. Te ostatnie są sprawdzane przez Izbę Przemysłowo-Handlową (IHK) i mogą tworzyć raporty, które są uznawane w sądzie (dowód sądowy). To samo dotyczy biegłych rzeczoznawców majątkowych z uprawnieniami państwowymi, którzy podlegają władzom państwowym i którzy mogą sporządzać ekspertyzy dla organów i instytucji publicznych. Większość z tych dwóch przypadków to architekci, inżynierowie budownictwa lądowego lub brokerzy, którzy uzyskali certyfikat jako dodatkowe kwalifikacje. Wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego, który jest dla Ciebie odpowiedni, możesz znaleźć w następujący sposób:
 

 • Izba Przemysłowo-Handlowa (IHK) prezentuje na swojej stronie ogólnokrajową listę ekspertów. Tam możesz wpisać swój przedmiot i miejsce zamieszkania, a otrzymasz listę zaprzysiężonych rzeczoznawców majątkowych, którzy mogą Ci pomóc.
 • Izby architektów krajów związkowych nie mogą wydawać zaleceń. Jednak na stronie internetowej znajdziesz listę profesjonalnych katalogów. Niektóre izby krajów związkowych oferują również możliwość poszukiwania eksperta według dziedziny i miejsca zamieszkania. Zaletą zlecenia architektowi ekspertyzy jest to, że może on również towarzyszyć innym pracom, takim jak planowane remonty czy modernizacje.
 • Zaprzysiężeni lub certyfikowani eksperci mogą zostać członkami Stowarzyszenia Rzeczoznawców Budowlanych w Niemczech (VBD). Możesz przeprowadzić wyszukiwanie w bazie danych na stronie głównej VBD.
Może zainteresuje Cię również Nieruchomości Know-how Reklama Jak sprzedać swój dom po najwyższej cenie we współpracy z Pomysły na nieruchomości Odsetki od nieruchomości: ważne dla wyceny emerytur i rent Dożywotnia renta: dla kogo warto
 • Niezależni i obiektywni konsultanci pracują dla Association of Private Builders (VPB). Członkostwo w stowarzyszeniu kosztuje 15 euro miesięcznie w pierwszych sześciu miesiącach, potem 8 euro, a od ósmego roku 4 euro. Na stronie internetowej możesz wyszukać rzeczoznawcę majątkowego w swoim regionie i od razu sprawdzić jego stawkę godzinową. Mogą również wystąpić koszty podróży.
 • Bauherren-Schutzbund (BSB) przeprowadza również kontrole nieruchomości lub modernizacje oraz sprawdza stan pożądanej nieruchomości. Opłata za wstęp wynosi 52 euro, opłata miesięczna 11 euro. Stawki wynagrodzenia wykonawców robót budowlanych są jednolite w całym kraju, stawka godzinowa wynosi 105 euro. Ponadto istnieje 5 procent opłaty za doradztwo jako koszty dodatkowe i 0,85 centa koszty podróży za kilometr. Konsultanci pracują jako architekci lub inżynierowie budowlani.
 • Haus & Grund współpracuje z Dekrą przy tworzeniu recenzji. Posłowie płacą obniżoną stawkę za opinię. Opłata członkowska wynosi średnio 60 euro rocznie, w zależności od lokalnego klubu.
 • Możesz również zamówić kontrolę stanu w Dekra.
 • Lub możesz skontaktować się z TÜV Süd lub Nord. Koszt to 1.300 do 1.500 euro.

Jeśli znalazłeś wykwalifikowanego rzeczoznawcę majątkowego, będzie on mógł pokazać Ci swój identyfikator IHK. 

Ważne: Wyjaśnij, jakich dokumentów potrzebuje rzeczoznawca majątkowy

Aby móc sporządzić ekspertyzę, ekspert potrzebuje od Państwa różnych dokumentów. Aby uzyskać pełną wycenę, musisz np. poprosić o wypis z księgi wieczystej. Należy zatem wcześniej ustalić z rzeczoznawcą majątkowym, jakie dokumenty musi mu udostępnić podczas wizyty.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here