Zamiana nieruchomości: przydatna czy nie?

Zamiana nieruchomości może być sytuacją korzystną dla obu stron. Wdrożenie napotyka jednak pewne przeszkody. Seniorzy, którzy siedzą mniej, prawie zawsze chcą kupować nowe mieszkania i rzadko kupują istniejące nieruchomości. Z drugiej strony są rodziny, które chcą się rozwijać. Jednak często nie mają nic do wymiany, ponieważ do tej pory je wynajmowali. A jeśli tak, to muszą pasować również inne kryteria, na przykład lokalizacja, układ, wartość. W związku z tym znalezienie odpowiedniego partnera wymiany jest trudne i zajmuje dużo czasu. 

Po udanej wymianie nieruchomości z wszystkimi formalnościami pozostaje już tylko przekazanie kluczy i przeprowadzka.

Zdjęcie: iStock / Mikolette

Zamiana nieruchomości: zalety i wady na pierwszy rzut oka

Zalety

 • Jeśli trzeba zaciągnąć kredyt, jest to mniej niż przy zakupie normalnego domu, ponieważ własna nieruchomość jest kompensowana jako wartość wymiany.
 • Finansowanie pomostowe jest łatwiejsze dla seniorów niż kredyt mieszkaniowy dla osób powyżej 50 roku życia.
 • Zlecenie zamiany nieruchomości pośrednikowi w obrocie nieruchomościami to oszczędność czasu i nerwów.

niekorzyść

 • Znalezienie odpowiednich partnerów wymiany wymaga czasu.
 • Strony muszą uzgodnić wartość swojej nieruchomości.
 • Mieszkania na wynajem mogą być oferowane do wymiany tylko za zgodą wynajmującego.
 • Jest to de facto zakup domu ze wszystkimi dodatkowymi kosztami zakupu i formalnościami.

Zamiana nieruchomości we własnej rodzinie

Zamiana w rodzinie jest bardziej powszechna, ponieważ łatwiej jest wątkować: seniorzy na przykład wprowadzają się do kondominium syna, a syn z kolei przejmuje dom swoich byłych rodziców. Ze względu na stopień pokrewieństwa obie strony oszczędzają podatek od przeniesienia własności nieruchomości, który byłby należny w ramach dodatkowych kosztów zakupu w przypadku wspólników dewizowych.
 

Napiwek podatkowy w przypadku zamiany majątku rodzinnego

Jeżeli obie nieruchomości pozostają w rodzinie, a rodzice i dziecko wzajemnie przenoszą majątek na siebie bez dalszych dodatkowych opłat, następuje odpłatna transakcja wymiany, tak jak w przypadku Vereinigte Lohnsteuerhilfe e. V. powiadomiony. Żaden z nich nie musi płacić podatków z tytułu wymiany nieruchomości. Są tylko koszty notarialne przeniesienia księgi wieczystej. Są one zwykle ponoszone przez każdego „nabywcę ” siebie. Jeżeli nieruchomość nie ma tej samej wartości, przekazuje się darowiznę osobie, która otrzyma cenniejszy majątek. Jeśli zwolnienia są niewystarczające, może to podlegać opodatkowaniu podatkiem od darowizn.

Najłatwiej, jeśli możesz dokonać zamiany nieruchomości we własnej rodzinie. To nawet oszczędza podatki.

Zdjęcie: iStock / monkeybusinessimages

Wskazówki dotyczące finansowania zamiany nieruchomości

Jeśli dwóch partnerów znalazło się nawzajem, aby zamienić nieruchomość, cena zakupu będzie wkrótce należna. Młode rodziny, które chcą kupić zamiast czynszu, otrzymują normalne finansowanie dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. 
Dla seniorów jest to bardziej problematyczne: Finansowanie będzie trudne, a własne pieniądze wciąż są w starym domu. Finansowanie pomostowe może wypełnić pustkę, dopóki nie będą dostępne wpływy ze sprzedaży. „Każdy, kto oferuje nieruchomość zbywalną, często ma pieniądze w ciągu trzech miesięcy”, mówi Hustert jako wskazówka. W kurczących się regionach może być wskazane, aby najpierw sprzedać – i wspólnie uregulować fazę przejściową do czasu przeprowadzki. Seniorzy mogą np. uzgodnić z nabywcą czasowe wynajęcie własnego domu.

Zamiana nieruchomości z profesjonalistami

Jeśli chodzi o zamiany nieruchomości, konsultanci ds. nieruchomości i finansowania ze Sparkassen-Finanzgruppe pracują ramię w ramię. Pomagają optymalnie koordynować kupno i sprzedaż. Jako potencjalny nabywca klient regularnie otrzymuje od pośrednika nieruchomości informacje o odpowiednich nieruchomościach, a jako sprzedawca pomoc w wycenie i marketingu swojego poprzedniego domu – np. przy tworzeniu idealnej reklamy dla portalu nieruchomości. W razie potrzeby specjalista ds. finansowania ze Sparkasse lub LBS zapewni idealne (tymczasowe) finansowanie. Roland Hustert coraz częściej towarzyszy seniorom, którzy chcą wymienić swoją starą nieruchomość na nową: „30 procent naszych nowo wybudowanych mieszkań trafia do osób, które siadają wraz z wiekiem."

To właśnie robią brokerzy podczas wymiany nieruchomości

Dla sprzedawcy

 • Ustalenie wartości
 • Przygotowanie ekspozycji
 • Reklama i marketing
 • Kontrola kredytowa
 • Wizyty z zainteresowanymi stronami
 • negocjacje cenowe
 • Przygotowanie, koordynacja i towarzyszenie nominacji notariusza
 • Współpraca z partnerami np. przy tworzeniu świadectwa energetycznego
   

Dla kupującego

 • Włączenie do pliku prospektu
 • Prezentacja odpowiednich przedmiotów
 • Kompilacja dokumentów majątkowych
 • Umowa i realizacja wizytacji nieruchomości
 • negocjacje cenowe
 • Przygotowanie umowy sprzedaży
 • Współpraca z partnerami (Sparkasse, LBS, ubezpieczyciele publiczni), np. w zakresie finansowania i ubezpieczenia dla właścicieli domów

Przypadki szczególne: wynajem na wymianę i mieszkania wakacyjne

Mieszkania na wynajem i mieszkania wakacyjne są również ogłaszane pod kątem zamiany nieruchomości. Teoretycznie jest to możliwe i ma zalety – w praktyce jednak wady przeważają nad wadami.
 

Wymiana nieruchomości mieszkań na wynajem

W przypadku mieszkań na wynajem zasada zamiany działa tylko za zgodą wynajmującego. W przypadku znalezienia partnera wymiany możesz ewentualnie zawiesić trzymiesięczny okres wypowiedzenia i zaoszczędzić podwójne koszty wynajmu, pod warunkiem, że obie przeprowadzki można zorganizować szybko. Co nie jest łatwe, w końcu zarówno naprawy, jak i przeprowadzki muszą odbywać się równolegle. Ponadto wynajmujący ma wpływ na wybór nowego najemcy lub w tym przypadku partnera wymiany. 
 

Wymiana nieruchomości domów wakacyjnych 

Istnieje również możliwość zamiany nieruchomości dla tych, którzy lubią podróżować: w tym modelu Twoje własne mieszkanie jest oferowane jako mieszkanie wakacyjne, podczas gdy Ty sam wybierasz się na wakacje w mieszkaniu partnera wymiany. Jest to jednak możliwe tylko pod pewnymi warunkami: drugi właściciel również musi polubić własne mieszkanie i okolicę i obaj muszą wyjechać na wakacje w tym samym czasie. Zwykle najłatwiej jest wynająć normalne mieszkanie wakacyjne. 

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here