Oświetlenie pośrednie: pomysły i wskazówki dotyczące nastrojowego oświetlenia ”,

Oświetlenie pośrednie to elegancki sposób na przytulną kuchnię. Podczas gdy spoty zapewniają dobre oświetlenie ogólne, pośrednie oświetlenie kuchni zapewnia atrakcyjne akcenty świetlne.

Fot. living4media / Wojnar, Radosław

Jak działa oświetlenie pośrednie??

Nie oświetlenie, aby móc wyraźnie widzieć w pomieszczeniu, ale atmosfera jest na pierwszym planie z oświetleniem pośrednim, ponieważ głównie rzuca przytulne, miękkie światło, którym subtelnie inscenizuje pomieszczenia. Nieoślepiające i miękkie oświetlenie jest szczególnie przyjemne dla oczu, co idzie w parze z szerokim rozsyłem światła i przeciwdziała silnym kontrastom. Rozproszone, pośrednie światło tylko w ograniczonym stopniu nadaje się do czytania lub pracy. Najlepszy efekt świetlny i harmonijne wrażenie przestrzeni uzyskuje się, gdy połączy się oświetlenie pośrednie i bezpośrednie.

Jakie światła można wykorzystać do stworzenia oświetlenia pośredniego??

Następujące źródła światła tworzą światło pośrednie. Przy ich stosowaniu obowiązuje zasada: im jaśniejsza powierzchnia do oświetlania, tym intensywniejszy strumień świetlny.

  • Uplight to klasyka w tworzeniu oświetlenia pośredniego. Charakteryzują się ekranem skierowanym do góry, który oświetla sufit. Odbicie wiązki światła tworzy miękkie, równomierne oświetlenie pomieszczenia i sprawia, że ​​wydaje się ono optycznie wyższe. Wiele modeli ma kombinację z innym bezpośrednim źródłem światła, które może być przeznaczone specjalnie do czytania, na przykład. Za pomocą ściemniacza można również dostosować intensywność do indywidualnych potrzeb.
  • Kinkiety z ekranem stwórz ekscytującą grę światła i cienia na ścianie. Niektóre modele świecą we wszystkich kierunkach, inne świecą w górę i w dół i tylko w górę lub tylko w dół. Odpowiednia wysokość montażu jest szczególnie ważna dla nastroju oświetlenia. Oznacza to, że nie powinno być możliwe bezpośrednie patrzenie na źródło światła z dołu lub z góry. Obowiązuje tu następująca zasada: w przypadku instalacji około 5 centymetrów nad poziomem oczu, olśnienie jest w dużej mierze wykluczone. Jeśli chciałbyś sam stworzyć kinkiet, tutaj znajdziesz instrukcję wykonania azjatyckiej lampy z papieru.
  • Taśmy LED to samoprzylepne plastikowe taśmy wyposażone w diody LED, często o szerokości zaledwie kilku milimetrów. Paski świetlne są dostarczane na metry i można je przyciąć do wymaganej długości nożyczkami. Za ich pomocą można szybko i łatwo oświetlić wnęki, listwy i wnęki, ale także meble takie jak witryny, szafki, półki, łóżka czy sofy i postawić je w centrum uwagi. Zasilanie jest zwykle dostarczane przez zasilacz podłączony do gniazdka. Sterowanie jest często możliwe za pomocą aplikacji na smartfona, a sterowanie oświetleniem można zintegrować z inteligentnym domem. Taśmy świetlne LED można nie tylko włączać i wyłączać, ale można je przyciemniać i zmieniać kolor oraz temperaturę barwową.
  • Światło, sztukaterie i listwy przypodłogowe ze zintegrowanymi diodami LED to prefabrykowane, kompletne systemy z gotowymi do montażu elementami do pośredniego oświetlenia podłóg, ścian i sufitów. Ułatwiają pracę, oszczędzają czas i osiągają szczególnie profesjonalne rezultaty.

Barwne akcenty w jadalni stanowią podświetlana na czerwono listwa świetlna na ścianie oraz podświetlane na niebiesko elementy gabloty w kredensie. W tle nad sofą błyszczy nowoczesny kinkiet.

Zdjęcie: living4media / Jalag / Szczepaniak, Olaf

Co można cudownie oświetlić pośrednio?

  • Sufity podwieszane, wnęki, nisze lub odsłonięte ściany przeprojektować architekturę pomieszczenia w dłuższej perspektywie i może być skutecznie oświetlony taśmami LED lub prefabrykowanymi taśmami. Pośrednio oświetlone stopnie lub platformy również tworzą ekscytujące efekty świetlne, a nawet wspierają bezpieczeństwo.
  • Meble: Od dawna znamy podświetlane gabloty i szafki kuchenne, ale półki, łóżka czy sofy są również podświetlane przez oświetlenie pośrednie i mocowane do podstawy lub tylnej ściany, nadając im niemal unoszący się i lekki charakter.
  • Kino: Wyjątkowe dzieła sztuki lub zdjęcia, które utrwalają Twoje najpiękniejsze wspomnienia, absolutnie warto wystawiać w delikatnym świetle. Przeczytaj tutaj, jakie są opcje oświetlania obrazów.
Więcej na temat łazienek Oświetlenie łazienki: Porady i pomysły Kuchnia 10 wskazówek dotyczących idealnego oświetlenia kuchni Pomysły na oświetlenie sypialni do sypialni

Pomysły i wskazówki dotyczące planowania i instalacji pośrednich źródeł światła

Odkryj najpiękniejsze przykłady zastosowań oświetlenia pośredniego w naszej galerii zdjęć:

Uruchom galerię zdjęć 9 Pokaż wszystko

Kreator nastroju: oświetlenie pośrednie pod kredensem można łatwo zaimplementować za pomocą pasków LED przymocowanych do korpusu.

Zdjęcie: living4media / Isaksson, Camilla

W sypialni łóżko staje się tronem, który prawie wydaje się unosić. Umożliwia to oświetlenie pośrednie na podstawie i na tylnej ścianie.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Idealne światło na dobry początek dnia! Oświetlenie pośrednie zamienia nawet wewnętrzne łazienki w oazę dobrego samopoczucia.

Zdjęcie: living4media / Roymans, Luc

Fioletowe światło podkreśla rzeźbiarski charakter kuchennej wyspy.

Zdjęcie: living4media / Klazinga, Jansje

Na schodach oświetlenie pośrednie podkreśla efekt unoszenia się drewnianych stopni.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Lustro podświetlone pośrednio z tyłu jest pochlebne, ponieważ delikatnie oświetla twarz, nie rzucając cieni ani odblasków.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Oprócz łóżka oświetlenie pośrednie skierowane w górę i w dół wystarcza nawet jako lampka do czytania.

Zdjęcie: living4media / Jalag / Szczepaniak, Olaf

Podkreśla architekturę: specjalne cechy, takie jak zakrzywiony sufit, mogą być doskonale podkreślone światłem pośrednim.

Zdjęcie: living4media / Zobacz zdjęcia

Zatoczka świetlna nadaje się szczególnie do retrospektywnego zapewnienia nastrojowego oświetlenia nad łóżkiem.

Zdjęcie: living4media / Zandecki, Łukasz

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here