Nieefektywne okna ”,

Porada: Jak dowiedzieć się o nieefektywnych oknach

Okna: Powinny być ciasne, inaczej zostanie narysowane © thingamajiggs, fotolia.com

Niektóre okna już widać z ich kruchych ram lub uszkodzonych szyb, że ich szczelność nie jest daleka. Często jednak utrata ciepła jest stopniowa, a przeciągi rzadko są odczuwalne - i to tylko wtedy, gdy remont okna jest od dawna spóźniony.

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje okna są nadal w miarę energooszczędne, czytaj dalej. Istnieje kilka prostych, ale skutecznych sztuczek, dzięki którym można szybko sprawdzić szczelność okien. Profesjonalne pomoce ujawniają również straty ciepła w całym budynku.

Proste ale efektywne

Test, który można przeprowadzić szybko, jest możliwy przy użyciu świecy: jest zapalona i powoli przesuwana poza ramę testowanego okna. Spokojna Światło ze świeczki wskazuje szczelne okno, ale jeśli płomień zaczyna migotać, okno przecieka w tym momencie. Alternatywnie do tego testu można użyć lampki do herbaty. Minimalizuje ryzyko opadnięcia wosku na parapet lub podłogę. Światło powinno być jednak utrzymywane w taki sposób, aby żadne przeciągi powietrza nie były blokowane przez aluminiową ramę.

Nieszczelne okna prowadzą do zimnych pomieszczeń

Inną możliwością jest to, że Test papieru: Aby to zrobić, okno jest otwierane, arkusz jest umieszczany na dolnej ramie i okno jest zamknięte. Jeśli papier da się wyciągnąć bez wysiłku, istnieje duże prawdopodobieństwo, że powietrze może łatwo dostać się lub uciec - a okno jest nieszczelne.

Test: czy okno jest szczelne??

Jeśli nie masz pod ręką kartki papieru lub świecy, weź ją. ten Góra dłoni jest lekko nawilżany, a następnie podawany przez okno. W ten sposób możesz szybko wykryć nieszczelności na podstawie własnych odczuć temperatury, gdy wilgotny obszar dłoni stanie się chłodny.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w oknach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w oknach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Jeśli w testach znalazłeś to, czego szukasz, to od wielkości wycieku zależy, który kolejny krok ma największy sens. Jeśli chodzi tylko o małe „otwory powietrzne”, nowe taśmy uszczelniające zwykle są rozwiązaniem. Są dostępne za niewielkie pieniądze i w różnych materiałach w sklepach z narzędziami i można je łatwo przymocować samodzielnie. Nowa taśma uszczelniająca do wszystkich okien w mieszkaniu może prowadzić do rocznych oszczędności rzędu od dwóch do trzech cyfr w przypadku niewielkich przecieków. Gdy okna znów będą szczelne, nie można zapomnieć o wentylacji: wilgotne powietrze musi być regularnie odprowadzane z mieszkania, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pleśni na dłuższą metę.

Niewydajne okna: nowe uszczelki mogą pomóc

Przeciągi przez nieszczelne drzwi mogą być powodowane przez tzw. szyny szczotkowe lub od strony podłogi Korek przeciągowy być zredukowanym. Jednak w przypadku większych nieszczelności lub stałych nieszczelności wymiana lub całkowity remont jest zwykle bardziej rozsądnym i trwałym rozwiązaniem.

Odkryj słabe punkty za pomocą wentylatora i aparatu

Bardziej złożoną procedurą jest tzw. test dmuchawy drzwiowej. Oficjalna nazwa to metoda pomiaru różnicy ciśnień, ale dosłowne tłumaczenie testu dmuchawy drzwi wyjaśnia, o co w tym wszystkim chodzi. Mówiąc prościej, budynek jest przedmuchiwany wentylatorem w celu sprawdzenia jego szczelności za pomocą procesów technicznych i obliczeń oraz wykrycia ewentualnych nieszczelności. Zarówno know-how, jak i niezbędny sprzęt przywożą specjalistyczne firmy. Koszty testu dmuchawy drzwi mieszczą się w niskim trzycyfrowym zakresie dla prostego pomiaru, ale w przypadku usług specjalnych, takich jak szczegółowa dokumentacja i inne usługi dodatkowe, mogą wzrosnąć do ponad 600 euro, w które zwykle warto inwestować, zwłaszcza w przypadku nowe budynki.

Test drzwi dmuchawy

Kompleksowy profesjonalny pomiar możliwy jest również dzięki zastosowaniu kamery termowizyjnej. Odbiera promieniowanie podczerwone, dzięki czemu ciepło może być widoczne w procesie obrazowania. Pozwala to na sprawdzenie izolacyjności cieplnej domu i zidentyfikowanie ewentualnych mostków termicznych, czyli miejsc, przez które ciepło przenika na zewnątrz szybciej niż w innych miejscach. Częścią tego są nieszczelne lub nieprawidłowo zamontowane okna, a wadliwą izolację, np. na roletach, można zidentyfikować za pomocą kamer termowizyjnych. Często kamery termowizyjne są używane w połączeniu z testem dmuchawy drzwiowej. Zakup takiego aparatu nie jest opłacalny do użytku prywatnego, ponieważ koszty mieszczą się w przedziale od czterech do pięciu cyfr. Dowiedz się od specjalistycznych firm, czy używają aparatu i uzyskaj niezobowiązującą ofertę na test.

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny okien i zaoszczędź do 30 procent

Obcisły? Albo lepiej nie?

Jeszcze kilka lat temu nie było praktycznie całkowicie szczelnych okien. Wymiana powietrza, która miała miejsce pomimo zamkniętego okna, nazywana jest wentylacją szczelinową i nadal jest uważana przez niektórych ekspertów za skuteczny sposób zapobiegania tworzeniu się pleśni. Jednak w przypadku nieszczelnych okien istnieją pewne zagrożenia: z jednej strony przeciąg zwiększa ryzyko infekcji lub chorób gardła lub dróg oddechowych.

Ponadto niechciana utrata ogrzewania pomieszczeń jest uważana za marnowanie energii, co również podnosi koszty ogrzewania i tym samym obciąża budżet domowy. Wreszcie, przeciwnicy wentylacji stawów również spierają się z powstawaniem pleśni: może to mieć miejsce w nieszczelnych oknach, na przykład, gdy wnika wilgoć. Zasadniczo musisz zastanowić się, którym argumentom chcesz dać pierwszeństwo osobiście.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here