Sauna na podczerwień lub sauna parowa? To są plusy i minusy ”,

Promieniowanie IR ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy.

Zdjęcie: iStock / KeithFLS

Jak powstaje ciepło?

Grzejniki zintegrowane z kabiną generują fale światła podczerwonego na ich gorącej powierzchni i przesyłają je do kabiny. Tam, gdzie światło podczerwone pada na ludzkie ciało, zamienia się w ciepło. Promienie podczerwone nagrzewają się jak światło słoneczne - nawet gdy powietrze otoczenia jest chłodne, ciało jest otulone przyjemną przytulnością. Około 90 procent energii podczerwonej ogrzewa bezpośrednio ciało, pozostałe dziesięć procent ciepła jest generowane przez powietrze. W zależności od upodobań w saunie na podczerwień możesz generować temperatury od 20 do 60 stopni.
W zależności od źródła ciepła promienie podczerwone mają różne długości fal. Tak zwane promienie IR-A są używane wyłącznie w medycynie. Ich głębokość wnikania w ciało wynosi do sześciu milimetrów i podwyższa temperaturę ciała. Promienie B docierają do trzech milimetrów pod skórę. W kabinach na podczerwień zainstalowane są tylko urządzenia IR-C, których promienie pozostają na powierzchni ciała (głębokość około jednego milimetra).

Różne emitery generujące ciepło

Kupując saunę na podczerwień masz do wyboru różne źródła światła.
 

  • Grzejnik powierzchniowy

Elementy grzejne są zatopione w gumie silikonowej, PCV lub mikanitu. Są bardzo płaskie i odporne na wilgoć. Ponadto promienniki podczerwieni oddają ciepło równomiernie i płasko. Aby uderzył w ciało dookoła, reflektory są zbudowane po przeciwnej stronie ściany. Grzejniki siedzą za oparciem lub są zakryte drewnianą ścianą. W zależności od budowy, promieniowanie podczerwone może być już tam zamienione na ciepło i tylko niewielka jego część w skórze.
 

  • Grzałka ceramiczna

Emitery ceramiczne są często określane jako emitery punktowe lub prętowe. Składają się z efektywnego odbłyśnika aluminiowego oraz ceramicznego promiennika rurowego. Cewka przewodu grzejnego znajduje się w rurce ceramicznej, w zależności od typu wnęka jest wypełniona materiałem akumulującym ciepło, takim jak kwarc lub piasek lawowy. Ciepło jest emitowane selektywnie. Dzięki znacznie wyższej temperaturze powierzchni promienników podczerwieni promienie promienników ceramicznych wnikają głębiej w skórę niż promienniki powierzchniowe.
 

  • Emiter magnezu

Emitery magnezu nagrzewają się bardzo szybko. Przewód grzejny leży w środku zagęszczonej warstwy tlenku magnezu. Izoluje przewód elektryczny i dobrze przewodzi ciepło. Są również szczególnie odporne i mają długą żywotność. Widmo promieniowania podczerwonego grzałki magnezowej mieści się w zakresie IR-C.

Energia promieniowania podczerwonego jest pochłaniana przez organizm – powstaje ciepło.

Zdjęcie: iStock / michaklootwijk

Różnica w stosunku do kabiny na podczerwień

Nie ma różnicy między kabiną na podczerwień a sauną na podczerwień. Terminy są zwykle używane jako synonimy. Jednak eksperci mówią o kabinie na podczerwień na obiekt dla jednej lub dwóch osób – wszystko większe nazywa się sauną.

Koszt sauny na podczerwień

Zajmująca niewiele miejsca kabina na podczerwień dla jednej osoby jest dostępna już za 600 euro. Chcąc korzystać z sauny regularnie, a nie samemu, należy zwrócić uwagę na pewien standard jakości i wybierać materiały wysokiej jakości. Wtedy koszty wynoszą od 1.500 do 2.000 euro. Jeśli chcesz kupić większe modele dla kilku osób, musisz mieć co najmniej 2.Oblicz 500 euro.

Koszty eksploatacji sauny na podczerwień

Kabina na podczerwień jest bardziej energooszczędna niż tradycyjna sauna, ponieważ szybciej się nagrzewa. Do podłączenia i obsługi wystarczy gniazdo 230 V. Koszty eksploatacji zwykłej sauny wynoszą średnio około dwóch do czterech euro za jedno zastosowanie, ponieważ zużywa się około sześciu do dziewięciu kilowatogodzin (kW / h). Z drugiej strony kabina na podczerwień kosztuje około 1,4 do 2,3 kilowatogodzin na jedno zastosowanie, a zatem kosztuje tylko 15 do 25 centów za sesję.

Co wziąć pod uwagę przy saunie na podczerwień: częstotliwość i czas użytkowania

Sauna w kabinie na podczerwień różni się od sauny konwencjonalnej tylko na kilka sposobów. Ważne jest, aby na początku utrzymywać niższą temperaturę i najpierw przyzwyczaić się do jej używania. Po znalezieniu komfortowej temperatury możesz powoli zwiększać, a nawet codziennie korzystać z kabiny. W przeciwieństwie do sauny fińskiej, sauna na podczerwień nie polega na kilku krótszych saunach, ale raczej pozostaje w kabinie przez około 30 minut. Ponadto nie trzeba później brać zimnego prysznica. Zasadniczo do sauny na podczerwień wchodzi się bez ubrania, aby promieniowanie mogło przeniknąć do całego ciała.

Czy to w sypialni, łazience czy sali fitness – kabinę na podczerwień można ustawić w dowolnym miejscu.

Zdjęcie: iStock / KeithFLS

Korzyści zdrowotne sauny na podczerwień

Już starożytni Rzymianie wiedzieli, że kąpiele parowe i sauny są zdrowe. Promieniowanie podczerwone ma również pewne korzyści zdrowotne. Powstawanie potu stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn i wprawia w ruch wewnętrzny proces oczyszczania – czerpią z tego korzyści zwłaszcza osoby z problemami skórnymi takimi jak egzema, trądzik czy łuszczyca.
Ale nie tylko cera poprawia się przy regularnym stosowaniu. Międzynarodowy Instytut Holistycznej Medycyny Naturalnej w Genewie stwierdził w swoim „Health Company Studies”, że krążenie krwi poprawiło się dzięki saunie nawet o 30 procent, a udział tlenu wzrósł o 25 procent. Dzięki temu kontuzjowane mięśnie szybciej się goją, a obrzęki zmniejszają się – co jest szczególnie korzystne dla sportowców.
Każdy, kto zmaga się z astmą, powinien również regularnie korzystać z sauny na podczerwień. Ciepło rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie.

Porównanie kabiny na podczerwień, sauny parowej i sauny klasycznej

Co to jest sauna parowa?

Sauna parowa ma temperaturę około 50 stopni Celsjusza - jest o połowę mniej ciepła niż w saunie konwencjonalnej, ale wilgotność jest znacznie wyższa. Projekt i materiały również się różnią. Podczas gdy sauny na podczerwień i sauny fińskie są wykonane z drewna, w łaźniach parowych znajdziesz płytki, ceramikę czy kamienie naturalne. Jednak korzyści zdrowotne są takie same.

Czym jest klasyczna sauna?

W klasycznej saunie piec z kamieniami saunowymi ogrzewa pomieszczenie. Osiąga się tu temperatury do 100 stopni. W niektórych saunach zwyczajem jest napar pod koniec. Jest to szczyt pocenia się - często dodawane są olejki eteryczne, które podobno mają szczególny wpływ na organizm i zdrowie. W klasycznej saunie ważne jest, aby przełączać się między zimnym a ciepłym. Z reguły poszczególne seanse w saunie nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Sauna działa prozdrowotnie tylko wtedy, gdy ochłodzimy się zimną wodą i świeżym powietrzem.

Kąpiel potowa istnieje od kilku tysiącleci. Sauna nie pochodzi z Finlandii, jak oczekiwano, ale ma swoje korzenie w Azji.

Zdjęcie: iStock / LarsZahnerPhotography

Porównanie na pierwszy rzut oka

aspekt

Sauna na podczerwień

Sauna parowa

Klasyczna sauna

Jak to działa??

Jak będzie ciepło?

Jak długo podgrzewać?

Jak długo w nim zostać??

Ile się pocisz?

Jaki rozmiar?

Jak wysokie są koszty operacyjne?

Promienie podczerwone przenikają
w górnej warstwie krwi i
generować głębokie ciepło.

W saunie parowej
skóra przez powietrze i
para jest podgrzewana z zewnątrz.

Znowu skóra się przebija
ogrzewa powietrze z zewnątrz.

Temperatury od 20
osiągnął do 60 stopni, pobyt
jest wygodniejszy dla wielu osób
niż w saunie.

Są w saunie parowej
Temperatury między
45 i 55 stopni Celsjusza. To jest
stosunkowo niski w przeciwieństwie do sauny.
Ale jest wilgoć
100 procent.

Wysokie temperatury od 80 do 100 stopni
są regułą, a zatem dla
Osoby z problemami sercowo-naczyniowymi
raczej nieodpowiednie.

Sauna na podczerwień jest głównie in
Podgrzewany przez 15 minut.

Powinieneś wziąć kąpiel parową
Podgrzewaj przez około 30 minut.

Dopóki sauna nie zostanie nagrzana,
często może zająć do dwóch godzin
odejść.

Siedzisz w saunie na podczerwień
codziennie od 20 do
40 minut.

Trwa optymalna sesja
około ośmiu do dwunastu minut.
Nie powinno to trwać dłużej niż 15 minut.

Sesja w saunie powinna z zasady
zajmie nie więcej niż 15 minut.
Zalecane są jednak co najmniej trzy
Wykonywanie saun na sesję,
żeby w sumie zaplanować do dwóch godzin.

Pocisz się w saunie na podczerwień
szczególnie po to, aby toksyny były optymalnie wydalane.

Poty w łaźni parowej
jeden ma tendencję do bycia mniejszym
niż w saunie.

Ze względu na upał w okolicy
stosunkowo mało potu.

Jest kabina na podczerwień
tylko dla jednej osoby.

Są sauny parowe
dla dwóch osób i więcej.

Istnieją sauny w wielu różnych rozmiarach.
Małe sauny mają wymiary 150 x 200 centymetrów.

Ze względu na niski
Czas nagrzewania, koszty operacyjne spadają
najmniej taniej.

Zużyty w zależności od rozmiaru
prysznic parowy ok
2 do 3,3 kilowatogodzin.
Więc koszty są niższe,
niż w klasycznej saunie
i wyżej niż z kabiną na podczerwień.

Sauna trwa znacznie dłużej
na rozgrzewkę, aby
Koszty energii elektrycznej stają się droższe.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here