Materiał na nietrzymanie moczu: Dyskretna pomoc przy nietrzymaniu moczu

Wybór pomocy przy nietrzymaniu moczu powinien opierać się na codziennej rutynie danej osoby, tak aby normalne codzienne życie było optymalnie wspierane przez materiały stosowane przy nietrzymaniu moczu. Jeśli to możliwe, nietrzymanie moczu nie powinno wpływać na przebieg dnia, ale umożliwiać normalne czynności bez ograniczeń.
Wybór najlepszego materiału na inkontynencję zależy od różnych aspektów:

 • Co to za nietrzymanie moczu??
 • Jakie ilości moczu/kału są wydalane w sposób niekontrolowany?
 • Czy nietrzymanie moczu jest ograniczone w czasie lub sytuacji (na przykład w nocy lub podczas stresu)?
 • Mobilność: czy osoba dotknięta chorobą może się nadal dobrze poruszać??
 • Stan psychiczny i fizyczny pozwala na samodzielną opiekę przy nietrzymaniu moczu?
 • Jak duży ruch musi wytrzymać materiał do inkontynencji??
 • Ile bezpieczeństwa jest konieczne dla dobra osoby zainteresowanej??
 • Czy są jakieś osobliwości, które należy wziąć pod uwagę (wrażliwe obszary skóry, punkty ucisku, rany i podrażnienia skóry)?

Co ma zrobić dobry materiał na inkontynencję??

Najbardziej znany wariant materiału na inkontynencję przejawia się w szerokiej gamie ochraniaczy i pieluch. W zależności od rodzaju i rozległości inkontynencji inne warianty, np. funkcjonalno-anatomiczne produkty do inkontynencji, mogą być również mniej skomplikowane. Towarzyszące terapii nietrzymania moczu ręczne pomoce toaletowe, takie jak deski sedesowe lub butelki na mocz, mogą być pomocne, jeśli osoby dotknięte chorobą mają ograniczoną mobilność. Jeśli z drugiej strony nie ma pełnej kontroli nad czynnością układu moczowego, pomoce drenażowe, takie jak systemy cewników, mogą zapobiegać podrażnieniom skóry i rozwojowi ran.
Właściwy produkt do inkontynencji powinien

 • nie poślizgnij się,
 • mieć dobrą tolerancję skóry,
 • utrzymać lub przywrócić niezależną opiekę nad osobą zainteresowaną i
 • pozwalają na dyskretne użytkowanie (brak szelestu, brak oznaczeń pod ubraniem, unikanie powstawania nieprzyjemnych zapachów).

Ponieważ wymagania dotyczące materiału do inkontynencji mogą się zmieniać w ciągu dnia, jego użycie należy zoptymalizować, stosując różne produkty do inkontynencji. W ciągu dnia komfort i zapobieganie powstawaniu nieprzyjemnych zapachów może być ważniejszy niż w nocy, natomiast wyższa moc ssania może mieć znaczenie podczas snu.

Środki pielęgnacyjne do spożycia
Jeśli osoby z nietrzymaniem moczu są w pewnym stopniu opiekuńcze, mogą złożyć wniosek do kasy opiekuńczej bez niej
Recepta lekarska pakiet pomocy pielęgniarskiej dostępny bezpłatnie. Można to zrobić w razie potrzeby
Jednorazowe rękawiczki, jednorazowe pokrowce na łóżko, środki dezynfekujące do rąk i powierzchni
które są opłacane przez kasę ubezpieczenia pielęgnacyjnego do wartości do 40 euro miesięcznie.
Chociaż zużywalne środki pielęgnacyjne nie są klasycznymi pomocami przy nietrzymaniu moczu, mogą zapewnić opiekę
dla osób z nietrzymaniem moczu.

Jakie są rodzaje materiałów do inkontynencji?

Materiał do inkontynencji dzieli się przede wszystkim na

 • chłonne produkty do nietrzymania moczu, takie jak pieluchy, podpaski i spodenki do wchłaniania moczu i kału,
 • produkty funkcjonalno-anatomiczne wspomagające funkcjonowanie narządów wydalniczych,
 • rozpraszające produkty do inkontynencji, które umożliwiają mocz przez drogi moczowe do różnych pojemników, a także
 • Pomoce toaletowe do ręcznego wspomagania celowego korzystania z toalety.

Oprócz tych rodzajów, środki higieniczne i wysokiej jakości są zaliczane do materiałów stosowanych przy nietrzymaniu moczu, które są używane do pielęgnacji skóry, ochrony skóry i zapobiegania infekcjom. Pośrednio środki pielęgnacyjne do konsumpcji zaliczają się również do środków higienicznych przy nietrzymaniu moczu w opiece domowej.

Chłonne środki wspomagające nietrzymanie moczu

Środki chłonne przy nietrzymaniu moczu obejmują majtki dla osób nietrzymających moczu (znane również jako majtki lub majtki), pieluchy i wkładki. Produkty podzielone są na systemy jednoczęściowe i dwuczęściowe. Systemy jednoczęściowe to spodenki dla osób nietrzymających moczu, pieluchy i wkładki, które wkłada się bezpośrednio do prania. Systemy dwuczęściowe składają się z szablonu i pary spodni z siateczki, które utrzymują szablon na miejscu. Warianty oferowane są jako produkty jednorazowe i wielokrotnego użytku.

Slipy lub spodnie są popularnymi środkami na nietrzymanie moczu.

Zdjęcie: iStock / Rawpixel

Chłonny materiał na inkontynencję jest przeznaczony do wchłaniania moczu. Odprowadza płyn z dala od ciała, wchłania go do wewnątrz, dzięki czemu zmniejsza podrażnienia skóry i powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Pieluchy i pieluchy są również używane w przypadku nietrzymania stolca, aby zatrzymać kał, dopóki nie zostaną usunięte.
W przypadku nietrzymania moczu w nocy lub dla osób obłożnie chorych, na materac można również zastosować wkładki dla osób nietrzymających moczu. Można je również nabyć jako jednorazowe edycje w ramach zapotrzebowania na środki pielęgnacyjne do konsumpcji lub, alternatywnie, ze specjalną pozycją w katalogu środków pomocniczych jako pokrowce ochronne na łóżko wielokrotnego użytku (w zależności od usługodawcy, od dwóch do trzech wydań rocznie w dodatek do pakietu pomocy pielęgnacyjnej).

Jak działają chłonne materiały na inkontynencję??

Chłonne środki wspomagające nietrzymanie moczu są zaprojektowane w systemie wielowarstwowym w taki sposób, że strona odwrócona od ciała jest uszczelniona folią chroniącą pranie. Do tego dochodzi wkład chłonny, który w prostych wariantach wypełniony jest celulozą, ale najczęściej mieszanką celulozy z superabsorbentem. Na wierzchu leży miękka, przyjazna dla skóry powierzchnia. Superabsorbent to specjalny płynny środek wiążący, który zamienia ciecze w żel i może wchłonąć wielokrotnie większą objętość. Struktura powierzchni włókniny zapewnia szybkie odprowadzanie płynów do wkładu chłonnego, aby skóra była jak najbardziej sucha i zapobiegała powstawaniu ran i podrażnień skóry.
Ta sama zasada konstrukcyjna, co w przypadku materiałów dla osób nietrzymających moczu, jest stosowana również w przypadku pieluch dla niemowląt. Pieluszki dla dorosłych mają wspólne z pieluchami niemowlęcymi, odporne na wilgoć, elastyczne mankiety jako zapięcie na nogach i na biodrach, aby zapobiec wyciekaniu dużych ilości płynów.

Trening toaletowy i ćwiczenia dna miednicy
Trening toaletowy i ćwiczenia dna miednicy mogą być skuteczne nawet w przypadku nietrzymania moczu związanego z wiekiem
być. Przeważnie lekkie nietrzymanie moczu polega na rozluźnieniu mięśni, które jest spowodowane celowanym
Jednak trening dna miednicy często można nieznacznie poprawić nawet u kobiet w podeszłym wieku
Móc. Dzięki pieluchomajtom mogą to robić mężczyźni i kobiety z niewielkimi ograniczeniami ruchowymi
Zwykle poradzisz sobie z pójściem do toalety i jesteś bezpieczny, jeśli oddasz mocz niespodziewanie lub zbyt wcześnie
dzieje się.

Odpowiednio dobieraj chłonne produkty na inkontynencję

W wielu przypadkach lekkiego nietrzymania moczu, cienkie wkładki są wystarczające, aby zapewnić dobrą ochronę. Pieluchy i spodnie, które zapewniają dobre wsparcie i nie są zauważalne w aktywnym codziennym życiu z jednej strony, a z jednej strony można je nosić również w nocy lub w łóżku, są bezpieczniejsze i wygodniejsze w noszeniu.
Przy wyborze należy również wziąć pod uwagę płeć zainteresowanej osoby. Cechy anatomiczne sprawiają, że dostosowany seksualnie materiał na inkontynencję jest bezpiecznym wyborem: na przykład pieluchy i spodnie dla mężczyzn mają wkładki w kształcie litery V lub kieszonki na penisa, aby optymalnie wchłaniać wypływający płyn. Kobiety natomiast nie powinny używać podpasek, jeśli mają słaby pęcherz. Są one zaprojektowane tak, aby wchłonąć kilka mililitrów płynu menstruacyjnego i ze względu na niską moc ssania nie mogą zapewnić niezawodnego wsparcia w przypadku nietrzymania moczu.

Notatka: Nietrzymanie moczu zapewnia medyczną potrzebę materiału do inkontynencji, który jest uporczywy
Problemy z nietrzymaniem moczu mogą być opłacane przez ubezpieczenie zdrowotne. Możesz wybierać spośród
Partnerzy kontraktowi towarzystwa ubezpieczeń zdrowotnych (sklepy z artykułami medycznymi, dostawcy na potrzeby opieki) dopasowują się bez zobowiązań
Uzyskaj porady dotyczące produktów i zazwyczaj bezpłatny pakiet testowy z indywidualnie dobranymi produktami-
Zamów próbki, aby podjąć dobrą decyzję dotyczącą potrzebnego materiału na inkontynencję.

Złóż wniosek o poziom opieki i emerytury: Różnice między życiem w przeszłości a dniem dzisiejszym Wyjaśnienie pojęć dla życia bez barier Pension & Pension Remonty bez barier w firmie Riester

Funkcjonalne anatomiczne pomoce przy nietrzymaniu moczu

Czasami osoby z nietrzymaniem moczu nadal odczuwają potrzebę oddania moczu, ale nie mogą już niezawodnie kontrolować zwieracza pęcherza moczowego. Ta okoliczność może wystąpić przy słabych mięśniach dna miednicy, na przykład przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, przy różnych chorobach lub po operacjach brzucha, a także nadzwyczajnych obciążeniach (na przykład po ciąży). Funkcjonalno-anatomiczne pomoce przy nietrzymaniu moczu mogą wspierać prawidłowe funkcjonowanie pęcherza.

Tampony dla osób z nietrzymaniem moczu, pessary lub zatyczki do cewki moczowej w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu

Tampony do nietrzymania moczu są wykonane z plastikowej pianki, którą wkłada się do pochwy kobiety. W efekcie przez pochwę wywierany jest zwiększony nacisk na cewkę moczową i zapobiega się niepożądanemu wyciekowi płynu. Do tego efektu służy również pessar pierścieniowy wykonany z silikonu medycznego. Zatyczka do cewki moczowej (również „zatyczka do cewki moczowej”) to element jednorazowego użytku, w którym do cewki moczowej wkładana jest rurka silikonowa. Po włożeniu końcówkę rurki można rozwinąć w balonik, który zamyka ujście pęcherza moczowego i zapobiega niepożądanemu opróżnianiu pęcherza.

Przewód penisa i zacisk penisa dla mężczyzn z łagodnym do umiarkowanego nietrzymaniem moczu

Pomoce przy nietrzymaniu moczu nazywane są opaskami na penisa, które służą do ucisku cewki moczowej za pomocą wąskiej taśmy z rzepem, do której przymocowany jest mały balonik, i aby zapobiec wydostawaniu się moczu bez upośledzenia przepływu krwi. Zacisk na penisa ma podobną budowę, ale zamiast balonika wykorzystuje zacisk, aby zapobiec wyciekaniu moczu. Oba warianty należy dostosować indywidualnie i przyzwyczaić do ich użytkowania, zwłaszcza podczas oddawania moczu, ponieważ mocz spływa bezpośrednio po otwarciu cewki moczowej.

Rozpraszające środki wspomagające nietrzymanie moczu

Jeśli kontrola nad opróżnianiem pęcherza jest prawie całkowicie nieobecna, inne produkty do inkontynencji, takie jak pieluchy lub produkty do inkontynencji funkcjonalno-anatomicznej, nie mogą już stanowić żadnego wsparcia. Rozpraszające produkty do inkontynencji dzielą się na systemy inwazyjne, tj. systemy, które są wprowadzane do organizmu, oraz nieinwazyjne środki pomocnicze, które są mocowane na zewnątrz ciała.

Systemy cewnikowe

W przypadku cewników istnieją cewniki jednorazowego użytku i cewniki na stałe. Jako struktura przypominająca wąż, zapewniają one ukierunkowane, kontrolowane zewnętrznie odprowadzanie moczu z pęcherza moczowego do pojemnika zbiorczego (np. worka na mocz). Cewnik jest zwykle wprowadzany przez cewkę moczową do pęcherza lub odprowadza mocz przez ścianę jamy brzusznej. Cewniki założone na stałe stwarzają ryzyko infekcji, dlatego są używane tylko przez ograniczony czas i wymagają starannej higieny.

Cewnik albo odprowadza mocz przez ścianę jamy brzusznej, jak tutaj, albo jest wprowadzany przez cewkę moczową do pęcherza.

Zdjęcie: iStock/victoriaashman

Pisuar prezerwatywy

Pisuar z prezerwatywą jest odpowiedni dla mężczyzn z nietrzymaniem moczu. Materiał na nietrzymanie moczu jest podobny do prezerwatywy, która jest nakładana na penisa i ma na końcu rurkę. Wychodzący mocz jest przepuszczany przez rurkę bezpośrednio do worka na mocz. Jest przymocowany za pomocą przyjaznego dla skóry kleju. Pisuar z prezerwatywą należy wymienić najpóźniej po 48 godzinach.

Worki na mocz

Worek na mocz to pojemnik do zbierania, który jest używany podczas używania cewnika lub prezerwatywy pisuarowej. Worek jest zwykle noszony na udzie lub w talii z mankietem. Worki na mocz są również dostępne jako worki na łóżko dla osób obłożnie chorych. Czas noszenia waha się od 24 godzin do 14 dni, w zależności od produktu.

Pomoce toaletowe na nietrzymanie moczu

Pomoce toaletowe zajmują szczególną pozycję wśród materiałów na inkontynencję. Są to pomoce manualne dla seniorów, których nietrzymanie moczu ma podłoże w ograniczonej sprawności ruchowej, przez co nie mogą na czas skorzystać z toalety.
Pomoce toaletowe są dostępne jako elementy pomocnicze do użycia w zwykłej toalecie (np. podniesiona deska sedesowa), ale także dla osób z poważnymi upośledzeniami ruchowymi, takich jak osoby obłożnie chore. Pomoce do tych ostatnich to np. krzesła toaletowe i butelki na mocz oraz pomoce do wycierania do samodzielnego czyszczenia po skorzystaniu z toalety.

Zwrot kosztów materiałów do inkontynencji

Jeśli lekarz uzna materiał do inkontynencji za medycznie konieczny i rozsądny z powodu nietrzymania moczu, może go przepisać. Niezależnie od tego, czy istnieje stopień opieki, czy stopień inkontynencji, kosztem materiału na inkontynencję nie jest ubezpieczenie pielęgnacyjne, ale ubezpieczenie zdrowotne. Z drugiej strony wysokość pokrycia kosztów (dotacja lub pełna płatność) zależy od recepty i stopnia nietrzymania moczu.

Lekarz może przepisać na receptę materiał na inkontynencję, aby portfel nie był zbytnio obciążony.

Zdjęcie: iStock / antinoris

Jednym z warunków przejęcia kosztów przez kasę chorych jest wystawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego konieczność medyczną stosowania produktów do inkontynencji. Musi zawierać opis diagnozy, nasilenie (przynajmniej umiarkowane nietrzymanie moczu i/lub kału) oraz wyjaśnienie, że nietrzymanie moczu jest wynikiem innej choroby.
Nietrzymanie moczu nie jest chorobą samą w sobie, ale zaburzeniem czynnościowym lub objawem o różnych przyczynach. Nietrzymanie moczu może objawiać się jako choroba wtórna po udarze, w demencji, w chorobach jamy brzusznej lub w wyniku operacji.
Recepta musi również zawierać miesięczne zapotrzebowanie na materiał do inkontynencji oraz rodzaj produktu. Jeśli jest znany, należy również wyjaśnić oczekiwany okres leczenia i zapotrzebowanie na materiały do ​​inkontynencji. Koszt materiałów do inkontynencji może być częściowo lub w całości pokryty przez kasę chorych tylko wtedy, gdy wybrany produkt znajduje się na liście pomocy medycznych w ustawowej kasie chorych.

Jak wygląda proces, gdy koszt materiału na inkontynencję pokrywa kasa chorych??

Najpierw lekarz prowadzący musi wypisać receptę na dostawę produktów do inkontynencji, w której wymienione są wszystkie niezbędne informacje, takie jak okres leczenia, rodzaj i nasilenie nietrzymania moczu, a także miesięczne zapotrzebowanie na materiały do ​​inkontynencji. wykazu pomocy.
Ubezpieczony może następnie oddać receptę w aptece, sklepie z artykułami medycznymi lub dostawcy, który jest partnerem umownym własnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli nie masz pewności, kim jest kontrahent kasy chorych, powinieneś zapytać o to przed złożeniem recepty, w przeciwnym razie kasa chorych może odmówić pokrycia kosztów. Pełne pokrycie kosztów jest zwykle gwarantowane tylko w przypadku prostych produktów; dodatkowe koszty w przypadku modeli wyższej jakości z tego samego rodzaju produktu należy ponieść samodzielnie.
Dostawca zazwyczaj przesyła receptę bezpośrednio do kasy chorych i zajmuje się rozliczeniem. Ubezpieczony otrzymuje materiały do ​​inkontynencji dostarczone do apteki, sklepu z artykułami medycznymi lub bezpośrednio do domu, zgodnie z ustaleniami. Ubezpieczony płaci ustawową współpłatność (ewentualnie wraz z dodatkowymi kosztami) bezpośrednio świadczeniodawcy, część ubezpieczenia zdrowotnego jest opłacana bezpośrednio przez zakład ubezpieczeń zdrowotnych świadczeniodawcy.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here