Prace wewnętrzne na dachu”,

Od gołej podłogi do przytulnego salonu

W wielu domach poddasze powstawało jako rezerwa na rozbudowę podczas budowy. Oznacza to, że: podczas rozbudowy domu strych pozostał w dużej mierze jako skorupa. W domach, które były jeszcze starsze, strych był na ogół tylko magazynem, który nie był przeznaczony do użytku mieszkalnego o wysokiej jakości. Oznacza to, że więźby dachowe nadal można znaleźć w wielu istniejących budynkach, którym brakuje podstawowej konstrukcji pod względem izolacji termicznej i szczelności.

Konstrukcja wewnętrzna dachu © Bauherren-Schutzbund e.V.

Krok pierwszy: Sprawdź nośność i dostosuj konstrukcję

Jeśli nigdy nie planowano zastosowania wyższej jakości, może się zdarzyć, że cała konstrukcja dachu jest przeznaczona tylko do obciążeń zadaszenia. Dlatego nośność należy najpierw sprawdzić przed budową wnętrza. Bo nawet jeśli okładzina z drewna i płyt gipsowo-kartonowych jest stosunkowo lekka – w stosunku do dużych powierzchni dachowych również te materiały stanowią zauważalne obciążenie. Dekarz powinien zatem dokonać inspekcji konstrukcji i w razie potrzeby wzmocnić elementy nośne.

Sprawdź konstrukcję przed demontażem

W pewnych okolicznościach na poddaszu znajdują się dźwigary dachowe i podpory do rozbudowy, które utrudniają domowe użytkowanie. W fazie wyceny i wzmocnienia konstrukcji dachu można ją również dodatkowo dostosować do życzeń klienta. Nie wszystko jest możliwe, ale dekarz może zmodyfikować przenoszenie obciążenia dachu tak, aby powstało jak najwięcej wolnych powierzchni.

aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w dachach
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w dachach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Izolacja i paroizolacja / paroizolacja są koniecznością

W przypadku rozbudowy budynku na przytulną dach spełnia wysokie wymagania Ustawy o Energii Budowlanej (GEG). Dlatego powierzchnie dachu muszą być wyposażone w izolację i hermetyczną paroizolację. Ogólnie współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,24 W/(m²K).

Z jednej strony izolacja jest czynnikiem oszczędzającym energię grzewczą, a tym samym prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa przez system grzewczy. Jednak to znacznie więcej, ponieważ tworzy przyjemny klimat w pomieszczeniu. Zimą przyjemnie ciepło, latem konstrukcja dachu chroni pomieszczenie przed przegrzaniem.

Izolacja z folią paroizolacyjną © Bauherren-Schutzbund e.V.

Najprostszym sposobem wykonania izolacji pomiędzy krokwiami a krokwiami jest zabudowa wnętrza poddasza:

 • Dla Między izolacją krokwi Z reguły włóknina izolacyjna wykonana z wełny mineralnej lub wełny szklanej jest wciskana w tzw. przedziały – są to przestrzenie między poszczególnymi krokwiami. Ważne jest, aby materiał izolacyjny ściśle przylegał do krokwi. W tym celu materiał jest cięty o kilka centymetrów szerzej niż komora. W ten sposób uzyskuje się ciasne dopasowanie materiału izolacyjnego. Zaleca się ostrożność w przypadku konstrukcji dachów wentylowanych od tyłu: Poziom wentylacji musi być utrzymywany pomimo izolacji. Dlatego nie wolno wciskać materiału izolacyjnego zbyt głęboko. Dekarz może określić, czy jest wentylowana konstrukcja dachu podczas badania konstrukcji dachu.
 • Izolacja między krokwiami ma Paroizolacja lub paroizolacja izolowane od ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo, jako warstwa hermetyczna, zapobiega wysysaniu ciepła ze strychu przez wiatr. Paroizolacja to np. folie mocowane pod krokwiami. Ważne jest, aby ten poziom był absolutnie szczelny. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca, w których elementy wnikają w konstrukcję dachu. Przykładem tego jest komin. Jeśli paroizolacja nie jest całkowicie szczelna, wilgoć z ciepłego powietrza w pomieszczeniu może z czasem przenikać do warstwy izolacyjnej i konstrukcji dachu. Izolacja traci swoją skuteczność z powodu wnikania wilgoci, elementy nośne mogą zostać zaatakowane przez pleśń i gnić pod wpływem wilgoci.
 • Jeśli izolacja między krokwiami nie jest wystarczająca, aby spełnić wymagania GEG, właściciel budynku może również zastosować a Izolacja podkrokwiowa przytwierdzać. W tym celu od dołu do krokwi mocuje się panele izolacyjne. Czasami zdarzają się panele, które są już pokryte warstwą tynku, aby można je było wykorzystać jako materiał nośny do tapet lub innych wzorów powierzchni. Izolacja podkrokwiowa jest mocowana poniżej paroizolacji. Dlatego musi osiągnąć maksymalnie 20 procent wartości izolacyjnej izolacji międzykrokwiowej, aby za nią nie gromadziła się wilgoć z powietrza w pomieszczeniu. Wadą izolacji podkrokwiowej jest to, że jej grubość zawsze ma negatywny wpływ na wysokość pomieszczenia.

Konstrukcja warstwowa ocieplonego, rozciągniętego dachu jest więc od zewnątrz do wewnątrz:

 • Zadaszenie
 • Pod dachem
 • Izolacja cieplna
 • Paroizolacja
 • Izolacja podkrokwiowa
 • Odzież wewnętrzna
Najłatwiejszym sposobem wykonania izolacji między krokwiami a krokwiami jest montaż wnętrza poddasza

Popraw poczucie przestrzeni grając na perkusji

Poddasze, które znajduje się bezpośrednio na ostatniej kondygnacji domu, oferuje większe powierzchnie po bokach, które są tak niskie, że nie można ich używać. Te rogi zaburzają poczucie przestrzeni. Tu mogą pomóc tzw. śmieci. Ościeżnica to pionowa ściana, która ukrywa za sobą obszary bezużyteczne.

Budowanie ościeża

Mogą one ewentualnie służyć później jako miejsce do przechowywania. Mieszanka zamienia strych w prawdziwą przestrzeń życiową o przytulnym i przyjemnym wyglądzie. Oprócz bocznych ościeży można oczywiście wbudować inne nienośne ściany działowe, aby nadać poddaszu pożądany rozkład pomieszczeń.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here