Izolacja wewnętrzna: przegląd materiałów izolacyjnych i metod izolacji ”,

Izolacja wewnętrzna: przegląd materiałów izolacyjnych i metod izolacji ścian wewnętrznych

Jeśli izolacja zewnętrzna nie jest możliwa ze względu na przepisy ochrony zabytków, uwarunkowania konstrukcyjne lub trudności prawne, jedyną alternatywą dla ściany nieocieplonej jest izolacja wewnętrzna. Jednak jest to najlepsza alternatywa tylko wtedy, gdy jest wykonywana profesjonalnie. Oznacza to z jednej strony wybór odpowiedniej metody ocieplenia, a z drugiej minimalizację ryzyka związanego z wykonaniem izolacji wewnętrznej.

Materiały izolacyjne © Ingo Bartussek, fotolia.com

Dzięki starannie zaplanowanej i profesjonalnie wykonanej izolacji wewnętrznej możesz zaoszczędzić od 5 do 15 procent energii lub zużycia energii, w zależności od użytego materiału izolacyjnego. Oszczędź na kosztach ogrzewania - w końcu o połowę mniej niż przy izolacji ścian zewnętrznych. Z drugiej strony niewłaściwie wykonana lub wykonana izolacja ścian wewnętrznych jest gorsza niż brak izolacji w ogóle, ponieważ poważne szkody następcze, takie jak wilgotne ściany lub pleśń, są nieuniknione, a pożądane wartości izolacji nie są osiągane. Wtedy inwestycja nie tylko poszła na marne, ale zamiast wyczekiwanego zysku przynosi wysokie straty na wielu płaszczyznach.

aż do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Podstawowe informacje dotyczące izolacji ścian wewnętrznych budynku

Jednym z klasyków ocieplania wnętrz jest mocowanie płyt izolacyjnych m.in. B. wykonane z pianki polistyrenowej (EPS, Styropian) lub wełny mineralnej. Podczas gdy tradycyjne, odporne na gnicie arkusze piankowe wykonane ze styropianu lub poliuretanu (PU) są obecnie bardzo kontrowersyjne wśród wielu majsterkowiczów i profesjonalnych renowacji ze względu na ich strasznie zły bilans ekologiczny, bardziej przyjazne dla środowiska i klimatu materiały izolacyjne, takie jak wapń krzemian, włókna drzewne, konopie, celuloza czy kamień wulkaniczny (perlit) stają się coraz bardziej popularne. Płyty izolacyjne z korka lub wełny owczej są również poszukiwane przy ekologicznych projektach budowlanych.

Opcje izolacji wewnętrznej

"Panele klimatyczne" wykonane z ekologicznych i przyjaznych dla zdrowia ("sympatycznych") materiałów kosztują więcej niż konwencjonalne płyty piankowe, ale mają bardzo dobre właściwości izolacyjne, a także zapewniają bezpieczną ochronę przeciwpożarową i zdrowy klimat w pomieszczeniach. Pianka szklana lub szkło są również nieszkodliwe, niepalne i podlegają recyklingowi. Szkło piankowe, które jest wykonane ze szkła pochodzącego z recyklingu i piasku kwarcowego. Ten materiał izolacyjny jest paro i wodoodporny, co może być zaletą lub kryterium wykluczenia w zależności od sytuacji.

Schemat izolacji wewnętrznej © thingamajiggs, fotolia.com

W zależności od rodzaju i systemu płyty izolacyjne przykleja się bezpośrednio do ściany lub do konstrukcji nośnej (np. B. wykonane z profili aluminiowych lub drewnianych stojaków i listew). Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci pod warstwę izolacyjną, można zamontować paroizolację m.in. B. folia paroizolacyjna lub specjalna powłoka. Warstwę izolacyjną obkłada się następnie dodatkowymi panelami, takimi jak płyta gipsowo-kartonowa lub panele drewniane. Wielowarstwowe panele kompozytowe ("prefabrykowane panele", "panele 3 w 1") są również dostępne w handlu, które składają się z warstwy izolacyjnej, zintegrowanej paroizolacji i warstwy elewacyjnej.

Izolacja wewnętrzna płytami izolacyjnymi © IVPU Wykonaj izolację wewnętrzną prawidłowo i unikaj mostków termicznych Notatka: Istnieją również warianty paneli klimatycznych z krzemianu wapnia, które są używane tylko do usuwania pleśni na ścianach wewnętrznych. Nie nadają się do izolacji termicznej i nie są do niej dopuszczone. aż do 30% zapisać

Firmy specjalizujące się w izolacjach
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w izolacji, porównaj oferty i zaoszczędź.

Izolacja wewnętrzna za pomocą luźnych materiałów izolacyjnych

Izolacja wtryskowa celuloza © X-Floc

Jako alternatywę dla izolacji panelowej można zastosować materiały izolacyjne luzem (np. B. Rozdrobniona celuloza, perlit lub korek) za wcześniej ułożoną okładziną ścienną lub wdmuchiwana do zagłębień. W ten sposób można uzyskać bezszwową izolację bez mostków termicznych nawet na nierównych powierzchniach lub w trudnych miejscach, takich jak przejścia i połączenia.

Izolacja ścian wewnętrznych z celulozy, którą można natryskiwać, jest również idealna w przypadku nierównych ścian. Natryskiwane płatki celulozy dopasowują się do wszystkich konturów podłoża bez tworzenia ubytków, a także przylegają do ścian kamiennych, rur grzewczych lub kabli elektrycznych. Po natryśnięciu warstwa izolacyjna jest prostowana, a następnie można ją otynkować i zaprojektować według potrzeb.

Tynki izolacyjne, które nadają się również do nierównych podłoży, mają z reguły gorsze właściwości izolacyjne niż płyty izolacyjne, izolacja natryskowa lub wdmuchiwana. Istnieje jednak kilka interesujących osiągnięć w dziedzinie tynków izolacyjnych, m.in. B. nowe wysokowydajne tynki izolacyjne z tzw. aerożelem. Innowacyjny materiał ma na celu połączenie zalet tynku mineralnego z zaletami wydajnego materiału izolacyjnego. Jednak aby to zadziałało, lekki i drobny granulat aerożelu nie może być kruszony podczas nakładania - dlatego konieczne jest bardzo ostrożne przetwarzanie.

Notatka:Izolacja wielkogabarytowa może być również zastosowana przez ambitnych majsterkowiczów. Izolacja wdmuchiwana wymaga specjalnych maszyn i narzędzi i jest wykonywana wyłącznie przez certyfikowane specjalistyczne firmy. Pozwól, aby doradzał Ci jeden z tych profesjonalistów - na przykład wyspecjalizowany stolarz lub tynkarz.

Która paroizolacja dla jakiego systemu izolacji?

Porównanie paroizolacji i paroizolacji

Jeśli ma być zastosowana paroizolacja, użyty materiał musi pasować do materiału izolacyjnego i metody izolacji. W poniższej tabeli wymieniono różne popularne materiały izolacyjne lub. Przedstawiono systemy izolacyjne i odpowiednie paroizolacje.

Materiał izolacyjnyParoizolacja
Płyty izolacyjne z włókien mineralnych Folia polietylenowa (folia PE)
Płyty krzemianowo-wapniowe lub. Kapilarne panele izolacyjne Farba emulsyjna, farba olejna
Płyta izolacyjna próżniowa lub aerożelowa Masa uszczelniająca na bazie silikonu lub akrylu do zamykania połączeń
Szkło piankowe lub. Panele ze szkła piankowego Bitum (na gorąco, na zimno lub jako farba bitumiczna)
Panele piankowe (EPS, styropian, z zakładkami lub bez) Tektura paroizolacyjna, papier pakowy
Izolacja natryskowa celulozą Farba PU
Panele izolacyjne wykonane z (miękkich) włókien drzewnych Klej akrylowy, klej do korka
Panele izolacyjne z korka specjalna dwustronna taśma klejąca (np. B. wykonane z kauczuku butylowego)
Maty / panele izolacyjne z wełny owczej Specjalna taśma uszczelniająca fugi (wstępnie sprężona)
Notatka: Paroizolacja nie zawsze jest zalecana lub absolutnie konieczna, a czasami kilka materiałów lub. Kwestionowane procedury. Jednak ważne jest, aby z wyprzedzeniem podejmować właściwe decyzje i dokonywać właściwych wyborów. Ponieważ nawet dobrze poinformowani laicy prawie nie są w stanie prawidłowo ocenić ryzyka i ewentualnych szkód następczych związanych z błędną decyzją, lepiej wcześniej zapytać specjalistę, aby mieć pewność i uniknąć błędów.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here