Zainstaluj drzwi wewnętrzne

Zainstaluj drzwi wewnętrzne: Jeśli będziesz pracować ostrożnie, możesz to zrobić

Montaż drzwi wewnętrznych - nie lepiej pozwolić, aby zrobili to profesjonaliści? Bo jeśli zrobisz to sam, a potem nie zamkniesz prawidłowo drzwi, to nie jest duży problem? I nie potrzebujesz do tego specjalnych narzędzi?

Zainstaluj ponownie drzwi wewnętrzne © Matthias Bühner, fotolia.com

Aby najpierw odpowiedzieć na ostatnie pytanie: są specjalne narzędzia, które są pomocne, ale możesz się bez nich obejść. To zależy od znajomości odpowiednich sztuczek i naprawdę bardzo precyzyjnego działania. Ogólna zasada brzmi: każdy, kto kiedykolwiek zbudował szafkę ze sklepu meblowego, może również zamontować drzwi wewnętrzne.

Planowanie to (prawie) połowa sukcesu

Właściwe planowanie to duży krok tutaj. Przede wszystkim oznacza to zastanowienie się, gdzie pójdzie klamka, a gdzie zatrzyma się. A to oznacza dokładny pomiar otwarcia drzwi. Idealnie w kilku miejscach, ponieważ najmniejsze wartości mogą mieć znaczenie dla wysokości i głębokości, a największa grubość dla grubości ściany. Jeśli pójdziesz do sklepu z narzędziami z tymi numerami, otrzymasz odpowiednie części.

Zainstaluj drzwi wewnętrzne

Przed pomiarem należy dokładnie przyjrzeć się otworowi w ścianie, zbyt duże plecy i występy są wadą. W razie potrzeby występy należy usunąć młotkiem i dłutem, większe otwory wypełnić zaprawą murarską.

aż do 30% zapisać

Drzwi wejściowe i drzwi wewnętrzne

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze firmy specjalizujące się w drzwiach, porównaj oferty i zaoszczędź.

Oczywiście przed montażem upewnij się, że wszystkie części są obecne. Następnie najpierw montujesz ramę na absolutnie płaskiej i czystej powierzchni. Trzy części są następnie łączone razem. Istnieją różne systemy, często klejenie, zszywanie i skręcanie. Ważne jest, aby od samego początku upewnić się, że części ramy są zrównane ze sobą i nie ma przesunięć. To musi być sprawdzane raz za razem.

Sposób łączenia części ramy można znaleźć w instrukcji montażu. Nie należy używać wkrętarki akumulatorowej do wkręcania, ponieważ jej siła może uszkodzić powierzchnię ramy. Kołki płaskie tzw. lamele są często wklejane. Możesz do tego użyć kleju do drewna, alternatywnie, jeśli masz go pod ręką, możesz również użyć kleju montażowego.

Sprawdzaj raz za razem

Z reguły otwór drzwiowy jest nieco większy niż ościeżnica. Z tego powodu belki wyrównawcze – dostępne są również z tworzywa sztucznego – są przyklejane w trzech miejscach po prawej i lewej stronie w taki sposób, aby pomiędzy nimi była dokładnie taka odpowiednia przestrzeń, w której rama jest dokładnie dopasowana. Ważne jest, aby końce bali wyrównawczych znajdowały się w prostej i dokładnie pionowej linii po obu stronach. Używasz do tego poziomicy, a jeśli nie masz odpowiedniej długości, kantówki lub czegoś podobnego, która jest wystarczająco długa. Poziomica jest przeciw temu ustawiona.

Zainstaluj drzwi © Kadmy, fotolia.com

Następnie wkładasz ramkę do drzwi. Należy go wcześniej dokładnie wyczyścić, aby żadne okruchy nie powodowały problemów. Na podłodze należy pozostawić trzy milimetry powietrza, tam też najlepiej umieścić klocki kompensacyjne. Te trzy milimetry nie są absolutnie konieczne w przypadku dywanów. Podczas podnoszenia ramy uważaj, aby nie docisnąć do siebie dolnych końcówek, w przeciwnym razie połączenia na rogach ponownie się rozejdą. Następnie mocujesz drzwi tzw. klamrami obrotowymi. To specjalne narzędzie, którego nie każdy ma. Możesz pomóc sobie trzema listwami, które są ustawione dokładnie na wymaganą długość, czyli odległość między dwoma długimi częściami ramy. Ponownie sprawdzasz wyrównanie w pionie i poziomie.

Mocowanie za pomocą zacisków śrubowych © Jürgen Fälchle, fotolia.com

Istnieje również druga metoda montażu drzwi, w której zrezygnowano z drewna kompensacyjnego. Rama jest umieszczana w otworze ściennym i mocowana klinami. Wadą jest to, że nie można włożyć i zacisnąć wszystkich klinów jednocześnie, przy każdej przeróbce istnieje ryzyko wypadnięcia innych klinów. Początkujący z pewnością lepiej dogadują się z drewnem kompensacyjnym.

Zamocuj zacisk śrubowy do ramy drzwi © Jürgen Fälchle, fotolia.com

W każdym razie tak zwane paski są następnie wkładane i mocowane za pomocą klucza imbusowego. Ze względów optycznych i technicznych należy zapewnić te same odległości. Drzwi są następnie zawieszane na tych paskach, aby sprawdzić, czy można je prawidłowo zamknąć i otworzyć. Jeśli nie, to jeden z luzów jest zły, wtedy ramkę należy usunąć i wszystko ponownie sprawdzić. Klucz należy wyjąć przed zawieszeniem drzwi.

Zainstaluj drzwi wewnętrzne: rama musi być prawidłowo osadzona

WSKAZÓWKA

Skorzystaj z naszej bezpłatnej usługi wyceny: Porównaj ceny drzwi specjalistycznych i zaoszczędź do 30 procent

Właściwy materiał jest ważny

Jeśli drzwi sprawdzą się dobrze, skrzydło drzwi ponownie zdejmuje się i przestrzeń między ościeżnicą a ścianą można wypełnić pianką. Do tego celu należy użyć specjalnej pianki ramowej, ponieważ pianka budowlana lub okienna nie jest wystarczająco mocna. Przed pianką sąsiednie powierzchnie drzwi są maskowane, aby nie zostały zabrudzone pianą. Najlepiej też zabezpieczyć podłogę. Spienianie odbywa się tylko na wysokości rozpórek, które są jeszcze zamontowane. Jeśli pianka jest zbyt daleko od niego, może to zdeformować ramę. Po pierwszym utwardzeniu pianki usuwa się rozpórki lub w/w listwy, a trzy części panelu ościeżnicy są montowane i sklejane na miejscu. Dodatkowo wyjmujesz drewno kompensacyjne pod ramę, szczelinę można zamknąć silikonem lub akrylem.

Ościeżnica z pianki © Jürgen Fälchle, fotolia.com

Następnie następuje uchwyt i mechanizm blokujący. W opakowaniu znajduje się szablon do wiercenia, którego należy użyć. Jeśli otwory nie znajdują się we właściwych miejscach, mogą wystąpić poważne problemy. Ponadto zdecydowanie należy wiercić z obu stron, aby całkowicie ciągłe wiertło nie pękło tylnej powierzchni. Śruby do podrozety nie powinny być zbyt mocno dokręcane, w przeciwnym razie części te ulegną odkształceniu. Najlepiej pracować wkrętakiem ręcznym, a nie akumulatorowym. Jeśli rozety są na swoim miejscu, dołączenie pozostałych części to pestka.

Wskazówka: Możesz również przeczytać nasze artykuły Prawidłowe planowanie drzwi – normy i wymiary oraz remont lub wymiana drzwi wewnętrznych?

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here