Patrząc w usta: zdrowe zęby u psów”,

Chociaż zęby mleczne szczeniąt żyją tylko kilka tygodni, problemy wpływające na zdrowie zębów psa mogą pojawić się już w tym momencie. Dotyczy to szczególnie uporczywych kłów liściastych. Jeśli stały kły porusza się do góry i nie wypada kła, właściciel psa powinien umówić się na wizytę u weterynarza. Sprawdza to ryzyko późniejszego bolesnego nieprawidłowego ustawienia uzębienia i usuwa kły mleczne, jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie.
Często pomija się złamania kłów liściastych z powodu nadmiernego stresu (na przykład z powodu przeciążenia). W przypadku zerwania kły mlecznej zwykle otwiera się jama miazgi i odsłania się nerw zębowy. To jest niezwykle bolesne dla psa. Ponadto otwarta jama miazgi staje się autostradą dla bakterii, która prowadzi w głąb kości szczęki. Dlatego weterynarz powinien zawsze ostrożnie usunąć złamanego kła z liściastych liści.

Kontrola zębów u szczeniąt

  • Regularnie sprawdzaj zęby mleczne.
  • Jeśli kły liściaste i nowy są widoczne w tym samym czasie, udaj się do weterynarza.
  • Złamany pies liściasty powinien być natychmiast leczony przez lekarza weterynarii.

Dobrze wiedzieć: Im wcześniej szczeniak przyzwyczai się do regularnej opieki stomatologicznej, tym mniej stresu dorosły pies będzie tolerował mycie zębów i regularne kontrole dentystyczne.

Tutaj możesz zamówić szczoteczkę do zębów dla psów z Amazon.

Zdjęcie: Rucacio

Po zmianie zębów

Od około 18 tygodnia życia zęby stałe wydają się mocne i lśniąco białe. Jednak właściciel psa nie powinien w żadnym wypadku przeceniać siły stałego zestawu zębów. Ubytki miazgi są nadal bardzo szerokie, a zęby nie są w pełni sprężyste. Jeśli młody pies za mocno szarpie gałęzie i liny, ząb może się odłamać. Dlatego właściciele psów powinni unikać nadmiernego obciążania zębów młodego psa poprzez nadmierne szarpanie.

Raz w roku pies powinien udać się do weterynarza na profilaktykę.

Zdjęcie: iStock / andriano_cz

Zapalna choroba zębów spowodowana kamieniem nazębnym

Kamień przykleja się do powierzchni zęba w postaci wyraźnie widocznego brązowo-żółtego przebarwienia. Te przebarwienia zamieniają się coraz bardziej w szorstką i solidną warstwę, która stanowi doskonałą pożywkę dla szkodliwych bakterii. Nieusuwanie kamienia nazębnego powoduje zapalenie dziąseł, tworzą się pierwsze kieszonki zębowe i widoczne są wrażliwe na ból szyjki zębowe. Choroba przyzębia objawia się i nieleczona rozwija się w ciężką chorobę przyzębia. Oznacza to, że stan zapalny może teraz przejść do kości szczęki. Rezultatem jest ciężki i bolesny stan zapalny aż do utraty zębów i regresji kości szczęki. Jeśli bakterie dostaną się do krwiobiegu, mogą nawet spowodować zmiany zastawek serca, problemy z nerkami lub choroby stawów.
Wskazówka: Raz w roku na kontrolę stomatologiczną do weterynarza - choroby zapalne są rozpoznawane i leczone w odpowiednim czasie!

Ukierunkowana opieka stomatologiczna dla psów

Aby utrzymać zdrowie zębów u psów do późnego wieku, niezbędna jest ukierunkowana pielęgnacja zębów.

  • Odżywianie odpowiednie gatunkowo bez dodatku cukru.
  • Szczotkowanie zębów raz dziennie miękką szczoteczką i specjalną pastą do zębów dla psów usuwa szkodliwą płytkę nazębną.
  • Specjalne żele do pielęgnacji zębów dla psów są odpowiednie dla czworonożnych przyjaciół, którzy wycofują się z opieki stomatologicznej.
  • Wzbogać wodę pitną specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej, aby stale rozluźniać płytkę nazębną.
  • Żucie kości ze skóry bawolej również zmniejsza płytkę nazębną.

W połączeniu z coroczną wizytą u dentysty zęby psa pozostają zdrowe. W ten sposób właściciele psów ratują swojego czworonożnego przyjaciela przed ciężkim i często od dawna nierozpoznawanym bólem.

Tutaj możesz zamówić zestaw do pielęgnacji zębów dla psów od Amazon.

Zdjęcie: Trixie

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here