Materiały instalacyjne

Instalacja elektryczna: materiał instalacyjny

W przypadku materiałów instalacyjnych należy również wziąć pod uwagę wiele różnych rzeczy. Nie każde narzędzie nadaje się do instalacji elektrycznej. Przy doborze kabli i przewodów należy zwrócić uwagę na sposób ich wykorzystania. A jeśli chcesz później umieścić swoje przełączniki i gniazdka na ścianie, powinieneś również użyć odpowiedniej skrzynki z urządzeniami.

Walizka elektryka © Jürgen Flächle, fotolia.com

Główne narzędzia elektryczne

Dobre narzędzia nie tylko ułatwiają pracę, ale także chronią przed zagrożeniami. Dlatego elektronarzędzia mają specjalną warstwę z tworzywa sztucznego i chronią przed porażeniem prądem elektrycznym i są testowane przez VDE.

Tester napięcia © Denis Junker, fotolia.com
 • Tester fazy lub Duspol - najważniejsze narzędzie! Ponieważ przed jakąkolwiek pracą przy urządzeniu lub kablu należy zmierzyć brak napięcia. „Jednobiegunowy tester fazy” to zwykle mały śrubokręt z żarówką, która zapala się, gdy dostępne jest zasilanie. Duspol to dwubiegunowy tester napięcia. W przeciwieństwie do testerów faz, testery napięcia dostarczają wiarygodnych wyników testów i, w zależności od wersji, wyświetlają napięcie analogowo, za pomocą diod LED lub cyfrowo.
 • Asortyment wkrętaków do dokręcania śrub z rowkiem i krzyżakiem o różnych rozmiarach.
 • Obcinak boczny do cięcia przewodów i kabli.
 • Ukośny zacisk i kabel do cięcia © Ralf Kalytta, fotolia.com
 • Ściągacz izolacji do zdejmowania izolacji z przewodów o różnych przekrojach. Narzędzie do ściągania izolacji posiada śrubę regulacyjną i mechanizm sprężynowy do dopasowania do żądanej średnicy drutu.
 • Kombinerki do chwytania i cięcia drutów oraz trzymania płaskich przedmiotów i łbów śrub.
 • Taśma rybna - elastyczna taśma plastikowa lub stalowa z oczkiem i głowicą do wciągania kabli i przewodów do kanałów.
Narzędzia do instalacji elektrycznych powinny spełniać te kryteria do 30% zapisać

Znajdź elektryka
Tanie oferty

porównaj oferty
 • Sieć ogólnokrajowa
 • Kwalifikowani dostawcy
 • Nie wiążący
 • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych elektryków, porównaj oferty i zaoszczędź.

kable i przewody

Linie elektryczne układane są na ścianie lub w ścianie. Opcjonalnie stosowane są kable drutowe, kablowe lub wstążkowe.

Rekomendacje: Układanie rur plastikowych pod tynk i późniejsze wciąganie przewodów czy kabli jest nieco bardziej skomplikowane, ale późniejsze zmiany czy naprawy instalacji elektrycznej można przeprowadzić bez żadnych problemów (nawet po latach) - w szczególności nie ma potrzeby podważania ściany.

Ważny: W przypadku układania kabli pod tynkiem, przed tynkowaniem należy zawsze przeprowadzić próbę działania!

Instalacja elektryczna: różne rodzaje kabli i trasowanie

Najpopularniejsze kable i przewody

 • Kabel w osłonie (3 żyły z przewodem ochronnym, przekrój 1,5 mm² / NYM-J 3 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych i wilgotnych pomieszczeniach na lub pod tynkiem do podłączenia odbiorników. Nie do układania w ziemi!
 • Kabel w osłonie (3 żyły bez przewodu ochronnego, przekrój 1,5 mm² / NYM-O 3 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych i wilgotnych pomieszczeniach na lub pod tynkiem do podłączenia wyłączników. Nie do układania w ziemi!
 • Kabel w osłonie (5 przewodów, przekrój 1,5 mm² / NYM 5 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych i wilgotnych pomieszczeniach na lub pod tynkiem do podłączenia odbiorników, przełączników i gniazd. Nie do układania w ziemi!
 • Odgałęzienie linii (3 żyły z przewodem ochronnym, przekrój 1,5 mm² / NYIF-J 3 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych pomieszczeniach pod tynkiem do podłączenia odbiorników. Zabronione w domach drewnianych, budynkach rolniczych oraz na materiałach łatwopalnych!
 • Odgałęzienie linii (3 żyły bez przewodu ochronnego, przekrój 1,5 mm² / NYIF-O 3 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych pomieszczeniach pod tynkiem do podłączenia wyłączników. Zabronione w domach drewnianych, budynkach rolniczych oraz na materiałach łatwopalnych!
 • Odgałęzienie linii (5 żył z przewodem ochronnym, przekrój 1,5 mm² / NYIF 5 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w suchych pomieszczeniach pod tynkiem do podłączenia odbiorników, wyłączników i gniazd. Zabronione w domach drewnianych, budynkach rolniczych oraz na materiałach łatwopalnych!
 • Linia podstawowa (pojedynczy sztywny przewód w płaszczu PCV, dostępny w różnych kolorach, przekrój 1,5 mm / H07V-U 1 × 1,5 mm²) do montażu na stałe w przewodzie ciągłym pod tynkiem.
 • Linia wężowa PVC (5 żył cienkodrutowych o przekroju 2,5 mm / H05VV-F 5G 2,5 mm²) do podłączenia kuchenki elektrycznej.
 • Kable podziemne (3 żyły z przewodem ochronnym, przekrój 1,5 mm² / NYY-J 3 × 1,5 mm²) do montażu stacjonarnego na zewnątrz i w ziemi.
Gniazda i przełączniki © maho, fotolia.com

Skrzynki przyłączeniowe i urządzenia

Ważny element instalacji elektrycznej: skrzynka przyłączeniowa i aparatura. Oba typy skrzynek dostępne są w wersji natynkowej, podtynkowej i pustakowej, okrągłej i kwadratowej, o różnych wymiarach, średnicach i głębokościach. Puszki połączeniowe i puszki aparaturowe posiadają prefabrykowane otwory na kable i mocowania. Można je łatwo wypchnąć palcem.

 • Gniazda podtynkowe są zwykle mocowane w murze z tynkiem, a później zlicowane z tynkiem.
 • W budownictwie z płyt kartonowo-gipsowych odpowiednie otwory są wiercone w ścianie za pomocą wiertła do puszek. ten Puszki ścienne wnękowe są wciskane w ten otwór i dokręcane śrubami. Są równo z płytą kartonowo-gipsową.
 • Gniazda powierzchniowe są po prostu mocowane do ściany za pomocą śrub i kołków.
 • Skrzynki połączeniowe stosowane są wszędzie tam, gdzie wymagane są odgałęzienia kablowe. W skrzynkach połączeniowych przewody elektryczne są następnie łączone ze sobą za pomocą zacisków. Na koniec puszki są zamykane płaską pokrywką.
 • Gniazda urządzeń służą do montażu wszystkich popularnych przełączników i gniazdek. Do podwójnej instalacji (dwa włączniki światła, dwa gniazdka lub kombinacja włącznik-gniazdo) obok siebie lub jedna nad drugą, są podwójne puszki na urządzenia. W celu zainstalowania kilku włączników światła lub gniazdek można połączyć ze sobą kilka podtynkowych puszek osprzętowych za pomocą łączników tunelowych. W wyniku standaryzacji rozstawione gniazda urządzeń pasują dokładnie do wielu ramek przełączników i gniazd.
 • Gniazda sufitowe i ścienne służą wyłącznie do wyprowadzenia kabli ze ściany lub sufitu, jeśli ma być tam zainstalowana lampa.
Puszki jednotorowe w instalacjach elektrycznych

Zaciski

Aby stworzyć odpowiednie obwody w instalacji elektrycznej, poszczególne przewody należy połączyć ze sobą w puszkach przyłączeniowych. Do tego potrzebujesz zacisków. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Zasadniczo rozróżnia się zaciski wtykowe i zaciski śrubowe.

 • Są bezpieczne i łatwe w użyciu Zaciski wtykowe. Tutaj przewody są połączone ze sobą poprzez ich wpięcie. W zależności od konstrukcji i rozmiaru w jednym zacisku mieści się od dwóch do ośmiu przewodów.
 • w Zaciski śrubowe poszczególne przewody skręcane są za pomocą połączenia śrubowego. Zaciski są dostępne w handlu jako pręty i można je łatwo rozdzielić. Upewnij się, że przewody są całkowicie osadzone w zacisku i że połączenie śrubowe jest mocno dokręcone!
Bezpieczeństwo przede wszystkim: prace elektryczne należą do profesjonalistów: Zatrudnij ekonomicznego elektryka tutaj.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here