Farby izolacyjne i barierowe”,

Wydajne farby izolacyjne i barierowe (m.in. B. Blokada nikotynowa) na bazie wody

Dzięki farbie izolującej możesz zapobiec „przenikaniu” brudu, zanieczyszczeń lub plam. Na przykład plamy i osady nikotynowe w mieszkaniach palaczy, plamy z kawy i herbaty, sadza i inne substancje barwiące nie mogą przeniknąć do świeżego koloru podczas renowacji i można je później ponownie zobaczyć na nowej powierzchni. Dlatego farby izolacyjne nazywane są również farbami barierowymi: zatrzymują zanieczyszczenia i blokują ich drogę przez świeżą farbę na powierzchnię.

Dlaczego plamy prześwitują??

Do szpachlowania, malowania i tapetowania - czyli zwykłych prac renowacyjnych - stosuje się zwykle produkty wodorozcieńczalne, takie jak farby emulsyjne, szpachlówki do wnętrz i pasty do tapet. Zawarta w nim woda rozpuszcza również wiele zabrudzeń i substancji barwiących, które znajdują się bezpośrednio na lub w podpowierzchni. Nie zauważasz niczego, gdy tylko malujesz: Wszystko wygląda tak, jak powinno, farba się udała. Ale podczas procesu suszenia, gdy woda dociera na powierzchnię i wyparowuje na zewnątrz, zabiera ze sobą rozpuszczone zanieczyszczenia i zapewnia, że ​​można je później zobaczyć na świeżej powierzchni.

Opary kuchenne osadzają się na ścianach i suficie, a z czasem powodują nieestetyczne plamy i osady © Andrey Popov, stock.cegła suszona na słońcu.com

Odpowiedni proces jest również nazywany "migracją". W ten sposób mogą przenikać nie tylko plamy nikotynowe, ale także naturalne pigmenty drewna (lignina) czy tłuste osady z oparów kuchennych. Dla renowatorów szczególnie irytujące jest to, że problem pojawia się dopiero po wyschnięciu farby. Odmalowywanie zwykle nie ma sensu, ponieważ brud może przebijać się raz za razem, nie tracąc przy tym dużej siły. Rozluźnione zanieczyszczenia mogą wniknąć nawet w gęsto nałożoną szpachlówkę.

Farby izolacyjne i rozpuszczalniki: stary problem z nowymi rozwiązaniami

W przeszłości farby izolacyjne i farby barierowe bardzo często zawierały lotne rozpuszczalniki organiczne, które są niebezpieczne dla ludzi i środowiska. Prawdą jest, że od dawna istnieją wodne farby izolacyjne, które często oferowane są konkretnie jako farby antynikotynowe lub bariery nikotynowe do renowacji mieszkań dla palaczy. Jednak ich efekt blokowania nie jest w stu procentach bezpieczny, dlatego w szczególności profesjonaliści wolą używać rozpuszczalnikowych, śmierdzących farb izolacyjnych w obawie przed późniejszymi reklamacjami, aby być po bezpiecznej stronie.

Zwłaszcza w przypadku remontów na dużą skalę do mieszkania przedostały się ogromne ilości lotnych rozpuszczalników – około 5 litrów na powierzchnię ścian i sufitu 100 m² – które nie odparowywały od razu, ale powoli i stopniowo. Tylko niektóre podłoża, takie jak styropianowe płyty sufitowe, sztuczny stiuk lub profile dekoracyjne wykonane ze sztywnej pianki, należy pokryć farbą izolacyjną na bazie wody, ponieważ lotny rozpuszczalnik pochłania styropian i inne pianki.

Lotne rozpuszczalniki często mają ostry, nieprzyjemny zapach i stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia © Elnur, stock.cegła suszona na słońcu.chodź do 30% zapisać

Malowanie, tynkowanie, tapetowanie
Tanie oferty

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańszych malarzy i tynkarzy, porównaj oferty i zaoszczędź.

Obecnie istnieje wiele wodnych farb izolacyjnych, które nie tylko charakteryzują się niską emisją i zanieczyszczeniami, ale są również wydajne i odpowiednie nawet do uporczywych plam – częściowo ze względu na zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczeń i rozpuszczalników w farbach. Nawet wykwalifikowani rzemieślnicy w dzisiejszych czasach wolą używać mniej szkodliwych farb barierowych na bazie wody. Jeśli chciałbyś zlecić pomalowanie farby izolacyjnej podczas remontu lub remontu profesjonaliście, możesz oczywiście wcześniej uzyskać szczegółowe porady dotyczące możliwych rodzajów farb i ich składników - lub powiedzieć rzemieślnikowi, że chcesz mieć kolory na ścianach, które są tak zdrowe, jak to możliwe.

Możesz skorzystać z naszej bezpłatnej i niewiążącej usługi wyceny, aby szybko uzyskać przegląd odpowiednich firm w Twojej okolicy, wysłać zapytania do kilku osób jednocześnie i wygodnie porównać oferty.

Oprócz efektu barierowego, farby izolacyjne wymagają wysokiego stopnia krycia

Dzięki połączeniu efektu izolacyjnego i wysokiej siły krycia, dobre farby barierowe mogą niezawodnie i trwale zapobiegać migracji nawet problematycznych zabrudzeń. Możesz użyć farby izolacyjnej na bazie wody, takiej jak zwykła farba ścienna, za pomocą pędzla i wałka do malowania lub za pomocą urządzenia natryskowego. Nakładaj go specjalnie na plamy lub zabrudzone miejsca lub jako warstwę nawierzchniową na całą ścianę. Jeśli kupisz farbę izolującą i kryjącą za jednym razem, możesz użyć jej jako jedynej farby ściennej podczas renowacji. Informacje o klasie nieprzezroczystości i ścieralności na mokro zgodnie z DIN EN 13300, składnikach i sposobie obróbki można znaleźć w informacji producenta na opakowaniu oraz w karcie technicznej produktu.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here