Zaaranżuj kuchnię optymalnie”,

Niewielkie odległości w kuchni: tak optymalnie zaaranżujesz miejsca pracy i sprzęty

Planując nową kuchnię warto poświęcić więcej czasu. Ponieważ po wykonaniu połączeń ponowna ich zmiana jest czasochłonna i kosztowna. Ponadto wyposażona kuchnia ma bardzo długą żywotność: Niemcy kupują nową średnio co 20 lat. Dlatego rozsądnie jest zainwestować kilka godzin więcej w planowanie.

Nowoczesna kuchnia z wyspą © Leslie C Sabre, stock.cegła suszona na słońcu.com

Pierwsze kroki: inwentaryzacja

Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu. Pracują mniej więcej przez całą dobę. Rozpoczyna się rano przygotowaniem śniadania, a kończy kolacją. Oprócz tych codziennych, rutynowych zadań w kuchni są też różne „misje specjalne”: wielodaniowe menu dla przyjaciół, tort urodzinowy dla mamy, świąteczne miejsca dla całej rodziny

..

Aby cała ta praca była naprawdę przyjemna i łatwa do wykonania, jest właściwa, logiczne i ergonomiczne rozmieszczenie poszczególnych stref i sprzęt AGD wielkie znaczenie.

Dlatego przed rozpoczęciem planowania należy dokładnie przemyśleć wymagania, jakie stawiasz swojej kuchni. Szczególnie ważne są następujące punkty:

  • Wielkość kuchni lub. powierzchni roboczych i odległości: Pojedyncze gospodarstwo domowe lub duża rodzina? Ile osób gotuje (razem) w kuchni? Jak/do czego kuchnia jest używana na co dzień?
  • Układ urządzeń/powierzchni: Są prawo i leworęczni?
  • Wysokości urządzeń i powierzchni: Dzieci korzystają z kuchni? Należy zwrócić uwagę na dostępność?
  • Cechy szczególne: Preferencje osobiste? Na przykład, jeśli lubisz piec, powinieneś mieć miejsce do przechowywania sprzętu kuchennego itp. plan, a także mieć wystarczająco dużo miejsca na wałkowanie ciasta itp. myśleć. Fani kawy planują kącik kawowy z dużą ilością miejsca do przechowywania kolby, młynka do kawy i sprzętu.
Codzienna praca w kuchni może obciążać plecy 30% zapisać

Najlepsze oferty dla kuchni

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kuchnie marzeń, porównaj oferty i zaoszczędź.

Co gdzie: "trójkąt kuchenny"

Zwykle każda kuchnia jest w pięć stref podzielone: Przechowywanie, przechowywanie, przygotowywanie, gotowanie / pieczenie i płukanie. Dwie pierwsze strefy zależą w dużej mierze od sytuacji osobistej i warunków konstrukcyjnych. Pojedyncze gospodarstwo domowe wymaga mniej miejsca do przechowywania niż czteroosobowa rodzina, a jeśli masz oddzielną piwnicę lub spiżarnię, logicznie potrzebujesz mniej miejsca w kuchni na makaron, kawę itp.

Inaczej jest ze strefami Przygotowanie, gotowanie / pieczenie i płukanie. Bez względu na to, kto gotuje, jak duża jest kuchnia i czy jest zaprojektowana w dwóch rzędach, w kształcie litery L czy U: te trzy obszary powinny być zawsze ułożone w trójkąt w celu jak najkrótszego dystansu do pokonania, dzięki czemu praca w kuchni będzie wyjątkowo wydajna i przyjemna. Ponieważ między siekaniem, smażeniem i odsączaniem rzeczy są zwykle wysokie, zwłaszcza gdy gotujesz dla wielu osób lub chcesz przynieść do stołu wielodaniowe menu. Liczy się każda minuta i każdy krok!

Rozmieszczenie urządzeń w trójkącie kuchennym Bardzo ważne: Praworęczni pracują najłatwiej i najbardziej ergonomicznie od prawej do lewej, leworęczni od lewej do prawej. Należy to wziąć pod uwagę przy planowaniu. Kuchnia: dojazd do pracy powinien być jak najkrótszy

Zwróć także uwagę na obszar przygotowania wystarczająca ilość światła. Zazwyczaj wystarcza nie tylko oświetlenie sufitowe, w tej strefie korzystne są dodatkowe źródła światła, takie jak dodatkowe punkty sufitowe, diody LED na spodzie wysokich szafek lub małe lampki stołowe, które są umieszczane na blacie roboczym. Są teraz zasilane bateryjnie, ale wiele z nich wymaga również podłączenia zasilania, co jest ważne podczas planowania gniazda musi być przestrzegany. A propos gniazdek: zasada obowiązuje w kuchni "Lepiej o jeden za dużo niż o jeden za mało". Ponieważ, zwłaszcza w strefie przygotowywania, mikserach, blenderach ręcznych, robotach kuchennych itp. podłączony do prądu.

Mierz Wysoko

Ale nie tylko rozmieszczenie stref i urządzeń ma znaczenie dla ergonomicznej pracy w kuchni, ale także ich wysokość. W przeszłości zwyczajem było umieszczanie wszystkich wbudowanych urządzeń na dole. wyższy.

Kuchnia: optymalna wysokość robocza

Zwłaszcza z piekarnikiem to robi Umieszczenie na poziomie oczu dużo rozsądku. Wkładanie ciężkich naczyń do pieczenia lub wyjmowanie gorących naczyń jest niewątpliwie bezpieczniejsze, jeśli odbywa się to bez pochylania się. Do tego dochodzi oczywiście aspekt ergonomiczny – jeśli nie musisz co pięć minut zginać kolan, aby zobaczyć, czy ciasto jest gotowe, jesteś spokojny o stawy i plecy. Ponadto dostępne są nowsze piekarniki Szyny teleskopowe dzięki czemu blachy do pieczenia można łatwo wysunąć. Jeśli masz piekarnik wbudowany od góry, powinieneś mieć obok niego parowar, mikrofalówkę itp. - na tej samej wysokości. miejsce. Obszar "Gotowanie / Pieczenie" tworzy zatem samodzielną jednostkę.

Wysokość powierzchni roboczych zależy od wzrostu ciała

Dlatego jest to szczególnie praktyczne, gdy kuchenka znajduje się w pobliżu. Kwota tego jest zwykle oparta na kwocie Blat i to powinno być dokładnie dopasowane do głównego użytkownika kuchni. Obliczenie jest bardzo proste: zegnij łokieć, zmierz odległość od podłogi i pociągnij ok. 10 cm. Masz teraz idealną wysokość górnej krawędzi blatu.

Wskazówka: Odległość od podłogi do zgiętego kolanka - ok. 10 cm = idealna wysokość blatu kuchennego (górna krawędź)

A propos pieca: tego też nie należy lekceważyć Pozycja/wysokość okapu kuchennego. Upewnij się, że umieściłeś je tak, aby nie uderzyć się w głowę, stojąc przy kuchence. Bo jeśli będziesz mieszać garnki z wciągniętą głową, na pewno w pewnym momencie poczujesz ból szyi. Obecnie dostępnych jest wiele „bezgłowych” okapów, a także wariantów zintegrowanych z płytą grzejną.

Biała kuchnia ze skośnym okapem © Tran Photography, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jaki piekarnik i co?. liczy się oczywiście również w przypadku lodówka. Najczęściej spotykane są modele kombi, które: mieć strefę chłodzenia na górze i strefę zamrażania na dole. Żywność, której potrzebujesz na co dzień, można łatwo wyjąć, a po zamrożoną żywność wystarczy się schylić.

Kuchnia: jeśli to możliwe, wbuduj urządzenia elektryczne na wyższym poziomie

A co ze zmywarką? Tutaj też są modele, które można łatwo zamontować w górnej części kuchni. Jeżeli nie jest to możliwe, należy wziąć pod uwagę co najmniej kilka innych punktów ze względów praktycznych i skutecznych. Ze względu na podłączenie wody, W większości przypadków zmywarka znajduje się blisko zlewu, pod którym często śmietniki mogą znaleźć swoje miejsce. I właśnie taki układ też ma sens. Ponieważ każdy, kto po jedzeniu sprząta ze stołu i wkłada zużyte talerze do zmywarki, często musi wrzucić wyciśnięty kawałek cytryny lub przyklejony do talerza makaron do odpadów organicznych lub spłukać większe resztki sosu przed włożeniem talerza do zmywarki.

Opróżnianie zmywarki: może leżeć na plecach © Volodymyr Shcerbak, stock.cegła suszona na słońcu.com

Aby zapewnić szybkie oczyszczenie urządzenia, należy – w miarę możliwości – upewnić się, że sztućce, talerze i szklanki nie znajdują się daleko. Cały proces gotowania - od przygotowania i gotowania po późniejsze mycie i ładowanie naczyń - jest dobrze przemyślany.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here