Szafki kuchenne narożne

Optymalnie wykorzystaj narożniki dzięki praktycznym szafkom dolnym, ściennym i wysokim

Biała kuchnia w zabudowie U z dwoma narożnikami: Jak rozsądnie wykorzystać przestrzeń w narożniku?? © js-photo, stock.cegła suszona na słońcu.com

Szczególnie w małych kuchniach ważne jest, aby wykorzystać narożniki, aby uzyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania. Szafka narożna, taka jak klasyczna karuzela garnków, może zapobiegać martwym narożnikom. Jednak szafki narożne można znaleźć również w dużych kuchniach. Są dostępne w szerokiej gamie wzorów i są świetnym sposobem na wygodne zaprojektowanie nowej wyposażonej kuchni.

Najtańsza opcja - szafka narożna z półkami

Szafka kuchenna narożna z półką © rois010, stock.cegła suszona na słońcu.com

Najprostsze i najtańsze szafki narożne posiadają półki. W przypadku tych szafek kuchennych należy jednak mieć świadomość, że przedmioty z tyłu są bardzo trudno dostępne. Aby wyjąć je z szafy, musisz najpierw wyjąć te z przodu. Szafka narożna z półkami jest więc polecana tylko do przechowywania przyborów kuchennych, których używasz bardzo rzadko.

Klasyka - karuzela doniczek na róg

Szafka narożna z karuzelą na garnki jest nieco droższa, ale znacznie bardziej praktyczna niż szafka stojąca z półkami. Taka karuzela może mieć kształt okrągły lub półokrągły. Dzięki okrągłej wersji, znanej również jako rondel i którą można całkowicie obrócić, łatwo można wyjąć wybrany garnek z szafki. Aby jednak można było zmieścić okrągłe tafle, taka szafka narożna nieuchronnie musi mieć drzwi biegnące ukośnie po zamontowaniu kuchni, a tym samym eliminujące odpowiedni kąt. Tego typu szafki kuchenne są również znane jako szafki ukośne.

Karuzela do szafki narożnej

W przypadku szafek z półokrągłymi półkami zachowany jest kąt prosty. Ich półki są często przymocowane do wewnętrznej strony drzwi i dlatego są automatycznie wysuwane po otwarciu drzwi. W tej kategorii znajdują się między innymi szafki narożne z okuciami Le Mans producenta Kesseböhmer. Są bardzo wytrzymałe i działają płynnie nawet przy dużych obciążeniach, takich jak ciężkie garnki żeliwne. Okucia Le Mans mają również tę zaletę, że można je wykorzystać do całkowitego wyciągnięcia półek z szafki.

Innym sposobem na zachowanie odpowiedniego kąta jest szafka narożna z kółkiem w kształcie koła w trzech czwartych. Dzięki niemu drzwi są często przymocowane do ronda. Składa się i obraca do wnętrza po skręceniu ronda. Oznacza to, że nie przeszkadza przy wyjmowaniu doniczek. Dostępne są jednak również szafki narożne z rondami w trzech czwartych i drzwiami otwieranymi na zewnątrz.

aż do 30% zapisać

Najlepsze oferty dla kuchni

porównaj oferty
  • Sieć ogólnokrajowa
  • Kwalifikowani dostawcy
  • Nie wiążący
  • Za darmo
Wskazówka: Znajdź najtańsze kuchnie marzeń, porównaj oferty i zaoszczędź.

Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie szafki narożnej na doniczki

Karuzele garnkowe dostępne są z dnami zamkniętymi oraz w wersji z koszami z siatki. Jeśli w takiej szafce kuchennej chcesz tylko zmieścić garnki, oba warianty są dobrym rozwiązaniem. Jednak mniejsze przedmioty mogą łatwo wpaść w kratkę, a nawet spaść. Kupując szafki narożne z karuzelą upewnij się, że przynajmniej dolną półkę można wyjąć. W przeciwnym razie czyszczenie dna szafki będzie trudne. Kolejnym praktycznym dodatkiem, który większość szafek na kubki ma w rogu, jest poręcz na półkach. Zapobiega spadaniu garnków podczas ich obracania.

Szczególnie wygodny – MagicCorner do narożnika

Wygodny w użyciu: MagicCorner © rois010, stock.cegła suszona na słońcu.com

Wadą klasycznej karuzeli garnkowej jest połączenie karuzeli okrągłej lub półokrągłej z szafką prostokątną. W związku z tym część miejsca do przechowywania jest tracona. Dlatego niektórzy producenci opracowali systemy, takie jak MagicCorner z kwadratowymi półkami. Przednia półka jest przymocowana do drzwi i wysuwa się po otwarciu drzwi. Jednocześnie tylne powierzchnie magazynowe przesuwają się w kierunku otwarcia szafki, dzięki czemu umieszczone tam garnki są również łatwo dostępne. Szafki narożne z wyrafinowaną technologią mają swoją cenę, ale są też bardzo wygodne. Ta dodatkowa inwestycja jest zatem całkiem rozsądna i szczególnie polecana osobom, które nie są zbyt mobilne.

Przestrzeń do przechowywania w kuchni zyskuje Magic Corner

Z szufladami - szafka narożna z okuciami Space Corner

Szafka narożna z szufladą © rois010, stock.cegła suszona na słońcu.com

Szafka dolna z wysuwanymi szufladami może stać również w rogu. Jeśli ten narożnik ma zachować odpowiedni kąt, szafkę można wyposażyć w okucia Space Corner firmy Blum. Jednak przez to traci się miejsce do przechowywania. Przy szafce stojącej ustawionej po przekątnej w rogu narożnika nie można w pełni wykorzystać. Jeśli jednak uzyskana dodatkowa przestrzeń jest wystarczająca, dobrym rozwiązaniem jest szafka z okuciami Space Corner.

Możliwe również: zlew lub płyta grzewcza w rogu

Inne dobre rozwiązanie: umywalka narożna © Volodymyr Shcerbak, stock.cegła suszona na słońcu.com

Jeśli chcesz mieć zlew wbudowany w róg pokoju, w rogu pokoju znajdują się szafki dolne zlewu. Oferują dużo miejsca na wszelkiego rodzaju produkty czyszczące, ale mogą być również wyposażone w system segregacji odpadów z kilkoma pojemnikami na odpady organiczne i resztkowe oraz inne odpady. Jeśli system można obracać, ścierki i środki czyszczące można przechowywać w dodatkowych przegródkach. Do takiej szafki potrzebny jest zlew narożny. Płytę lub kuchenkę z płytą grzejną można również ustawić w rogu. Takie rozwiązanie zajmuje jednak dużo miejsca i dlatego nadaje się tylko do dużych kuchni. To samo dotyczy konwencjonalnej szafki stojącej, którą umieszcza się ukośnie w rogu. Jest to możliwe z każdą szafką dolną.

Szafki wiszące narożne

Wysoka szafka narożna w kuchni: sprytne wykorzystanie przestrzeni © flywish, stock.cegła suszona na słońcu.com

Szafki narożne są zazwyczaj wyposażone w półki. Możesz mieć dwoje drzwi, które po zamknięciu tworzą kąt prosty, lub być wyposażone w pojedyncze drzwi. W tym drugim przypadku znowu jest to szafka ukośna, która dobrze współgra z ukośną szafką dolną. Dodatkowo tylko jedne drzwi posiadają narożną szafkę ścienną, której korpus sięga aż do ściany. Nie można jednak wyjąć naczyń i szklanek z tyłu z szafki bez uprzedniego wyczyszczenia tych znajdujących się przed nimi. Możliwą alternatywą dla narożnej szafki ściennej jest półka narożna. Ze względu na brak drzwi, prawie wszystkie przechowywane w nim przedmioty są w zasięgu ręki.

Notatka: Szafy ukośne oferują więcej miejsca do przechowywania niż szafki narożne, w których zachowany jest odpowiedni kąt. Decyzja o wyborze jednego lub drugiego wariantu jest jednak przede wszystkim kwestią osobistego gustu.

Z dużą ilością miejsca do przechowywania: szafki narożne z obszaru wysokich szafek

Wysokie szafki narożne często przypominają szafki dolne z karuzelą na doniczki. Posiadają również półokrągłe półki, które można wyciągnąć z szafki za pomocą mechanizmu. W takiej szafce można umieścić dużo garnków, sztućców i innych przedmiotów. Innym wariantem jest szafka narożna z półkami. Sprawia jednak te same problemy, co szafka narożna z półkami. Nawet przy wysokiej szafce warto więc zainwestować trochę więcej pieniędzy w model z praktyczną technologią.

Jeśli szczególnie podoba Ci się rozwiązanie narożne, wiedz, że każdy producent kuchni stosuje inne okucia i technologie. W takim przypadku, wybierając nową kuchnię do zabudowy, najlepiej skoncentrować się na markach, w których dostępna jest żądana szafka narożna.

Zostaw Swój Komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here